Minulý týden jsme tu měli poměrně povedený a za danou cenu naprosto pohodový zesilovač Harman Kardon s číselným označením 990, který v poslední době sbírá jedno ocenění za druhým. Dnes testovaný CD přehrávač stejné značky svádí k použití právě s tímto zesilovačem z několika důvodů – ať už je to táž číslovka 990 v názvu, ať už je to možnost propojit oba přístroje přes synchronizační zásuvku nebo je to stejný oku lahodící design či zařazení do cenově dosažitelné kategorie pro každého, což platí v případě CD přehrávače dvojnásob.
Není pochyb o tom, že HD990 je zaměřen do komerční sféry elektroniky (což rozhodně neznamená vůbec nic špatného, jak si to mnozí často rádi a mylně vykládají). Pozná se to nejsnáze podle opravdu hezkého designu těla s hmotností necelých čtyř kilogramů a rozměry 6,3 x 44 x 33,2 cm (v x š x h), který kopíruje vzhled všech moderních produktů se znakem Harman Kardon a už od pohledu tak žádá spárování se zesilovačem právě této značky – když jej postavíte třeba na námi testovaný HK990, je to radost pohledět. Ovšem i díky nestejné hloubce a faktu, že HK990 solidně topí a snadno by tak z plastových částí CD přehrávače udělal pudink, není toto umístění – alespoň při provozu – úplně ideální. Černý zevnějšek s kartáčovaným hliníkovým čelním panelem, černým sklem, pod nímž se skrývá velmi přehledný maticový displej s bílými znaky, úzkým profilem naprosto standardní a průměrně rychlé CD mechaniky a sadou úzkých tlačítek, kterými se přehrávač opravdu špatně ovládá, ale která opravdu hezky vypadají. V příslušenství k přehrávači dostáváte ještě zvláštně tvarovaný malý dálkový ovladač, který nepostrádá nic kromě elegance.
Zadní strana přehrávače dává tušit, že tento Harman Kardon zapadne snadno do jakékoliv sestavy – dva páry analogových výstupů s RCA a XLR konektory, digitální koaxiální a optický výstup umožní předat přečtená data kamkoliv v jakékoliv formě, optický a koaxiální digitální vstup pak dovolují využít HD990 i jako externí digitálně-analogový převodník. Za pořizovací cenu tedy vlastně dostáváte dva přístroje. Kvalitu D/A převodu zajišťuje čip AD1955 v každém kanále, zařízení známé z mnoha jiných přístrojů i podstatně vyšší cenové hladiny a ověřené jako jedno z těch opravdu dobrých převodníkových řešení. Získaný signál z jedniček a nul na nosiči je zpracován pomocí technologie Asynchronous Sample Rate Converter, která zajistí převod vzorkovací frekvence na 384 kHz a zvýšení rozlišení na 24 bitů, jinými slovy osminásobný oversampling (dle údajů výrobce), což má mít za následek snížení šumu v reprodukci. Další vliv na zpracování signálu pak může mít použití poslední nezmíněné zásuvky na zadním panelu a sice HRS rozhraní, které po spojení se zesilovačem HK dokáže využít pro oba přístroje pouze hodiny uvnitř zesilovače a tím nejlogičtějším a nejefektivnějším možným způsobem vymazat jitter a jeho negativní vliv na zvuk. Mezi další přítomné technologie a schopnosti hodné zmínění patří ještě třeba Real-Time Linear Smoothing třetí generace, opět potlačující jitter v konfiguraci, kdy není aktivní HRS.
Mou testovací aparaturou byl ve většině času tandem integrovaného zesilovače Harman Kardon HK990 a cd přehrávač HD990 s kabely Monster Cable M1000i, spojených v HRS režimu a připojených ke skvělým sloupovým třípásmovým reprosoustavám JBL LS80 pomocí reprokabelu KrautWire Awakening. Pro ověření výsledku jsem pak odpojoval HRS propojení či prohodil CD přehrávač za Roksan Kandy K2. Několik hodin jsem nahrál též na elektronkovém výkonovém zesilovači KR Audio Antares VA320, kde HK990 plnil pouze roli předzesilovače. Referenční mi pak ale byla prvně jmenovaná kombinace, v níž se Harman cítil zdaleka nejlépe.
Poslouchal jsem desítky různých možných i nemožných nahrávek a žánrů, z těch nejdůležitějších to byl výběr Crystal Cable Arabesque, tedy skvěle nahrané a dobře vybrané kusy z klasiky od výrobce kabelů a reprosoustav, Vivaldiho „Čtvero ročních období“ v čele se Stradivárkami Anne-Sophie Mutter na labelu Deutsche Grammophon, Jarretův klavírní koncert „The Koln Concert“, fantastický živák Diana Krall „Live in Paris“ a „Echoes“ od Pink Floyd, výborně remasterované dvoj-CD s výběrem toho nejlepšího od legendární britské kapely.
V kombinaci s firemním siličem se stejným číselným označením a aktivními pouze jedněmi hodinami je dnes testovanému přehrávači málo co vytýkat a to nejen v rámci jeho cenové kategorie. Dokonce je to tak, že v tu chvíli hraje HD990 stejně dobře jako jakýkoliv CD přehrávač s cenovkou kolem 30ti tisíc korun – ať už je to absolutní imunitou vůči jitteru či prostě čímkoliv jiným, funguje to.
V popových a rockových nahrávkách, obecně pak v jakýchkoliv elektrifikovaných hudebních dílech moderní hudby neschází v této konfiguraci nic podstatného, vyrovnanost frekvenčního pásma včetně nejnižších kmitočtů je skvělá. Stejně tak výšky jsou dostatečně „hladké“ a celé zvukové spektrum postrádá jakákoliv zabarvení nebo nádech umělosti, který přeci jen poměrně často přehrávače této cenové kategorie produkují. Klasická hudba je pak reprodukována s důrazem a dynamikou, jakou lze od tohoto druhu muziky na CD formátu očekávat, ačkoliv je slyšet, že kvalitní nahrávka tohoto žánru vyžaduje pro kvalitní reprodukci vyšší třídu přehrávače. I tak je ale kvalita dostatečná na to, aby se hudba dala prostě poslouchat bez hledání drobných mušek, ačkoliv pozornější poslech je objeví. Vzdušnost nahrávek, lokalizace nástrojů i podání textur jednotlivých instrumentů jsou bez výhrad.
Pokud odpojíme synchronizační okruhy HRS, kvalita reprodukce poměrně dost klesá a přístroj se propadá tam, kde očekáváte dle cenovky lehce přes deset tisíc. To ovšem neznamená, že by se nedal v tomto režimu poslouchat, to absolutně ne – jedná se prostě o zcela standardní přehrávač za dvanáct tisíc korun, tedy to patrně nejdostupnější, co už lze nazvat hi-fi kategorií. Oproti spojení s Harman Kardon HK990 s aktivním HRS Link ubude množství detailů v nahrávkách a celkově jako kdyby tóny byly o něco méně artikulované, rozmazanější než v předchozí konfiguraci. Je prostě vidět, že HD990 byl navrhován již od začátku jako partner pro HK990 a teprve tak z něj dostanete to nejlepší – v tu chvíli jej lze srovnat s Roksan Kandy K2, který ve svém testu před časem získal v dané cenové úrovni absolutní hodnocení. Harman je přeci jen na o něco nižší úrovni, ale nikoliv o tolik, o kolik se liší pořizovací cena.
Harman Kardon HD990 je přesný, uživatelsky příjemný, designově povedený a velmi dobře hrající levný CD přehrávač – při použití HRS Link v HK990. Harman Kardon HD990 je přesný, uživatelsky příjemný, designově povedený a průměrně hrající levný CD přehrávač – při použití s čímkoliv jiným než firemním zesilovačem s HRS Link. Budete-li kdy uvažovat o koupi integrovaného zesilovače HK990, HD990 je jasnou volbou do role CD přehrávače – za hubičku dostanete to, zač byste jinde museli platit dvakrát či spíše třikrát tolik. Budete-li ale chtít použít HK990 jako samostatný CD přehrávač, jeho kvality odpovídají pořizovací ceně na úrovni nejlevnějších dostupných strojů, ale v jeho prospěch hovoří i tak dostatečně poslouchatelný zvuk a možnost využít jej jako D/A převodník. Nicméně za dvanáct tisícikorun pořizovací ceny se jedná o CD přehrávač, který vás nezklame, ba naopak – uspokojí, potěší a nedonutí vás přemýšlet, zda jeho koupě za to stála, což je charakteristika více než pozitivní.
Kč 12 190,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ funguje ideálně ve spojení se zesilovači stejné značky
+ poměr ceny a výkonu
+ možnost využít přehrávač jako slušný externí D/A převodník
+ design
ZÁPORY
- funguje ideálně POUZE ve spojení se zesilovači stejné značky
- neergonomická tlačítka přímo na přístroji (velkou měrou subjektivní dojem - nevyhovovala mým prstům)
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
DSI Czech
+420 225 386 142