Pokrok v digitální audio technice v 21. století je dozajista úctyhodný – nejlépe je to pak vidět na produktech malých a přenosných, mezi které spadá i Ztella od hongkongské firmy Zorloo. Ta se soustředí právě na zlepšení kvality poslechu na cestách. Ztella je pak USB kabel s integrovaným D/A převodníkem a sluchátkovým výstupem.
Na samotném produktu není co popisovat – jde o 11 cm dlouhý kousek pěkně opleteného černého kabelu, kdy na jednom konci najdete v hezkém šedém hliníkovém pouzdře USB-C konektor pro spojení se zařízením a na druhém 3,5 mm jack v obdobně vyvedené koncovce.
USB konektor může být částečně omezujícím faktorem (jakkoliv budoucnost nám chystá sjednocení právě na USB-C standard), lze to ale vyřešit dostupnými redukcemi na „počítačové“ USB typu A nebo Lightning pro spojení s Apple produkty.
Zdrojová koncovka má také integrovanou malou diodu, vypovídající o úrovni zpracovávaného signálu – modrá signalizuje PCM se vzorkovací frekvenci pod 48 kHz, červená vyšší než tuto a fialová MQA.
To je jedno z lákadel modelu Ztella – v minimalistickém formátu nabízí podporu dekódování MQA třeba při poslechu TIDALu až do druhé úrovně rozbalení. Je fascinující, že PCM signály mohou mít rozlišení až 24 bit / 384 kHz a dokonce je tu podpora DSD do 5,6 MHz – to vše na půdorysu ne větším, než je standardní USB konektor.
Skvělé je, že operační systémy Android, iOS, macOS i Windows od verze 10 nepotřebují pro provoz žádné speciální ovladače, tj. stačí kablík zapojit a vše funguje.
Celé řešení stojí na čipu ES9281ACPRO, který udává odstup signálu a šumu přes 120 dB a hodnotu THD+N pod 0,0006% - oboje jsou hodnoty přímo skvělé pro takto koncipované zařízení. Na výstupním konektoru zvládá Ztella dodat až 2Vrms, což by mělo být pro běžná sluchátka dostačující. Výslednou úroveň pak prý integrovaný zesilovač přizpůsobuje detekované impedanci sluchátek.
Zorloo Ztella jsme zkoušeli jednak jako externí zařízení pro MacBook Air a jednak pro iPhone SE, kdy se poslouchalo na Focal Clear, Sennheiser IE8 nebo Koss Porta Pro s tím, že k porovnání hrál redakční Apogee Groove.
Basová linka v „Little Fly“ Esperanzy Spalding („Chamber Music Society“ | 2010 | Heads Up | 31810-02) je poměrně hutně nahraná, maličký DAC předčil naše očekávání a rozumně vybudil i velká sluchátka. V přednesu byly vlastně cítit na kontrabasu i nějaké ty odstíny, kontrola není špatná a cítíte vlastně relativně příjemné napětí strun – je to zvuk kvalitou se utkávající skoro s DragonFly Red, což je ovšem produkt dvojnásobně dražší. Není tu ten úplný drajv, limity jsou s velkými sluchátky cítit, ale s ohledem na určení je výkon fajn.
Zpěv Barbry Streisand v „All The Children“ („Guilty Pleasures“ | 2005 | Columbia | 8287672662 2) je zaznamenaný spíše jasně, místy až nekompromisně tvrdě, Ztella ho podala spíše hladčeji a kulatěji. Za daný peníz nicméně dostanete víc než dobrou čistotu – vlastně ne o moc menší, než jakou nabízí vysloveně skvělý Apogee Groove. V porovnání s výkonem karty integrované v počítači je to ale nebe a dudy, čistota a zřetelnost vokálu jsou prostě dobré.
Výšky byly přeci jen trochu opatrnější v rozletu, cinkání v „Albatross“ od Fleetwood Mac“ („The Pious Bird of Good Omen“ | 2004 | nahráno 1968 | BHOR | 0184719000367) znělo přeci jen trochu jemně a klidně. Čistota a struktura nejsou špatné ani z pohledu podobných řešení za pár tisíc, rozhodně jsou v úplně jiné lize, než integrované výstupy u telefonu nebo počítače.
Jediný drobnější limit jsme cítili u velkých sluchátek na střední a vyšší hlasitosti, když komorní orchestr I Solisti Italiani začal hrát Vivaldiho „Concerto No. 2 in C, RV 188-1“ („12 Concerti Op. 7“ | 1993 | Denon | CO-75498). Dynamické špičky jsou „tak tak“, ale na druhou stranu se tu bavíme o téměř neviditelném příslušenství – takže fakt, že smyčcový orchestr má vůbec nějakou dynamiku je vlastně fascinující a skvělý.
Je pravda, že Focal Clear byly na Ztella už trochu větší sousto, takže třeba ani otevřenost a detailnost v „Medley“ Davida Sanborna („Another Hand“ | 1991 | 7559-61088-2) nebyla perfektní. Na druhou stranu s IE8 byla situace jiná a dostáváme se na úroveň opět minimálně zmíněného AudioQuest DragonFly Red – v mnohem menším rozměru i ceně. Čistota je fakticky velmi slušná a celkově jsme nevycházeli z pozitivního překvapení, co je všechno možné.
Taktéž prostor v „Gazzelloni“ Erica Dolphyho („Out to Lunch!“ | 1999 | nahráno 1964 | Blue Note | 7243 4 98793 2 4) nebyl už úplně stěsnaný do hlavy, naopak organizace byla vlastně ok – rozhodně je to víc než citelný krok oproti poslechu přes samotný telefon.
Takový ten trochu uhlazující efekt je pak na cesty příjemným společníkem – možná, že z „Man of Our Times“ od Genesis („Duke“ | 2007 | nahráno 1980 | Atlantic | 0603497996438) nezaslechnete ten nejposlednější detail, případně to nemá drajv jako velké sluchátkové řešení, ale hudba je fajn, je nekonfliktní a ve finále slušně organizovaná i čitelná, takže se neposlouchá špatně. Snad jen s většími sluchátky a hodně nahlas narazíte na praktické limity.
Zorloo Ztella je fajnový produkt pro každého, kdo chce maximálně efektivně zlepšit poslech tam, kde je málo místa a omezené možnosti – typicky na cestách, kde s sebou máte pouze telefon v kapse, případně tablet či počítač na práci. Všude tam můžete svou hudbu v prakticky libovolném formátu (což je úžasné) poslouchat na běžných sluchátkách při klasické střední hlasitosti v solidní kvalitě (což je přímo fascinující) a to za víc než atraktivní cenu (což je skvělý bonus). Ztella jako levné mobilní řešení pro základní hi-fi poslech představuje hodnotu před pár lety ještě sotva představitelnou.
Kč 2 599,- - MQA verze
Kč 2 899,- - MQA verze + kabel Lightning
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/4157-zorloo-ztella#sigProId23d6178a18
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvěle přenosné řešení na cesty
+ férová cena
+ zvuková kvalita, která je rozhodně výtečná na danou cenu
+ „uživí“ i běžná sluchátka
+ podporované formáty a rozlišení
ZÁPORY
- pro někoho může být limitem USB-C
- jack byl pro některá zkoušená sluchátka mírně volnější
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Hifi Styl | www.hifistyl.cz