Firmu Yamaha asi není třeba blíže představovat, její typické logo se objevuje na patrně nejrozmanitějším rozsahu produktů, který si jen lze představit. Ostatně, která jiná značka na světě se objevuje na motorkách, lodích, generátorech, hudebních nástrojích a také spotřební elektronice? Žádná? Správně. Navíc patří tato dnes obrovská korporace k nejstarším firmám v oboru – první zmínky pochází až z roku 1887, byť oficiálně se první prezident regulérní firmy objevil až v roce 1955. Na konci 19. století se jméno Yamaha (podle Torakusu Yamahy) objevilo v souvislosti s opravou varhan.
O 10 let později společnost již varhany nejen opravovala, ale také vyráběla a přidala k výrobě i harmoniky. I to je důvod, proč jsou v logu tři spojené ladičky. Díky práci s kovy přišla také myšlenka na nové slitiny a odtud už byl jen krůček do v padesátých letech bujícího automobilového průmyslu. No a někdy v hloubi 20. století se také začala objevovat reprodukční technika, jejíž pověst vyvrcholila v 80. letech, kdy patřila Yamaha mezi producenty toho nejlepšího na trhu. Na chvíli pak sice značka usnula, ale v druhé dekádě 21. století se situace mění a opět se objevuje prvotřídní elektronika, ale i dostupné produkty.
Mezi dostupné, ale veskrze chválené pak patří R-N500, dvoukanálový receiver se síťovými funkcemi, spojující v jednom šasi všechny populární vstupy digitálního (ale i analogového) moderního světa zvukové reprodukce – jmenovitě tedy streamování (AirPlay, UPnP, internetová rádia a zahraniční služby), D/A převodník, analogový dvoukanálový zesilovač (včetně gramofonového předzesilovače) a USB konektor pro flash disky a produkty Apple. Už od pohledu jasně zařadíte tenhle model do rodiny Yamaha – ostré hrany, narušené jen kulatostí několika ovládacích prvků, výrazná tlačítka, přiznaná mechaničnost přístroje a na pohled robustní stavba.
Pevná stavba není vlastně ani tak dojem na pohled, přístroj při rozměrech 43,5 x 15,1 x 38,7 cm (š x v x h) váží téměř 10 kg. Výborný pocit získáte i na dotek, jedinou drobnou výjimkou je čtveřice úzkých zkosených kvádříků, sloužících pro ovládání tónových korekcí. Tyto ovladače totiž nejsou z nějakého důvodu kovové, ale plastikové, i když povrchový dekor beze zbytku odpovídá hliníku čelního panelu, takže dokud si nesáhnete, ani vás to nenapadne. Chod vše tlačítek včetně těchto je ale velmi příjemný – dokonce je tu lehoučký odpor, díky kterému je práce s nimi příjemná a přesná. A že pokud chcete, můžete všechny funkce R-N500 ovládat právě přes čelní panel, ani nebudete muset používat dálkové ovládání (nebo dodávanou aplikaci pro chytré telefony a tablety na platformách Android a iOS – ta je mimochodem docela příjemná, rychlá a přehledná).
Vizuální dominantou je tu nevysoký centrálně umístění displej s bílými, tenkými a velmi snadno čitelnými znaky. Pod ním je desítka maličkých tlačítek, jimiž budete ovládat hlavně rádio a zobrazení displeje. Ještě níže jsou symetricky rozložená již zmiňované ovladače pro korekci basů, výšek, vyvážení kanálů a funkce loudness pro zdůraznění okrajových pásem při tichém poslechu (je kupodivu plynule regulovatelná od „vyrovnané" po -30 dB). Vpravo je kulaté tlačítko, jeho stiskem a otáčením se pohybujete v nabídkách, nalevo je identické, sloužící ale pro výběr vstupů. Ještě dále napravo najdete droboučké tlačítko, sloužící pro návrat v nabídce o úroveň výš, zcela vpravo ještě velký ovladač hlasitosti, nad nímž je přepínač pro vyřazení korekčních a dalších „neaudiofilských" obvodů „Pure Direct". Vlevo pak najdete jen elektronické spínací tlačítko, přepínač aktivních reproterminálů (jsou tu dvoje – A a B) a již zmiňovaný USB vstup. Vše doplňuje ještě 6,3 mm sluchátkový výstup, vázaný na hlavní ovládání hlasitosti.
Zadní strana je pak bohatá na přípojná místa – je tu celkem pět analogových vstupů v podobě RCA konektorů. Jeden slouží gramofonovému předzesilovači s korekcí pro MM přenosky (je tu i zemnící kolík), dva ze vstupů jsou dále provázány ještě na monitorovací výstup. Funkce R-N500 doplňuje dvojice optických a dvojice koaxiálních digitálních konektorů. K dispozici máte i monofonní pre-out výstup pro subwoofer. Z dalších je tu ještě vstup a výstup pro čidla dálkového ovládání, ethernetový konektor pro připojení do sítě (WiFi je k dispozici pouze jako příplatková výbava), konektory FM a AM antény a USB s možností napájení externího zařízení. Jak už jsme naznačili, reproduktorové terminály jsou zdvojené, lze tak připojit až dva páry reprosoustav. Napájecí kabel je kupodivu zaveden do přístroje napevno, fanoušci ladění napájení tak přijdou zkrátka.
Yamaha R-N500 je v základu funkcemi obalený klasický analogový zesilovač, pracující ve smíšené třídě A/B. V evropské verzi tento tranzistorový zesilovač dává do zátěže 8 Ohmy výkon 80 Wattů, do 2 Ohm umí vykouzlit až 178 Watt. Celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,015%, zatímco odstup signálu a šumu je nad hranicí 100 dB. Uvnitř přístroje najdeme čip D/A převodníku s rozlišením 24 bit / 192 kHz a streamer podporuje širokou škálu souborů, včetně FLAC a WAV až po zmiňované rozlišení. I takto dostupné zařízení pak má firemní originální obvodové řešení ToP-ART, neboli „Total Purity Audio Reproduction Technology". V méně efektní řeči to je v podstatě symetrický dual mono design.
Yamahu R-N500 jsme poslouchali ve společnosti reprosoustav Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Wharfedale Jade 3, Yamaha NS-777 a Yamaha MSP5. Jako alternativu jsme měli Naim Nait XS, Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES či NAD C370, analog jsme zkoušeli s Pro-Ject Elemental a Pro-Ject Phono Box.
Mussorského „Velká brána Kyjevská" (FLAC | 16/44,1 | stream) pod taktovkou Seidži Ozawy je výborným příkladem energické a dramatické skladby, která potřebuje veškerou kontrolu, kterou je elektronika schopná poskytnout. Yamaha je ve své cenové třídě rozhodně velmi schopná, zvuk je lehký a slušně organizovaný, orchestr není těžkou, zašmodrchanou hromadou, zvuková scéna je naopak dobře rozložená, uvolněná a vše působí poklidně. Na druhou stranu, pokud od lehčího zvuku očekáváte větší důraz, budete muset přeci jen otočit ovladač hlasitosti trochu víc doprava. Nejvíce energie (ale aniž by to bylo nepříjemné či nepatřičné) je cítit z výškového pásma; právě díky tomu máte onen dojem dobré čitelnosti, organizace a lehkosti.
Když jsme u výšek, ty si určitě zaslouží pochvalu. Třeba zvony v „High Hope" z desky „Division Bell" od Pink Floyd (opět ve formátu FLAC) jsou velmi zvučné a zřetelné, plné energie. Neméně zřetelné jsou pak i činely a piano; potěší to, že i při vyšších poslechových úrovních nemá přednes tendenci k řezavosti a hrubosti, zachovává si jemnost a klid. Činely jsou příjemně rozlišené, vyladění pak dobře vybalancované, nestranné – zvuk není ani chladně analytický, ani přehnaně vřelý a „hezký". Doba dozvuku je třeba u činelů spíše průměrná, dostanete zato ale rozhodně dobré rozlišení.
Celkově neútočný, díky transparentnosti a lehkosti snadno čitelný zvuk sluší i důležitému střednímu pásmu. Akustická kytara Katie Melua v singlu „If you were a sailboat" je velmi hezká, nepřehnaná v žádné z charakteristik, snad jen kovovým strunám by snad slušela trocha odvahy a pronikavosti. Máte zato jistotu, že poslech nebude únavný, což se cení a leckterý přístroj z takto dostupné kategorie sází hodně na prvotní bombastický dojem, který ale není dlouhodobě příjemný. Takže palec vzhůru. Doznívání vokálu je opět přeci jen o něco kratší, hlas se rychle rozplývá v okolní hudbě, ale když je v plné síle, má svou hloubku a Yamaha má slušný cit pro, celý zvuk je dobře vyvážený.
Ona „akurátnost" a tonální balanc pokračuje i v basovém pásmu, třeba v „The Beat Goes On" z desky „Companion" od Patricie Barber. Bas není klinicky suchý, ale rozhodně nijak neměkne a neroztéká se, kontrabas sice opět není kdovíjak hutný a mocný, ale cítíte velký nástroj, který je pod slušnou kontrolou. Jednotlivé tóny jsou slušně odděleny, bas má puls a rytmus. R-N500 se bez ohledu na použitý zdroj signálu (zrovna tuto skladbu jsme zkoušeli streamovat i přehrávat z disku) drží spořádané neútočnosti, zvuk nepřibarvuje, ani se nesnaží za každou cenu tlačit na pilu. V této cenové kategorii není podobná věrnost a vyrovnanost zase tak obvyklá, a pokud už, často jí provází jakýsi pocit přílišné jednoduchosti a nijakosti – ne tak u Yamahy, tam se podařilo zvuk dobře vyvážit i bez vedlejších efektů.
V čistém zvuku vynikají i slušné dynamické schopnosti. Třeba úvodní gong v titulní skladbě alba „Birds of Fire" Mahavishnu Orchestra je hezky čistý, rychlý a znělý a energický. Stejně jako je energický a dynamicky jen minimálně omezený Cobhamův úder do virblu. Tóny velmi rychle a jistě vznikají, ale je fakt, že téměř stejně rychle zase vplývají zpět do hudební masy. Z hudby sice energie přímo nestříká, na to je charakter R-N500 přeci jen poměrně umírněný, ale rozhodně cítíte, že tu síla proudí. Nejlépe si dynamiku vychutnáte tak někde kolem středních poslechových hlasitostí, tam to Yamaze opravdu sluší.
Yamaha se (úspěšně) snaží ve svém projevu o kultivovanost, už jsme zmiňovali transparentnost a lehkost, přidáme k tomu ještě slušnou rychlost a máme tu ideální prostředí, v němž celkem snadno vyplují na povrch i drobnější informace. Ve vyšších kategoriích se dočkáte trochu přirozenějšího, uvolněnějšího servírování a komplexnějšího propojení, ale za 12,5 tisíce si jen sotva lze přát víc. Nemáte pocit, že by vám Yamaha něco tajila, že by něco zapadalo či bylo opomíjeno, vše má své rozumné místo a čas, do kterého patří. Vychutnáte si tak obzvláště dobře třeba takovou „Telegraph Road" z „Love Over Gold" od Dire Straits. Bicí, baskytara i elektrická kytara mají svůj prostor, vše má řád a vůbec to za dané peníze není špatné.
Přesvědčivý výkon nad rámec své kategorie odvedla Yamaha R-N500 také při reprodukci všech nástrojů v „Pipo´s Song" od Spyro Gyra. Činely tu mají zřetelný kovový nádch, kytara je sice trochu sametová, ale opět zjevně dřevěná a osazená vibrujícími kovovými strunami, dokonce i saxofon je věrohodně vykreslený. Basa je pak broukavá, byť trochu rezervovaná.
Celkově je Yamaha R-N500 zajímavým úkazem. Patří mezi velmi dostupné stroje, přitom ale nabízí hezký design (a dobré zpracování, byť jeden dva detaily by snad mohly být o ždibec dotaženější) a hlavně celkově dobrou užitnou hodnotu. Ve své cenové třídě ale rozhodně Yamaha zaujme výborným vyvážením a věrným podáním charakteristik nástrojů, neútočným, lehkým a přehledným zvukem. Daní za to je spíše menší důraz a objem zvuku, ani zde však není důvod si stěžovat. V každodenním provozu si určitě oblíbíte velmi rychlou a pohodlnou, logickou práci v síti, slušnou podporu vysokého rozlišení i digitální vstupy, usnadňující integraci v běžné domácnosti. Kéž by tu již v základu bylo bezdrátové připojení, pak už by komfort soužití byl skutečně perfektní. Ale i tak – v ceně 12,5 tisíce dostanete přístroj, v jehož zvuku už tušíte hloubku a charakter, nejen obyčejnou jednoduchost. Yamaha R-N500 už si rozhodně zaslouží plnohodnotné zařazení do kategorie high fidelity.
Kč 12 590,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkný design
+ bohatý soubor funkcí
+ dobrá cena
+ dobrá podpora vysokého rozlišení
+ velmi rychlá práce v síti
+ překvapivě plynulý chod hlasitosti
ZÁPORY
- zvuku by slušelo trochu víc plnosti
- nemá integrovanou wifi
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: síť autorizovaných prodejců K+B Progres a.s. | www.yamaha-hifi.cz | facebook-icon