Moderní televizory jsou prostě kouzelné krabičky – když si tak uvědomíte, kam až se jejich rozlišení, svítivost, schopnost vykreslovat až neuvěřitelně sytě a ostře posunula za posledních třeba 20 let, je to prostě k nevíře. Jedním z důležitých hráčů na trhu je Philips, ozvláštňující své konstrukce systémem Ambilight, vrhajícím světlo na stěnu za televizorem, což dále podtrhuje vizuální zážitek. Momentálním vrcholem nabídky je model ze série OLED+ - 65OLED937/12.
Vzhledově je tento vrcholný firemní televizor klasická „placka“, jednoduchá, tenká a decentní tak, jak jen černý lesklý obdélník s úhlopříčkou 164 cm může být. Vizuální pozornost více poutá šedá látka, pokrývající podvěšený soundbar, jehož dominantou je doprostřed zasazené oko vysokotónového měniče. Podle něj mimo jiné snadno poznáte, že jej vyrobili v Bowers & Wilkins.
Soundbar sám má konfiguraci 5.1.2, čímž vzniká kompatibilita se standardem Dolby Atmos. Je to pochopitelně trochu virtuální zážitek, nicméně zdálo se, že zvuk je rozhodně „prostornější“, nežli ze samotné srovnatelné televize a plně srovnatelný s výkonem prémiových soundbarů. Pokud tak nechcete hledat nějaká dodatečná řešení, tato kombinace funguje výtečně a dokonce vyloudí i nějaký ten bas (sice ne jako dedikovaný subwoofer, nicméně překvapující).
Zajímavý je i podstavec – respektive volba dvou možností. Vždy je tu bytelný kovový kus, držící soundbar (i tehdy, je-li TV na zdi), můžete ale využít i alternativní kus, který umožní posazení zařízení na nějakou skříňku a díky své vlastní váze dobře drží stabilitu.
Zadní část televizoru je na všech čtyřech hranách osazen pásem LEDek systému Ambilight, „prosakování“ barev obrazu i do okolí televizoru vytváří zábavnou kulisu pro sledování prakticky jakéhokoliv obsahu. Ambilight lze dále rozšířit dalšími žárovkami v místnosti, což efekt dále značně podtrhuje.
Obraz v 65OLED937/12 zpracovává aktuální generace procesoru P5 Dual AI Engine. Chytré algoritmy se adaptují na přehrávaný obsah, vylepšují barvy, doostřují jej a vůbec se starají o to, aby zážitek byl intenzivní. V základním nastavení jde televize až na hranici „omalovánkového“ stylu, pár jednoduchých nastavení vám ale dovolí přizpůsobit si vše svému vkusu. Velmi slušně funguje vyhlazování obrazu při prudkých pohybech. Philips nese certifikaci IMAX Enhanced i Dolby Vision, zvládá HDR10+ a vůbec veškeré aktuální formáty a kodeky. Barevný gamut dosahu 99% DCI/P3.
Podporu mají také všechny ty důležité věci – obnovovací frekvence 120 Hz, funkce G-sync, VRR… Prostě všechno, co by mělo zajistit plynulé a zábavné hraní her z různých moderních konzolí.
Celý operační systém je postavený na bázi Android TV 11. generace. To otevírá prostor pro spoustu zajímavých aplikací včetně YouTube, Netflix, Disney+, Amazon Prime Video, ale třeba i Apple TV. Mimo jiné je tu i funkce Chromecast pro vysílání obsahu z mobilních zařízení. Bez dodatečného multimediální centra by měl televizor přehrát AVI a MKV, H.264, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, VP9, H.265 a AV1, zvukové stopy a hudební soubory mohou mít formát AAC, MP3, WAV, WMA, WMA-PRO nebo FLAC.
Konektivita zahrnuje čtveřici HDMI rozhraní (dvě ve standardu 2.1), podporujících 4K rozlišení, HDCP 2.3 a zpětný audio kanál. Dále jsou tu tři USB porty, Bluetooth 5.0 a Wi-Fi nebo ethernet. Pro rozšiřující karty je tu slot CI+. Audio výstup je možný přes sluchátkový analogový výstup nebo digitální optiku.
Souhrnně lze říct, že vybavení tohoto televizoru zahrnuje na papíře všechno, co vyžaduje dnešní multimediální domácnost, ať už chce přehrávat filmy, hudbu či hrát hry.
65OLED937/12 jsme zkoušeli v porovnání s redakčním 65OLED806/12, tedy s nižším a o generaci starším modelem.
Co do obrazu, těžko u snad kterékoliv dnešní televize říct, že jí něco chybí. Můžete snad hodnotit základní barevnost a ostrost, protože však – tento Philips nevyjímaje – je otázkou půl hodiny doladit zobrazení k (lepší přirovnání nemůže být) obrazu svému, je to trochu marná snaha. Philips ukazuje hezky a sytě, pěkně ostře, ovšem na náš vlastní vkus jsme museli všechna nastavení jaksi utlumit – oproti minulosti se zcela subjektivně zdá, že je tu výrazně snaha o efekty, aby vás obraz na první dobrou udeřil do očí.
Chcete-li pak dosáhnout ideálu, stačí za rozumné peníze objednat službu kalibrace obrazovky (tak jako to má i redakční televizor) a najednou budete „v reálu“.
Na druhou stranu je třeba říct, že adaptivní algoritmy na bázi umělé inteligence (ať už fungují jakkoliv) dobře prokreslily třeba temné plochy 4K masteru nejnovějšího Blu-ray vydání „Alien“. Líbilo se nám i zaostření. Není to revoluce v porovnání s minulými generacemi, ale rozhodně to je dobré pokoukání.
Zpracování obrazu s technologií Ambient Intelligent Picture Processing hezky prokreslí i starší materiály typu DVD kvality „Jurského parku“. Asi je to i tím, že tento systém upravuje parametry obrazu podle světelných podmínek v místnosti, ale kontrast i na starším materiálu působí prostě pěkně.
Není asi s podivem, že sytému obrazovému podání (tedy, tomu jak je nastaveno v základu) skvěle sluší animáky. Takoví „Incredibles“ ve 4K jsou skutečně krásná pohádka. I svižné pohyby jsou plynulé a pořád máte pocit, že je všechno ostré.
Co se týká zvuku, je na poměry televizí skutečně super. Dramatické efekty v „Avengers: Endgame“ nebo různá prskání v „Doctor Strange“ mají výtečnou čitelnost, jsou pevné a jasné. V porovnání s externí audio sestavou není pochyb, že tu chybí hutnost a hloubka basového pásma – respektive že ji soundbar zkouší (vcelku úspěšně) dohnat pomocí různých triků. Nečekejte tedy velkolepé dunění, nicméně slušnou čitelnost a zřetelnost soundbar poskytnout umí i v náročnějších pasážích.
Pro zvukovou stopu klidnějších filmů s převahou konverzačních scén pak poslouží skvěle – řečové pásmo je velmi dobré, je to jako mít skutečný centrální reproduktor v domácím kině. Prostorové efekty vzdor 5.1.2 virtuální konfigurace zůstávají právě spíše virtuální – ne že byste cítili, že všechen zvuk vychází jen z úzké krabičky pod televizí, ale za vámi nebo nad vámi se určitě neobjeví.
Philips umí dělat velmi přitažlivé televize – designově, funkčně, obrazově a ve spolupráci s Bowers & Wilkins rozhodně i zvukově. Chcete-li tak ucelené prémiové řešení, které posadíte na skříňku nebo zavěsíte na zeď a s výjimkou nejhlubších efektů moderních nabušených filmů bude se vším úplně v pohodě, pak je 65OLED937/12 výtečným kandidátem na takovou roli. Ambilight je sexy kousek výbavy, obraz OLED panelu je skvělý (a konzervativnější divák si jeho velmi jasné nastavení lehce utlumí a bude v pohodě), zvuk soundbaru je k daným účelům fajn. Všeobecně je to špičkový televizor, adekvátní prémiové cenovce.
Kč 64 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/televize-a-projektory/4443-philips-65oled937-12#sigProIdcd2987c628
--- --- --- --- ---
KLADY
+ rychlé reakce
+ Ambilight na všech čtyřech stranách
+ možnost širokého přizpůsobení obrazu i zvuku
+ dobrá podpora streamování
+ ostrý, čistý obraz
+ soundbar nabízí plnohodnotné řešení včetně rozumného basu
ZÁPORY
- v základním nastavení trochu křiklavé pojetí obrazu i zvuku
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: Philips | www.philips.cz