Produkty firmy AVM, neboli Audio Video Manufaktur, se vyrábí ručně v sídle firmy v městečku Malsch poblíž francouzsko-německého pomezí a to výhradně z komponentů vyrobených přímo ve firmě, případně získaných od dodavatelů z okruhu několika kilometrů. Jde typicky o transformátory nebo desky plošných spojů, vše ale poctivě splňuje kritéria "Handmade in Germany" - na rozdíl od mnoha firem to tak u AVM není jen nálepka.
Katalog značky je rozdělený do tří sérií, MP 6.2 (MP jako Media Player) patří do nejvyšší řady Ovation a v jednom těle kombinuje CD přehrávače, D/A převodník a streamer. AVM Ovation MP 6.2 patří k velkým přístrojů, i díky bytelnému a krásně zpracovanému šasi s rozměry 43 x 37 x 13 cm (š x h x v) váží přes 16 kg.
Nádherně zpracovaný přehrávač dává svou příslušnost ke značce AVM najevo několika vygravírovanými logy, zejména tím velkým na horním panelu. Uprostřed čelního panelu je poměrně velký displej s nádherně jemnou a perfektně čitelnou kresbou, je na něm mnoho informací, byť trošku trvá, než se v jejich rozložení zorientujete. O kousek níž se nachází přesně stejně široká štěrbina, za kterou najdete mechaniku.
Vpravo od štěrbiny je pětice malých, ale precizně zpracovaných tlačítek pro ovládání reprodukce plus jedno tlačítko velké, sloužící k vysunutí disku, vlevo od mechaniky pak dalších pět tlačítek pro ovládání dalších funkcí typu digitálního filtru nebo náhodného / opakovaného přehrávání plus opět symetricky usazené velké tlačítko, tentokrát pro zapnutí / vypnutí přehrávače.
Zadní strana odhalí pečlivě vyrovnané pole konektorů - analogový výstup je tu v podobě nesymetrických cinchů i symetrických XLR, zbylá konektivita už patří do digitálního světa. Výstup z přehrávače zajišťuje standardní set koaxiálního a optického konektoru, vstup pak bohatá paleta dvojice optických, dvojice koaxiálních a dokonce jednoho AES/EBU konektoru. Samozřejmě je tu také galvanicky izolované asynchronní USB typu B pro připojení k počítači, ale i USB typu A pro připojení datových pamětí.
Konektivitu do sítě zajistí buď kabel v ethernetovém konektoru, nebo o kousek vedle posazená klasická anténa. Zbytek prostoru kolem napájecí zásuvky v kolébkovým vypínačem patří "technickým" konektorům - je tu další USB pro flash disky s aktualizací firmware, jsou tu tlačítka pro spuštění aktualizace a restart síťové sekce, jsou tu ale i celkem čtyři 3,5 mm jacky, jeden pro externí čidlo dálkového ovládání, další dva slouží pro výstup 12V signálu ke spuštění dalších přístrojů a poslední, označený Link, poskytuje ovládací impulsy dalším přístrojům AVM. Praktická je i kontrolka Phase, upozorňující na nekorektní zapojení fáze napájení.
Pohled dovnitř odhalí obvody stejně precizně zpracované jako je exteriér přístroje. Všechny bloky jsou od sebe náležitě odděleny, pokud už ne silnou kovovou přepážkou, tak alespoň výškově. Konstrukce spíše než audio přístroj připomíná precizní počítač. Mechanika, digitální a analogové obvody mají vlastní napájecí zdroj.
Data z kompaktních disků načítá mechanika od Teac, vyráběná a dodávaná ale právě jen do AVM, stejně jako streamování ale zpracovává výhradně jen PMC signály. Po síti (nebo z datových pamětí, když jsme u toho) můžete hudbu dostat buď z internetového rádia, nebo služby TIDAL, pochopitelně pak i z lokálních zdrojů (podpora formátů sahá od MP3, přes WMA a AAC až po FLAC, WAV a ALAC). Samotný Media Player ale umí zpracovat i DSD signály, konkrétně až DSD128 a to přes USB typu B.
Interní zpracování signálu probíhá v rozlišení 24 / 192, můžete si ale nastavit automatický upsampling i downsampling všech příchozích digitálních signálů, můžete si také vybrat z dvou nastavení digitální filtru. Pomocí menu pak můžete upravovat i drobnosti jako citlivost vstupů, stejně jako je můžete pojmenovat - s trochou péče tak můžete všechny vstupy sladit co do hlasitosti.
Výstupní napětí je atypických 2,5 V, signál analogových výstupů zpracovávají tranzistory. Obvody pracují v rozsahu 5 - 20 000 Hz (respektive 50 000 Hz při použití digitálních vstupů), odstup signálu a šumu je lepší než 105 dB a celkové harmonické zkreslení se drží pod hranicí 0,001%.
Přehrávač AVM MP 6.2 jsme poslouchali v poslechovém prostoru dovozce, kde mu společnost dělal předzesilovač AVM PA8 a stereofonní koncový stupeň AVM SA8.2, který krmil reprosoustavy Vienna Acoustics Klimt The Music.
V dané sestavě dokázal MP 6.2 vykreslit basovou linku ve "Spiritual" Pata Methenyho a Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) s nádhernou kulatostí a s váhou, která vás dokáže zarazit do sedačky. Zvuk přístrojů AVM se nese v příjemném, trochu poklidnějším duchu, lehce hedvábné pohlazení na každém tónu ale nebrání systému přenést razanci a impuls, připomínající vypuštěnou tětivu. Přehrávač už nijak nelimituje hloubku tónů, kontrabas se pouští odvážně hluboko, snad s až trochu větším důrazem a objemem. Kontury nejsou tvrdé, spíš lehce měkčí, ale už velmi konkrétní.
Rózsova "Eat the Sun, part I" ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) byla ve středním pásmu moc pěkně otevřená, čistá a velmi suverénně čitelná, byť bylo cítit jakousi kultivovanou hladkost. Celkově velmi muzikální projev podtrhoval odvážně velký, barevný a živý, energický vokál. Už bylo cítit, že vokál nepřichází z nějakého mikroskopického bodu, ale že vzniká v těle, kde rezonuje a vibruje, bylo cítit výborné prokreslení se spoustou detailů, prezentovaných bez tlaku a nervozity. Laskavý vokál nijak netlačí a přes zjevnou tendenci být přeci jen trochu "hezký" už působí dostatečně dospěle a komplexně.
Vlastně excelentní prokreslení bez špetky stresu nebo techničnosti měly též nejvyšší tóny v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet (2008 | Prestige | 0888072306530). Přestože jak činely, tak zejména vibrafon byly výrazně a odvážně znělé, stejně jako byl cítit pevný a přirozený kov. Každý úder byl energický, jasný a velmi lehký, nenásilný, už velice samozřejmý, objemem adekvátní a proporčně věrný ostatním frekvencím. Je fakt, že MP 6.2 možná až trochu akcentuje znělost, ale vytváří to férovou protiváhu silnému a důraznému basu.
AVM MP 6.2 si skvěle poradil s Musorgského "Velkou bránou kyjevskou" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | C200901), respektive s její náročnou dynamikou. Třeba i velký buben v závěrečné pasáži měl až neuvěřitelný důraz, mohutné dynamické špičky byly už zvládnuté s klidem a nadhledem a přes určitý pocit zjemnění a zklidnění už hudba přes poslouchanou sestavu gradovala tak impozantně, že by se vám dozajista postavily všechny chloupky za krkem. AVM MP 6.2 dodává hudební signál s působivým důrazem i věru dospělou dynamikou.
Ačkoliv žádný z komponentů AVM není vysloveně analytický, vždycky se tím klidným a hebkým zvukem dokážete proposlouchat ke spoustě a spoustě informací. V "Puer natus est nobis" Benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) bylo prokreslení pěkné a i když to tak na první poslech možná nepůsobilo, stačilo se trochu soustředit a už slyšíte, že sbor už není homogenní masa, ale skutečně soubor individualit, ač pocitově stále semknutý, tak už čitelný. Jinými slovy slyšíte, že je tu na dvacítku jednotlivých vokálů a v praxi už vám jemné detaily neschází, už to bohatě stačí.
Prostor v "Toujours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim Audio | naimcd215) byl podaný s působivou organičností a nenásilností, organizace trochu divoce pulsující hudební scéna byla výborná, protože AVM MP 6.2 jako kdyby trochu utáhl otěže a zvuk zklidnil, takže tu jasně dokázal udržet jak pravolevou přehlednost s dobrou lokalizací, tak hlavně třetí dimenzi, kdy vepředu byl hlas, za ním tvrdé perkuse a až v další vrstvě syntetické efekty, nic se nepřekrývá, není tu chaos, ale řád, byť netechnický, ne studiově dokonalý, ale opravdu uvolněně přirozený, živý.
AVM MP 6.2 hraje v klidu a s nadhledem, ve Watersově "The bravery of being out of range" ("Amused to Death" | 1992 | Columbia | 468761 2) hudba plynula v klidu a bez stresu, ale podmanivě, sestava šeptala i křičela kdy a kde bylo třeba, měla nadhled a hlavně to bylo tak strašně snadno, tak nenásilně a neúnavně poslouchatelné... AVM hraje tak v pohodě, že přímo vzývá k vložení dalšího, dalšího a dalšího kotoučku a prostého užívání si.
Přehrávač AVM MP 6.2 je drahý, ale za dané peníze dostanete jednak ruční německou práci, jednak férově vybrané kvalitní komponenty, jednak příjemnou konektivitu a schopnosti, jednak snadné a komfortní ovládání a jednak zvuk, který je klidný, hladký, muzikální a bohatý, rozkrývající s talentem a grácií harmonii a kouzlo hudby a to tak trochu bez ohledu na kvalitu nebo zdroj - můžete hrát v podstatě cokoliv a bude to znít příjemně. Možná to tak není analyticky dokonalý 100% věrný zdroj zvuku, ale bohatě to vyvažuje tím, jak excelentně snadno se poslouchá po hodiny, hodiny, hodiny a hodiny...
Kč 221 675,- - chromovaný čelní panel
Kč 193 931,- - matný čelní panel
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/1210-avm-mp-6-2#sigProIdf17d84374d
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/all-in-one-systemy/1210-avm-mp-6-2#sigProId455fe79bf1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ parádní zpracování
+ konektivita
+ výbava
+ organický, příjemný a muzikální přednes
ZÁPORY
- kvůli ruční výrobě v Německu je cena přeci jen trochu vyšší
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz