Co by bylo domácí kino nebo rocková skladba bez pořádného basového základu? Zejména u filmu je to právě ten bas až hluboko v hrudníku a žaludku, který na nás tak intenzivně působí. A protože ne každý může doma snadno umístit plnorozsahové reprosoustavy nebo prostě má rád "hutné spodky" (čímž nejsou myšleny "jégrovky" ani sedací partie tanečnic v hiphopových klipech, ale akustické frekvence bratru do 200 Hz), nabízí se subwoofer jako snadné řešení pro mohutné basy. Jedním z populárních specialistů na "kino zvuk" je i americký Klipsch.
V jejich katalogu najdete v tomto okamžiku celkem desítku řešení, jimiž dotlačíte do své poslechovky nějaké ty "hutné spodky" - zhruba uprostřed této široké nabídky subwooferů leží model R-112SW. Jak už název napovídá, jedná se o subwoofer se zabudovaným 12" měničem (existuje ještě varianta s 10" a 15" reproduktorem).
Exteriér R-112SW je vcelku standardní a nepřekvapující, skříň z klasických MDF desek je potažena černým strukturovaným vinylem a působí prostě "americky". Tuhost je ale adekvátní, při rozměrech 39,4 x 44,1 x 46,4 cm (š x v x h) váží subbasová jednotka 22,1 kg. Ozvučnice je umístěna na základně s lomenými křivkami, jež ji ozvučnici rozměry trochu přečnívá a zajišťuje stabilitu, horní boční hrany skříně jsou pak zakulacené, což křivky trochu opticky zjemňuje.
Vzhledem k umístění mohutného reproduktoru na ještě mohutnějším závěsu přímo vepředu a jeho vizuálnímu podtržení širokým a vysokým štěrbinovým bassreflexem ale ono zjemnění nepadá na zase tak úrodnou půdu. Připočtěte si navíc pro Klipsch typickou vyzývavě měděnou barvu membrány a máte vizuální dominantu prostoru jako vyšitou.
Obdélníkový panel na zadní stěně slouží jednak jako chladič pro zesilovač, jednak jsou na něm namontované též ovládací prvky - vstup pro signál je řešen dvojicí analogových cinchů, buď použitelných ve stereo režimu nebo pro LFE signál. Nad nimi je páčka s třemi polohami (zapnuto / vypnuto / automatické spouštění), obdobná páčka pro otáčení fáze signálu a dva potenciometry. Ten první nastavuje přechodovou frekvenci (stupnice má označené body pro 40, 80 a 120 Hz spolu s "plným LFE"), druhý potenciometr nastavuje zisk, nebo chcete-li hlasitost. Obě hodnoty lze řídit plynule. Komu by se nechtělo použít přívodní signálový kabel třeba z důvodu vzdálenosti subwooferu od sestavy, může připojit modul pro bezdrátový přenos.
Osazený měnič má již zmíněný průměr 12", materiálem kónusu je kovová slitina Cerametallic. O jeho pohon se pak stará modul zesilovače dodávající ve špičce až 600 Wattů a pracující ve třídě D.
Subwoofer Klipsch R-112SW jsme poslouchali ve všech našich běžných sestavách, tedy jako doplněk k Harbeth Monitor 30, ke Xavian Perla i Xavian Premio, ale i Fischer&Fischer SN70, zbytek komponentů viz pravý sloupec -->.
Je faktem, že nad rámec své třídy (tedy třeba u Harbeth Montior 30, Xavian Premio nebo i Fischer&Fischer SN70) sice přidá objemově bas, ale díky svému vyladění na objem a energičnost a méně již pak na přesnost a konkrétnost se k nim ale už zase tolik nehodí; i proto je většina dojmů vztažená ke Xavian Perla. Tam kde je fajn mít rozmáchlejší bas, ať už jsou to tedy obecně levnější reprosoustavy nebo třeba hlasité a efektní domácí kino, tam ale R-112SW funguje solidně (v kině pak pro "bum bác" efekty obzvláště).
I v Davisově "So What" z "Kind of Blue" (2005 | Columbia | CK 64935) celkem férově přidal do basového spektra pocit hloubky, mohutnosti a hlavně velkého objemu, dobře, tak nějak po americku, pak dokázal spodní frekvence též zahustit. Jednoduše řečeno, basu je najednou všude plno a je fakt, že se subwoofer nebojí jít dospodu. Kontrabas je rázem citelně plnější, těžší a sytější, jakkoliv definice jednotlivých tónů se nemění, nebo se dokonce trochu zmenší, brumlání basy by mohlo být o něco málo soustředěnější.
Výraznou basovou linku v "God on the drum, Devil on the bass" od Katie Melua ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) posunul subwoofer ještě výrazně více dopředu, dokázal i přes měkčí vyznění už ale tóny basového spektra separovat, ačkoliv ne vysloveně excelentně. Na hloubku a hutnost si ale rozhodně nebudete moci stěžovat, je to o energii, drajvu a šmrncovní sytosti a je fakt, že subwoofer se umí hodně rozvášnit a naplnit i hodně velké prostory bez potíží.
Příjemně oživil subwoofer dynamiku velké skladby - Musorgského "Velké brány kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827). Je rázem jaksi plnější, větší a důraznější, takříkajíc pěkně od podlahy, jakkoliv by ale přeci jen k nabytému drajvu a dynamice mohla přibýt i troška delikátnosti - nicméně je fakt, že jde stále o poměrně dostupný subwoofer, kde nějaký ten kompromis být musí.
Zvláštní je, že svou relativně výraznou přítomností v "Indigo Dreamscapes" z desky "Parallel Realities" DeJohnetta, Methenyho, Hollanda a Haynese (1993 | Zaiks | JD 1251/52) subwoofer nejen přidal na objemu celému zvuku, ale také ho jaksi usadil a zdálo se, že je možná i o něco lépe čitelný. Podobně i v "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino |5186544012) zvládl subwoofer ohladit hrany ostré a lehce nepříjemné nahrávky, dodal jí odpich a šťavnatost (jakkoliv ne konkrétnost a čitelnost) a podpořil rockový efekt.
Subwoofer Klipsch R-112SW je solidním zástupcem své cenové třídy - je to poměrně již velký a výrazně efektní subwoofer, který se slušně hodí k výbušnému, razantnímu a efektnímu domácímu kinu nebo tam, kde je chtěný velký, plný a sytý bas (tedy ne bas audiofilsky umírněný a decentní, aby nedošlo k mýlce). Vizuálně je to typický výrazný Klipsch s typicky americkým pojetím, zvukem je to pak také typický Američan - velký, rozmáchlý, efektní, hutný, dynamický a výrazný, neupejpavý a schopný zaplnit i velké prostory. Protože basové tóny jsou opravdu spíše hluboké a výrazné, spíše než utažené a svižné, je dobré na to pamatovat při volbě sestavy a přidat R-112SW tam, kde je třeba zvuk pěkně od podlahy okořenit a rozhýbat.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti, jakkoliv zrovna u tohoto subwooferu nebyl efekt zdůraznění basu nikterak markantní. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí a co nejdále od stěn to bylo možné.
Na grafu frekvenční odpovědi je vidět různé stupně nastavení přechodové frekvence - 40 Hz (červená), 80 Hz (šedá), 120 Hz (zelená) a LFE (černá). Je vidět, že R-112SW umí zahrát naplno už 25 Hz, což je velmi solidní výsledek, byť s přechodovou frekvencí nastavenou za hranici 80 Hz přichází výrazně více energie a tyto nejhlubší tóny tak mohou ustoupit trochu do pozadí.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 17 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/1396-klipsch-r-112sw#sigProIdd0b3e6e00a
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velké basy
+ hodně energie
+ nenáročné propojení
ZÁPORY
- méně přesné kontury
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz