2016 02 11 TST Pioneer A70DA 1

Je tomu už pěkných pár let, kdy se stereo produkty se značkou Pioneer "vrátily z mrtvých" a zaznamenaly poměrně slušný úspěch. Za tu dobu se vývojovému oddělení podařilo chytit aktuálních trendů a v dostupných třídách dohnat náskok, který do té doby měli konkurenti, kteří nikdy s výrobou dvoukanálových komponentů nepřestali. Nyní se však Pioneer rozhodl jít ještě víš a připravil zesilovač A-70DA, který navzdory názvu nemá s původním nejvyšším modelem A-70 v podstatě nic společného. A je to jen dobře.

Dodatek "DA" v názvu odkazuje na modul D/A převodníku přímo v zesilovači, tak jak velí nejnovější trendy a jak to vlastně v této kategorii také dává smysl. Nenechte se ale zmást, že jde o nějaké doplňkové vybavení - původní model A-70 z katalogu totiž zcela mizí, byť dle našeho přesvědčení je rozdíl tak velký, že by si sedmdesátka zasloužila spíše označení A-90.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 2

I když v základu zůstávají charakteristické rysy přístroje zachovány, v podstatě vše se zvětšilo a zlepšilo. Při pohledu zepředu je jasné, že designové linky navrhoval stejný tým jako u předchozích modelů. Jednoduché tvary a malé diody ale nyní doplňují citelně bytelnější, robustnější a elegantnější ovládací prvky. Za mohutný hliníkový knob na regulaci hlasitosti by se nemusely stydět ani přístroje z nejvyššího high-endu, zpracování celku je obecně výborné a hodnotné.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 3

Vlevo na tlustém čelním panelu je klasické "pionýrské" spínací tlačítko, pod ním sluchátkový výstup na 6,3 mm jack, vedle pak maličko chaoticky rozhozené prvky pro řízení reprodukce. Dominantní jsou (kromě již zmíněného velkého prvku pro regulaci hlasitosti) tři otočné ovladače tonálních korekcí (basy / výšky / vyvážení kanálů). Ty se ze signálové cesty vyřazují maličkým tlačítkem Direct, nebo jejich průběh můžete změnit ještě dalším tlačítkem a to Loudness. V této oblasti najdete i dvě tlačítka, aktivující požadovaný výstup pro reprosoustavy (A, B nebo A i B). Pokud máte velmi citlivé reprosoustavy nebo máte pocit, že potřebujete velmi, velmi jemnou regulaci hlasitosti, můžete využít i tlačítka Attenuator. To zařadí do signálové cesty prvek, který provede poměrně výrazné ztišení a nechá vás tak využít delší část dráhy potenciometru. Zda je to praktické či v reálu použitelné, to je otázka - nám bylo toto tlačítko k ničemu a možná by se hodilo spíše fyzické tlačítko Mute.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 4

V pravé části najdete poměrně malý knoflík, jehož otáčením přeskakujete mezi vstupy, označení toho právě aktivního mají na starosti droboučké diody seřazené ve dvou řadách v horní části panelu. Vedle prvku pro výběr vstupů je z jedné strany ještě přepínač zesílení přenoskového předzesilovače (MM / MC) a z druhé strany tlačítko rozpojující předzesilovač a koncový stupeň, takže A-70DA může být použit jako čistý koncový zesilovač.

Na zadní straně je požehnaně zaplněné konektorové pole. Přímo uprostřed jsou dvě sady reproterminálů, dostatečně bytelných a příjemných pro jakoukoliv koncovku kabelu, byť trocha místa navíc by jim určitě prospěla. V pravé části je klasická napájecí zásuvka a dvojice 3,5 mm jacků, určená pro drátem šířené pokyny dálkového ovládání (pokyny mohou ze zesilovače projít i do dalších zařízení). V levé části už je pak široká paleta signálových konektorů. Dominantní je jeden vstup v podobě symetrických XLR konektorů, u nichž lze dvoupolohovým přepínačem vybrat také polaritu.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 5

Vlevo najdete vstup do přenoskového předzesilovače i s povinným zemnícím kolíkem, vpravo zase USB, koaxiální a optický vstup, tedy digitální část. Mezi tím je pak šest párů RCA konektorů tradičního analogového světa. Z nich čtyři vstupy jsou v klasické analogové linkové podobě, jeden pak slouží jako linkový výstup signálu ze vstupu Line 2 a poslední pro přímý vstup do koncových stupňů, třeba v aplikaci domácího kina apod.

Už jsme zmínili, že A-70DA je poměrně velký a bytelný zesilovač, ale teprve když vezmete jeho 17,2 kg hmotnosti do ruky, si to plně uvědomíte. Přitom rozměry 43,5 x 14,1 x 36,1 cm (š x v x h) jsou ještě pro integrovaný zesilovač docela přijatelné.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 6

Vnitřní konstrukce je příjemně poctivá. Jednak jsou jednotlivé sekce pečlivě oddělené a stíněné, jednak dobře organizované. Sekce předzesilovače je dokonce plně symetrická, najdete tu dva transformátory (pro předzesilovač a pro výkonovou část) s poctivým krytem, obvodové desky jsou připevněny na poměrně dost bytelné základové desce v šasi. Aby bylo využito maxima potenciálu symetrické konstrukce při použití symetrického vstupu, má A-70DA dokonce samostatnou kontrolu hlasitosti právě pro tento vstup.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 7

Koncový stupeň je pak nesymetrický, osazený MOSFET tranzistory, pracujícími ve třídě D, v čemž navazuje na svého sedmdesátkového předchůdce. Srdcem digitální části je populární čip ESS Sabre32, který nabízí osm kanálů. Pro pravý a levý kanál se tak využívá paralelně zapojených čtyř kanálů, což vede k celkově nižšímu šumu a čistšímu zpracování signálu. Asynchronní USB port zvládá díky tomuto čipu přijmout PCM signály s rozlišením až 32 bit / 384 kHz, případně i DSD signál s frekvencí 11,2 MHz. V podstatě si tak snadno užijete vše, co je dnes v "počítačovém" světě k dispozici.

Tranzistory dovedou vydat výkon až 90 Wattů na kanál do zátěže 4 Ohmy, respektive 65 Wattů do zátěže 8 Ohm. Celkové harmonické zkreslení při plném výkonu nepřesahuje 0,02%, odstup signálu a šumu na linkových vstupech je slušných 101 dB.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 8

Pioneer A-70DA jsme poslouchali hlavně přes jeho digitální část, kde zdrojem byla hlavně mechanika Gato Audio CDD-1, ale i USB port nebo transport Cambridge CXC. Z analogových zdrojů to pak byl Naim CD5si, ale i zmíněné Gato Audio, též Apogee Groove nebo VPI Scout s předzesilovačem Pro-Ject Phono Box. Srovnávalo se s Naim Nait XS, Cambridge CXA80 nebo Gato Audio AMP-150 a Viola Crescendo / Concerto. Chvíli hrál též proti Onkyo A-9070. Poslouchali jsme přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a OceanWay Sausalito. Propojeno bylo kabeláží ZenSati Authentica, TelluriumQ řad Silver a Black nebo napájecími a signálovými kabely KrautWire.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 9

Až nás překvapilo, jak si zesilovač poradil s linkou kontrabasu v "So What" Milese Davise ("Kind of Blue" | 1997 | Columbia | CK 64935). I když zvuk trochu inklinoval k mírné těžkosti nebo chceme-li temnosti, kontrabas byl úžasně hutný, měkký a poddajný a vytékal z reprosoustav s lehkostí nože procházejícího máslem. Hloubka byla velmi působivá, zesilovač se nebál pustit do plného rozsahu hloubky nástroje a přitom zvládl spodní pásmo s nadhledem a pocitovou rezervou ukočírovat. Dokonce měl nástroj velmi působivou váhu, důraz a na danou kategorii dokonce výborný impuls, takže basová složka byla příjemná, plná a bohatá, jakkoliv na druhou stranu mohly být určitě lépe definované a odlišené jednotlivé polohy, trochu se v oné měkké bohatosti ztrácející.

Ačkoliv bohatost basu trochu "přitemnila" i "What a Wonderful World" v podání Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD00040), jejich hlasy zněly nádherně muzikálně, s lehkým nádechem sametu, pravda, ale přesto čistě, srozumitelně a velmi jemně, pocitově plné energie a s jasnou vahou a "tělem". Stejně tak akustická kytara byla tonálně bohatá, o ždibec vřelejší, ale vysloveně krásná. Barevné střední pásmo nechalo vyniknou uvolněné, něžné hlasy, kontroly bylo akorát, aby nenarušila pohodovou atmosféru, ale aby jasně a konkrétně oddělila oba vokály a nebylo těžké sledovat jejich linky. A-70DA sice nechává vyniknout v prvé řadě atmosféru a pohod, v druhé řadě sází na barevnou bohatost, ale nezapomíná ani na čistotu a za dané peníze odvádí obdivuhodně nenásilnou práci a nabízí nadhled a klid.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 10

Činel v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) zazněl trochu lehčí, tenčí než by mohl být, přesto mu nescházela přirozená znělost a barevnost a postrádal také jakýkoliv náznak ostrosti či nepříjemnosti nezávisle na použité hlasitosti. Ač to A-70DA nedává nijak ostentativně najevo, udrží poměrně dlouhý dozvuk, i když už se kolem začínají rozeznívat další tóny. Je, pravda, lehce v pozadí, ale když se zaposloucháte, najdete. Přednes je velmi lehký, až trochu decentní, nic pro vyznavače nacinkané jásavosti, ale naopak příjemné sousto pro milovníky audiofilského klidu a nenásilnosti. Kov činelu je vzhledem ke kategorii přirozeně podaný a pochvalu si určitě zaslouží celkové prokreslené, kdy zesilovač už umí naznačit, že činel není jeden soustředěný kovový bod, ale má kolem sebe i jakousi rezonující plochu.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 11

Co nás ale opravdu, opravdu překvapilo, to byla pára, s níž se A-70DA pustil do orchestrální hudby - Bramsova "Symfonie č. 1", hraná Berliner Philharmoniker pod taktovkou Herberta von Karajana měla na vlastně docela dostupný zesilovač skvělou energii, důraz, špičky provázel citelný impuls a bohatý zvuk měl velmi dobrou dynamiku, nástroje zněly živě. Je fakt, že Pioneer maličko uvolnil kontrolu, takže hudba působila trochu jako valící se zvuková vlna, nicméně přehlednost zůstávala na dostatečně dobré úrovni, aby bylo možné si všechno v klidu vychutnat. Je to jinými slovy uvolněnější, ale zase mocný, živý a dramatický zvuk. Dokonce i na složitějších reprosoustavách se zesilovač pral s dynamickými špičkami se ctí a neztrácel živost a pocit rezervy.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 12

Zpěv sboru benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos v "Puer natus est nobis" z "Chant" (1994 | MFSL | UDCD 725) je výborným testem rozlišovacích schopností systému - čím kvalitnější sestava, tím i v relativně jednoduché nahrávce objevíte větší množství informací. Pioneer se nesnaží vystihnout i ty nejmenší jednotlivosti, naopak se snaží analytické chladnosti vyhnout za každou cenu. I tak nicméně dokázal jednolitost, takový jednohlas sboru alespoň trochu roztříštit a dát nám pocit, že ve sboru je více individualit, byť bez možnosti věnovat se jednomu každému zpěvákovi. Celková srozumitelnost nicméně byla dobrá, mnichům už začalo být vlastně i docela rozumět. Pioneer je velmi uvolněný, netlačí na pilu, dokázal už ale třeba přenést i náznaky odrazů zpěvu v chrámovém pozadí a udržet v přednesu dostatečný pořádek.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 13

Rozložení hudební scény ve Stingově "Englishman in New York" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 2537) bylo slušné, zejména do šířky byla scéna pěkně načrtnutá, hloubka byla trochu menší, ale již patrná. Lokalizace nástrojů a vůbec orientace ve scéně nebyla úplně holograficky dokonalá, zesilovač i tady hraje na nadýchanost, bohatost a barevnost, spíše než na suše analytický perfekcionismus, nicméně v rámci své cenové kategorie nabízí odpovídající kontrolu nad děním a odpovídající přehlednost, nástroje se nijak nepřekrývají nebo nemotají do zvukových koulí, takže nemáte pocit chaotičnosti, navíc scéna je pevná a nic se nikam nehýbe.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 14

Skvěl se hodí Pioneer A-70DA na jedno - na pohodový poslech čehokoliv bez potřeby nějak blíže se tím zabývat. Tak trochu jako na koncertě se stačí "vypnout" a nechat se unést do hudby. Třeba i při nejlepším zvukově průměrná "Ashes to Ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) vyzněla skvěle - dojem z trochu zadekovaného zvuku nahrávky zdaleka předčila šťavnatost, rytmus a sálající energie, pocit impulsu a mohutnosti reprodukce. Pravda, činely by snad mohly mít o ždibec větší jiskru, ale to nám rozhodně nebránilo naplno se do hudby ponořit a opravdu si jí užít a bylo fuk, zda byla hlasitost zrovna na tišší poslech, nebo na pěkně vysoké úrovni.

2016 02 11 TST Pioneer A70DA 15

Pioneer A-70DA je vlastně skvělý - pokud hledáte spolehlivý, robustní stroj a mohutným, řádně muzikálním přednesem, který vám nabídne barevný, šťavnatý, rytmický a tolerantní přednes, ať už se rozhodnete poslouchat cokoliv a jakkoliv, tak A-70DA v tomto ohledu za ještě rozumné peníze nabízí dost. Je krásně vyrobený, díky kombinaci analogových a digitálních vstupů a schopného USB je pohodlný na používání a hraje vysloveně příjemně a skvěle muzikálně, ať už máte dobrou nebo špatnou nahrávku, ať už hrajete potichu nebo to trošku připepříte, ať už je to rock, jazz, klasika nebo popík. A-70DA není soudce nahrávek, ale poctivý univerzál, který baví a který neunavuje ani po dlouhé době poslechu.

Kč 43 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kvalita výroby, je to masivní a robustní zesilovač

+ kultivovaný, měkký a bohatý zvuk

+ slušný D/A převodník

+ na danou třídu vysloveně výborný bas

+ zbavil se zcela chladnosti předchozího modelu A-70

ZÁPORY

- lehce těžší zvuk

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista