Jestliže ve světě dobrého zvuku existuje nějaká skutečně tradiční značka, musí to být Denon se svými 114 lety existence. Součástí širokého katalogu jsou dnes krom klasických hi-fi komponentů také řešení pro domácí kino, ale i lifestyle produkty typu sluchátek nebo bezdrátových reproduktorů. Právě na pomezí výrobků pro „běžný lid“ a hi-fi se snaží zakotvit i nový Home Amp – kompaktní bezdrátový zesilovač.
Plastové tělo se zakulacenými rohy a miskovitým tvarem základny působí velmi jednoduše – na čelní stěně je šestice dotykových plošek (tři pro vyvolání funkčních předvoleb, jedna pro ovládání přehrávání a dvě pro úpravu hlasitosti) a malá stavová dioda.
Horní plocha je překrytá od kraje ke kraji hustě perforovanou kovovou mřížkou a vzadu jsou schované konektory v nevelké nice. Vešly se sem dva páry reproterminálů, „osmičková“ napájecí zásuvka a nevelká, ale rozmanitá konektivita.
To znamená ethernetové rozhraní (jako alternativa k vestavěné Wi-Fi a Bluetooth), USB port pro připojení datových pamětí, HDMI eARC a optický digitální vstup. Pro starší zdroje signálu můžete využít jeden pár analogových cinchů. Dále je tu ještě mono výstup pro subwoofer a praktické prvky – tlačítko Connect, pokud by se Home Amp do multiroom ovládací platformy HEOS nevčlenil sám a pak 3,5 mm jack, do nějž lze nainstalovat externí čidlo dálkového ovládání.
Celá koncepce přístroje vlastně hodně připomíná trošku luxusněji pojatý sesterský Marantz M1. To se týká také použitých zesilovacích modulů – jde o kompaktní a účinné „déčkové“ řešení s mohutnými 100 W / 8 ohm na kanál (20 – 20 000 Hz / 0,05% THD).
Primárním zdrojem hudby má být dle záměru firemní systém HEOS, sdružující jak ovládací funkce, tak online streamování, tak přístup k lokálním zdrojům, případně i schopnost seskupování kompatibilních zařízení do multiroom skupin. V současné generaci HEOS zvládá PCM signály s rozlišením až 24 bit / 192 kHz a DSD 5,6 MHz, případně rozkóduje i Dolby Digital+. Kdybyste z nějakého důvodu HEOS využít nechtěli, vždy je tu AirPlay 2 a Spotify Connect.
Když jsme nakousli ovládání, jeho součástí jsou i různorodé korekce a přizpůsobení – Home Amp může fungovat jako stereo nebo dual mono (třeba pro ozvučení dvou daleko od sebe vzdálených reproduktorů na terase, kde stereo nemá smysl), lze mu nastavit vyvážení kanál o +/- 15 dB, jsou tu tónové korekce pro basy a výšky o +/- 5 dB nebo třeba nastavitelné filtry dolní (40 – 120 Hz) a horní (40 – 250 Hz) propusti. K dispozici jsou i provozní režimy – Stereo / Direct / Virtual / Denon Dialog Enhancer / Night Mode.
Celý matně černý přístroj váží 2 kg a z půdorysu o šířce 21,7 cm a hloubce 23,4 cm vyrůstá do výše 8,6 cm.
Malý komponentík jsme zkoušeli jednak ve společnosti Fischer & Fischer SN-70, kde jsme srovnávali s Cambridge CXA81 / EverSolo DMP-A6, jednak (ale to jen chviličku a pro zajímavost) i ve velkém systému, kde stál na KEF Blade One Meta proti Métronome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR. O filtrech, kabelech, podložkách a dalším příslušenství se více dozvíte v pravém sloupci -->.
Protože je Home Amp vybavený velmi výkonnými a rychlými moduly třídy D, není divu, že kontrola kontrabasu ve „Spiritual“ Charlie Hadena („Beyond the Missouri Sky“ | 1997 | Verve | 537 130-2) nebyla vůbec špatná. Je cítit dostatek výkonu, takže hloubky docela příjemně bublají, je tu ale jasně patrné naladění zvuku do charakteristického měkčího a trošičku teplejšího stylu Denon. Ucházející je každopádně nejen kontrola, ale i objem. Když to srovnáme s minulými iteracemi typu Ceol N10, tak jde o přednes podstatě sebejistější a tužší. Pak že se zesilovače vlastně nevyvíjí – právě v těchto dostupných sférách je to nejmarkantnější.
Zpěv manželů Millerových v „Niccolo“ („In The Throes“ | 2023) i poměrně zněle až „křupavě“ zaznamená kytara zní přes Home Amp vesměs příjemně. Kytara zůstává zvonivá, zvuk spíše soudržný, nežli analytický, ale na druhou stranu je třeba říct, že kontrola v té ceně je velmi solidní a není tu patrné nějaké výrazné lifestyle ladění.
Zvonění činelů v „Nefertiti“ (Lionel Loueke | „Mwaliko“ | 2010 | Blue Note | 509996 88508 2 1) bylo docela znělé, objemem poměrně velké, byť ještě ne dominantní a nacinkané. Líbila se nám pevnost, která poskočila oproti předchozím generacím o řád. Ani tak to nicméně není žádná analytika, přednes je prostě v dostupné třídě decentní a solidní.
Bonus vysokého výkonu, který je navíc díky modulům dodávaný docela svižně, je pocit slušné dynamiky. „Nierika“ od Dead Can Dance („Spiritchaser“ | 1996 | 4AD | 0652637271324) měla docela pevnou formu, byť razance je stále spíše adekvátní kategorii. Úpravná reprodukce v sobě nese ducha Denonu, na lifestyle komponentník všechno funguje velice dobře.
Od dvacetitisícového all-in-one určitě nečekáte – tím víc od takhle pojatého – nějaké sofistikované prokreslení, ale v kontextu podobných i s ohledem na minulé generace zvládá Home Amp vykreslit vintage zvuk „Captain Seňor Mouse“ (Return to Forever | „Hymn of the Seventh Galaxy“ | 1991 | nahráno 1973 | Polydor | 825 -336-2) s dobrou mírou jistoty a ač je to jednodušší zvuk, působí férově, bez nepříjemností, s rozumným přehledem a čistotou. Rozhodně je tu méně vlastního stylu než dřív.
Také zvuková scéna je konkrétnější – pokud můžeme soudit podle „Miss Otis Regrets“ (Bette Midler | „Greatest Hits“ | 1998 | Atlantic | CD 82497). Výkon Home Amp je srovnatelný se standardy základního hi-fi a to je na mikrokomponent podobného typu rozhodně klad. Spodek slušně pumpuje, sykavky jsou citelné, není tu žádná agrese (protože tu je lehký punc Denon zvuku) a rozlišení není opulentní, ale ani špatné. A prostor má pravolevou organizaci rozumné podoby.
Na „The May Queen“ Roberta Planta („Carry Fire“ | 2017 | nonesuch | 75597934939) bylo nejlépe cítit, kterým směrem Home Amp míří. Na jednu stranu je tu objektivně lepší autorita a kontrola než dřív a v rozhodně dobrém standardu na poměry sestavy za 20 tisíc. Na stranu druhou cítíte nezanedbatelný přídech příjemnosti a dotek vřelého Denon charakteru. Přitom ale zůstává zvuk nekonfliktní, příjemný a atraktivní pro „běžné ucho“. V rámci toho, že jde o zařízení pro „normální lid“ nabízí hezký náznak toho, co je hi-fi.
Denon Home Amp není rozhodně přístroj pro audiofily, naopak míří na ty, kteří chtějí něco lepšího než jsou Bluetooth repráčky nebo zvuk z televize, ale zároveň tomu nechtějí obětovat ani příliš prostoru, ani moc peněz. V trochu plastovém, ale rozměrově i designově úsporném šasi nabízí dostatek funkcí a možností, stejně jako z pohledu zvuku umí Home Amp zapůsobit pevnějším, konkrétnějším a jasnějším zvukem než dřív. Moderní moduly třídy D fungují dobře, stejně jako platforma HEOS a jestliže potřebujete fajn kvalitu zvuku za fajn peníze a preferujete „mladistvé“ zdroje hudby, dostupné skrze telefon, Denon Home Amp představuje atraktivní řešení.
Kč 19 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/5724-denon-home-amp#sigProIdb42a5f2a63
--- --- --- --- ---
KLADY
+ platforma HEOS
+ kompaktní
+ v zásadě srovnatelný s Marantz M1 – ale za méně
+ snadné nastavení
ZÁPORY
- poněkud plastovitá konstrukce
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz