2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 1

Co by bylo domácí kino nebo rocková skladba bez pořádného basového základu? Zejména u filmu je to právě ten bas až hluboko v hrudníku a žaludku, který na nás tak intenzivně působí. A protože ne každý může doma snadno umístit plnorozsahové reprosoustavy nebo prostě má rád "hutné spodky" (čímž nejsou myšleny "jégrovky" ani sedací partie tanečnic v hiphopových klipech, ale akustické frekvence bratru do 200 Hz), nabízí se subwoofer jako snadné řešení pro mohutné basy. Jedním z populárních specialistů na "kino zvuk" je i americký Klipsch.

V jejich katalogu najdete v tomto okamžiku celkem desítku řešení, jimiž dotlačíte do své poslechovky nějaké ty "hutné spodky" - zhruba uprostřed této široké nabídky subwooferů leží model R-112SW. Jak už název napovídá, jedná se o subwoofer se zabudovaným 12" měničem (existuje ještě varianta s 10" a 15" reproduktorem).

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 2

Exteriér R-112SW je vcelku standardní a nepřekvapující, skříň z klasických MDF desek je potažena černým strukturovaným vinylem a působí prostě "americky". Tuhost je ale adekvátní, při rozměrech 39,4 x 44,1 x 46,4 cm (š x v x h) váží subbasová jednotka 22,1 kg. Ozvučnice je umístěna na základně s lomenými křivkami, jež ji ozvučnici rozměry trochu přečnívá a zajišťuje stabilitu, horní boční hrany skříně jsou pak zakulacené, což křivky trochu opticky zjemňuje.

Vzhledem k umístění mohutného reproduktoru na ještě mohutnějším závěsu přímo vepředu a jeho vizuálnímu podtržení širokým a vysokým štěrbinovým bassreflexem ale ono zjemnění nepadá na zase tak úrodnou půdu. Připočtěte si navíc pro Klipsch typickou vyzývavě měděnou barvu membrány a máte vizuální dominantu prostoru jako vyšitou.

Obdélníkový panel na zadní stěně slouží jednak jako chladič pro zesilovač, jednak jsou na něm namontované též ovládací prvky - vstup pro signál je řešen dvojicí analogových cinchů, buď použitelných ve stereo režimu nebo pro LFE signál. Nad nimi je páčka s třemi polohami (zapnuto / vypnuto / automatické spouštění), obdobná páčka pro otáčení fáze signálu a dva potenciometry. Ten první nastavuje přechodovou frekvenci (stupnice má označené body pro 40, 80 a 120 Hz spolu s "plným LFE"), druhý potenciometr nastavuje zisk, nebo chcete-li hlasitost. Obě hodnoty lze řídit plynule. Komu by se nechtělo použít přívodní signálový kabel třeba z důvodu vzdálenosti subwooferu od sestavy, může připojit modul pro bezdrátový přenos.

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 4

Osazený měnič má již zmíněný průměr 12", materiálem kónusu je kovová slitina Cerametallic. O jeho pohon se pak stará modul zesilovače dodávající ve špičce až 600 Wattů a pracující ve třídě D.

Subwoofer Klipsch R-112SW jsme poslouchali ve všech našich běžných sestavách, tedy jako doplněk k Harbeth Monitor 30, ke Xavian Perla i Xavian Premio, ale i Fischer&Fischer SN70, zbytek komponentů viz pravý sloupec -->.

Je faktem, že nad rámec své třídy (tedy třeba u Harbeth Montior 30, Xavian Premio nebo i Fischer&Fischer SN70) sice přidá objemově bas, ale díky svému vyladění na objem a energičnost a méně již pak na přesnost a konkrétnost se k nim ale už zase tolik nehodí; i proto je většina dojmů vztažená ke Xavian Perla. Tam kde je fajn mít rozmáchlejší bas, ať už jsou to tedy obecně levnější reprosoustavy nebo třeba hlasité a efektní domácí kino, tam ale R-112SW funguje solidně (v kině pak pro "bum bác" efekty obzvláště).

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 7

I v Davisově "So What" z "Kind of Blue" (2005 | Columbia | CK 64935) celkem férově přidal do basového spektra pocit hloubky, mohutnosti a hlavně velkého objemu, dobře, tak nějak po americku, pak dokázal spodní frekvence též zahustit. Jednoduše řečeno, basu je najednou všude plno a je fakt, že se subwoofer nebojí jít dospodu. Kontrabas je rázem citelně plnější, těžší a sytější, jakkoliv definice jednotlivých tónů se nemění, nebo se dokonce trochu zmenší, brumlání basy by mohlo být o něco málo soustředěnější.

Výraznou basovou linku v "God on the drum, Devil on the bass" od Katie Melua ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) posunul subwoofer ještě výrazně více dopředu, dokázal i přes měkčí vyznění už ale tóny basového spektra separovat, ačkoliv ne vysloveně excelentně. Na hloubku a hutnost si ale rozhodně nebudete moci stěžovat, je to o energii, drajvu a šmrncovní sytosti a je fakt, že subwoofer se umí hodně rozvášnit a naplnit i hodně velké prostory bez potíží.

Příjemně oživil subwoofer dynamiku velké skladby - Musorgského "Velké brány kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | CO-78827). Je rázem jaksi plnější, větší a důraznější, takříkajíc pěkně od podlahy, jakkoliv by ale přeci jen k nabytému drajvu a dynamice mohla přibýt i troška delikátnosti - nicméně je fakt, že jde stále o poměrně dostupný subwoofer, kde nějaký ten kompromis být musí.

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW 10

Zvláštní je, že svou relativně výraznou přítomností v "Indigo Dreamscapes" z desky "Parallel Realities" DeJohnetta, Methenyho, Hollanda a Haynese (1993 | Zaiks | JD 1251/52) subwoofer nejen přidal na objemu celému zvuku, ale také ho jaksi usadil a zdálo se, že je možná i o něco lépe čitelný. Podobně i v "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino |5186544012) zvládl subwoofer ohladit hrany ostré a lehce nepříjemné nahrávky, dodal jí odpich a šťavnatost (jakkoliv ne konkrétnost a čitelnost) a podpořil rockový efekt.

Subwoofer Klipsch R-112SW je solidním zástupcem své cenové třídy - je to poměrně již velký a výrazně efektní subwoofer, který se slušně hodí k výbušnému, razantnímu a efektnímu domácímu kinu nebo tam, kde je chtěný velký, plný a sytý bas (tedy ne bas audiofilsky umírněný a decentní, aby nedošlo k mýlce). Vizuálně je to typický výrazný Klipsch s typicky americkým pojetím, zvukem je to pak také typický Američan - velký, rozmáchlý, efektní, hutný, dynamický a výrazný, neupejpavý a schopný zaplnit i velké prostory. Protože basové tóny jsou opravdu spíše hluboké a výrazné, spíše než utažené a svižné, je dobré na to pamatovat při volbě sestavy a přidat R-112SW tam, kde je třeba zvuk pěkně od podlahy okořenit a rozhýbat.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti, jakkoliv zrovna u tohoto subwooferu nebyl efekt zdůraznění basu nikterak markantní. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí a co nejdále od stěn to bylo možné.

2017 06 20 TST Klipsch R 112SW m1

Na grafu frekvenční odpovědi je vidět různé stupně nastavení přechodové frekvence - 40 Hz (červená), 80 Hz (šedá), 120 Hz (zelená) a LFE (černá). Je vidět, že R-112SW umí zahrát naplno už 25 Hz, což je velmi solidní výsledek, byť s přechodovou frekvencí nastavenou za hranici 80 Hz přichází výrazně více energie a tyto nejhlubší tóny tak mohou ustoupit trochu do pozadí.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 17 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velké basy

+ hodně energie

+ nenáročné propojení

ZÁPORY

- méně přesné kontury

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Technics EAH-AZ80

    Technics lze už pár let považovat za „znovuzrozený“, tedy mající ucelené portfolio – to sestává jak z hi-fi (vlastně až high-end) elektroniky a reprosoustav, ale na druhé straně se pod…

    20. listopad 2024

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Fyne Audio F703SP

    Dědictví nezaměnitelných skotských koaxiálních reproduktorů už pár let nese značka Fyne Audio, která tuto technologii nabízí v několika řadách, širokém rozsahu cenovek a také v zajímavých Special Production (čili SP)…

    18. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Moon 310LP

    Ačkoliv poslední měsíce „frčí“ u kanadských Moon jejich excelentně zábavná North Collection, přeci jen zůstává nabídce i široké spektrum dalších komponentů. Jedním ze zajímavých segmentů je řádka phono předzesilovačů, mezi…

    18. listopad 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Axxess Forté 3

    Značka Axxess patří do mimořádně širokého, stovky produktů čítajícího portfolia Audio Group Denmark (dítka v oboru známých jmen Larse Kristensena a Michaela Børessena) a jak už její název značí, jde…

    17. listopad 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Dr. Feickert Analogue Volare 25

    V německé jihozápadní oblasti Černého lesa na dohled francouzských hranic už mnoho let vyrábí Dr. Christian Feickert gramofony, nějakou tu doprovodnou elektroniku a vůbec věci, které oceňují milovníci vinylů. Posledním…

    16. listopad 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Clearaudio Innovation Basic & Tracer

    Německá značka Clearaudio vyrábí gramofony, potažmo analogovou techniku pro přehrávání LP už od roku 1978 a to v prostředí na hranici přírodní rezervace Meilwald co by kamenem dohodil na sever…

    16. listopad 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • PMC twenty5.21i (active)

    Řada twenty5i (kde „i“ je „improved“) je po nejnovějších modelech Prodigy základním kamenem domácího portfolia britského výrobce PMC (jako Professional Monitor Company) a tvoří ji dvě dvoupásmové regálovky, pár dvoupásmových…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Wilson Benesch P1.0

    Úplně nejzákladnějším modelem jihoanglické značky Wilson Benesch jsou kompaktní regálovky P1.0 z řady Precision. Ačkoliv mají stále znatelný rukopis, jsou mnohem méně komplikované (vizuálně i technicky) než vyšší série Fibonacci.

    14. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • TelluriumQ Silver Diamond

    V Somertonu v hrabství Somerset na jihozápadě Anglie sídlí malý výrobce různorodé kabeláže TelluriumQ. Aby – podle svých slov – nepředávali výsledky svého výzkumu a vývoje konkurenci, nemluví vlastně o…

    14. listopad 2024

    Kategorie: Kabely reproduktorové Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro M2

    Nejprodávanější série litevských AudioSolutions, uvedená v roce 2018, prošla po svém pětiletém životním cyklu vývojem, který se dotkl jak ozvučnic, tak použitých komponentů. Sloupek Figaro M2 má pozici přesně uprostřed…

    10. listopad 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Malá překvapení každodenního audiofila

Ačkoliv se posuzování audio komponentů bezmála denně (s čestmými výjimkami letních dovolených, kde je naopak pár týdnů reálně ticho a slouží jako "rekalibrace" ušního aparátu) věnuji už nějakých 17 let a poslouchal jsem rád i předtím... Přestože jsem za tu dobu slyšel na 5 000 výrobků všech tříd, kvalit a podob... Bez ohledu na to, že nějaké polovině z toho počtu jsem věnoval hodně času na kompletní recenzi... I tak se tu a tam objeví něco, co překvapí. Jako teď.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista