Kdo dnes nenabízí alespoň nějakou formu streamování, pomalu jako by nebyl. To co započal SONOS samojediný, to dnes rozvíjejí krom něj i značky jako HEOS by Denon, ale i Harman/Kardon a další. Jednou ze značek zcela specializovaných na produkty s tímto zaměření je pak Bluesound, sesterská společnost firmy NAD. Momentálně nabízí už druhou generaci svých přístrojů, zaměřených na jednoduchý design, moderní funkce a snadné ovládání.
Krom řady mobilních reproduktorů nebo třeba streameru a síťového úložiště je to hlavně integrovaný zesilovač Powernode 2. Vnější slupka je velmi moderně pojatá, žádné zbytečnosti, žádné okrasy. V podstatě klasický kvádr s oblými rohy je uprostřed oddělen úzkým prolisem, takže působí spíše jako dva na sobě postavené přístroje. Jedinými prvky na přední straně jsou logo výrobce a 3,5 mm jack sluchátkového výstupu.
Na horní straně je vsazená větrací mřížka, uprostřed níž se nachází panel s dotykovými tlačítky pro základní funkce, zejména pro chvíle, kdy nemáte po ruce telefon či tablet se spuštěnou ovládací aplikací.
Na straně zadní nakonec najdete jen několik málo konektorů a i tak je tu prostorově relativně těsno - ostatně ani ne dvoukilový přístroj má rozměry pouze 22 x 7 x 19 cm (š x v x h). Krom napájecí zásuvky se dozadu vešla jen čtveřice poměrně obyčejných reproterminálů, LAN konektor pro připojení k síti (Powernode má i zabudovanou Wi-Fi a Bluetooth), USB konektor pro připojení datových pamětí i malý USB konektor pro spojení s počítačem pro účely aktualizace software. K dispozici je i jeden cinch pro připojení aktivního subwooferu a v případě nutnosti můžete signál do přístroje dovést i 3,5 mm jackem, kam lze zavést jak optiku, tak klasický analogový jack. Poslední 3,5 mm jack slouží pro vstup snímače pokynů dálkového ovládání.
Powernode 2 je takový malý počítač, běžící na operačním systému BlueOS, řízeném vícejádrovým procesorem ARM Cortex A9 s taktem 1 GHz - to není bůhvíjak oslnivý výkon, ale na druhou stranu stačí bohatě pro běžný provoz jednoúčelového systému. Signál zpracovává D/A převodník s teoretickým maximálním rozlišením až 32 bitů / 192 kHz, podporuje ovšem "jen" signál 24 / 192, zato však s osminásobným převzorkováním.
Softwarové vybavení zahrnuje jak podporu UPnP streamování (prozatím bez podpory DSD, tedy všechny běžné PCM soubory od MP3, přes WMA a AAC až po FLAC, ALAC a WAV), tak internetové rádio TuneIn nebo streamovací služby - z těch lokálně dostupných to jsou hlavně Spotify a TIDAL, v nabídce jsou ale i HDTracks či Qobuz a další. Po uzavření testu bylo ohlášeno, že DSD a MQA formáty budou brzy přidány do nových firmware.
Zesílení mají na starosti blíže nespecifikované hybridní obvody s výkonem 60 Wattů na kanál do 8 Ohm, vzhledem k velikosti a výkonu se dá usuzovat na variaci zesilovače pracujícího ve třídě D.
Díky ovládací aplikaci lze Powernode 2 propojit s dalšími produkty Bluesound a vytvořit tak multiroom prostředí, v němž v každé místnosti může hrát jiná hudba, nebo lze naopak domem šířit stejný signál ve všech dostupných zařízeních a to vše přes jedinou ovládací aplikaci v jediném zařízení - pokud ji pustíte na více zařízeních v domácí síti, všechna se navzájem synchronizují.
Bluesound Powernode 2 jsme poslouchali v kombinaci s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Dynaudio Excite X14, doplňoval ho i zdroj Bluesound Node 2, ale třeba i Apogee Groove nebo Cambridge CXC.
Na tak maličký přístroj má vlastně Powernode 2 poměrně solidně rychlé a kontrolované basy, jak ukázal kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the Heart Dances" | FLAC | 24 - 192). Je fakt, že vás neohromí nějakým zásadním fyzickým tlakem nebo neposadí na zadek pocitem hloubky a váhy nástroje, ale definice je solidní a tóny pevné, zejména v kontextu cenové kategorie, byť obecně by ještě trochu pevnosti snesly. Zvuk je ale příjemně bohatý a i nějaký ten náznak impulsu zvládne dodat.
Střední pásmo, konkrétně vokály v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2), bylo hodně uvolněné, nijak zvlášť hnané kupředu, nicméně hezky čisté a velmi hladké. Powernode 2 hraje velmi neútočně, poklidně a celkem jemně, hlasů je objemově dostatek a i když sbor zůstává spíše jednou velkou entitou, má už Bluesound dostatečné rozlišení, aby naznačil, že to není jen jeden mužský a jeden ženský vokál.
Že Bluesound Powernode 2 nebude žádný extrémní dynamický "trhač asfaltu", to je asi jasné. V Mozartově "Lacrimosa" z "Requiem v D moll, K 626" (FLAC | 24 - 192) zněl orchestr nicméně už docela živě, nezdálo se, že by ani dynamické špičky byly nějak zásadně nad hranicemi zesilovacích obvodů, byť celkové ladění je spíše poklidné, zaměřené na plynulost a uvolněnost, nečekejte žádný velký fyzický tlak či popohánění reprodukce kupředu, spíše prezentaci s nadhledem. Na jemnůstky mikrodynamiky si Powernode 2 také nijak zvlášť nepotrpí, ale přesto ustojí v kontextu kategorie i velký orchestr s dostatečnou důstojností, což na tak malý a vlastně spíše stylový přístroj vůbec není špatné.
Podobně neefektně, ale rozhodně více než dostatečně vzhledem k cenové úrovni vyznívá i celkové rozlišení přístroje. Ve "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) nás sice nepřenesl až do studia, neukázal tenoučké ambientní zvuky či droboučká zašustění papíru nebo ty nejjemnější nuance práce vokálu, ovšem pokud se zaposloucháte a víte, že tam ten který zvuk má být, tak tam povětšinou také bude. Powernode 2 netlačí na pilu, nepokouší se dostat z nahrávky úplně všechno a nechce nic zdůrazňovat, naopak co nejvíce udržuje klid, celistvost a jednotnost zvuku. Když se však soustředíte na linky nástrojů, jsou vlastně už docela pečlivě oddělené a konkrétní, stejně jako hlas už je slušně prokreslený a dá se v pohodě porovnat s 15 - 20 tisícovými zesilovači.
Podobně neefektně pojímá zesilovač i podání prostorové scény - v "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) bylo zřejmé, kde který hudebním sedí, ale přeci jen byli poměrně blízko u sebe, trošička hloubky by výsledku prospěla. Na druhou stranu pocit z pravolevého rozložení byl rozhodně dobrý, scéna široká a slušně přehledná.
Pokud pěkně nahlas "osolíte" něco jako "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1), zjistíte, že přes celkově klidnější zvuk vlastně maličký Powernode 2 reprosoustavy uřídí poměrně slušně, byť se Bluesound nesnaží o nějaké zvukové drama, ale spíše o neútočnou klidnost. Právě u tvrdších nahrávek by možná mohla být cítit trošička vervy navíc, na druhou stranu je nutné ocenit to, že i ostrá a ne kdovíjak zvukově perfektní nahrávka vyznívá naprosto poslouchatelně a kultivovaně a ani tempo nepostrádá - přes všechny drobné rezervy nemáte pocit, že by byla nudná nebo příliš rozvláčná.
Bluesound Powernode 2 je poměrně unikátní lifestylový přístroj, který poskytne slušný, čistý a klidný zvuk tam, kde je potřeba malých rozměrů, "nehifistického" designu, moderních funkcí (ač tam je škoda absence podpory DSD) a pohodlného ovládání (nejnovější verze aplikace už je velmi pěkná, byť i tam jsou stále věci ke zlepšení, potěší i její český překlad). Pokud tak chcete něco, co nestojí zase tak mnoho peněz, obslouží i klasické hi-fi reprosoustavy a otevře vám dveře síťového světa, ale v případě potřeby ozvučí třeba i televizi, není moc tak rozumných zařízení jako je Bluesound Powernode 2, zvláště přijde-li na to, že z něj příjemně zní laciný pop, zvukově příšerný punk, řízný rock i klasická hudba. Připočtete-li možnost vytvořit časem i celkem dostupný a celkem slušný multiroom, stojí Powernode 2 i přes "neaudiofilní" zaměření za zkoušku.
Nakonec pro představu ukázky z nové verze aplikace:
Kč 25 190,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kompaktní a elegantní all-in-one řešení
+ podpora HD formátů
+ za dané peníze velmi slušná výbava i zvuk
+ možnost vytvořit pro každou jednotku vlastní playlist
+ stálý smysluplný vývoj
ZÁPORY
- v době testování byla aplikace trochu těžkopádná, ale nová verze už je lepší
- bez DSD (ač je ohlášena jeho podpora v novém firmware, stejně jako se očekává MQA)
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Ketos | www.ketos.cz