Pioneer v nové řadě dvoukanálových přístrojů představil skutečně hodně zajímavé kousky – jednoduše dle filozofie „hodně muziky za málo peněz“. Zesilovače a diskové přehrávače tak skvělým způsobem otevírají dveře do hájemství věrného zvuku i těm, kteří dosud k dobrému zvuku vztah neměli (a ještě tak nevědí, zač přesně utrácet), nebo si třeba nemohou dovolit koupit dražší přístroje. Jedním z těch úplně nejlevnějších modelů, který do této nové série patří, je stereo receiver s názvem SX-20, odkazujícím (pouze názvem) na receivery z osmdesátých let.
Na první pohled tento přístroj přiřadíte k novinkám Pioneeru díky jeho opticky masivní stavbě. I když nejen opticky – 8,3 kg čisté hmotnosti při rozměrech 43,5 x 14,2 x 36,4 cm (š x v x h) vypovídá o neošizeném provedení. Hlavně díky masivnímu čelnímu panelu z hliníku působí jako přístroj z podstatně vyšší cenové třídy. Vlastně jediné, co způsobí nechápavý povzdech, je použití ovladače hlasitosti z laciného plastiku – nejen, že je na první pohled jasné, za jakého je materiálu, ale navíc to poměrně dost kazí první vizuální dojem, jakkoliv to není nic, na co by si nešlo zvyknout.
Celý přístroj se nese v duchu jednoduchosti, vlastně až naprostého minimalismu. Strohé, čisté hrany působí velmi přehledně a navíc i elegantně. Dominantou přístroje je velký, dobře čitelný displej, pod nímž jsou tenoučká tlačítka pro volbu aktuálního vstupu a zapnutí / vypnutí tónových korekcí. Vlevo pak najdeme spínací tlačítko s poměrně intenzivní modrou LEDkou, výstup na „velká“ sluchátka s jackem 6,3mm a přepínače aktivních reproterminálů – ty mohou pracovat samostatně i najednou. Vpravo od displeje pak pomocí malých tlačítek můžeme nastavovat jak tónové korekce, tak stanice tuneru. Již zmiňovaný plastikový potenciometr jde sice velmi přesně a má i příjemný odpor, přesto lehce kazí výsledný dojem.
Zadní strana je pak jednoduchá a čistá. Snad jen trojice analogových vstupů je trochu blízko u sebe, dimenzovaná tak možná na klasické „tkaničkové“ dráty. Najdeme tu celkem pět pár analogových RCA konektorů – dva jsou zcela běžné vstupy, jeden je doplněn výstupem a tvoří tak nahrávací smyčku. Poslední vede do gramofonového předzesilovače s korekční křivkou pro MM přenosky. Najdeme zde i konektory pro AM a FM anténu. Reproterminály mají slušnou kvalitu, alespoň co se týká přístroje této cenové třídy. Pojmou jak holý vodič, tak banánky i lopatky, byť mnoho místa mezi nimi nenajdete.
O vnitřní technologii se toho z dokumentace výrobce mnoho nedozvíte, snad to ani v této cenové třídě není tak důležité. Koncové stupně umí dodat do každého kanálu až 100 Wattů trvalého výkonu, měřeno při zátěži 8 Ohm a celkovém harmonickém zkreslení 1%. Parametry celkově nejsou nijak úchvatné, plně však odpovídají receiveru za šest tisíc. Shrneme-li to, za šest tisíc nabízí SX-20 adekvátní technologii v luxusním balení. A podtrhuje to i kvalitní, ergonomicky solidní dálkové ovládání, které byste často marně hledali i u nepoměrně dražších přístrojů.
Pioneer SX-20 jsme zkoušeli s Pioneer BDP-LX71, gramofonem Denon DP-300F či USB D/A převodníkem KingRex UD384. Pro porovnání jsme využívali NAD C370. Signálové kabely nesly značky Eagle Cabel, Monster Cable a QUAD. Do Harbeth Monitor 30 signál vedl kabel ProAc. Kvalitu napájení zajišťoval Xindak XF-2000B.
SX-20 zní od prvních okamžiků lehce, snad až trochu tenčeji, ale zase živě, agilně. Dobře konturovaný je i bas v „Another One Bites the Dust“ od Queen („Greatest Hits“ | Parlophone Digital Masters | 1994 | 77778 95042). Rychlý, pevný zvuk má poněkud menší objem a nepřehání to ani s razancí, výměnou za to ale nabízí velmi solidní srozumitelnost a čistotu. Tóny basové kytary jsou pevné, energicky podané.
Rozlišení činelů v „Take Five“ (Dave Brubeck | „The Very Best of“ | Sony Jazz | 499694 2) je lepší, než byste snad na základě zkušeností s elektronikou obdobné cenové úrovně mohli doufat. SX-20 klade důraz na aktivní, energické podání, navíc díky solidnímu výkonu máte pocit solidní kontroly reprodukovaného signálu. Samozřejmě, že si ze zvuku Pioneer SX-20 zbožně nekleknete s nevěřícným výrazem, ale v jeho podání není zrovna třeba u zmiňovaných činelů pachuť plechovosti, padajícího písku či nepříjemného řezání – všechno je poklidné, dobře rozložené, byť opět trochu schází pocit hloubky zvuku.
„Klid, mír a pokora“ z posledního alba Richarda Müllera „eště“ (Universal | 2011 | 278836-9) odhaluje pěkně vykreslený zpěvákův hlas, i druhý vokál Terezy Kerndlové. Je pravdou, že SX-20 nenabízí příliš hluboký vhled do podání hlasu, přesto nezní nepřirozeně nebo výrazně ošizeně – Pioneer (pochopitelně) nejde do těch nejmenších detailů, přesto je dojem z podání zpěvu lepší, než na jaký jsme byli dosud zvyklí u většiny podobně levných přístrojů – třeba ze srovnání s Denon PMA-510 AE vychází o ždibec živěji, čistěji právě Pioneer, což vůbec není špatný výsledek.
Úvodní smyčce v „The First of May“ (Bee Gees | „Odessa“ | Warner Reprise | 2009 | 8122-79886-6) jsou též dobře zvládnuté, solidně co do barevnosti a dokonce velmi dobře co do dynamiky. Za dobrý dojem může patrně na danou cenovku slušné dimenzování elektroniky, kdy SX-20 působí sebevědomě i při vyšších hlasitostech. Primární je tu ale opět přehlednost a čitelnost nahrávky, objem je skromnější, stejně jako údernost – ani při velmi hlasité reprodukci nemáte pocit, že by vám Pioneer vysklil okna.
Lehkost a přehlednost zvuku je doprovázena klidem, rozvahou a spíše analytičtějším charakterem. Neubírá to ale schopnosti Pioneer SX-20 potěšit i při koncentrovaném poslechu. Strhující pecka Davida Bowieho „Suffragette City“ („The Platinum Collection“ | EMI | 2005 | 0946 3 4407 2 5) má tah, sílu a energii, i když svůj šarm (opět) nestaví na silném basovém základu, ale spíše na poklidném vykreslení všech možných informací.
V rámci entry-level úrovně pak SX-20 odvádí solidní práci a dokáže nabídnout zajímavý zážitek, ne jen sterilní zvuk, jak tomu v podobně cenové třídě u podobně koncipovaných zařízení bylo ještě relativně nedávno. Inu, technologie jde kupředu a i když zázraky stále ještě možné nejsou (alespoň ne u přístrojů s čtyřmístnými cenovkami), snaha o věrnou a zábavnou reprodukci, která nebude tahat za uši, je prostě znát. To, že Pioneer SX-20 nabídne za šest tisíc ideální kombinaci funkcí pro „druhý“ či finančně nenáročný systém (do ložnice, kuchyně, k televizi…) a přitom jsou v jeho zvuku znát zásady high fidelity, je prostě a jednoduše potěšující. Nebýt výrobního kiksu v podobě extrémně levně působící regulace hlasitosti, nebylo by mu za dané peníze při součtu všech jeho funkcí v poměru k ceně co vytknout.
Kč 5 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kombinace základních funkcí v rozumné základní kvalitě
+ poměrně luxusně vypadající provedení
+ dostatek výkonu
ZÁPORY
- provedení knoflíku potenciometru je hodně laciné a kazí dojem
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
BaSys CS
www.basys.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 234 706 730