Japonský Denon se může chlubit více než sto deseti lety historie výroby elektroniky, zhruba poloviční dobu (což je čas neméně úctyhodný) se pak věnuje i výrobě sluchátek – kdo by to byl řekl, že právě Denon tak patří mezi nejstarší výrobce v tomto segmentu. V současnosti má firma v nabídce poměrně širokou škálu „komerčních“ modelů, ale také trojici klenotů v podobě klasických hi-fi sluchátek takříkajíc „pro dospělé“.
I prostřední model AH-D7200 patří mezi prémiová, až luxusně vyrobená sluchátka. Dřevěné mušle, kovové nosné části, krásně prošitá pravá ovčí kůže na týlním mostě, všechno je vysoce nadstandardní a i leckterá mnohem dražší sluchátka pak nevypadají takhle dobře. Přidejte k tomu ještě vysoký komfort nošení a pěkně polstrované měkounké pěnové náušníky v umělé kůži, které dobře přilnou k uším a máte dlouhodobě velmi snadno snesitelná sluchátka pro prakticky jakoukoliv hlavu.
AH-D7200 jsou velmi klasicky navržená a nesnaží se nějak prozkoumávat hranice možných sluchátkových technologií – jsou to poctivá, pravověrná uzavřená sluchátka.
Denon navrhuje a vyrábí také použité měniče – jde o dynamické reproduktory typu FreeEdge o mírně nadstandardním průměru 5 cm. Reproduktory jsou připevněné na tlumící vrstvě z umělé pryskyřice pro zmírnění vibrací. Materiálem membrány je nanovlákenná struktura a papírová směs.
Do každé mušle přivádí signál jedna odnož kabelu z bezkyslíkaté mědi čistoty 7N s pěknými konektory a celkově lehkou, pružnou konstrukcí. Na straně sluchátek je 3,5 mm otvor, dodávaný kabel má pak u zesilovače 6,3 mm jack s dodávanou redukcí.
Sluchátka váží příjemných 350 gramů. Výrobce udává frekvenční odezvu 5 – 55 000 Hz, impedanci 25 ohm a citlivost 105 dB / mW. Na poměry sluchátek mají AH-D7200 schopnost zpracovat velký výkon – prý až 1 800 mW.
Denon AH-D7200 jsme poslouchali ve společnosti všech používaných sluchátkových zesilovačů – primárně přes RME ADI-2 DAC FS, ale také přes Apogee Groove, OPPO UDP-205 nebo Teac NT-503. K porovnání byla redakční Focal Clear nebo třeba Avantone Pro Planar. Signálový kabel jsme vyměnili za Dynamique Audio Halo 2.
Už od prvních hlubokých tónů v Soukupově „Ptáci jsou hloupí“ („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) bylo cítit, že sluchátka mají takový ten pohodový styl Denonu, bas byl nenuceně čitelný, měl slušnou, i když neefektní váhu bez přídavků a zněl vyzrálým, klidnějším, líbezně vřelým způsobem. Propracovanost ale byla výtečná, bas se nikam nedere, ale volně, pružně a kultivované plyne.
Také střední pásmo má týž charakter, Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) zněla také charakteristiky „denonově“ – hladký, lehce vřelejší, ale krásně „lidský“ styl. Není to ultimativně analytický zvuk, přesto v kategorii do třiceti tisíc AH-D7200 nabízí skvělou informativnost a jakousi organickou, přirozenou detailnost, takový elegantně autentický zvuk.
V klidnějším zvuku pak ale nechybí ani zřetelné cinkání a dostatečné zastoupení výšek – činel v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) byl příjemný, hladký a čistý, měl dostatečný objem i slušnou dávku audiofilských perliček, doznění a jemnůstek, ale přitom byl prezentovaný tak nějak klidně, civilně, naprosto neagresivně.
Když pak ale přijde na rázné bubny v „Sea Nature“ od Stevea Hillage („Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7), sluchátka kupodivu umí přes svůj klidnější styl dobře zprostředkovat tu intenzitu a tu důraznost, ten pocit fyzické průbojnosti. Hudba má drajv a dynamiku, byť ne tak přímočaře tlačenou jako třeba u Clear – ale hraje s chutí, s energií a s ochotou.
Stejně jako u dynamiky, i u hodnocení rozlišení nás překvapilo, že AH-D7200 dosáhnou až za hranici své cenové kategorie a klidnější, hladší a vřelejší zvuk nebrání hudbě ve vyniknutí. I tady je nejlepším definujícím adjektivem „organický“ – zvuk je spojitý, celistvý a přesto v něm jednotlivé nástrojové linky pracují odděleně, už dostatečně samozřejmě a přestože bez takového toho technicistně analytického stylu, nechávají sluchátka dobře vyniknout nástroje v jejich dobře ohraničené samostatnosti, aniž by je vytrhávala z celku.
Podání prostoru do velké míry definuje uzavřená podstata konstrukce těchto sluchátek – taková vždy a všude budou mít limit oproti podobným, ale otevřeným. AH-D7200 si nicméně vedou dobře. Šíře scény v Hollandova „Ario“ („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) tak byla definovaná mušlemi, ale pěkně organizovaná, bez nějakého středového těžiště, vzdušná a s náznakem předozadního rozložení nástrojů.
No a ani divočejší hudba typu „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) sluchátka nijak nerozhodí, neztrácí svou organičnost, eleganci a glanc, přitom ale v míře velmi příjemné dávkuje i tu žádoucí rockovou dravost a důraznost. Hudba má drajv a rytmus, zejména díky pocitu, že vyšší bas šlape jako hodinky. Poslech má šmrnc, přitom ale zůstává velmi nekonfliktní a příjemný i po dlouhé hodiny, stejně jako můžete poslouchat album za albem, aniž byste měli pocit nějaké únavy nebo náročnosti.
Kdo by to byl řekl, že jedna z nejlepších, nejvšestrannějších a nejvyzrálejších sluchátek v kategorii do 30 000,- Kč bude mít tak trochu nenápadně a trochu jako doplněk ve svém portfoliu zrovna japonský Denon. Možná vám nebudou úplně sedět svým poklidným, organickým, možná místy i trochu vřelejším zvukovým charakterem, ale dejte svým uším šanci si přivyknout – ten dojem by totiž dost možná mohl být způsobený přímým srovnáním s moderně laděnými sluchátky. Stačilo pár hodin soužití a najednou je vlastně až skoro těžké si představit život bez toho komfortu a bez té muzikální pohody, kterou AH-D7200 nabízí. Takže z čistě osobního pohledu, až finance dovolí, AH-D7200 (nebo snad rovnou AH-D9200?) se stanou součástí redakčního vybavení…
MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.
Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.
Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace
AH-D7200 jsou působivě vyrovnaná sluchátka, jejich energie začíná už pod 30 Hz a prakticky lineárně pokračuje až k metě 2 000 Hz. Výšek je o něco méně, než je dokonalý ideál, ale jde jen o drobnosti. AH-D7200 nabízí poctivě plnorozsahový charakter. Souběh kanálů je dobrý, i když ne dokonalý.
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací
Zkreslení – levý kanál
Zkreslení – pravý kanál
Špičky zkreslení, patrné na obou kanálech, nejsou úplně dramatické, může jít také o projevy odrazů v mušlích. Celkově jsou i tady AH-D7200 spořádané.
Kč 19 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/3134-denon-ah-d7200#sigProIdc6e7b43c5a
--- --- --- --- ---
KLADY
+ krásné zpracování
+ výtečná cena za daný výkon
+ skvostný komfort nošení
+ líbezně muzikální „Denon zvuk“
+ jedna z nejlepších sluchátek minimálně do úrovně 30 000,- Kč
ZÁPORY
- nic za dané peníze
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz