Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je HiFi ROSE. Stále relativně mladá společnost se soustředí na designové „digitální“ věci – v portfoliu má i model RS520, kombinující velký displej, streamování audia (a tak trošku i videa) v mnoha podobách a zesilovač, což dohromady vytváří atraktivně praktický balíček.
RS520 je poměrně „stylovka“ – šasi s ostrými hranami a industriální jednoduchostí dominuje přední dotykový LCD displej prakticky přes celou plochu (má 12,6“ a rozlišení 1920 x 515 pixelů), tělo samotné se vyznačuje mnohými prolisy a profily, sloužícími primárně k chlazení součástkami naplněného vnitřního prostoru.
Zadní část je organizovaně a úhledně vyplněná širokou konektivitou. Vlevo je „na bok“ orientovaná napájecí zásuvka, vedle cinchové pre-out výstupy (třeba pro koncový stupeň nebo subwoofery), zemnící kolík a „chytré“ 3,5 mm jacky vstupu a výstupu napěťového spouštění plus rozhraní pro připojení externího čidla dálkového ovládání.
Ze vstupů jmenujme cinchový analogový a pak koaxiální a optický v digitální formě – oba jsou jak vstupní, tak výstupní. K dispozici je také eARC HDMI vstup a HDMI video výstup (2.0 / 4K / 60 Hz). Trojici USB 3.0 konektorů využijete pro připojení datový disků, ale klidně i Wi-Fi / Bluetooth adaptérů. Jinak je přístup do sítě možný přes ethernetový kabel. Lze použít také USB typu A pro připojení počítače. Reprosoustavy je možné napájet přes pěkné terminály – je tu jedna sada na každý kanál.
Stran funkcí je tedy HiFi ROSE RS520 skutečně „vše v jednom“ – streamer, D/A převodník, předzesilovač a zesilovač v jediném šasi. Aby vše běželo jak má, staví HiFi ROSE na vlastním operačním systému ROSE OS, což je upravený Android 7.1. Sílu dodává dvoujádrový ARM Cortex A72 s taktem 1,8 GHz, grafické „svaly“ zase čipset Mali T864. 4 GB pracovní paměti typu DDR4 by měly dostačovat pro plynulý provoz.
Digitální sekci vévodí čip ES9038PRO, garantující zpracování PCM signálu až do rozlišení 32 bit / 768 kHz a DSD512. Streamovací platforma zahrnuje protokoly AirPlay, DLNA, ale i certifikaci Roon Ready nebo připojení Spotify Connect. Můžete případně využít i Bluetooth 4.2. V systému jsou integrované aplikace TIDAL, Qobuz, Apple Music a platforma internetových rádií, z méně známých třeba BUGS nebo ROSE Tube – variace na YouTube. Součástí softwarové výbavy je také pětipásmový digitální ekvalizér, umožňující regulaci o +/- 10 dB a navíc nastavení Q (neboli „šířky“ korekce).
Z audio světa zvládne RS520 přehrát MQA / WAV / FLAC / AIFF / WMA / MP3 / OGG / APE / DFF / DFS / AAC / CDA / AMR / APE / EC-3 / E-EC3 / MID / MPL / MP2 / MPC / MPGA / M4A / ALAC, z video domény pak ASF / AVI / MKV / MP4 / WMV / MPEG-1 / MPEG-2 / MPEG-4 / H.263 / H.264 / H.265 / VC-1 / VP9 / VP8 / MVC. Není to úplně 100% pokrytí dostupného, ovšem stačit by to rozhodně mělo.
Vnitřní prostor pak zahrnuje dost proprietárních řešení. Třeba u proudově-napěťového převodu jsou to operační zesilovače vlastní konstrukce s jen malým dotekem zpětné vazby. Nebo třeba napájecí zdroj – jedná se o spínané řešení s obvodem korekce účinnosti, což posouvá efektivitu na 95% a umožňuje použít bez starostí napětí od 85 do 265 V.
Zajímavé jsou moduly výkonových zesilovačů – jsou totiž postavené na GaN FET tranzistorech, kde nitrid gallia nahrazuje běžný silikon a to zvyšuje rychlost reakcí (zhruba na 1/3 proti běžným provedením FETů), stejně jako tepelnou odolnost a dlouhodobou spolehlivost. Výkon 250 Wattů na kanál je k dispozici ve třídě AD (což je firemní pojmenování pro „digitální“ účinnost a prý analogový „A/B zvuk“.
RS520 jsem poslouchali v showroomu dovozce s reprosoustavami Bowers & Wilkins 703 S3 a také primárně pro zajímavost Sonus faber Stradivari G2, vše na kabelech InAkustik AIR. Jako alternativa byl systém HiFi ROSE RS150B / McIntosh MCD600 (občas i v roli D/A převodníku) / McIntosh C2700 / McIntosh MC3500 Mk II.
Velký „elektrobasový“ základ „Glem ikkje“ Kari Bremnes („Det vi Har“ | 2017 | Strange Ways | WAY 309) zvládl malý zesilovač s překvapivou úporností a důrazností, je to projev pro třídu D typicky rychlý a konkrétní, zároveň s i na danou třídu dobrou čistotou a konturovaností. Přesto mu neschází ono charakteristické firemní vyladění do vlastně příjemné vřelosti s nádechem měkkosti, ač i s tímto stylem je rytmika dostatečně konkrétní a ovládnutí reprosoustav adekvátně solidní. V souladu s „HiFi ROSE“ zvukem není přednes úplně hutný, spíše větší co do proporcí a takový lehce bublající. Na all-in-one zařízení je to však výkon velice solidní.
Nosný vokál Alyssy Coco ve „Feeling Like Myself“ („Midnight Monsters“ | 2021) měl v sobě lehce sametové zněžnění, kultivující a zjemňující přímost sykavek a intenzivnějších momentů, přesto je srozumitelnost a čitelnost dobrá – je to zjevně úmyslné vyladění a nikoliv nějaký technický nedostatek. Navíc přes celkovou příjemnost působí středy dostatečně konkrétně a rychle a jakkoliv RS520 vkládá do přednesu zjevně svou vlastní dodatečnou harmonii a eleganci, nezapomíná na férové množství detailů. Moc se nám vlastně líbil soulad charakterů HiFi ROSE a B&W, tak nějak se spolu oboje velmi dobře doplňuje a zní ve finále umírněně (ale rozhodně ne fádně) a harmonicky.
Tak nějak s uvolněností zaznívaly i různorodé činely v „Beauty Queen“ z druhého studiového alba kapely Roxy Music („For Your Pleasure“ | 1999 | nahráno 1973 | EG | 0724384744922), které mají na mnoha systémech tendenci se jaksi ztratit v šumu pozadí. Zde však ne – hrály vlastně civilně, v objemu adekvátním nahrávce a s rozčleněním, které se nezdá nějak nápadné, nicméně ve finále plně a spokojeně odpovídá třídě. Není to technická brilance nebo audiofilská analytika, ale prostě kultivovaný, spíše jemněji znělý činel.
Kousek „Assez vif et bien rhytmé“ ze „Smyčcového kvartetu op. 10 v g moll“, prý nejvhodnější tónině pro zobrazení smutku a tragičnosti, v podání švýcarských Carmina Quartet (1992 | Denon | CO-75164) ukázal, že výrobce skutečně dokázal navrhnout zesilovač, který má rychlý zvuk, jakkoliv to nedává okatě na odiv. Nemáte pocit, že by nástroje byly nějak hyper zaostřené, ale je tu svěžest a neustálý pocit, že přístroj stíhá změny rytmu, energie a důrazů, prostě že dynamicky nestrádá. Kontrola reprosoustav je i při vyšší hlasitosti dobrá, ačkoliv rozumným maximem bude něco z kategorie 702 S3. Výsledek je „dobře stravitelné hi-fi“, kdy hudba prostě cvrliká se solidní, nenucenou sebejistotou.
RS520 nemá prvoplánově „intenzivní“ rozlišení, třeba práce smyčce, potahovaného po čtveřici houslových strun talentovanýma a jistýma rukama Julie Fischer v čilé Paganiniho „Č. 1 v E dur“ z cyklu „24 Caprices“ (2010 | Decca | 0028947822745), byla vykreslená prostě a jednoduše dobře – je tu dost čistoty, dost konkrétnosti, stejně jako rychlost a proměnlivost tónů houslí v dostatečném objemu, aby all-in-one systémek HiFi ROSE obhájil cenu ve vyšších desítkách tisíc korun. Zvuk je obestřený lehoučkým dotekem vřelosti a jemnosti navíc, tedy onou firemní charakteristikou, ale tím vše činí jednoduchým na poslech, příjemným a nekonfliktním, nesnižuje to – vlastně kupodivu – celkovou přehlednost.
Také podání prostoru je úpravné, živý záznam „Indigo Dreamscapes“ sestavy DeJohnette / Metheny / Hancock / Holland („Parallel Realities Live…“ | 1993 | Jazz Door | JD 1251/52) dokázal malý přístroj udržet mezi do široka roztaženými reprosoustavami a prezentovat ho v dostatečné pevnosti a jistotě i na vzdálenost celé poslechové místnosti. Zvuk je organický, zcela netechnický, i tak však vnímáte onen náznak vzduchu koncertního sálu, lokalizace je mravná a hudební obraz působí přirozeně. Nemá extrémní hloubku nebo holografii, nicméně proporce jsou nadstandardní a kouzlem je snad právě ona dobrá svázanost.
Chytrý popík klasické éry Supertramp v podobě „The Logical Song“ („Breakfast in America“ | 2010 | nahráno 1979 | A&M | 0600753304372) byl moc příjemně poslouchatelný. V tom tkví hlavní kouzlo elektroniky HiFi ROSE – ne v excelentních tabulkových parametrech nebo jednotlivostech, ale v tom, jak harmonicky, barevně, příjemně a s neúnavnou vstřícností a jemností dokáže hrát. Při nastavení správné hlasitosti (ne že by RS520 nezvládl vyšší, na to má výkon dostačující, úplně potichoučku také drží relativně čistě, ale tak „normálních“ 70 – 80 dB na poslechovém místě je ideál) můžete jen tak sedět, nic neřešit, nechat hudbu plynout a užívat si, že nikde není žádná ostrá hrana, ale ani vás nebude frustrovat nedostatek čitelnosti.
Kompletní a přitom kompaktní audio systém HiFi ROSE RS520 je asi ideální manifestací firemní filozofie - je nevelký, hezky vyrobený, docela dobře se používá a sdružuje v sobě solidní konektivitu (to kdybyste náhodou potřebovali ještě něco navíc, ač cílovou skupinou je zejména ten, kdo nic jiného nepotřebuje) s velice příjemným, až elegantním zvukovým podáním, které vás může bezúnavně provázet předlouhé hodiny. Možná vám RS520 nezvedne tep k vašemu fyziologickému maximu, ale zato se můžete nechat hudbou hýčkat a oblévat, pouštět snadno a pohodlně co vás napadne a z technického pohledu to dostanete v kvalitě a kontrole, která odpovídá systému blížícímu se stotisícové hranici. Je to skutečně pěkný all-in-one…
Kč 89 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/5217-hifi-rose-rs520#sigProIdaf6e0466e5
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobře fungující celistvý systém
+ slušně fungující a přehledná aplikace
+ rychlost reakcí
+ příjemný zvukový projev
+ velmi pěkné zpracování
ZÁPORY
- možná mírně prémiová cenovka oproti konkurenci
- může někdy chybět třeba výstup na subwoofer či vstup pro gramofon
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz
PRODÁVÁ: Denon Shop | www.denon-shop.cz