Kompaktní kanadský NODE byl jedním z prvních streamerů, které pomohly dostat přehrávání z domácích úložišť a internetových služeb do relativního hi-fi mainstreamu. Mohla za to zejména přátelská (a na multiroom připravená) platforma BluOS, ale i rozumná cena, rychlost a vůbec. Dnes přichází na svět již čtvrtá generace tohoto modelu, která se jen pramálo liší ve své vizuální stránce, ale výrobce aktualizoval vnitřní řešení s ohledem na dostupnost nových čipů a vůbec digitální i analogovou stránku.
Bluesound NODE (Gen 4) je i v nejnovější podobě formátem taková větší kniha, má zaoblené rohy, gumovou protiskluzovou podstavu, působí díky horizontální lince v pěkném těle z matného plastu trochu „sendvičově“ a ovládá se přes horní dotykovou plošku s nejzákladnějšími prvky, která se vábivě rozsvítí, kdykoliv se k ní přiblížíte. Stále nemá klasický displej, ale to nemusí ničemu vadit, o to méně nápadný a snáze integrovatelný je i v prostředí neurčeném výhradně poslechu hudby.
Vpředu je jen logo a 6,3 mm sluchátkový výstup, vzadu je férově široká paleta vstupů a výstupů. Napájení obstarává klasická „ležatá osmička“, vstupní signál proudí buď po Wi-Fi, přes gigabitový ethernetový konektor (to pro stream přes nativní aplikaci, AirPlay 2, Spotify Connect a TIDAL Connect, případně i Roon) nebo HDMI ARC. Malý 3,5 mm jack ještě kombinuje linkový analog s optikou. Na výstupu je k dispozici pár analogových cinchů, koax, velká optika nebo lze využít i připojení přes USB rozhraní – to tedy není jen pro datové disky. Vidět pak není Bluetooth 5.2 aptX Adaptive s možností vysílání do sluchátek.
Někoho může potěšit subwooferový výstup, spolu s funkcí regulace hlasitosti a docela slušným množstvím nastavení si lze dobře představit minimalistický systém. Praktický je také 3,5 mm jack IR vstupu (takže lze přístroj uložit z dohledu a vyvést pouze externí čidlo dálkového ovládání) nebo též 3,5 mm výstup spínacího napětí.
Zvenku je NODE (Gen 4) skoro nerozeznatelný od svých předchůdců, uvnitř došlo nicméně k docela velkým změnám. V centru digitální části je nyní moderní čip ES9039Q2M, nabízející vyšší přesnost, čistotu a vůbec zlepšení parametrů po všech stránkách. Výkon pro zpracování dodává osvědčený čtyřjádrový ARM Cortex A53 od taktu 1,8 GHz.
Další velkou novinkou je 6,3 mm sluchátkový výstup se zesilovacím modulem standardu THX AAA (Achromatic Audio Amplifier), který skvěle fungoval v NODE X, jenž stál o pár tisíc víc. Výstupní výkon je mezi 160 mW / 16 ohm a 22 mW / 600 ohm. Bluesound na rozdíl od zmíněného výročního provedení nedodává fyzické dálkové ovládání, ale NODE (Gen 4) se umí naučit příkazy víceméně jakéhokoliv jiného IR vysílače.
Nu a poslední v řadě, ale významově dost možná největší změnou je přítomnost Dirac Live (tedy přesněji přijde s updatem zhruba v polovině listopadu 2024), ačkoliv licenci za cca 2 500,- Kč si musíte koupit. Nebo využít možnost nastavení přes licenci svého prodejce, který vám místnost zaměří, korekci nastaví a uloží. Pro provoz jako takový už potřeba není a vliv dobře provedené kalibrace je poměrně zásadní. Navíc je korigovaný zvukový profil k dispozici jak na analogových, tak digitálních výstupech, což z NODE (Gen 4) činí jedno z nejdostupnějších řešení pro integraci Dirac Live i do systémů vyšší kategorie, kde bude přehrávač fungovat jen jako transport.
NODE (Gen 4) umí zpracovat PCM signály (až 24 bit / 192 kHz), DSD256 (v době vydání recenze se čeká na update, který to umožní) a také rozkóduje multikanálový formát Dolby Digital, což je vzhledem k přítomnosti HDMI ARC moc fajn.
Bluesound uvádí solidní technické parametry. Odstup signálu a šumu na úrovni -118 dB a THD+N pod 0,0007%. Stále jde pak o maličké zařízení s šířkou 22 cm, hloubkou 14,6 cm a výškou 4,6 cm. Váží jen 1,09 kg.
Poslech probíhal ve třech sestavách. Na analogových výstupech v kombinaci s Cambridge CXA81 na Fischer & Fischer SN-70, kdy se porovnávalo s EverSolo DMP-A6, dále přes digitál i analog na Musical Fidelity M8xi s Fyne Audio F1-5 a nakonec ve velké sestavě (opět tak i tak) na Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR na KEF Blade One Meta. Zde jsme srovnávali s Métronome DSC, který posloužil i jako převodník. O kabelech, podložkách, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte v pravém sloupci -->.
Úvodem slovo ke sluchátkovému výstupu – jakkoliv podle všeho má jít o převzaté řešení z NODE X, zdál se nám na výstupu projev o něco maličko měkčí, ne tak autoritativní. Přesto je to pořád sluchátkáč, který zvládl kontrolu i Focal Clear, což vůbec není špatné a třeba na stolní sestavičku je to jednoznačně ideální „all-in-one“.
„Baby Blue Movie“ (Cigarettes After Sex | „X’s“ | 2024 | Partisan Records) je laděná někde na pomezí shoegaze a dream popu, má rozhodně popově mocný basový základ. Analogové výstupy působí zřetelně vyrovnaněji a konkrétněji, než u generace minulé. Pořád je tu sice lehce měkčí pojetí, ovšem ne takový akcent a bujarost. Nezmizela „pohodlnost“ spodního rozsahu, nicméně vše je dole konkrétnější, vlastně velmi slušně separované a na danou třídu kombinuje umně pocit plnosti s čitelnou definicí jednotlivých tónů. Zvuk je tu harmonický a příjemný, přitom kompaktní a vůbec ne špatně kontrolovaný. Jako základ pro budoucí kalibraci DiracLive je to určitě super.
Střední pásmo s kytarami a vokály Olivera Packa a Becka v „Death Valley High“ („Stampede“ | 2024 | Warner Music | 054391269577) bylo vlastně fajn – zachovává měkčí a řekněme tolerantnější styl Bluesound, přesto nová generace působí jistěji a zřetelněji, vokály nejsou vytažené kupředu a i tak mají ve zvuku přirozeně hlavní úlohu. Charakter je pořád takový organičtější a trošičku vřelejší, zato nenuceně srozumitelný. Každopádně ačkoliv NODE (Gen 4) nevypichuje jednotlivosti a barevnější, teplejší, bohatší zvuk staví rozhodně nad snahu o analytičnost, tak přináší snazší přehlednost, než dřívější verze.
Vysoké tóny v „Empty Trainload of Sky“ (Gillian Welsch & David Rawlings | „Woodland“ | 2024 | Acony Records | 0805147708549) zněly klidně a hladce, vesměs civilně zahrané, bez cinkavosti a zvonivosti, jen lehoulince dotčené všeobecnou jemností reprodukce. Decentní objem pak neznamená, že by jednotlivá cinknutí nebyla dobře oddělena – právě na výškách se nejsnáze ilustruje proměna zvukové kvality, kdy milý tón zůstal zachován, ale nese v sobě výrazně více informací, přesně v duchu lepších parametrů použitých převodníků.
Změnilo se i vnímání dynamičnosti reprodukce, minimálně podle docela hutné „Love is a Bitch“ (Two Feet | „Momentum“ | 2017 | Majestic Casual | MR 109) – hudba plyne lehčeji, uvolněněji, s větší „kapacitou“. Zvuk je uvolněnější – zcela v proporcích kategorie – a je kultivovaně plný. Nezavalí vás velkým fyzičnem, ač má dostatečné grády a v roli „lepšího steameru“ odvádí prostě velice pěknou práci za dané peníze. Ono trochu vřelejší a měkčí ladění je tu záměrné, kontrola dobrá.
Posun je dobře znát i na jemné „You Go To My Head“ Mary Stallings („Manhattan Moods“ | 1997 | Concord Jazz | 00013431475026). Použitý modul D/A převodníku je jednoznačně ze současné generace, zpěv i nástroje fajnově čitelné, jasnější a samozřejmější než dřív, aniž by se ztratil ten elegantní jemný dotek. Prim hraje organičnost a pocit barevnosti, ale konkrétnost je jednoduše solidní z každého úhlu pohledu.
Lepší definice pomáhá taktéž uspořádání stereofonní scény ve „Full Moon in Paris“ (Amber Rubarth | „Sessions from the 17th Ward“ | 2012 | Chesky Records | 0090368035660). Lokalizace působí nenásilně, obraz pak sedí bezproblémově a má už i pěknou vzdušnost. Není to šokující hologram (pořád se bavíme o streameru za nějakých šestnáct tisíc), ale dobré hi-fi to rozhodně je.
Mohlo by se zdát, že NODE (Gen 4) je veskrze klidněji hrající, ale intenzivní „The Hand That Feeds“ (Nine Inch Nails | „With Teeth“ | 2005 | Interscope Records | 4988005388780) měla rytmus, měkčí, houpavý, poddajně definovaný, leč zábavný. Hudba není vysloveně dravá, přesto má drajv, velmi snadno se poslouchá a za své peníze dostanete zábavný zážitek bez agresivních hran nebo nectností.
Bluesound NODE (Gen 4) navazuje na dobrou úroveň svých předchůdců, dodržuje jejich formu, praktičnost, férovou cenovku i solidní platformu BluOS, přidává do toho ale moderní D/A převodník s citelně vyšší konkrétností, lepším rozlišením, preciznějším zaostřením a celkově posouvá reprodukci dál, aniž by ztratil charakteristickou příjemnost. Pokud by vám pak už v rámci cenového zařazení výtečná zvuková kvalita nestačila, můžete použít digitální výstupy a ještě o něco vše zlepšit nějakým D/A převodníkem. Je škoda, že jsme nemohli otestovat ještě nedoimplementované řešení Dirac, které na analogových i digitálních výstupech vše – jak předpokládáme dle zkušeností s jinými produkty s ním – precizně usadí, začistí a zorganizuje, dáte-li si s kalibrací trochu práce. Každopádně za 15,5 tisíce (nebo cca 18 tisíc včetně Dirac licence) představuje NODE (Gen 4) stále atraktivní nabídku digitálního centra vaší hi-fi sestavy – v dostupné sféře je to pořád jeden z premiantů se zábavnou charakteristikou.
Kč 15 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5625-bluesound-node-gen-4#sigProId7d998d1538
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5625-bluesound-node-gen-4#sigProId9d3680c3de
--- --- --- --- ---
KLADY
+ osvědčený kompaktní model za rozumné peníze
+ velmi dobrý sluchátkový výstup, blízký modelu NODE X
+ praktická kombinace vstupů a vstupů
+ spíše kosmetické zvýšení ceny za citelně lepší výstup
+ Dirac Live (byť licenci je nutno později přikoupit)
+ dekódování Dolby Digital
ZÁPORY
- s ohledem na cenu, výbavu i zvukový posun nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz