Tak jak se poslechové návyky milovníků hudby přesouvají směrem ke streamování, tím víc se na trhu objevuje různých serverů, ať už poslouží jako Roon jádro pro řízení tohoto systému nebo používají nějaké vlastní řešení. Do světa Roon vám bránu otevře také jihokorejský HzProject – tým pouhých pěti lidí, kteří navrhli podle svých slov nejlepší možné řešení s jednoduchým názvem Core (nebo též někdy HzCore).
V čem se od ostatních na high-endové publikum zaměřených Roon serverech Core liší, to je vnější podoba. Připomíná brutalistní skulpturu v krásně čistém, industriálním šasi z 1,5 cm tlustých hliníkových profilů s jen naprostým minimem prvků – můžete ho navíc podtrhnout antivibrační základnou. Plochý, téměř čtvercový přístroj vyzdvihují od podložky tři nožky s nosnou konstrukcí, na každé straně se zajímavě zařezávají do stěny komponentu. Minimalizaci vibrací mají na starosti tlumící prvky od Stillpoints.
Vepředu je vygravírované logo Hz, ale jinak nikde nic. Dozadu se vešla prohlubeň, kudy se dostanete ke konektorům a zcela vpravo je napájecí zásuvka. Konektivita zahrnuje čtyři vstupně-výstupní USB porty, ethernetovou zásuvku a také HDMI pro možnost připojení ke zobrazovači, aby se třeba jádro lépe nastavovalo. Jsou tu i dva malé audio jacky – vstupní a výstupní, podobně jako je vidíte třeba na počítačích. Koneckonců, základem Core (a všech podobných řešení) je samozřejmě počítač.
Když se podíváte dovnitř, vidět je fakticky právě jen základní deska, procesor Intel N5105 10. generace je chlazený pasivně pro maximální tichost. Za vstupní zásuvkou napájení jsou dva zapouzdřené (kryté hliníkem a mědí) lineární napájecí zdroje – jeden 5 V a druhý 12 V. Odtud proud prochází stabilizací v kondenzátorové bance, každý z hlavních pěti segmentů má svůj vlastní přívod (základní deska, ethernetové rozhraní, taktovací hodiny procesoru, výstupní hodiny a disky). Ve vlastním stínícím a antivibračním pouzdru (které zahrnuje i vrstvu dřeva) jsou i OXCO hodiny s dvěma výstupními takty a SSD disk pro hudbu – jeho velikost si za adekvátní příplatek můžete zvolit až do 4 TB.
Vývojáři samozřejmě věnovali pozornost nejen součástkám (třeba úpravou základní desky), ale také softwaru. Core tak sice využívá běžně dostupné počítačové komponenty, ale má například na míru navržený BIOS. Vedle výše zmíněného SSD je zde vždy přítomen malý disk s operačním softwarem – na něm je nativní ROCK společnosti Roon.
No a to je fakticky vlastně vše, co k tomu HzProject říká. Žádné rozměry, váha nebo něco podobného. Jen to, že cílem bylo uspokojit náročné jihokorejské posluchače, kteří nechtějí mít „nic společného s počítači“ a tudíž vše má fungovat absolutně jednoduše ve smyslu „zapněte a poslouchejte“.
A proč byste tedy měli věnovat pozornost HzProject Core, když můžete mít výrazně levnější Roon Nucleus nebo si dokonce minipočítač postavit sami? To jsme zkoušeli zjistit ve studiu Hi-Fi Morava, kde se hrálo přes Paul Pang Quad Switch a zesiloval systém Pass Labs XP-32 s monobloky X600.8. Jako DAC jsme měli Lampizator Baltic 4 DAC. Alternativně bylo zapojení přes Moon 791 (jako zdroj signálu hrál i s ostatními komponenty) a Moon 761. Z dalších doplňků tu byl zemnící systém Telos, podložky Hifistay nebo komplet kabeláže Siltech. Porovnávali jsme kupříkladu s Wilson Benesch P1.0 nebo A.C.T. 3Zero, ale hlavně na YG Carmel 3.
„Glem ikkje“ Kari Bremnes („Det vi har“ | 2017 | Strange Ways | WAY 309) má notoricky známou, pumpující a objemově šťavnatou temnou rytmickou linku. Tam kde jí Moon až poněkud zdůrazňuje a vsází zejména na masivní energii a pocit hutné temnoty, tam stream z Hz Core působí delikátně, urovnaně a přesně, rozkrývá více barevných odstínů, byť v menším, řekněme audiofilském podání. Rozhodně však netrpí nedostatkem pocitu síly nebo důrazu. A pak, že mezi jedničkami a nulami digitálních dat není rozdíl – samo zpracování evidentně výsledek ovlivňuje výsledek je snadno slyšitelný. HzProject Core je naprosto klidný, samozřejmý, nic si nepřidává.
Zpěv Alyssy Coco, základní kámen „Feeling Like Myself“ (Roses & Revolutions | „Midnight Monsters“ | 2023) byl v podání Moon jasný, křišťálově čistý, vytažený hodně do popředí, plný až dravé energie včetně prominentních sykavek. HzProject Core je podstatně „ušlechtilejší“, hudba nemá nic nepříjemného a to přesto, že hlas neztrácí nic ze své přítomnosti a plasticity. Je to zcela neutrální, ale ne suchý přednes. Žádná strohá techničnost, ale autenticita a jemnost, přitom stále špičkové, úžasně snadný přehled nabízející rozlišení opravdového high-endu.
Činely v „Beauty Queen“ od Roxy Music („For Your Pleasure“ | 1999 | nahráno 1973 | EG | 0724384744922) se zdály být v podání Moon 791 řízné, svítící, přímočaré a super zaostřené, HzProject Core upustil od té intenzivní říznosti, přesto zachoval všechny informace nedotčené. Je tu cítit velká dávka čistoty a přirozené zřetelnosti bez jakékoliv stopy zdůrazňování. V sestavě s adekvátním rozlišením můžete vychutnat fantasticky samozřejmou prezentaci textur a nuancí, které zaznívají zcela „normálně“ a nepřibarveně.
Silný a sebevědomý zvuk čtyř strunných smyčcových nástrojů Carmina Quartet v Debussyho „Assez vif et bien rythmé“ („Smyčcový kvartet, op. 10“ | 1992 | Denon | CO-75164) byl přes Moon vlastně až trochu „na špičkách“, tlačený vášnivě kupředu, výbušný a sálající, kdežto jakmile se do hry zapojí HzProject Core, vše se nadechne, uvolní a hraje s velikánským nadhledem. Je to taková měkčí síla, ale s ještě lepším dynamickým gradientem. Kontrola je zjevně skvělá, všechno má své místo a čas, přitom tu není žádný pocit dopřednosti nebo intenzity, která nevyvěrá z nahrávky jako takové. Server funguje pocitově jako jakýsi harmonizační člen, vše usadí na správné místo se zralou jistotou a rezervou.
Vliv HzProject Core byl ale asi nejvíce znát – krom toho, jaký základní charakter do reprodukce vnášel – na rozlišení. To je vlastně relativně nenápadné, ale množství nuancí a naprosté srovnanosti, jednoznačné zřetelnosti a netechnické „přítomnosti“ zvuku je prostě skvělé. Ostatní zdroje signálu se zdály každý hrát po svém, kdežto tento server jako kdyby otevřel nahrávku s její plnou autenticitou, bez čehokoliv navrch. Třeba zručné ruce Julie Fischer v Paganiniho exhibici „Caprice No. 1 in E major“ („24 Caprices“ | 2010 | Decca | 0028947822745) v úctyhodné kadenci produkují tolik různorodých tónů, že máte pocit, že housle každým okamžikem musí vzplát. A přesto je organizace naprosto samozřejmá, přesnost excelentní a detaily jsou jako atomy perfektně organického celku. Tolik barev, tolik nuancí, tolik dozvuků a to vše s tak přirozenou samozřejmostí.
I když Moon 791 ukázal prostor vynikající nahrávky „Indigo Dreamscapes“ (DeJohnette / Metheny / Hancock / Holland | „Parallel Realities Live…“ | 1993 | Jazz Door | JD 1251/52) veliký, odvážný, vzdušný a luxusně trojdimenzionální, tak HzProject Core dodal skladbě méně bodrou formu, avšak s prostorem jasně hlubším i širším, s nástroji jaksi dál od sebe. Není to „více hologram“, ale „více skutečnost“.
Taktéž „The Logical Song“ od Supertramp („Breakfast in America“ | 2010 | nahráno 1979 | A&M | 0600753304372) byla „prostě normální“. Slyšíte nahrávku jako takovou, neupravenou, bez čehokoliv navíc – prostě vyrovnaný, samozřejmý, dospělý a velmi kultivovaný projev, díky kterému můžete poslouchat stejně snadno jednu, deset nebo padesát skladeb. Nota za notou, track za trackem, album za albem, všechno plyne, každé jiné, definované ale hlavně svou vlastní podstatou (případně nějakou výraznou charakteristikou zúčastněného řetězce). Prostě pohoda…
Je zajímavé, že něco jako interpretátor digitálních dat (pamatujte, že HzProject Core nemá žádný analogový výstup) může mít tak silný vliv na kvalitu výsledného poslechu. Jistě, není to zařízení nijak levné a budete-i chtít, postavíte si vlastní Roon jádro za zlomek jeho ceny. Jenže – a to mluvíme z vlastní zkušenosti, neb právě takhle „domácí“ jádro na bázi Intel NUC používáme jako redakční řešení – rozhodně ne takhle dobře. Mnozí jistě řeknou, že to není možné, že díky opravným mechanismům a principu fungování síťového a USB přenosu se takové věci dít nemohou… Ale pak stačí chvíle poslechu a zkoušení a dojdete k závěru, že mohou. Proč? Kdo ví. Faktem ale je, že HzProject Core je naprosto bezproblémově fungující Roon jádro – ačkoliv nijak neupravuje software sám, zdá se, že umí na výstupu nabídnout výjimečně působivou přirozenost po všech stránkách.
EUR 7 000,- - Hz Core (1 TB)
EUR 990,- - antivibrační základna
cca Kč 175 000,- - Hz Core (1 TB)
cca Kč 25 000,- - antivibrační základna
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/5563-hzproject-core#sigProId5b5b97a8d1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ elegantní design
+ naprosto tichý provoz
+ snadno slyšitelně vnáší do reprodukce realistickou samozřejmost
+ možnost osazení relativně vysokokapacitním úložištěm
ZÁPORY
- možná trochu nepraktické zapnutí / vypnutí (hůře dosažitelné tlačítko)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Dream Audio | www.dreamaudio.eu
PRODÁVÁ: Hi-Fi Morava | www.hifimorava.cz