Značka Ruark patří mezi ty, které vznikly v Británii pár dekád nazpět (tady konkrétně roku 1985) a které staví na klasickém anglickém příběhu – malá firma (opět zde konkrétně založená bratry Alanem a Brianem O’Rourkovými) začala svou cestu vývojem a výrobou zakázkových reprosoustav v malém počtu, načež v úspěšné výrobě hi-fi pokračovala až do doby nějakých 15 let nazpět, kdy na svět přišel první malý „radiosystém“, který proměnil další směřování značky. Od té doby se čím dál tím víc přiklání k lifestyle ozvučení a dnes má v nabídce primárně designová, kompaktní zařízení, která ale na rozdíl od čistě spotřební konkurence chtějí zachovat punc „britského hi-fi“.
Takový je i systém R5, středně velký komponent (Š 52 x H 30 x V 14,2 cm a váha 9,5 kg), který v sobě pojí zdroj signálu, zesilovač i reproduktory v designově konzervativním, vkusném šasi. To má krásně zaoblené boky, je dřevěné a prostě pěkné. Díky malé výšce (nahrazené šířkou) je také bezproblémově skladné.
Hrubě tkaný kryt čelního panelu je přerušený tenkým rámečkem veprostřed, kde najdete slot CD mechaniky a malý displej, zajímavý může být i malý výstupní jack na sluchátka. Celé ovládání je pak realizováno buď přes docela šikovné kolečko s tlačítky na horní straně (firma mu říká RotoDial), přes fyzický dálkový ovladač (odpovídající prvku RotoDial) nebo přes celkem přehlednou aplikaci.
Zadní strana je zcela jednoduchá – na jedné straně je zásuvka se spínací kolébkou, veprostřed velká žebra vyčnívajících chladičů a po pravé straně je konektivita. R5 totiž nemá omezení klasicky nacházené na bezdrátových reproduktorech podobného typu. Najdete tu tři páry analogových cinchů – vstup pro gramofon, vstup pro běžný linkový komponent a linkový výstup. Je tu i USB port pro datové paměti s hudbou, je tu optický vstup (třeba pro televizi) a je tu ethernetový konektor, pokud byste nechtěli připojení svěřit Wi-Fi. Protože R5 má širokou výbavu, nepřekvapí asi veliká anténa pro příjem rádia DAB a FM standardu. Vidět pak není nezbytný Bluetooth s aptX HD.
Krom všeho zmíněného můžete samozřejmě využít i streaming – R5 zvládá Spotify, TIDAL, Amazon Music i Deezer, streamovat můžete i ze svého NAS serveru přes DLNA. Přístroj pak lez zapojit i do multiroom ekosystému s ostatními přístroji Ruark.
R5 se také na rozdíl od mnoha konkurentů snaží jít cestou propracované techniky. Třeba oba použité 7,5 cm široké reproduktory s kónickou membránou jsou zakázkově vyráběné přímo pro Ruark a využívají neodymomvé magnety. Jsou pak doplněné o aktivní subwoofer s udávaným průměrem 12,5 cm. Tento reproduktor míří dolů, tedy stejným směrem jako malý bassreflexový otvor.
Nad očekávání „poctivá“ technika pokračuje i v elektronické části – jednak výrobce říká, že používá lineární napájecí zdroj, jednak používá zesilovače vlastního návrhu, které dodávají 90 Wattů ve třídě A/B. Samozřejmostí je v této třídě a konceptu doplnění o digitální řešení zpracování signálu, které funguje i jako tónové korekce včetně třeba funkce loudness.
Ruark Audio R5 jsme potkali v pražském studiu Rodel Audio. Ke srovnání bylo několik „malých“ klasicky postavených hi-fi systémů s nejdostupnějšími modely značek Cambridge Audio, Dali nebo Monitor Audio. Zpracování signálu bylo nastaveno „do roviny“.
Když si pustíte na podobném kompaktním zařízení náročnou hudbu s velkým podílem basové energie, jako je třeba Bachova „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150), čekáte ze zkušenosti buď přehnaný, dunivý a veliký bas, nebo naopak jeho absenci, způsobenou limity rozměrů. Přesto nutno modelu R5 nechat, že se relativně snažil nabídnout celkem vyváženou porci férové čitelnosti a jistého objemu. Ladění se zjevně nechce nechat dotlačit k té efektní nafouknutosti, bas zůstává „na dohled“ kategorii základního hi-fi ve své rozumné čitelnosti. Ideální je nicméně postavit R5 poblíž zdi a případně zapnout loudness – to zajímavosti projevu a pocitu větší hloubky a objemu dost pomůže.
Naopak vokál Izumi Masuda v „May you have happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) byl slušně čistý. Není to fokus jako u nějakých malých monitorů, ale přesto je zřetelnost dobrá, nemusíte se bát žádné „deky“ jako u lecjakých bezdrátových řešení podobného typu. Cílem ani tady není audiofilie, ale srovnání se základní hi-fi sestavou v celkovém ceně 20 – 30 tisíc není nepředstavitelné.
Výšek pak bylo docela hodně, zvuk činelu v „So What“ Milese Davise („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) je výrazný už na nahrávce, R5 je posunul do ještě trochu prominentnější pozice. Má to ale svůj smysl, ráznější a objemnější výšky totiž „dohrají“ k posluchači i ve větších prostorách – zařízení jako toto totiž nejsou k poslechu z jednoho dvou metrů a musí nabídnout energii i třeba z pětimetrové vzdálenosti, kde klasické „vyrovnané“ hi-fi už nebude mít v proporci žádoucí drajv. R5 ho ale neztrácí – a opět, což je výhodou podobných zařízení, si můžete zvuk stáhnout prakticky dle libosti.
Rozmanité dravé perkuse v „Jazz Variants“ od The O-Zone Percussion Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) byly živé, dostatečně energické a i jejich švih a údernost vlastně nebyly na tak kompaktní zařízení špatné. Přínosný je i fakt, že ladění Ruark Audio není snaživě objemné nebo mohutné, nesnaží se roztřást makrodynamickými efekty podlahu, ale zůstává spořádaný a klidnější, o to lépe ale „prodá“ přímost úderu paličky do blány bubnu. Opět to je zvuk nedaleký tomu, co byset získali od dobře poskládané „klasické“ sestavy s obdobnou cenou a funkcionalitou.
Totéž platí o vokálu a kytarách v „Jacob’s Dream“ od Alison Krauss („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) – ty jsou v nahrávce poměrně expresivní, na některých systémech až takzvaně „na hraně“. Ruark nicméně zachovává spíše klidnější, decentnější charakteristiku a ani prominentnější zastoupení vyšších tónů nevede k pocitu tvrdosti nebo ostrosti, byť k oné hraně se samozřejmě přiblíží. Rozlišení jako takové je přiměřené ceně a opět je asi ideální zapnout funkci loudness a nechat elektroniku pracovat v základním nastavení, aby si zpracovala a přizpůsobila signál podle svého.
Vzdálenost obou širokopásmových měničů znamená už i lehký náznak stereofonního prostoru, byť to není primárním cílem R5. Komplexní scéna v Händelově „Wasser Musik“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) samozřejmě neměla ten atribut hloubky, ale není to už zároveň „jednobodový“ zvuk, který by vycházel odkudsi z prostředka v nějaké kouli. Funguje příjemně korektně.
Když si pak pustíte hudbu vlastně až hodně nahlas, tak třeba Cohenova „In my secret life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) nepůsobila, že by doháněla R5 někam k limitům jeho možností. Pořád je tu cítit výraznější podíl výšek, ale s vysokou hlasitostí naroste také energie basu a přednes působí vlastně plnohodnotněji. Není to přednes nějak strhující, ale je uhlazený, na poměry all-in-one zařízení čistý a srozumitelný, tedy celkově vlastně příjemně kultivovaný – faktem je, že by neměl být problém poslouchat tento typ zvuku celý den, ať už jako kulisu nebo i soustředěně.
Stylové ozvučení je čím dál výraznější součástí světa reprodukce zvuku a moderní technologie umožňují i z relativně malých zařízení jako je Ruark Audio R5 vydolovat solidní zvuk, srovnatelný se základní hi-fi sestavou. Navíc v elegantní podobě, za nikoliv snad malou, ale férovou cenu a s funkcemi, které pokryjí pravděpodobně kompletní spektrum potřeb moderního i konzervativního posluchače – R5 má totiž unikátní kombinaci konzervativních prvků jako je CD přehrávač nebo rádio a moderny s digitálním vstupem a síťovou konektivitou. Celkově je to pěkné, moderní lifestyle zařízení se zvukem říznutým „britskou nonšalancí“.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 29 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/2992-ruark-audio-r5#sigProId73f3d4102c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vypadá velmi pěkně
+ kombinace funkcí včetně rádia a CD
+ dobrý basový objem
+ aplikace v českém jazyce
+ docela pěkný a praktický ovladač
+ celkově se příjemně poslouchá
ZÁPORY
- vlastně nic zásadního, pokud hledáte malý, ale seriózní all-in-one systém
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodel-audio.cz
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz