Phono předzesilovač v ceně ojetého vozidla si na poličku posadí opravdu jen málokdo. Já ho viděl. Já ho poslouchal. Já ho nafotil. Kromě nádherného elektronkového zvuku získáte možnost si parametry předzesilovače nastavit zcela přesně podle připojené přenosky. Především však získáte trvalou jistotu, že co na LP, to na bubínku.
Gramofonové magnetodynamické přenosky potřebují ke správné funkci upravit výstupní signál pomocí korekčního předzesilovače, který je normativně určen podle frekvencí. Tyto úpravy vytvářejí křivku tzv. RIAA. Tento korekční předzesilovač se nám do poslechové místnosti může dostat několika způsoby. Může být nedílnou součástí zesilovače či AV receiveru, kde vlastně rozečteno na celkovou cenu, nestojí skoro nic, může být také součástí gramofonu, kde již cenový rozdíl lze zaznamenat nebo může být dodáván jako samostatný komponent. V této podobě již může přijít i na několik tisíc nebo desítek tisíc korun a v ojedinělých případech může skotačivě dosáhnout pořizovací částku nad sto tisíc. Jako v případě korekčního předzesilovače Nagra VPS.
Společnost Nagra založil Polák, pan Kudelski, roku 1951. Původně přijel do Švýcarska na studia, ale objevil díru v trhu. Tou byly malé a zároveň kvalitní páskové reportážní magnetofony. Po několika „vlaštovkách", vyrobených na koleně pro rádia Lausanne a Ženeva, si u něho objednala rozhlasová stanice Luxemburg šest kusů magnetofonů Nagra 1. Pan Kudelski založil firmu a rozjel výrobu. Velkého úspěchu dosáhl již s modelem Nagra II. Ten byl vyráběn ze součástek vlastní výroby, což se odrazilo na zcela bezvadném provozu, vysoké kvalitě a dlouhé životnosti magnetofonů. Jen pro zajímavost, Nagra II byla poháněna gramofonovým pérem natáčeným klikou. Nagra II nepotřebovala reklamu, neboť novináři si o úžasných vlastnostech a odolnosti magnetofonu říkali navzájem. Nagra III již měla elektrický pohon s přesnou kontrolou otáček, vývoj šel kupředu a zákazníci se díky mimořádné pověsti rozrostli o rozhlasové stanice ABC, NBC, CBS a BBC. Šlo o profesionální komponenty a u těch také společnost Nagra zůstala po většinu svého dosavadního působení.
Teprve od roku 1997 se začala věnovat i spotřební elektronice, pochopitelně na úrovni High End. Prvním byl právě gramofonový elektronkový předzesilovač, tenkrát ještě model PL-P. Současný model, námi testovaný, nese označení Nagra VPS a je jedním z důkazů, že když někdo umí, tak prostě umí.
Předem tohoto textu bych chtěl upozornit, že nepůjde o plnohodnotný test či profil, v tom pravém slova smyslu neboť jsem neměl možnost tento komponent poslouchat s gramofonem a přenoskou cenově a kvalitativně odpovídající. Tento Rolls Royce mezi korekčními předzesilovači je určen pro ty, kteří si koupí dokonalý komponent s tím, že jim vydrží a vzhledem ke kvalitě již moc místa na vylepšení vlastně ani není (zejména vzhledem k principu a možnostem jak přenosky a desek, tak lidského ucha). Dle informací od prodejce takových lidí překvapivě není málo, a to ani v současné době. Prostě kvalita a jistota toho nejlepšího zákazníky láká.
Již samo označení VPS předznamenává to, co uvidíte po odšroubování několika šroubů na masivním kovovém horním plátu perfektně dílensky provedeného boxu z broušeného hliníku. VPS znamená Vaccum tube (Valve) Phono Stage. Tedy, do obvodů jsou zařazeny elektronky.
Teď jen telegraficky: Kovový box chrání od vnějších elektrických interferencí. Stejný systém je užit i k ochraně některých vnitřních dílů. Tam kde je to třeba, je použito zlato. Externí zdroj zaručuje zcela nerušené prostředí pro korigování i těch nejslabších elektrických impulzů od přenosek s pohyblivou cívkou. VPS umožňuje vstup dvou signálových zdrojů a jejich volbě je využit přepínač, jehož provedení se stalo poznávacím znamením komponentů Nagra.
Naše proniknutí do útrob nebylo ilegální, neboť zde jsou také umístěny přepínače pro ladění citlivosti obvodů pro MM i MC přenosky. Přesný popis nastavení je v návodu k obsluze.
Je zcela přirozené, že v této cenové úrovni nedostáváte čistě sériový výrobek, naopak se od Vás očekává, že si můžete poroučet, můžete si určit konfiguraci odpovídající vaší sestavě a dle toho se také odvíjí přesná konečná cena. V typické konfiguraci je nabízen za 132 990 Kč včetně DPH.
Jak to hrálo? Opravdu výborně. Jemně, ale velmi podrobně, barevně ale rozhodně nikoli kolorovaně. Vše bylo tam, kam to drážka určila, ale jak říkám - začátek audio řetězce, tedy vstupní signál nebyl na dostatečné úrovni. A konec, konec konců, také ne. Pojďme se raději podívat na několik fotografií, a detailů, které dokazují, že technika je krásná, pokud je dokonale provedená a nemusí být ani připojena k elektrickému proudu. Je to také výtvarné umění. S proudem pochopitelně high-endová technika rozkvete a přinese ovoce. Jdeme se dívat a vy si zajděte poslechnout.
Obr.1 Švýcarská přesnost a pýcha na vlastní práci, která je však současně skvělým marketingem.
Obr.2 Zadní panel Nagra VPS.
Obr.3 Externí zdroj rozhodně není jen tak nějaké zastrkávátko, ale na svých 12 V a 0,6 A je pojat důkladně, včetně kabelu a konektoru.
Obr.4 Pověstný Nagra otočný spínač, který je u těchto přístrojů snad stejně známý jako klasické logo.
Obr. 5 Pohled na celkové uspořádání.
Obr.6 Zátiší s elektronkami.
Obr.7 Pozorné oko ocení i pružné uchycení ocelových pouzder.
Obr.8 Typové označení a výrobce elektronek si přečtěte sami.
Obr.9 Musím potvrdit lakonické konstatování továrního kontrolora „Visual OK"
Obr. 10 Černé plastové úchyty slouží k svépomocnému nastavení elektrickému přizpůsobení k připojené přenosce.
Obr. 11 Zde vidíte, že přenastavení vlastností je opravdu snadné, alespoň mechanicky. Vytáhnete a zastrčíte na jinou dvojici vodičů.
Obr.12 Pohled na celkové uspořádání z druhé strany.
Kč 132 990,-
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
KAS Audio
http://www.kasaudio.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 602 406 436