Japonský Marantz se svými úctyhodnými 70 lety existence stihl být založen v New Yorku a po odchodu Saula Marantze přestěhován do Japonska, takže dnes jej téměř bezvýhradně vnímán právě jako značka ze země vycházejícího slunce. Před ne zase tak dávnou dobou započali tamní návrháři aplikovat nový designový směr, odkazující na slavnou a bohatou historii firmy. Těchto rysů se tak logicky drží i STEREO 70s, dvoukanálový A/V receiver za rozumnou cenu, neboli cosi ze škatulky „zvuk pro každého“.
Ať v černé, nebo typické stříbrno-zlaté má STEREO 70s vlastně pohledný čelní panel. Po stranách má onu „retro šachovnici“, do níž vlevo zapustil spínací tlačítko a vpravo sluchátkový výstup. Prostřední panel je pak standardní, v centru svítí displej zapouštěný do kulatého průzoru, u spodní hrany najdete šest otočných ovládacích prvků. Dvěma velkými po krajích volíte vstup a upravujete hlasitost, prostřední slouží k výběru aktivního zesíleného výstupu a tónovým korekcím (balanc, basy, výšky).
Dozadu se vešla standardní konektivita v rozsahu postačujícím běžným domácím spotřebitelům. Znamená to primárně šestici HDMI vstupů (3x 4K a 3x dokonce 8K), doplněných o jeden HDMI výstup s podporou ARC (8K). Připojit pak lze díky čtyřem reprosvorkám až dva páry reprosoustavy (A/B) nebo využít bi-wiring.
Kromě toho tu najdete u krajů šroubovací anténky pro Wi-Fi / Bluetooth (ten je obousměrný, využijete tedy i svá bezdrátová sluchátka), to když do sítě nebudete chtít sahat přes ethernetový kabel. Jsou tu dva porty USB typu A – jeden pro datové paměti, druhý jako zdroj napájení 5 V / 1 A.
Digitální vstupy představuje jeden kus koaxiálního a jeden kus optického rozhraní, analogový svět zastupují tři páry linkových cinchů a jeden vstup do phono předzesilovače s podporou MM přenosek. Protože jde o receiver, logicky se tu nachází také konektor DAB / FM antény.
STEREO 70s nabízí i řádku analogových výstupů – jednak je tu stereofonní RCA pre-out, jednak cinchový výstup do druhé zóny (což je fakticky totéž, jen nezávisleji nastavitelné) a pak dokonce dva mono výstupy na subwoofer.
Zbývá už jen zmínit napájecí zásuvku a 3,5 mm jack, kam zapojíte externí čidlo dálkového ovládání (bude-li STEREO 70s třeba ve skříňce). Sofistikovanější formu předávání příkazů představují oranžové cinche firemního mezikomponentového komunikačního standardu (je tu vstup a výstup).
Streamování zvuku probíhá přes firemní platformu HEOS, ze síťových zdrojů nebo přes USB projdou soubory ALAC, FLAC a WAV s rozlišením až 24 bit / 192 kHz nebo DSD o taktu až 5,6 MHz. Využijete pak spoustu zabudovaných služeb od Spotify po TIDAL (a spousty dalších, byť v ČR většinově nedostupných) a internetová rádia, rozhodnete-li se sáhnout třeba po MP3, poslouží technologie MDAX2 pro rekonstrukci komprimovaných signálů. Externě se zvládne STEREO 70s připojit i protokoly AirPlay či Spotify Connect a certifikaci Roon Tested.
Video část pak zvládne až 8K rozlišení, od FullHD výše umí přeškálovat právě na toto maximum a podporuje všechny dynamické zázraky jako je HDR, HLG, Dolby Vision, HDR10+ nebo Dynamic HDR. HDMI umožňují průchod i ve vypnutém stavu a díky technologiím Auto Low Latency Mode nebo VRR a QFT bude ovládání příjemné, rychlé a vhodné i pro hraní her.
Sílu dodávají dva moduly diskrétních zesilovačů třídy A/B, kdy na každém kanálu máte k dispozici 75 Wattů (8 ohm / 20 – 20 000 Hz / THD 0,08% při zatížení obou kanálů).
Zesilovač jsme měli možnost vyzkoušet v pražském studiu Voix, kde se hrálo zejména přes reprosoustavy Gold Note A3 EVO II a Gold Note A6 EVO II. Srovnávali jsme s Gold Note IS-10 a IS-1000, jako zdroj signálu kromě streamování fungoval i gramofon Gold Note Giglio s phono předzesilovačem Gold Note PH-10 (i bez něj). Propojeno bylo kompletně kabeláží Actinote.
Marantz sází u výrazné basové linky ze „Swoon“ britské průkopnice elektropopu a alternativního rocku Imogen Heap („Ellipse“ | 2009 | SONY | 884977078220) spíše na příjemnost a lehoučce vřelejší dotek, než na masivní důraznost. Jemnější a sladší styl by mohl být určitě klasickým podpisem vývojářů značky, kontrola je pak adekvátní dané třídě. Už to není „obyčejný“ zvuk, ale autority je spíše tak akorát. Nezdá se pak, že by se STEREO 70s snažil nějak efektně zdůrazňovat basový základ, ladění přístroje je určitě spíše hudební, nežli filmové.
Drnkání akustické kytary i jemný hlas Zuzany Smatanové v „Otcovi…“ („ECHO“ | 2018 | Pandora | 8588006725896) mají ono typické jemně měkčí, sladší a kulatější líbezné políbení zvuku Marantz, není to žádná efektní vábnička. Příjemná nekonfliktnost neupoutává pozornost na žádné jednotlivosti, rozlišení je poplatné úrovni vstupní brány do hi-fi světa. Na to, že v sobě má STEREO 70s zabudovanou i celkem bohatou video část obstojí v tomto kontextu i jako čistě dvoukanálové hi-fi.
Rozlišení cinkotu činelů v „Alfie“ Brad Mehldau Trio s basou Larryho Grennadiera a bicími Jeffa Ballarda, doplňujícími Mehldauův klavír („Day is Done“ | 2005 | nonesuch | 0075597991024) je férové, byť zvuk kovu se zdá být spíše jemnější a „ševelivější“, než pevně zaostřený. I to je však svým způsobem styl japonské značky, je tu cítit už slušný náznak textury kovu a prim hraje nenásilná příjemnost, dotčená lehounce i vřelostí. Působí to jako takové slušné základní hi-fi, jak se na danou cenu sluší a patří.
Energická a robustní skladba „Lepidlo“ Slovenky Katarzie („Antigona“ | 2018 | Sinko Records | SR0114), zdá se, ani při vyšší hlasitosti STEREO 70s nezakolísá, výkonu je dost i pro dynamičtější momenty a i když pod vámi zesilovač neroztřese podlahu, v alespoň mírně vyšší poslechové úrovni jako kdyby se „zatnul“ a uvolněnou měkkost vystřídá jistá pružnost. Ta, ač je stále spíše poddajná, už má kdesi v sobě tu trochu tuhosti a jistoty, jež vám umožní zažít pocit důrazu. Možná byste chvílemi ocenili zrovna u takové hudby lehce výbušnější a plnotučnější bas, nicméně od toho jsou třeba tónové korekce.
Hodně svižná a nápady až přeplněná „The Beltway Bandits“ Franka Zappy („Jazz from Hell“ | 1986 | Universal | 0824302387528) byla vlastně už relativně rozpletená, jemnější, ne jdoucí až k těm nejdelikátnějším detailům, ale s čitelností poplatnou třídě. Až lehce kakofonická skladba tím pádem vlastně nepůsobí chaoticky, což je dobré. Je to zvuk stále trochu pospolitý, ale to je rozhodně většinově záměrně nastaveným charakterem, než nedostatkem rozlišení – to je v rámci třídy bezproblémové.
Totéž vlastně platí i pro „Ved en ung kunstners baare“ dánského dirigenta, houslisty a skladatele období romantismu Carla Nielsena v podání Emerson String Quartet („Intimate Voices“ | 2006 | Deutsche Grammophon | B0006340-02) – stereofonní scéna je běžně velká i bezproblémově přehledná, má takový decentně japonský styl, v němž nic nevyčnívá, je to propojené a čitelné, ale ne nějak úporně zaostřené. Za své peníze už si ale budete moci dopřát „nechaotický“ poslech, což je dobré.
Pokud pak chcete jen tak sedět, poslouchat a bavit se hudbou, která vás právě v tom daném okamžiku oslovuje – pro nás to byla třeba coververze „Too Much Heaven“ od Bee Gees v podání Jordan Hill („Jordan Hill“ | 1995 | Atlantic | 7567-82849-2) – a na níž máte chuť, můžete prostě nastavit střední, takovou domáckou poslechovou hlasitost a STEREO 70s vás s typicky příjemnou „marantzovitostí“ provede, nechává vás vlastně spíš uvolněně proplout a i když víte, že možná lze mít víc autority nebo zaostřenější nízkoúrovňové detaily a podobně, tak vřelá reprodukce a celková pohoda jsou fajn a koneckonců právě tam a ne na puristické audiofily Marantz s tímto komponentem míří.
Hledáte-li štíhlý, dobře vypadající, příliš peněz nestojící stereofonní komponent, který krom běžných zdrojů zvládne i streamování, gramofon nebo obsloužení televize / mediálního centra / herní konzole / čehokoliv dalšího, pak je STEREO 70s od japonských Marantz lákavou nabídkou. Za cenu kolem 20 tisíc totiž zvládá vypadat i fungovat velmi obstojně, zejména budeme-li na něj hledět optikou „obyčejného člověka“, který hledá dobrý zvuk a spoustu funkcí v balení, které není tak vizuálně i rozměrově dramatické jako u A/V receiverů. Za fér cenu odvádí Marantz STEREO 70s fér výkony v typicky elegantních zvukových odstínech této japonské značky…
Kč 22 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/5290-marantz-stereo-70s#sigProId89ac7a1c7f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ úhledné kompaktní balení s dostatekem A/V funkcí
+ rozhodně fér cenovka
+ dobrá konektivita
+ dobrá streamovací / multiroom platforma HEOS
+ v kontextu A/V světa docela nápaditý design
ZÁPORY
- nemá žádnou formu kalibrace prostorové akustiky
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz.
PRODÁVÁ: Denon Shop | www.denon-shop.cz