Švédská značka JAYS sídlí ve čtvrti Sofo poblíž centra Stockholmu a produkuje sluchátka od roku 2006, kdy uvedla model d-JAYS. O rok později se představila (také in-ear) sluchátka q-JAYS jedna z nejmenších dvoupásmových sluchátek na trhu. Píše se rok 2015 a na trh přichází opět q-JAYS, opět s dvěma měniči, ale dotaženější a ještě menší.
q-JAYS jsou v prvé řadě nádherně provedená sluchátka, jen si musíte dávat trochu pozor - být ještě menší, možná byste si je spletli s uvařeným zrnkem rýže, tak maličká ozvučnice a měniče jsou. Zrno rýže ostatně připomínají i svým lehce prohnutým tvarem. V zadní části ozvučnice s organickými tvary je maličký šroubovací konektor, kterým do každé ozvučnice připevňujete signálový kabel. Z těla sluchátek pak vyčuhuje maličký zvukovod, na kterém je našroubován ochranný hliníkový filtr s laserem vyřezanými otvory.
Ale zpět k tělu sluchátek - je totiž nejen maličké, ale dokonale opracované a má výjimečně pěkný matný povrch s příjemnou texturou. Zajímavý je i postup výroby - nejprve se do formy vstříkne nerezová ocel, čímž po vychladnutí vznikne ono velmi rigidní tělo z jediného kusu kovu. Povrch se následně vyleští a v dalším kroku pískuje, aby se v kroku posledním v podstatě napařila barva. Jde o potažení materiálem, kde se nerezová ocel s povrchovou úpravou sváže na molekulární úrovni a stává se velmi odolnou i vůči otěru a poškrábání.
Miniaturizace v q-JAYS dostoupila jednoho z vrcholů, když se do maličké ozvučnice vtěsná dvojice měničů, skrytých v jednom šasi - širokopásmový měnič má menší kopulku kovové membrány než jeho basový souputník. V šasi je zároveň i frekvenční výhybka.
Ve zvukovodu na přední straně sluchátek je ukryt akustický filtr (a na něm je našroubován už zmíněný ochranný filtr), v zadní části ozvučnice je pak droboučký bassreflexový otvor, který slouží pro frekvence pod 200 Hz.
Už bylo zmíněno, že ke sluchátkům se signálový kabel šroubuje. Jde o maličké závity, kterým výrobce říká SSMCX konektor. Výhodou této koncepce je hlavně možnost vyměnit kabel (ať už kvůli tomu, že zrovna chcete dálkové ovládání a mikrofon, nebo proto, že jste si kabel poškodili), ale těsný spoj nabízí také velmi dobou vodivost.
Kabely samotné jsou pak vyrobeny z vysoce čisté mědi, oplet je zpevněný kevlarovými vlákny a vyrobený z kaučuku, opracovaného termoplastickými metodami.
Výrobce dodává ke sluchátkům i poměrně široké spektrum příslušenství - krom kabelů jde o různé velikosti a tvary silikonových nástavců a jeden pár z pěny Comply. Všechny po usazení do zvukovodů utiší okolí o více než 40 dB.
Sluchátka mají citlivost 103 dB / 1 kHz, mírně vyšší impedanci 50 Ohm, která ale stále bude použitelná i pro mobilní zařízení a frekvenční rozsah v toleranci +/- 5 dB činí 8 - 16 000 Hz (bez udané tolerance pak 5 - 20 000 Hz).
Sluchátka q-JAYS jsme poslouchali na iPhone 6, ale i sluchátkových výstupech ASUS Xonar Essence One MUSES MK2, Naim Nait XS a Cambridge CXA80. Srovnávalo se se Sennheiser HD26 Pro a Sennheiser IE 8, částečně i s Audio Technica ATH-MSR7.
Na tak malá sluchátka je qJAYS nutno přiznat velkou snahu v produkci basové části spektra. Pevná ozvučnice dělá svoje, sluchátka reagují rychle a snadno se rozehrávají. Celkové ladění basů je snad maličko teplejší, definice je dobrá, ale ne úplně skálopevná. Každopádně objemu bylo v "The Beat Goes On" Patricie Barber dost, kontrabas měl už solidně podaný dřevěný charakter a zvuk houpavý a plný, byť podání různých poloh není úplně samozřejmé. Díky houpavému, energickému basu ale sluchátka velice dobře trefila intimní, trochu temnou atmosféru nahrávky.
Vokální linka v "The Parting Glass" Cary Dillon předvedla, že qJAYS jsou excelentně čistě hrající sluchátka. Střední pásmo bylo nádherně čisté, transparentní a jen při troše soustředění si úplně představíte jak přesně se před mikrofonem pohybují zpěvaččiny rty. Barva hlasu byla skutečně velice pěkná, zvuk jako celek pak bohatý. Dokonce bylo slyšet i lehký ruch a šum publika a ambientní zvuky, které často v živém záznamu zaniknou. Rozlišení je tedy velmi dobré, nemalou část zásluh na tom má ale i vynikající izolace od okolí a to, že se tedy veškeré dění odehrává ve vašich zvukovodech, na dosah bubínků.
Protože qJAYS jsou velmi detailní a transparentní, dají vám najevo i kvalitu nahrávky a poslechového systému. Třeba v "Misery" od Dave´s True Story tak při vyšších hlasitostech bylo cítit trochu tvrdší podání činelů i vibrafonu, což na ostřejším zdroji není úplně dlouhodobě příjemné. Na druhou stranu díky tomu qJAYS působí opravdu excelentně co se týká kresby a rozlišení, jako kdyby sluchátka snímala zvuky přímo z paliček a metliček, sluchátka neztratí ani velmi jemné detaily. Také velmi pěkně vyzněl kovový charakter nástrojů, ačkoliv jim trochu scházela realistická váha a objem.
In-ear sluchátka qJAYS rozehrajete v podstatě čímkoliv, pokud máte alespoň trochu slušný zdroj, pak nabízí i solidní dynamiku - třeba na telefonu už ale citelně uvadá. V Haydnově "Smyčcovém kvartetu v D, op. 76, č.5" v podání Engegardkvartetten zněly smyčce živě, aktivně a bohatě, nástroje měly sílu a vnitřní energii a qJAYS se zdála hrát jako výrazně větší sluchátka - dávala hudbě už i trochu "dechu". Jsou přesná a rychlá, zvuk je sytý a i když je objem nástrojů o kousek menší, v rámci cenové třídy a zejména s ohledem k jejich velikosti jim není po dynamické stránce co vytýkat.
Už jsme zmínili, že rozlišení je excelentní, respektive že se díky parádnímu odříznutí od okolí dopátráte i velmi jemných, tiše zahraných detailů. Třeba v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky dokázala sluchátka oddělit vibrafon od jen doplňujících, tichoučkých tónů elektrické kytary Pata Methenyho, hrajícího stejné noty, což je skutečnost, která na většině sluchátek kolem 10 000,- jednoduše zanikne. Přednes působí nenásilně, tak nějak samozřejmě, byť je fakt, že ve výškách je klidu méně než v basové a střední části spektra.
Protože jde o in-ear sluchátka, hudební scéna v "Too Darn Hot" Elly Fitzgerald byla usazená pevně mezi ušima. Ovšem nutno podotknout, že separace nástrojů byla skvělá, zaostřit pozornost na kteréhokoliv hráče bylo jednoduché. Jsou ovšem všichni seřazeni v pravolevém směru, tak trochu schází vykreslení třetího rozměru, respektive rozložení instrumentů do hloubky.
Sluchátka qJAYS majít díky svým rychlým reakcím na podněty a celkové čistotě a kontrole také velmi slušný cit pro rytmus nahrávky, dávají hudbě pocit, že šlape. V "Los" německých Rammstein udržela strojový pochodový rytmus, tóny servírovala jasně a přesně, s dostatečným důrazem a velkým objemem basové linky. Jinými slovy, hudba měla koule a drajv. Trochu hrubě nahraná elektrická kytara ale nemusí znít příjemně za každých okolností.
In-ear sluchátka qJAYS jsou velmi dobrými kandidáty pro poslech na cestách - jsou neuvěřitelně maličká a neobtěžující i při dlouhém nošení, jsou stylová a skvěle zpracovaná a prostě se příjemně nosí. Na cestách si budete muset dát trochu pozor, protože dobrá izolace vytváří vlastní hudební svět ve vašich uších, kam nepronikne ani ruch dopravy. Jejich zvuk je pevný, přímý, velmi čistý a velmi detailní (respektive se díky téměř úplnému tichu dopátráte i velmi malých detailů). qJAYS zní živě a samozřejmě a v ceně kolem 10 000,- jsou prostě skvělá, nehledě na občasnou mírnou tvrdost na výškách. Pokud hledáte in-ear sluchátka s puncem high-endu, dejte šanci i těmhle.
Kč 10 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fantastické zpracování
+ výborná izolace
+ lehké a pohodlné
+ dobře se rozehrají i z "neaudiofilského" zdroje
+ přesný, rychlý zvuk
+ velmi dobrá dynamika
ZÁPORY
- místy mohou znít až příliš "přímé" a tvrdé
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz