Anglická značka Mission z městečka Huntingdon nedaleko středoanglického Cambridge, toho času spolu s Luxmanem, Wharfedale, QUAD, Leak, Castle a dalšími součást konglomerátu IAG, má za sebou bezmála 50 let historie od chvíle, kdy firmu založil Farad Azima s mottem „Hudba vede a technologie následuje“. Značka je velmi dobře etablovaná a má v Asii ohromné vývojové a výrobní zázemí, umožňující i v dostupných cenových třídách produkovat zajímavá řešení. Nedávno se MKII verze dočkala populární řada QX.
Velmi zajímavým modelem v této řadě jsou QX-2 MKII, kompaktní, ale už ne vyloženě fyzikálními limity omezené regálovky. Od pohledu je jasné, že jde o produkt Mission – čelní stěna je osazena dvěma měniči v „invertované“ koncepci se středobasem nahoře a výškáčem dole. Chcete-li další potvrzení rukopisu Mission, tak je to prořezávaný rámeček středobasu a podobně upravená planžeta výškáče.
Moderní, až technicistní vzhled 13,5 litrového šasi z MDF profilů o šířce 22 cm, výšce 32 cm a hloubce 31 cm (s váhou 8,5 kg) je podpořen hliníkovými deskami vespod a navrchu kabinetu se zaoblenými vertikálními hranami. Mírně futuristicky pak působí oválný bassreflexový výdech na zadní straně, jehož obruba má také prořezy – slouží k rozbití nežádoucích odrazů, stejně jako na přední straně. V plastové vaničce u paty reprosoustav se vzpíná jeden pár reproterminálů.
Dvoupásmové osazení sází na kombinaci 3,8 cm široké textilní membrány typu Ring Radiator a kónusu bez středové prachovky o průměru 16,5 cm. Středobas je vyroben z kompozitního vláknitého materiálu.
Mission uvádí frekvenční rozsah 44 – 24 000 Hz (+/- 3 dB) s tím, že v poklesu -6 dB dosáhnou regálovky na 38 Hz. Dělící kmitočet systému leží na 2 200 Hz. Jmenovitá impedance činí 4 ohmy a technické parametry přiznávají pokles až na 3,6 ohm. Citlivost 88 dB je udávána za nestandardních podmínek 2 V / m, je ale i tak v kontextu průměrné impedance poměrně nízká.
Regálovky QX-2 MKII jsme poslouchali v hlavním redakčním systému, tedy s Roon, Métronome DSC1, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR, kdy vše bylo připojeno přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Používali jsme kabely KrautWire Super Symetric Gold, Nordost Heimdall 2, Nordost Valhalla 2 a VYDA Laboratories ORION. Ke srovnání hrály Xavian Quarta Evoluzione. O detailech sestavy se více dozvíte v pravém sloupci -->.
Na to, že QX-2 MKII nejsou nijak okázale velké a hrály v poměrně velkém prostoru, tak ve „Fine and Mellow“ (autorka Billie Holiday | zpívá Eva Svobodová | hraje Luboš Andršt Acoustic Set | „Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) byl cítit i nějaký ten bas, trochu měkčí, pravda, ale s ohledem na velikost příjemně zvládnutý. Pocitově se zdá, že je hlubokých frekvencí dost, respektive se bas jeví být maličko objemově přidaný, není to nicméně nijak nepřiměřené. Také oddělení tónů už začíná aspirovat na hi-fi standardy – v základní třídě jde o dobrý výkon.
Tenor Štefana Margity v árii „Dalla sua pace“ z Mozartovy opery „Don Giovanni“ (hraje Komorní orchestr Národního divadla | „Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) se dobře ukázal díky solidní transparentnosti a čistotě, střední frekvence jsou též slušně konkrétní a tím QX-2 MKII utváří obraz v dané třídě víc než příkladně zřetelný a organizovaný, aniž by zvuk ztratil svou příjemnost, kterou se Mission obecně vyznačují.
Cinkání v záznamu Decziho „Morgan“ z cyklu „Jazz na Hradě“ („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) zaznělo s rozumnou čistotou, v rozlišení odpovídajícím nárokům dostupného hi-fi. Nástroj už byl pocitově kovový, nikoliv „pískový“. Energie na nejvyšších frekvencích není přehnaná a nesnaží se o efekty, stejně tak není ani utlumená, takže celkově působí zvuk férově vyváženým dojmem.
„Agnus Dei“ z „Rekviem v c moll“ od V.J. Tomáška („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) ukázala, že i početnější orchestr, jako je Pražská filharmonie, navíc doplněný o Kühnův sbor a sólisty, může být z kompaktnějších regálovek podán s dobrou plností, Mission mají trochu sytější zvukový projev a dokážou se prosadit. Navíc hezky hrají i při nižších úrovních, stejně jako můžete docela „šlápnout na plyn“, aniž by se reprodukce rozpadla nebo se objevila nějaká agrese. Ani hlasitě nebudou QX-2 MKII takové ty „rockové“ bedny, ale jejich kontrola i autorita jsou rozhodně vkusné, přičemž ani dramatičtější momenty je nerozhází – opět nelze říct nic jiného, než že jde o parádní formu s ohledem na pořizovací cenu.
„Ellias“ Ivana Koreného („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) je záznam s celkem jadrným podáním strun akustické kytary, kde Mission zahrály hezky uspořádaně, v každém okamžiku neagresivní. Nejsou to analytické mikroskopy, nicméně míra přirozenosti a organizovanosti reprodukce je velmi příjemná, stejně tak čistotě nelze nic vytýkat – QX-2 MKII naopak dávají maximum možného ve své třídě. Je to netechnický, přirozeně informativní zvuk.
„Koncert č. 2 v G moll“ Antonia Vivaldiho (hrají Virtuosi di Praga a diriguje Oldřich Vlček | cyklus „Čtvero roční období“ | „Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022) poukázal na to, že s optimálním vyladěním pozice reprosoustav je dobré si pohrát, mají tendenci k lehké směrovosti a tudíž správné postavení v místnosti zabere trochu času – nedáte-li si tu práci, jsou totiž přeci jen lehce cítit pozice obou reprosoustav, i když i tak zůstává scéna neroztržená.
„Romantic Piano – Foxtrot“ je nahrávka klavíru Jana Hřivnáče a rytmiky Karla Turnovského, kteří tu do foxtrotového rytmu převádí různé známé melodie („Kaleidoskop“ | 2022 | Audio Video Show Praha | AVS2022). Nejlépe lze popsat přednes Missionů jako bezkonfliktní – můžete si hrát jak vám vyhovuje a ony zůstanou kultivované, neagresivní, neúnavné. Není to úplně analytický přednes, nemá nějakou zvláštní dravost, snad ovšem právě díky tomu tak nějak v klidu přehrává co je třeba a vy si poslech užijete, aniž byste mysleli na nějaké technické aspekty zvuku, prim tu hraje hudba.
Malé regálovky za malé peníze s rozhodně ne malými kvalitami – taková by mohla být zkrácená charakteristika Mission QX-2 MKII. Jsou dobře vyrobené, i když hlavní roli má spíše kvalita zpracování, nežli luxusní materiály. Za mírně futuristickým vzhledem je umně vyladěná technika, která v konečném důsledku nabízí čistý, dobře čitelný, nekonfliktní a „srovnaný“ zvukový standard. Navíc se reprosoustavy snadno rozehrávají a snad jediné, nač si u nich musíte dát trochu pozor, je správné usazení a natočení, aby se mezi nimi utvořila optimální stereofonní scéna. V dané ceně si každopádně jen těžko můžete přát všestrannější a kultivovanější řešení, než jsou právě Mission QX-2 MKII.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Pomineme-li mírný propad kolem 2 kHz a lehký peak basů kolem 100 Hz, jsou QX-2 MKII naladěny bez nějakých efektů nebo zdůrazňujících trendů. Zajímavý je rychlý pokles energie výšek pod úhlem, což by mohlo naznačovat potřebu správného nasměrování na posluchače. Reprosoustavy zvládnou zahrát 50 Hz, pod touto úrovní nicméně energie padá velmi rychle a patrně ani blízkost zdi to zcela nevykompenzuje.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Na cca 1 200 Hz se objevuje náhlý výkyv harmonického zkreslení, který se sice subjektivně nijak neprojevuje na poslechové kvalitě, ale vypovídá něco o nutnosti „dotlačit“ komponenty reprosoustavy mimo optimální úrovně.
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Na tomto grafu je pak vidět, že zvýšené zkreslení kolem 1,2 kHz je způsobeno méně příjemnou třetí harmonickou.
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
S ohledem na cenovou relaci se pouští QX-2 MKII do poměrně nízkých úrovní až lehce pod 4 ohmy a i když to patrně s dnešními zesilovači bude akceptovatelné, není to úplně jednoduchá zátěž, zejména v kontextu elektrické fáze, vystupující i mimo oblast „snadných“ úhlů. Ladící kmitočet reprosoustav je nastavený na cca 45 Hz.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 14 190,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/4270-mission-qx-2-mkii#sigProIdb2a953d446
--- --- --- --- ---
KLADY
+ snadno se rozehrávají
+ pěkně zpracované v kontextu ceny
+ v základní třídě velmi solidně čistý zvukový projev
+ uspořádaný přednes nad rámec běžných standardů třídy
ZÁPORY
- lehký náznak směrovosti
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: RP Audio | www.rpaudio.cz