Rotel

Text vyšel v našem partnerském časopise CANADA Hi-Fi.

Nic nevoní tak příjemně jako úplně nový reproduktor. Přesně tak jsem to cítil při rozbalování nového systému domácího kina Axiom Audio Epic Midi 125. Možná to bylo proto, že reproduktory byly vyrobeny snad jen několik dní předtím v dílnách firmy Axiom ve městě Dwight, stát Ontario, pouhé dvě hodiny jízdy na sever od naší torontské kanceláře. Svým způsobem je to jako čerstvý letní produkt státu Ontario, jen s tím rozdílem, že tyto reproduktory by si svou čerstvou vůni (nebo zvuk) měly uchovat po celý rok.

Domácí kino Epic Midi 125 ke mně nemohlo dorazit při vhodnější příležitosti. Druhý díl filmu Transformers totiž právě dorazil do kin, a tak jsem k sobě pozval několik dobrých přátel, abychom spolu u mne sledovali první díl tohoto filmu a mohli si tak před dalším pokračováním občerstvit naše lingvální znalosti.

Domácí kino Epic Midi 125 je 5.1kanálový systém, skládající se ze dvou regálových reproduktorů M2, centrálního reproduktoru VP100, dvou prostorových quadpolárních reproduktorů QS4 a aktivního subwooferu EP125. Maloobchodní cena systému se v jednom ze čtyř klasických provedení (černý dub, bostonská třešeň, mansfieldský buk a světlý javor) pohybuje kolem 1388,90 dolarů. Pokud byste měli zájem o exotičtější vzhled, je možno objednat reproduktory Axiom v zakázkovém provedení – tato firma totiž nabízí nejširší výběr zakázkově provedených reproduktorů ze všech výrobců, o kterých máme informace. Axiom nabízí 15 druhů umělých povrchů, 8 typů dřevěné dýhy, 6 barev pro každý z nich, 3 stupně lesku, a dokonce 6 odstínů barev pro zakázkovou přední masku. Abyste skutečně dokázali ocenit, kolik různých možností Axiom nabízí, navštivte jejich internetové stránky a seznamte se dopředu s tím, jak může takový reproduktor vypadat.

Regálové reproduktory M2 nabízejí reflexní typ skříně, která má port v zadní části, což významně omezuje rušivé vjemy. Každý reproduktor má hliníkový konus o velikosti 5,25 palce pro nízké frekvence a 1palcový titanový výškový reproduktor s výhybkou nastavenou na 2,7 kHz. Kmitočtová charakteristika reproduktorů M2 pokrývá pásmo od 70 Hz do 22 kHz s citlivostí 91 dB. Dle vyjádření společnosti Axiom nejsou tyto reproduktory příliš náročné a díky vysoké výkonnosti jsou vhodné k použití s tranzistorovými i elektronkovými zesilovači.

Centrální reproduktor VP100 je navržen jako uzavřený systém (bez portu), který v sobě kombinuje 5,25palcové basové reproduktory s hliníkovou membránou a 1palcový titanový výškový reproduktor uložený uprostřed. Frekvence výhybky je opět 2,7 kHz. Kmitočtová charakteristika systému VP100 pokrývá rozmezí 95 Hz až 22 kHz s citlivostí 93 dB.

Prostorové zářiče QS4 jsou nazývány quadpolární, protože vyzařují zvukové vlny čtyřmi směry: každá jednotka je osazena 4palcovým basovým reproduktorem na spodní a vrchní straně a 1palcovými výškovými reproduktory s titanovou membránou na levém a pravém boku. Reproduktory typu QS4 mají výhybky nastavené na frekvenci 4,3 kHz a jejich odezva se pohybuje v rozmezí od 100 Hz do 22 kHz s citlivostí dosahující 94 dB. Svým rozměrem jsou reproduktory QS4 v porovnání s většinou podobných výrobků výrazně menší. Protože je jejich basový reproduktor namířen směrem dolů, jsou možná trochu citlivější na umístění. Naštěstí poskytuje společnost Axiom několik možných řešení: Je zde možnost zakoupit speciálně navržené stojany, které namontujete na zeď pomocí dodávaných kovových úchytů ve tvaru T, nebo použít cokoliv máte k dispozici podle vlastního uvážení. V mém případě nebylo dodáno montážní příslušenství, a tak jsem s trochou fantazie vyrobil několik dřevěných špalíčků (asi 10 cm vysokých) a použil je pod QS4 jako improvizovanou podložku.

Všechny výše popsané reproduktory mají impedanci 8 ohmů a pro připojení k zesilovači jsou vybaveny 5cestnými pozlacenými terminály, jež umožňují použití banánků, kolíků i prostého odizolovaného drátu.

Celý systém pak uzavírá subwoofer EP125, který využívá basový reproduktor o velikosti 8 palců s membránou z čistého hliníku a zesilovač o výkonu 125 wattů. Dva žebrované bassreflexové porty v přední části umožňují volné proudění vzduchu a podporují tak výstupní výkon v pásmu nízkých frekvencí. Připojení jednotky EP125 zajišťují vstupy line RCA, vyvážený XLR a reproduktorový vstup spolu s výstupy RCA a XLR. Na zadním panelu naleznete síťový i fázový spínač a ovládací prvky pro kontrolu hlasitosti a nastavení dělicí frekvence výhybky.

Reproduktory jsem nejdříve nechal týden zahořet a připojil je ke skvělému referenčnímu A/V receiveru Pioneer Elite SC-07. První oficiální test se konal za účasti skupiny přátel při sledování filmu Transformers na disku Blu-ray. Zvuková stopa tohoto filmu je nahraná ve formátu Dolby TrueHD a obsahuje velké množství prostorových efektů a scén s vysokou úrovní basů, což z disku dělá skvělý nástroj vhodný k testování vícekanálových audio systémů. Pulsující basy a prostorový zvuk, jež doprovází úvodní sekvence studií DreamWorks a Paramount, navodí hned od počátku správnou atmosféru. Subwoofer EP125 je relativně malý, obzvláště na výrobek firmy Axiom (měli jste někdy možnost vidět jejich obří EP800?), ale na svou velikost se může pochlubit velmi solidními basy. Velké množství záběrů obsahujících helikoptéry mi přivodilo pocit, jako bych se nacházel přímo uprostřed děje – rotující listy vrtule vyžadují opravdu nízké frekvence. V těchto okamžicích bylo zvuky nejen dobře slyšet, ale i cítit. V prvních chvílích po vybalení jsem od regálových reproduktorů M2 příliš mnoho neočekával, hlavně kvůli jejich kompaktní velikosti, proto mě příjemně překvapil jejich čistý a plný zvuk. Hudba, zvukové efekty i hlasy herců měly jejich zásluhou příjemnou a svěží atmosféru. Centrální reproduktor VP100 jsem uložil pod televizi a nasměroval mírně nahoru. Dialogy obsahovaly všechny detaily a byly výborně srozumitelné i přes totální změť ostatních zvuků, linoucích se ze všech směrů.

Asi vůbec největší překvapení systému Epic Midi 125 jsou reproduktory prostorového zvuku QS4. Ještě v začátcích CANADA HiFi jsme hodnotili systém domácího kina Epic 80, který stále patří na čelní příčku všech 5.1 systémů, jež jsme kdy dostali k testování. Tuto recenzi můžete najít na našich internetových stránkách. Jedním z důvodů, proč tomu tak je, jsou prostorové reproduktory QS8, větší příbuzný QS4 v této recenzi. Díky všesměrovosti reproduktorů je zde až neuvěřitelně rozšířen prostorový zvukový rozměr. Typické regálové reproduktory používané pro prostorové kanály obvykle směrují zvuk na posluchače. Pokud máte možnost umístit je v dostatečné vzdálenosti, nepředstavuje to žádný problém. Bohužel to v mnoha případech není dost dobře možné, a tak se často stává, že posluchači sedí příliš blízko a jsou doslova bombardováni zvukem těchto prostorových reproduktorů. Quadpolární prostorové reproduktory společnosti Axiom vyzařují svůj zvuk do čtyř směrů a tak velmi efektivně rozptýlí zvuk do místnosti kolem posluchače. Za povšimnutí stojí, že tato schopnost šíření zvuku nijak nesnižuje kvalitní prostorovou projekci – reproduktory QS4 skvěle integrují pohybující se zdroje zvuků na levou i pravou stranu a do zadní části zvukového pole. Dalším plusem oproti typickým regálovým reproduktorům je velká tolerance ve smyslu nevhodného umístění. Chvíli po skončení filmu jeden známý poznamenal: "Tohle bylo zatím nejlepší domácí kino, co jsem u tebe kdy slyšel".

Další z filmů použitých k demonstraci byl Star Trek III: Pátrání po Spockovi na disku Blu-ray. Jakmile se na obrazovku dostaly sekvence studií Dreamworks a Paramount, bylo mi jasné, že se chystá nevšední zážitek. Už při poslechu hudebního doprovodu úvodních titulků systém předvedl, že každý z jeho reproduktorů bude schopen produkovat čistý zvuk s přesnými detaily. Každá scéna na můstku Enterprise byla doprovázena hučením lodních motorů v perimetru 360 stupňů kolem diváka a dotvářela tak iluzi přítomnosti přímo na scéně spolu s členy posádky kosmické lodi. Během scény, kdy dva z členů výzkumného týmu pátrají na planetě Genesis, vytvořily reproduktory QS4 věrnou atmosféru okolního prostředí včetně šustícího listí, kvílení větru a zvuků bouře. Přestože všichni víme, že se zvuk nemůže šířit vzduchoprázdnem kosmického prostoru, předávaly si jednotlivé kanály zvuk hučení lodních motorů bez jakéhokoliv problému – prostorový zvuk byl naprosto bezchybný. Ale co by to bylo za sci-fi film, kdyby něco nakonec nevybouchlo? Kvalitní zvuk EP125 poskytoval základ pro mocné hromové exploze, když došlo k výbuchu Enterprise a jejímu pádu na planetu. Další velmi hluboké tóny jsem také zaznamenal během zničení experimentální továrny Genesis.

Abych navodil nějakou změnu, přistoupil jsem v této fázi k poslechu hudby. Super Audio CD "With Teeth" skupiny Nine Inch Nails už je delší dobu mým oblíbeným albem pro testování hudební kvality vícekanálových systémů – industriálně alternativní styl Trenta Reznora se k tomu přirozeně propůjčuje. Zjistil jsem, že chytré využití prostorového zvuku umocňuje zážitek z poslechu na vyšší úroveň. Skladba "Right where it belongs" začíná potichu hrát v levém, středním a pravém kanále zhruba do půlky své délky, kdy se pomalu připojí ostatní kanály. Ke konci skladby se ze všech stran zvolna přidá zvuk obecenstva. Při poslechu této skladby na systému Epic Midi 125 mi běhal mráz po zádech – tak silně jsem z nahrávky cítil energii publika kolem sebe. Skladba "Every day is exactly the same" zase umožnila systému využít svých kvalit v nízkých tóninách. Malý subwoofer EP125 dokázal doručit solidní a velmi slušně artikulované basy. SACD "Dark Side of the Moon" od skupiny Pink Floyd také při poslechu na tomto systému nezklamalo. Reproduktory M2 dokázaly přenést mimořádně kvalitní vokály a velmi přesné detaily v celém zvukovém poli. Schopnost prostorových kanálů dotvořit perfektní zvukovou obálku byla ve všech případech naprosto fenomenální. Podtrženo sečteno dokázal tento systém firmy Axiom poskytnout opravdu neobyčejný hudební zážitek. Jediná věc, kterou jsem tu postrádal, byl dynamický prostor, na který jsem zvyklý při poslechu svých velkých reproduktorů – to je ale mnohem dražší systém.

Možná namítnete, že domácí kino Epic Midi 125 se skládá ze samých menších reproduktorů, ale musíte uznat, že jeho zvukový přenos je naprosto skvělý. Jak poslech hudby, tak sledování filmů doprovázel čistý a kvalitní zvuk plný přesných detailů. Schopnost prostorových reproduktorů šířit zvuk ve 360stupňovém okruhu kolem mojí pohovky byla jednoduše pozoruhodná. Subwoofer EP125 má dostatečnou výkonovou rezervu, aby dokázal ozvučit středně velké poslechové místnosti. I když jsme použili druhý nejlepší AV receiver firmy Pioneer, většina základních nebo středních AV receiverů by neměla mít s těmito reproduktory žádný problém. Pokud zrovna sháníte kompaktní reproduktory se skvělým zvukem, které neohrozí váš rozpočet, je pro vás systém Midi Epic 125 nanejvýš vhodný. Při maloobchodní ceně kolem 1388,90 dolarů nemůžete udělat chybu. A jestli máte navíc rádi čerstvou vůni kanadského dřeva – můžete být bez starosti – společnost Axiom je dokáže výborně zabalit a doručit téměř kamkoliv na světě.

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista