All-in-one Naim Mu-so se po svém uvedení stal hitem hlavně ve světa na západ od nás, jako jeden z mála jej oficiálně nabízí třeba i Apple. Zasloužil si to hlavně na poměry takto koncipovaných přístrojů výborným zvukem, ale i nebývalým uživatelským komfortem. Protože ale ne v každém koutě domácnosti může stát relativně velké šasi a ne všude je potřeba výrazný bas, uvádí Naim menšího sourozence s přídomkem Qb.
Ona dvě písmena odkazují na anglické slovo "cube", neboli kostka - už první pohled na v podstatě dokonale pravidelné tvary nového modelu je jasné proč. Mu-so Qb má rozměry 21 x 21,8 x 21,2 cm (v x š x h) a hmotnost 5,6 kg a tam kde se velké Mu-so rozlévá do stran staví Qb do výšky. Upřímně řečeno, zdá se to být praktičtějším řešením, protože zhruba třetinový půdorys se prostě snáz umisťuje.
I menší model stojí na akrylové základně, která indikuje zapnutý stav přístroj efektním prosvětlením loga v této průhledné části. Tři strany jsou obklopeny mřížkou (v základu černou, ale vyměnitelnou za příplatková barevná provedení) se zajímavými plastickými výstupky a prolisy, odkazujícími na tvary firemního top zesilovače Statement. Zadní stranu pak tvoří hliníková deska s mělkými žebry, u jejíž spodní hrany jsou vstupy. I to je, upřímně, o něco praktičtější, byť méně estetické, než v hloubi přístroje zapuštěné konektory velkého modelu.
Za průzvučnou mřížkou se skrývá 5 aktivních měničů (ubyl jeden basový), doplněných o dvě pasivní membrány (velké Mu-so má dvojici bassreflexů). Je celkem zajímavé, že jen basová membrána míří kupředu, středotónový měnič a tweeter vždy míří do strany, aby přístroj pokryl širší prostor.
Téměř celou horní stranu zabírá krásný kulatý ovladač s nádherně plynulým chodem. Je zcela identický jako u vyššího modelu, tedy zapuštěný v prohlubni a vybavený uprostřed pod sklem dotykovou plochou s možností zapnutí přístroje či změny aktivního vstupu. Otáčením se, pochopitelně, reguluje hlasitost a těžký, pozvolný, velmi mechanický chod je velice příjemný.
U základny na zadním panelu je krom napájecí zásuvky hlavně ethernetový konektor pro připojení do sítě (Mu-so Qb má ale i Wi-Fi a Bluetooth), vedle pak USB port pro datové paměti, optický digitální vstup a 3,5 mm jack analogového vstupu, které doplňuje už jen indikační dioda stavu bezdrátového připojení a resetovací tlačítko.
Veškeré ovládání bude probíhat patrně přes pro iOS a Android dostupnou aplikaci - ta sice není kdovíjak pohledná, ale je jednoduchá, intuitivní a rychlá, ať už ovládáte jediný přístroj, nebo celou multiroom sestavu. Vyšší Mu-so má k dispozici také fyzický, byť tak trošičku "nouzový" dálkový ovladač, k malému Mu-so Qb je ale jen jako příplatková výbava.
Tweetery a středotónové měniče mají každý svůj vlastní zesilovač o výkonu 50 Wattů, basový reproduktor pak má dokonce 100 Wattový. O to, aby relativně malé měniče nebyly přetížené, se stará 32 bitový digitální signálový procesor, úplně stejný jako ve vyšším modelu. Jedním z jeho benefitů je i možnost umístit Mu-so Qb v podstatě přímo ke zdi a vestavěný ekvalizér tuto pozici kompenzuje. Je fakt, že DSP je dobře naprogramované, zvuk se nerozpadá, měniče nejsou přetížené a přitom výsledek nepůsobí uměle a sešněrovaně.
Signál do Naim Mu-so Qb poteče asi primárně po síti, ať už z internetových rádií, po Bluetooth, přes AirPlay protokol nebo klasicky po UPnP z nějakého domácího serveru. Hrát můžete i z připojených datových pamětí nebo Apple zařízení, případně zmíněných vstupů. K dispozici je i TIDAL nebo Spotify Connect. Pokud chcete, dá se Mu-so Qb použít i jako budík - vzhledem k rozměrům už dává smysl i jeho umístění na stolku v ložnici.
Mu-so Qb podporuje přehrávání WAV, FLAC a AIFF souborů s rozlišením až 24 / 192, ALAC až 24 / 96 (to platí i pro optický vstup) a samozřejmě i MP3, OGG či WMA. Vysoké rozlišení je k dispozici jen po LAN kabelu, bezdrátově Mu-so Qb končí na 48 kHz.
Naim Mu-so Qb jsme měli možnost porovnat napřímo s redakčním "velkým bratrem".
Když se rozezněl kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the heart dances" | FLAC | 24 - 192), bylo jasné, kde leží nejzřetelnější rozdíl mezi oběma modely. Zejména ve větším prostoru je cítit, že Mu-so Qb nejde tak hluboko (kontrabas tu nebyl úplně celý) a nedává do spodních oktáv tolik impulsu a důrazu jako velké Mu-so. Na druhou stranu, díky tomu, že se nesnaží o ty úplně nejhlubší tóny a využívá pasivní zářičce místo bassreflexu, basová linka se zdá být kontrolovanější a přesnější. Tak i tak ale na poměry malé krychle umí dát do basového fundamentu energii, o které se regálovkám podobné velikosti a ceny většinou ani nesní.
Dobře a hlavně velmi rychle pracující DSP čip zajišťuje právě takovou zátěž reproduktorů, u které nebude cítit jejich limity. To pomáhá třeba i čisté artikulaci hlasů v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2). Hlasy jsou čisté, jasné, s až lehce technickou precizností. Malé Mu-so Qb dokonce už zvládlo naznačit rozlišení jednotlivých hlasů, ačkoliv krystalická čistota a opravdu vysoké rozlišení, které je potřeba pro "rozporcování" sboru v této skladbě na úroveň jednotlivých vokalistů, je mimo dosah tohoto zařízení. Když posloucháte opravdu pozorně, vnímáte pocit, že hlasy jsou tu a tam maličko zdůrazněny a tu tam naopak maličko přibrzděny, ale to je jednoduše cena za čistotu, kontrolovanou DSP.
Perkuse v úvodních okamžicích skladby "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) měly správný objem, ani nečněly, ani nebyly schované hluboko v pozadí. Mu-so Qb není žádný analytický nástroj nebo studiový monitor, proto i když samotné rozlišení vůbec není špatné a je jasné, že se tu pod paličkou rozechvívá množství jednotlivých cinkátek, že byste je mohli spočítat, to zase ne. Kov pak působí mile znělým dojmem, čistě a neagresivně, ale ani ne zbytečně opatrně. V čistotě a rozlišení se verze Qb velmi blíží velkému Mu-so.
Otočíme-li řeč zpět na DSP, musíme vyzdvihnout jeho tvůrce - nastavení je přesně tak akorát, aby zvuk nebyl umělý, ale funguje dostatečně autoritativně, aby i z malých reproduktorů šikovnými zásahy dokázal vyloudit dojem poměrně obstojné dynamiky a to i u orchestrální "Lacrimosa" z Mozartova "Requiem v D moll, K 626 (FLAC | 24 - 192). Pochopitelně, že nedosahuje samozřejmosti velkých reprosoustav, ale na druhou stranu taková ta poněkud přibarvená a uměle přiživovaná dynamika podobně koncipovaných zařízení tady chybí - z hudby je cítit i určitá uvolněnost a přesvědčivost, byť zasahující ruka DSP je nepřeslechnutelná. Nemáte ovšem pocit, že by ani vysoká hlasitost repráčky nějak týrala, že by nestíhaly a že by chyběl důraz a plnost. I Mu-so Qb umí, zejména v menších prostorách do 20 m2, vytvořit pocitově velký a zaplňující zvuk s dostatkem energie, třeba ale v padesátimetrovém prostoru už se prostě ztrácí.
Rozlišením jako takovým se dá Mu-so Qb směle srovnat s "plným" kolegou, přednes "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) byl čistý a dobře srozumitelný, dokonce i s pocitem solidní konkrétnosti. V kontextu dané cenové kategorie si není nač stěžovat, jakkoliv nejdrobnější nuance a ambient zůstávají spíše skryty.
V čem Mu-so Qb (ač jen na relativně krátké vzdálenosti) svého staršího sourozence dokonce překonává, to je podání prostoru. I velké Mu-so se dá bez větších problémů poslouchat mimo osu, ale stereo dojem získáváte v podstatě právě tehdy, nacházíte-li se víceméně proti jeho čelní stěně. Vyosené reproduktory modelu Qb dokázaly v "Diamonds" z alba "Feelings" od Aanonymous (FLAC | 24 - 48) vykouzlit nejen ještě širší "použitelný" poslechový úhel, ale hlavně i konkrétnější pocit pravolevého prostoru, byť ani zde nijak zásadně širokého - svým způsobem podobná zařízení kvůli svým fyzickým rozměrům vždy zůstanou v podstatě bodovými zdroji zvuku. Nástroje každopádně nepůsobily naházené na jedné velké hromadě, ale bylo mezi nimi cítit i určitou porci vzduchu.
Pokud DSP něco umí, tak vzít i zvukově dosti diskutabilní skladbu a zajistit, že se bude dobře poslouchat. Dobrým příkladem byla "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1) s úctyhodným a strhujícím rytmem, popoháněná kupředu spoustou energie a solidní konkrétností. Mu-so Qb skladbu nevyčistí a nerozplete jako velké hi-fi sestavy, na druhou stranu se i tak poslouchá tak dobře, že je to jedno.
Malé Naim Mu-so Qb je hodně zajímavé, zejména pro ty, kteří hledají jednoduché, stylové, dobře hrající řešení za rozumné peníze do menších a možná i středně velkých pokojů. Mu-so Qb je rozhodně designový kousek, díky jednoduché aplikaci je snadno ovladatelné a nese v sobě velmi velkou část potenciálu svého většího sourozence - dalo by se říct, že pokud nechcete opravdu hodně basu nebo zaplnit zvukem 30 m2 a více, pak je Mu-so Qb naprosto dostačující hračkou, která vám přinese na dosah prstu všechna internetová rádia, ty nejpopulárnější streamovací služby i obsah vašeho serveru. Použijete-li jich více, můžete na jediný dotyk vytvořit i jednoduchý multiroom ekosystém, do kterého lze připojit i všechny "dospělé" streamující hi-fi produkty od Naim. Pokud tak hledáte vysloveně excelentní poměr cena / zvuk / styl u podobného all-in-one zařízení, Mu-so Qb je právě pro vás.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 22 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní a stylové provedení
+ čistý, plný, živý a bohatý zvuk
+ široká podpora zdrojů signálu (služby, rádia, NAS,...)
+ velmi blízké velkému modelu Mu-so
+ příjemná cena
ZÁPORY
- v prostorách nad 30 m2 se ztrácí
- nejhlubší basy spíše naznačuje
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz