Německý beyerdynamic si své jméno sice vydobyl jakožto výrobce skvělých profesionálních sluchátek, avšak i jeho nabídka „pro běžné smrtelníky“ stojí za pozornost. Po drtivém úspěchu Monster Audio a jejich stylových sluchátek Beats by Dr. Dre se i velká část ostatních značek snaží na podobný styl navázat, nejinak je tomu i u beyerdynamic. Jejich nová série „Custom" se prezentuje prvním modelem s názvem „One Pro“, jehož nejzásadnějším kladem je v podstatě absolutní možnost přizpůsobení uživateli – vzhledově, ale i zvukově.
Že někteří výrobci umožňují široké spektrum úprav designu svých modelů, to je věc jistě známá. Nenapadá nás ale značka, která by vám dovolila změnit si kompletně vzhled sluchátek a jednoduchým zásahem přizpůsobit i jejich basovou odezvu v libovolném okamžiku právě tak, jako to udělal beyerdynamic u Custom One Pro. Ostatně, i výrobce nazývá tento typ sluchátek „generací 2.0“.
Jediné, co je na designu Custom One Pro opravdu pevně dané je patrně základní tvar. Industriální vzhled a velký podíl kovu v konstrukci evokuje bytelnost a dlouhodobou životnost, sluchátka skutečně vydrží bez újmy i hrubší zacházení na cestách nebo v profesionálním sektoru. Zásluhu na tom má nejen masivní temenní most, ale také velké držáky mušlí i mušle samotné. Náušníky z koženky jsou velmi příjemné a circum-aurální mušle dost prostorné i pro velké „slechy“. Navíc se dají snadno přizpůsobit díky velkému rozsahu nastavení libovolné velikosti hlavy. Na lebce drží skálopevně a přitom příjemně i po několika hodinách provozu, i když po delší době v nich začíná přeci jen díky skvělé izolaci od okolí (a tedy i chladného vzduchu) poněkud horko. Pohodlí je zajištěno i díky (na danou velikost) příjemně nízké hmotnosti 290 g.
Již bylo řečeno, že beyerdynamic vám umožňuje zvolit si téměř libovolný design – lze vyměnit všechny krycí rámečky, barvu temenního mostu, lze si vyměnit motiv za plexisklem na vnějších stranách muší, lze volit i barvu náušníků a díky kabelu, který vede do jediné mušle a je odpojitelný, také jeho barvu a provedení. V tomto ohledu Custom One Pro skutečně nemá na trhu kvalitních sluchátek konkurenci.
Zajímavostí je také čtyřpolohový manuální přepínač bassreflexu – ze zcela uzavřených sluchátek tak lze udělat pomocí „CUSTOM Sound Slider“ sluchátka „dýchající“. Nutno říci, že rozdíl je poměrně markantní a podle dostupných grafů je intenzita basů regulována v rozsahu více než + / - 25 dB (!!!) na úrovni 20 Hz.
Příjemná je i účinná pasivní redukce okolního hluku. Ta jednak „ztlumí“ okolí až o 18 dB, v druhém pádě ještě nepropouští ven téměř žádný rušivý zvuk, i když hrajete hodně nahlas. Jde vlastně o promyšlený systém zatlumení mušlí a materiálu vycpávky náušníků.
beyerdynamic Custom One Pro jsou koncipována jako uzavřená dynamická sluchátka, o zvuk se starají kompletně nově vyvinuté firemní měniče. Výrobce o nich tvrdí, že jde o jedny z nejlehčích membrán na trhu a briskní odezva na signál v průběhu testů tuto domněnku podporuje. Lehkosti projevu pomáhá i velmi nízká impedance 16 Ohm, díky níž se Custom One Pro vybičují až k maximálnímu akustickému tlaku 116 dB. V dokumentaci najdeme v kolonce frekvenční odezvy hodnotu 5 – 35 000 Hz.
Custom One Pro jsme zkoušeli na sluchátkovém zesilovači HeadRoom Portable Micro Amp, na sluchátkovém výstupu integrovaných zesilovačů NAD C370 a Burmester 082 a také na mobilním přehrávači Philips Go Gear Vibe a mobilním telefonu HTC Explorer. Zdrojem signálu byl notebook s foobar2000, kde to bylo možné, tak byly použity soubory FLAC či WAV s vysokým rozlišením, ale také klasické Red Book formáty. Doplňkově jsme signál čerpali z CD přehrávače Burmester 061 či přes KingRex UD384. Kabeláž nesla značky Burmester, QUAD, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD. Pro srovnání jsme měli k dispozici Koss GT-5, Koss Porta Pro 25th Anniversary, Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5, Bowers&Wilkins P3 a také Shure SRH1840.
Svým charakterem a akurátností projevu se Custom One Pro řadí po bok studiových nástrojů a tento sound neztrácí ani při nejvyšší úrovni basů. Zvyšuje se jejich objem, ale přesnost a údernost zůstává. Pravdou ale je, že basově nejplnější poloha bude vhodná tak pro příznivce techna a elektroniky.
Procítěná balada od Nine Inch Nails „Something I can never have“ ukazuje nádhernou lehkost a transparentnost projevu Custom One Pro a velmi uspokojivě je zde vykresleno i poklidné, čisťoučké piano. Nástroje dýchají a přesnost vykreslení jednotlivých tónů jde až po hranici zvukařské analytiky. Beyerdynamic ale nezapomínají ani na chvíli na to, že mají hudbou pobavit a nezní vůbec agresivně. Reznorův hlas je plný informací a zní velmi přirozeně, na danou cenovou kategorii jde o senzační věrnost.
Custom One Pro také nelze nazvat jinak než jako sluchátka s vysokým rozlišením. Ať už jde o metličky ve „Where or when“ od Diany Krall, kde přes perfektně detailně podané údery do činelů neschází celková křehká atmosféra a něha. Beyerdynamic svou precizností připomíná monitory Sennheiser IE8, oproti nim ale disponuje o něco volnějším, klidnějším podáním. Činely mají také solidní tělo a jejich podání vám nedá ani na chvíli záminku k pochybnostem o jejich kovovosti (tedy žádný „plechový“ zvuk).
Také Rebeca Pidgeon ve „Spanish Harlem“, kterážto skladba je často dávána za příklad vysokého rozlišení, zní velmi sebevědomě – snad i více, než bychom od pětitisícových sluchátek čekali. Velmi příjemný, skvěle rozlišený hlas zní nesmírně čistě (tedy tak čistě, jak jen váš sluchátkový systém dovolí; například přes výstup Burmesteru 082 to byl skutečně zážitek), nahrávka má spoustu volnosti a vzduchu, ale přitom je pečlivě kontrolovaná a artikulovaná.
Custom One Pro nepotěší ty, kteří vyhledávají velký objem v celém zvukovém pásmu; zde si sice můžete přidat opravdu hodně basů, ale středo-výšková část spektra zůstává kultivovaná a spíše méně objemná, zato však o to preciznější. Je ale pravdou, že jednotlivé tóny kontrabasu v „Gotcha“ od Pat Barber dokážou „bouchnout“, ale nemáte z toho pocit kladiva dopadajícího na bubínky, abychom tak řekli. Bas je suchý a přesný, lehké membrány doslova vykrajují zvuk přesně jako na brusce. Akurátnost projevu je ale spíše kladem těchto sluchátek, umí zaujmout i bez umělého dobarvování nahrávek.
Švýcarské elektro-duo Yello vydalo několik svých skladeb pod patronátem německého Stereoplay. „The Expert“ vás přesvědčí o tom, jak dobře lze zvládnout rytmiku a timing i u střední kategorie sluchátek. Rytmus elektronických tónů vás donutí poklepávat si nohou do taktu.
Beyerdynamic Custom One Pro se vlastně docela špatně popisují, protože jde téměř o několik sluchátek v jednom balení. Po vizuální stránce doslova, neb si je můžete téměř absolutně přizpůsobit svému vkusu a to pokaždé, když vás začnou nudit. Zvukově jsou pak také velmi variabilní – nejen, že se díky své transparentnosti a až „zvukařsky“ rovnému frekvenčnímu pásmu snadno promítá libovolná změna ve zvukovém řetězci, ale pouhým posunutím přepínačů na mušlích si snadno přizpůsobíte svému vkusu či aktuálnímu žánru i basovou odezvu a to v míře skutečně neslýchané. Zůstaneme-li ale u neutrálního nastavení, jedná se o vyrovnaný nástroj s téměř chirurgickou přesností reprodukce, který ale díky dobře vybalancovanému charakteru nezapomíná hudbou bavit. Nizoučká impedance a vysoká citlivost pak uspokojivý zvuk „vydoluje“ z téměř libovolného zařízení, i když s kvalitním sluchátkovým zesilovačem pochopitelně ještě rozkvete. Zdá se, že beyerdynamic s modelem Custom One Pro trefil do černého. Tak vyvážená, přesná a přitom zábavná sluchátka aby člověk pohledal.
Kč 4 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi dobrá výrobní kvalita
+ široké možnosti individualizace
+ hodně vysoká citlivost a nenáročnost na zdroj
+ lehký, přesný zvuk, který se snadno poslouchá
ZÁPORY
- trochu méně plný zvukový projev
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
BaSys CS
www.basys.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 234 700 706