2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 2

Spectre je prvním plně elektrickým vozem luxusem zvonící britské značky Rolls-Royce a představuje výrazný krok k modernizaci portfolia podle současných trendů. Spojuje tradiční hodnoty této firmy (jmenovitě vizuální, materiálovou a zážitkovou působivost) s novými technologiemi, které by měly vyhovět nárokům na ekologické a výkonné vozidlo pro ty s nejodhodlanějšími bankovními konty. Měli jsme možnost s ním chvilku strávit a podívat se zejména na jeho audio vybavení, protože spoustu z nás tráví svůj čas na cestách právě poslechem hudby.

Design

Exteriér Spectre si zachovává některé charakteristické designové prvky, které jsou pro Rolls-Royce typické – například masivní mřížku chladiče a dlouhou, elegantní kapotu. Přední část vozu působí robustně, přičemž jemně modifikované proporce oproti tradičnějším sourozencům zdůrazňují jeho elektrickou povahu, i když byste ji asi nevyčetli z křivek na první pohled.

Zadní část vozu (s kufrem o kapacitě 530 litrů, či chcete-li 2 650 kompaktních disků) je minimalistická, s jasně definovanými světelnými proužky, které charakterizují obě zadní svítilny. K aerodynamickým vylepšením, které se u Spectre podle výrobce objevují, patří jemně upravené boční linie a nové detaily v konstrukci podvozku, které mají snížit odpor vzduchu a zlepšit provozní efektivitu. V kontextu firemního portfolia jde však o svěžejší a „mladistvější“ vzhled.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 4

Interiér, stejně jako exteriér, zůstává věrný tradici s použitím vysloveně luxusních materiálů, jako je jemná výběrová kůže a neméně selektivně volené dřevo. Kvalita zpracování je na vysoké úrovni, což je u Rolls-Royce samozřejmostí, avšak nepřináší žádné divoké inovace v porovnání s předchozími modely značky a stále je orientovaný hlavně na víceméně konzervativní klientelu.

Technologie v kabině jsou moderní, ale též spíše konzervativní v přístupu. Displeje má vůz decentně integrovány, ačkoli důraz je v porovnání s jinými super prémiovými elektromobily, které se zaměřují na plně digitální ovládání, kladen stále hlavně na pocit „analogové mechaničnosti“.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 48

Technika

Spectre je vybaven dvojicí elektromotorů, které poskytují celkový výkon 585 kW (760 koní nebo něco jako 117 000 ezoterických lampových zesilovačů) a točivý moment 900 Nm. V praxi to znamená, že vůz zvládne akceleraci i ve své mamutí hmotnosti tří tun (což je odhadem 15 263 elpíček) z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy – i to je jedna z výhod elektrického pohonu s okamžitou dodávkou výkonu. V tomto segmentu se vysoké výkony navíc bez diskuse očekávají, a Spectre se nachází ve standardu mezi ostatními podobně mířenými automobily.

Baterie o kapacitě 120 kWh poskytuje dojezd přibližně 500 km na jedno nabití. Tento dojezd je adekvátní, ale není rekordní – ve srovnání s některými plně elektrickými vozy, jako je například Lucid Air nebo Tesla Model S, je srovnatelný a adekvátní pro běžné denní pojíždění. Spectre se navíc může pochlubit ultra-rychlým nabíjením na 350 kW stanicích, které umožní dobít baterii z 10 % na 80 % za přibližně 30 minut.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 9

Jízdní vlastnosti vozu jsou parádní – otočíte ho jedním prstem doslova na pětníku a téměř šestimetrový koráb funguje v pohodě i ve městě. „Sporťák“ to však není, vzbuzuje spíše touhu poklidně a tiše plout.

Je vybaven systémem Active Roll Bar Stabilization, který se postará o minimalizaci náklonů karoserie při zatáčení, čímž se zajišťuje rovnoměrné rozložení hmotnosti a bezpečné ovládání i v náročnějších podmínkách. Tento systém je spojen s adaptivním odpružením, které využívá senzorů k neustálému přizpůsobování tuhosti tlumičů v závislosti na stavu vozovky a jízdní dynamice.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 34

Další technologií, kterou Rolls-Royce Spectre využívá, je 4WD (pohon všech čtyř kol), který zajišťuje optimální trakci za všech podmínek, bez ohledu na povrch vozovky. To je zvláště důležité při dynamickém zrychlení, kdy se plný výkon motorů okamžitě přenáší na všechny čtyři kola, což poskytuje vozu prvotřídní sebejistotu.

Infotainment

Interiér vozu není pouze o kvalitě materiálů a komfortu, ale i o moderních technologiích, které zajistí, že cestující budou vždy připojeni a informováni. Rolls-Royce Spectre je vybaven pokročilým infotainment systémem s velkým centrálním displejem, který je kombinován s head-up displejem a digitálním kokpitem.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 55

Tento systém hodně připomíná ten, s nímž jsme se setkali i7 xDrive60. To vůbec není špatně, i když někdo by mohl čekat ještě víc. Je oproti zmíněnému BMW také maličko jednodušší – opět v souladu se zaměřením na konzervativní klientelu. Pohodlí a rychlost je nicméně naprosto ok.

Rolls-Royce Bespoke Audio

Jednou z perliček luxusu (a vlastně hlavní důvod vzniku dnešního textu), které Rolls-Royce v Spectru nabízí, je bezesporu Bespoke Audio systém, který je navržen speciálně pro tento model, aby poskytoval posluchačům adekvátně „drahý“ zvukový zážitek. Systém je přizpůsoben akustice interiéru Spectru, což znamená, že zvuk je optimálně kalibrován pro všechny prostorové charakteristiky vozu.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 53

Bespoke Audio obsahuje 18 reproduktorů, které jsou umístěny v pečlivě vybraných a vlastně nenápadných pozicích po celém interiéru. Celkový výkon dosahuje 1 300 W, což poskytuje dostatek rezervy a absenci zkreslování a komprese i při vyšších hlasitostech. Systém je navíc vybaven aktivním potlačením hluku, což zajišťuje, že zvuková scéna zůstane nezkreslená i při vysokých rychlostech, kdy by jinak silniční šum mohl ovlivnit kvalitu poslechu.

Řidič i ti, kdož sedí vzadu (protože ač je to na poměry firmy sporťáček, možná ho pořád nebudete chtít řídit vy sami, ale necháte práci na svém šoférovi) mohou volit z různých zvukových profilů, které odpovídají momentálním preferencím, od dynamických tónů pro sportovní jízdu až po klidné, relaxační nastavení pro dlouhé, komfortní cesty.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 24

Nám se nejvíc líbil „rovný“ profil Studio, který zvuk soustředí přímo před vás, ne nepodobně domácí stereo sestavě. Ale i „obklopující“ režim má něco do sebe, roztáhne zvuk pocitově i za hranice vozu.

Jak zní ticho

První, co ve vás usazení do křesla za volant způsobí, je razantní snížení krevního tlaku a tepové frekvence. Vnější svět prostě není přítomen. Existují mnohá auta, v nichž je ticho, ale pak je tu Rolls-Royce. Za okázalými motorizovanými dveřmi jste jednoduše v jiném světě, kde jste jedinou entitou, která tam musí být. Všechno ostatní tam vnesete jen a pouze svou vlastní vůlí.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 18

Zavřete za sebou a uvnitř je pouze komfort a ticho. Ticho takového typu, že když si venku těsně za okénkem stojící fotograf žádal přesun auta, prostě a jednoduše ho nebylo slyšet. Žádný hluk dopravy, žádné město, nic.

Když si pak přes bezdrátové CarPlay, jediný maličko cizorodý prvek v té záplavě hezkých materiálů, začnete pouštět hudbu, ponoříte se do ní tak snadno, jako by to bylo prémiové domácí stereo. A slovy „prémiové“ se tu bavíme o zvuku bezproblémově čtvrtmilionové kategorie. Jistě, své na tom má i precizní vyladění DSP a přizpůsobení všech komponentů danému akustickému prostředí, ale i tak.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 16

Masivní beat v „Teardrop“ od Massive Attack vámi zachvěje, ale není přebujelý nebo vtíravý. Je prostě autentický – silný, konkrétní, ale precizně artikulovaný a nerušící, lhostejno, zda šumí na úrovni 60 dB nebo hraje na nějakých 95 dB téměř koncertní úrovně.

Ještě působivější je nicméně to, jak audiosystém rozplétá mnohohlasý sbor Nidaros domkor, propracovávající se skrze skladbu Petry Bjørkhaug „Mariavise“. Žádný šum, jen delikátně separované, snadno srozumitelné, jednoduše přirozené vokály – nic syntetického, jen skutečně velmi dobré hi-fi ve velice povedené akustice. Čistota, klid, žádná vtíravost, ale ani žádné líbivé přibarvení nebo efekt.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 36

Řízné výšky v „Hey, No Pressure“ Raye LaMontagne jsou také zcela vyrovnané, dospělé a zřetelné, neřežou, ale mají dost objemu a prezence, abyste zachytili autenticitu činelu. Organizovaný zvuk pro ty, kdo ocení realističnost s „nohama na zemi“.

To platí i pro energická o sebe tlukoucí dřívka v „Breeze“ japonské sedmdesátkové jazzové kapely Soul Media. Dřevo má švih a energii, zvuk odpich a bezprostřednost, je to živý zvuk, velice konkrétní, bez jakýchkoliv nepatřičných záznějů, kontrolovaný, stejně jako celý vůz ovšem vybízející ke střídmosti – není nutná žádná vysoká hlasitost, abyste si život ve skladbě užili. A ano, můžete jet v dálniční rychlosti a středně potichu poslouchat jazz a je to úplně ok.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 62

Stejně tak je fascinující schopnost audiosestavy udržet pocit stereofonního prostoru kdesi v oblasti čelního skla. Tam se rozestavěly nástroje Jiří Kotača Quartet a Alfa Carlssona ve „Faith“ – scéna není obrovská a nějak přetékající, pořád jsme v interiéru auta, byť velkého. Ale plasticita je příkladná a postavit doma systém s regálovkami, který by tak čistě a koherentně ukázal prostor skladby, to by už chtělo nějakou tu péči (a rozpočet).

Těžko říct, zda Bespoke Audio sestavu ve Spectre označit přímo za muzikální, ovšem dost možná ano. V tom slova smyslu, že se můžete velmi snadno upnout na housle Mari Samuelsen v „Cambridge 1963“ Jóhanna Jóhannssona, vnímat plný tón strun a těla nástroje, zpěvnost nahrávky a sytou, přesto decentně a kultivovaně podanou atmosféru. Je jedno co hraje, hraje to skvěle.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 44

Spektrální analýza

Takže co tedy Rolls-Royce Spectre? Jde skutečně o přízrak mezi aktuální nabídkou elektromobilů? Absolutně… To, že vypadá a jezdí a funguje jak má, o tom žádná. Prostě musí. A o tom to – z našeho jistě velmi netypického pohledu na test – rozhodně není.

Zásadní je z pohledu audiofila fakt, že uvnitř panuje skvělé, skutečně promyšlené a vyladěné prostředí k poslechu hudby. A to vlastně jakéhokoliv žánru, při jakékoliv hlasitosti a z jakékoliv pozice. Zvuk „funguje“ u řidiče, spolujezdce, stejně tak na zadních sedačkách. V puristickém režimu „Studio“ posloucháte skutečné hi-fi, čisté, věrné, realistické, přesvědčivé a hlavně podmanivě snadno vstřebatelné.

2025 01 31 ZAJ Rolls Royce Spectre 11

To ticho, ta samozřejmost, ta poklidná, vyrovnaná zábavnost – to je něco, co si na cesty nesbalíte v jen tak ledajakém autě. Dokonce něco takového velmi pravděpodobně bude složité postavit doma. Rolls-Royce Bespoke Audio systém je jistě jedním z těch nejzralejších a nejlepších, které jsme v autě kdy slyšeli. Takže…tolik jen tak pro zajímavost.

GALERIE

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Magnoli / Čáry v písku - provokativní inspirace pro vás

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista