Wisconsin je stát na středozápadě USA, umístěný prakticky na hranicích Kanady a tamních velkých jezer. Známý je členitou krajinou a přátelským podnebím, kde v zimě napadnou klidně 4 metry sněhu a rekordní teploty padají k -50 stupňům Celsia. V tamním malém městečku Verona s nějakými 14 tisíci obyvateli se však rozjela jedna z takzvaně mladých a dynamických značek – výrobce reprosoustav Perlisten. Ti vloni představili a relativně nedávno konečně dodali na trh svůj top model – sloupek S7t Limited Edition, stavějící na přesvědčivých S7t, notně vylepšených a omezených na pouhých 100 (již vyprodaných) párů, z nichž dva jsou určeny pro ČR a SR.
Na první pohled jsou od mateřského modelu k nerozeznání, ale stačí chvilka prohlížení, abyste rozkryli nemálo změn. Základní koncept zůstává stejný – dopředu se na předsazenou mimořádně tlustou stěnu ozvučnice vešlo sedm reproduktorů. Čtyři basové a originální středo-výškové kulaté pole DPC, v jehož centrálním zvukovodu je výškáč a v kulatých okrajích za mřížkami najdete dva zapuštěné středotónové měniče, naprosto netypicky stejné velikosti, jakou má právě tweeter.
Na všech stranách krom přední najdete u paty zakloněné ozvučnice jemné průduchy, jimiž proudí ven energie bassreflexu. Vzadu jsou skutečně luxusní reproduktorové terminály, stejně jako masivní propojky a plaketa stvrzující ručním podpisem majitele Dana Roemera (ten najdete i v brožurce, obsahující komplexní sadu Klippel měření právě toho konkrétního páru), že jde o limitovanou edici, mají růžově měděný odstín.
S7t Limited Edition se kažopádně liší od svého dostupnějšího sourozence už pěkně od podlahy. Znamená to bytelnou 18 kg základnu z frézované oceli o tloušťce 2 cm, na níž navazují nové podložky. Jde o zakázkové řešení od IsoAcoustics, postavené na technologii anivibiračních nožek Gaia.
Další velkou změnou jsou zcela nové boční panely. Ty jsou klenuté a vyrobené z uhlíkového vlákna, navázaného na HDF profily (z nichž je základní konstrukce skříně), takže jsou lehčí a přesto pevnější. Navíc je výrobce vytvaroval tak, že vnitřnímu pracovnímu prostoru basáků dávají dalších 8% objemu, aby se využil vyšší potenciální výkon těchto měničů.
Když jsme u toho, všechny čtyři nízkorozsahové měniče mají prodloužený lineární chod, sníženou indukčnost, přidanou měděnou chladící desku vzadu na nově navržených magnetech a díky tomu všemu je basů jak víc, tak by měly být přesnější. Mističky membrán jsou nicméně stále z uhlíkového vlákna TexTreme a mají týž průměr 18 cm, stejně jako malé měniče průměr 2,8 cm – jak ten beryliový výškový, tak obě TexTreme karbonové kopulky, zasazené v na CNC tvarovaném zvukovodu DPC. Stejně tak systém stále kombinuje bassreflexovou a uzavřenou podobu pracovních komor.
Výrobce dále deklaruje, že provedl redesign frekvenční výhybky. Nejen, že byly provedené nezbytné úpravy kvůli většímu pracovnímu objemu a o 20% většímu výkmitu basáků, též byly u všech součástek sjednoceny tolerance na pouhé 1%. U dodaných S7t Limited Edition jsou pak celé sestavy párovány do tolerance 0,5 dB.
Fascinující nicméně je to, že Perlisten prostě oficiálně neudává nikde viditelně vůbec žádné technické údaje, lze se tedy jen domýšlet, že budou dosti podobné těm u původní verze S7t. To by v praxi znamenalo frekvenční odezvu 80 – 20 000 Hz (ve velmi přísné toleranci +/- 1,5 dB), rozsah takzvaně „v běžné místnosti“ (tedy se započtením jejího vlivu) by měl být 16 – 37 000 Hz (- 10 dB). Citlivost by mohla být 92,2 dB / 2,83 V / m při nominální impedanci 4 ohmy (s minimem na 3,2 ohm). Rozměry ozvučnic jsou 129,5 cm na výšku, 24 cm na šířku a 40 cm do hloubky, jeden kus váží 55,7 kg.
Poslech S7t Limited Edition probíhal v showroomu dovozce v Žilině a to na dvou rozličných sestavách v akusticky dotaženém prostoru. Zdrojem signálu byl Roon Nucleus napojený na Ferrum WANDLA / HYPSOS, který dále posílal signál do Canor Hyperion P1 a monobloků Hyperion M1 (v triodovém a pak ultralineárním zapojení), alternativně set WANDLA / HYPSOS fungoval i jako předzesilovač pro Bricasti M25. Propojeno bylo kabeláží XLO a filtrováno přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P.
Robustní a krásně definovaný bas v nahrávce „Glem ikkje“ Kari Bremnes („Det vi Har“ | 2017 | Strange Ways | WAY 309) byl přes triodový režim bohatý, bublavě veliký, ale zároveň krotký, spíše měkký a uvolněný. Reprosoustavy ho už ale dokázaly protlačit i podlahou a vzbudit fyzický dojem. Po přepnutí na ultra-linear se tóny podstatně napjaly a ztuhly, aniž by jim ubyla hloubka. Rozhodně je cítit mnohem méně elektronek a více autority, S7t Limited Edition najednou hrály jako celkem jiné reprosoustavy – velmi ochotně reflektují charakter systému. V této konfiguraci i ve větší místnosti má bas hřmotnost, sílu a důraz, energie zvládnou reprosoustavy vyzářit skutečně požehnaně a zcela v klidu. Napojení na tranzistorovou elektrárnu M25 pak změnilo charakter opravu velmi výrazně, Perlisten jako takové jsou jako chameleon a najednou měly velmi rychlý, utažený, skálopevný charakter, kdy jediné co zůstalo stejné byl pocit úplné hloubky a hřmotné robustnosti, kdy temný tón elektronického basu skutečně fyzicky proniká břišní dutinou a hrudníkem, tentokrát však se super razantní tuhostí.
„Feeling Like Myself“ kapely Roses & Revolutions a její hlavní osobnosti, zpěvačky Alyssy Coco („Midnight Monsters“ | 2021), byla v triodovém režimu monobloků hladká, spíše až sametová, prostě typicky lampově bohatá, s krotkými, přesto zřetelnými sykavkami. Je to jemné, organické, řekněme až nonšalantní. Přesto i tady je srozumitelnost bezproblémová, S7t Limited Edition mají výtečné rozlišení a skvělou transparentnost a otevřenost, takže slyšíte skutečně to, co do nich pouštíte. V ultralineárním režimu tak zmizí poetická měkká vrstvička a kontury jsou jasnější, vše zřetelnější, ale zároveň třeba zrovna zmíněné sykavky jsou drsnější. Přesto to není agresivní, reprosoustavy jsou upřímné, nicméně na úrovni. S Bricasti je disciplína ještě o úroveň dál, zvuk zůstává velmi plný, leč skálopevný, konkrétní, rychlý a energický. Kovové struny na kytaře mají říz, hlasový projev drajv až koncertní, ani zde to nezní únavně.
V „Beauty Queen“ z druhé studiové desky Roxy Music a poslední jejich nahrávce s Brianem Enem („For Your Pleasure“ | 1999 | nahráno 1973 | EG | 0724384744922) se na cinkotu a zvonění činelů opět ukázalo, že i nejvyšší pásmo věrně reflektuje charakter signálu, který do reprosoustav přichází. V nejměkčím triodovém režimu nebyly výšky zastoupené rozhodně nijak prominentně, spíše jemněji šeptaly, s rozlišením rozhodně dobrým, ale neupozorňujícím. Skok k ultralineárnímu režimu přinesl o kousek větší proporční zastoupení a lehké „dobroušení“ hran, takže činel zní jadrněji a zaostřeněji, je to „více kovové“, ale pořád jemnější, políbené elektronkovým kouzlem. Když přišel ke slovu Bricasti M25, reprodukce jako kdyby sklapla podpatky a pořádně se do toho opřela, výšek je najedou zřetelně více, jsou dominantnější, cinkavější, ne jedovaté, ale rozhodně řízné – ani tak každopádně nedochází k agresivnějšímu projevu, spíše k úplnému rozkrytí a najednou je to věrný, až lehce monitorový přednes. A S7t Limited Edition v klidu a samozřejmě ukazují tu kterou změnu a přizpůsobují se jí.
Protože se Perlisten chlubí nejvyšší možnou certifikací standardu domácích kin THX, není pochyb o tom, že jejich výrobky disponují adekvátní dynamikou. Podle nás jsou S7t Limited Edition – snad díky většímu objemu a „lehčí“ výhybce – doposud v tomto směru nejschopnější, jejich dynamická síla je ze všech námi poslouchaných modelů firmy „nejsnazší“ a nejsamozřejmější. Ale opět velmi čistě ukazují to, co je jim předřazeno a samotné nabízí spíše potenciál, než charakter. Debussyho „Assez vif et bien rythmé“ v podání Carmina Quartet („Smyčcový kvartet, op. 10“ | 1992 | Denon | CO-75164) je v triodovém režimu podaný s organickou silou, ale bez wow efektu, tak v klidu, jemně a hladce – cítíte plnost nástrojů i zhoupnutí energie, ale spíše se line jako vlny za klidného dne, než jako příboj v bouři. To ultralinární režim je z tohoto pohledu podstatně autentičtější, síly mají reprosoustavy zjevně dost a i když i tady je decentnější dotek hladké lampovitosti, zvuk smyčcových nástrojů v klidu zaplní místnost, je už živý, ač neuspěchaný. Ale jste-li pro výbušnost a drajv, pak si S7t Limited Edition zaslouží právě takový zesilovač – třeba Bricasti M25, kdy všechny instrumenty dýchaly a až vášnivě prožívaly každou jednu notu. Dynamické špičky vás pak až fyzicky šťouchnout, je to fyzický, pevný a jasný zvuk, reprosoustavy jako kdyby dokázaly eskalovat sílu dál a dál, kam až to dovolí vaše svědomí – a zůstávají zcela v klidu.
Paganiniho skladby záměrně psané na efekt jsou moc hezkým nástrojem pro zhodnocení rychlosti reakcí reprodukčního systému (a koneckonců i daného houslisty). Julia Fischer se v „No. 1. in E major“ z cyklu „24 Caprices“ (2010 | Decca | 0028947822745) snaží skutečně příkladně a S7t Limited Edition s klidem stíhají vykreslit každý pohyb smyčce, hra je přehledná i v měkčím triodovém režimu a Perlisten ukazují opět přesně to, co dostávají – textura je krásně zřetelná, ale ambientní dozvuky tlumené, objeví se jich výrazně více v ultralineárním zapojení a třeba po přepojení na M25 jako kdyby hudba zařadila vyšší rychlost a všechno je komplexnější, čistší, možná sterilnější než u setu Canor, ale precizní a konkrétní. A přitom stále velmi netechnické, reprosoustavy nemají tendenci ke strohé analytičnosti, nechávají spíše zvuk proplouvat a „být sám sebou“, spíše mu nepřekáží, než že by ho nějak specificky tvarovaly. Je to přirozená neutralita a čistota.
Prostor skladby „Indigo Dreamscapes“ Jacka DeJohnetta, Pata Methenyho, Herbie Hancocka a Davea Hollanda („Parallel Realities Live…“ | 1993 | Jazz Door | JD 1251/52) je krásně nahraný, v podání S7t Limited Edition v každé kombinaci komponentů veliký, skutečně nestísněný a bohatý. V jakékoliv konfiguraci měl prostor hloubku, nástroje spoustu místa a veliké až nadlidské proporce. U Canor byl zvuk možná více soustředěný na jednotlivé elementy a u Bricasti na vzdušnost a volnost, ale vždy byla scéna báječně přehledná a zvuk dospělý. Reprosoustavy nemají monitorově intenzivní lokalizaci nebo vysloveně holografické ambice, ale působí „živě“ ve smyslu realistického pocitu, kdy si snadno ukážete na pozici jednotlivých zvuků v pravolevé i předozadní ose, vnímáte ale také už výšku celého dění.
Dalo by se říct, že S7t Limited Edition hrály vždy dobře a přitom pokaždé jinak. „The Logical Song“ od Supertramp („Breakfast in America“ | 2010 | nahráno 1979 | A&M | 0600753304372) má pevný rytmus a konkrétně znějící produkci, Canor v triodovém režimu vám předvede pohodu, měkkost a komfortní poslech, tatáž sestava v ultralineárním jakousi konkrétní, ale ne tvrdě zaostřenou realističnost, zatímco Bricasti M25 spoustu energie, údernosti a nejvíc odsýpající timing. Samotná charakteristika S7t Limited Edition je tu možná kdesi v pozadí a jak už bylo řečeno, spíše otevírá okno k tomu, aby se ukázal naplno sám systém a nahrávka, než že by reprosoustavy nějak snadno identifikovatelně přidávaly svůj vlastní díl.
Čtyřpásmové sloupky Perlisten S7t Limited Edition jsou – rozhodně podle nás – doposud nejlepšími reprosoustavami této značky a ačkoliv staví na konceptu a z nemalé části i konstrukčních prvcích původních S7t, jsou vlastně o dost jiné. Živější, plnější, barevnější, snazší, dynamičtější, víc dýchají, jsou méně zřetelné a rozhodně muzikálnější, šťavnatější a organičtější. Jsou to reprosoustavy z kategorie, kdy už nemusíte reálně moc řešit jejich limity, protože reálně víc záleží na tom, jakou sestavu si zvolíte – protože ta bude primárně definovat zvukový charakter. Je škoda, že jsou S7t Limited Edition reálně vyprodané a získat pár pro sebe bude husarský kousek, protože jinak jsou to dospělé, báječně dynamické, přirozeně rozlišující a krásný prostor nabízející reprosoustavy se vším všudy.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a dobrým celkovým zatlumením pomocí všemožných panelů, koberce apod.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Zvlnění frekvenční křivky je způsobeno spíše nevyhnutelným vlivem místnosti, přídech basů pod 100 Hz může být lehce zdůrazněný pozicí blízko rohů, ale jinak lze říct, že S7t Limited Edition jsou víceméně vyrovnané, mají trochu přidané energie v nejnižších oktávách (aby mohly dobře vyplnit i velké prostory), ale hlavně že jde o reprosoustavy, skutečně hrající od 20 Hz. Mírně vyrovnanější odezvu nabízí, jsou-li nasměrovány na vás, krom nejvyššího konce rozsahu, kde je maličké zdůraznění na cca 12 kHz. „Svůj“ zvuk si tím pádem můžete ale naladit natočením ozvučnic.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Reálně je vidět, že S7t Limited Edition jsou jen velmi málo směrové v horizontálním a vertikálním směru.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance se v nižších oktávách pohybuje v oblasti mezi 3 a 4 ohmy, náročnost pro zesilovače ale bude celkově spíše průměrná. Nejsou tu extrémní změny a zlomy, žádné masivní propady nebo špičky. Také elektrická fáze je spíše průměrně náročná, bez extrémů, ale ani úplně ideálně snadná, linearizovaná.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
EUR 29 980,-
cca Kč 749 500,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5415-perlisten-s7t-limited-edition#sigProId959144bc2e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi transparentní a věrné
+ masivní dynamika
+ reálně plný frekvenční rozsah se spoustou energie
+ krásné detaily zpracování
+ doposud nejživější, nejpřirozenější, nejsamozřejmější Perlisten
ZÁPORY
- příplatek oproti „základní“ verzi je docela velký
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: TM Sound | www.tmsound.sk | www.melodyshop.sk | www.melodyshop.cz
PRODÁVÁ: Nisel | www.nisel.sk
PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz
PRODÁVÁ: Avitsmart | www.avitsmart.cz