Původem britský výrobce Monitor Audio rozlišuje hi-fi část své produkce podle drahých kovů (vyjma série Monitor Reference). Nejznámější je určitě řada Platinum a její vskutku překrásné high endové modely, ale i nižší Gold, Silver a Bronze stojí za pozornost. Zejména pak tím, že s každým krokem směrem dolů se půlí také cena adekvátního modelu, aniž by ale výrobce slevil z estetických nároků – jinak řečeno, i docela levné reprosoustavy Monitor Audio vypadají skutečně skvěle a jen velmi těžko najdete v dané třídě hezčí.
Jak napovídá výše řečené, dnes představovaný model Silver 2 patří na začátek druhé nejnižší série a jedná se o větší ze dvou dostupných regálovek této řady. Ani přes svou pozici větších nejsou příliš rozměrné – klasické pravoúhlé tvary narostly do rozměrů 37,5 x 23 x 30 cm (v x š x h) a díky konstrukci z 2 cm silných MDF desek s vnitřními vzpěrami napříč i kolem kabinetu váží téměř 10 kg.
Co je však třeba vyzdvihnout nad jiné, to je prostě estetika těchto stojanových reprosoustav – jednak jde o pravou dýhu na povrchu, jednak o celkové velice dobré zpracování a jednak o celkové vyvážení tvarů, působících věru britsky aristokratickým dojmem. Spolu s celkovým pocitem hodnotnosti bez slabého místa si za ne úplně mnoho peněz odnášíte jednu z nejlépe zpracovaných reprosoustav na této cenové úrovni.
Čelní stěnu zabírají téměř úplně zlatý tweeter za krycí mřížkou a téměř bílý, jen mírně konický středobas, působící díky prohlubním trochu jako obrácený golfový míček. Oba měniče mají tlustší černý rámeček, obehnaný ještě jedním tenoučkým stříbrným. Výsledný efekt je decentní a přitom přitažlivý.
Na zadní straně najdete dvojici imbusových šroubů a mezi nimi, téměř přesně uprostřed, otvor bassreflexu z pevného plastu. Bohaté prořezávání má na starost zklidnění vzdušeného proudění a eliminaci svistotu. Hodně u paty reprosoustav je pak kruhové pole s čtveřicí poměrně malých, slušných, ale ne úplně robustních reproterminálů. Jsou nicméně daleko od sebe, takže do nich lze velmi lehce zapojit kabel, banánek i vidličky libovolné velikosti.
Jediné, co nám přišlo méně elegantní, byla magneticky přichycená mřížka. Svou jednoduchostí a kulatými rohy se jaksi nehodila k noblesnosti reprosoustav jako celku.
Bassreflexový port používá technologii HiVe druhé generace (High Velocity, neboli vysoká rychlost), kterýžto design by měl urychlovat a usměrňovat proudění vzduchu z ozvučnice.
Nejdůležitější jsou ale měniče. Tweeter má pro firmu charakteristickou zlatou až měděnou barvu. Kopulka je uložena na nadstandardně robustním závěsu a membrána o průměru 2,5 cm je vyrobena za materiálu C-CAM. Jde o slitinu hliníku a hořčíku, potaženou tenoučkou vrstvou keramiky a zlata jakožto ideálně zpevňujícího a tlumícího materiálu. Díky tomu je rezonanční kmitočet za hranicí 35 kHz, což by mělo pomoci čistotě přednesu.
Již zmíněný dolíčkovitý středobas používá u své membrány pro změnu technologii RST (Rigid Surface Technology). Prvotním impulsem bylo prý setkání s origami, japonskou papírovou skládačkou. Právě u ní je znát, že i lehký a křehký materiál, jako je papír, lze zpevnit prostým poskládáním. Vyšší řady Monitor Audio řeší problém nežádoucí deformace membrán malými sklady v podobě podélných rýh, nižší modely včetně Silver 2 pak řadou prohlubní. Opět se jedná o materiál C-CAM, tentokrát však bez pozlacení. Membrána má průměr 20,3 cm. Šasi středobasu je lehce atypicky vyrobeno z litého polymeru, namísto kovu – i to prý pomáhá redukci nežádoucích vibrací. Membrána středobasu je usazena na téměř neviditelném závěsu.
Dvoupásmový systém pracuje v pásmu 40 – 35 000 Hz (ovšem bez udání tolerance), nabízí nominální impedanci 8 Ohm a charakteristickou citlivost 88 dB / W / m. Přechodová frekvence je stanovena na laťce 2 000 Hz.
Poslouchali jsme na elektronice Naim Nait XS a Naim CD5si, které doplňoval ASUS Xonar Essence One MUSES MkII. Porovnávali jsme pak s Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Bowers&Wilkins CM6 S2 a Jamo C 97. Kabeláž měla značky Naim, Eagle Cable, Monster Cable, ProAc, TelluriumQ a QUAD.
Monitor Audio Silver 2 patří už spíše k větším stojanovým reprosoustavám, přesto se nesnaží jít přehnaně hluboko, nehrají na efekt. Kontrabas v „Summertime" od Modern Jazz Quartet („Porgy and Bess" | 2004 | Atlantic | 8122-75445-2) byl v menším prostoru dokonce už fyzicky cítit, samozřejmě ale jeho ne úplně malá část v nejspodnějších patrech frekvenčního spektra nepřichází s plnou energií. Plně vyzářená část má ovšem velice dobrou definici, je kulatý a umírněný, přičemž už od poměrně nízkých hlasitostí se naplno otevírá.
Tak jak jsou hezky zpracované, tak hezky Monitor Audio Silver 2 hrají, zejména pak v otevřeném a krásně hebkém středním pásmu. Z reprodukce vyzařuje hodně nadstandardní uvolněnost a byla tak velká radost poslouchat romantickou „Girl from Ipanema" (Getz / Gilberto | MFSL | UDCD607). Vokál byl pěkně uvolněný, decentní a přitom ne unavený či líný. Stejně tak rozeznělý saxofon je spíše sametovější, než expresivní, nikam nespěchá. To je charakteristika zjevně vlastní velké části portfolia anglického výrobce.
V rámci dané cenové třídy je pak vysloveně excelentní podání výšek. Činely a kovové perkuse v Evansově „Danny Boy" („Empathy" | 1989 | Verver | 837 757-2) byly moc pěkné – objemově sice možná o dýchnutí menší, zato však naprosto uvolněné, přirozené a samozřejmé, jemný ševel metliček je také pěkně rozlišený. Není to sice autoritativní rozebírání zvuku do nejmenších detailů, díky příjemnosti a celkové přirozenosti to však vůbec nevadí.
Pokud do Monitor Audio Silver 2 pustíte Dvořákovu „Novosvětskou" (2001 | BMG | 74321 680132), záhy zjistíte, že díky velikosti ozvučnice a rozhodně i cenové třídy má velký orchestr dynamické limity; celkově rozvážnější, neuspěchaný a měkký přednes ovšem v kontextu třídy a ceny zvládají přenést život v nahrávce na rozumné úrovni. Když v úvodu začnou hrát všechny nástrojové sekce, vůbec to není špatné, byť proporčně menší.
„Power of love" od Mahavishnu Orchestra („Apocalypse" | 1990 | CBS | 467092 2) ukázala, že reprosoustavy detaily nikam netlačí a hrají neúnavně – na druhou stranu je tu dost vzduchu mezi nástroji a instrumenty mají slušné kontury, když se uvolníte a zaposloucháte, ani o drobnější informace ochuzeni nebudete, byť s již zmiňovanou uvolněností jdou Monitor Audio dosti proti proudu.
Prostorové podání je opět dobré, byť těžiště hudební scény je citelně uprostřed mezi kanály a šíře scény je definována osami měničů. Mezi reprosoustavami však najdeme slušně propojenou a stabilní scénu, nijak holograficky vykreslenou, ale uvolněnou a příjemně spojitou. Bill Evans se tak v „Polka Dots and Moonbeams" („California here I come" | 2004 | Verve | VE2-2545) se svými spoluhráči snaží vejít na trochu menší pódium, ale nemáte ani zde pocit, že by mezi nimi scházelo místo a dění se stávalo nepřehledným.
Protože Monitor Audio Silver 2 jsou jedny z nejvíce v pohodě hrajících reprosoustav své cenové třídy, není divu, že jim dobře jde přenost atmosféry nahrávky. „Love is the drug" od Roxy Music („The Best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6) by snad mohla mít pevnější bas nebo větší autoritu, ale celková uvolněnost a pohoda, nepřítomnost hran a ostrostí je velice příjemná. Muzikální, barevný přednes má slušné tempo a prostě plyne...
Reprosoustavy Monitor Audio Silver 2 jsou velice příjemné. Vypadají skutečně nádherně a hlavně hrají nesmírně v pohodě – muzikálně, barevně a naprosto v klidu. Hudba si plyne, je úžasně příjemná a je úplně jedno jak nahlas, nebo v jakém žánru (byť pokud posloucháte primárně moderní metal, asi to nebude úplně ono). Hledáte-li tak příjemný a lehce po dlouhou dobu poslouchatelný charakter v excelentním balení, jsou Monitor Audio Silver 2 jednou za zajímavých možností.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Naměřená frekvenční charakteristika je na danou cenovou třídu velmi slušná – od 200 Hz až na hranici 20 000 Hz je velice vyrovnaná, snad jen s lehoučkým nástupem energie mez 7 a 20 kHz. Lehký peak na 130 Hz zase značí snahu o plnější zvuk, bassreflex je naladěn někam na 50 Hz. Nástup na udávané hranici 40 Hz dle měření v podstatě může odpovídat toleranci +/- 3 dB, plně si ale užijete spíše až takových 75 Hz a výš. Platí to ale pro velký prostor, v menších bude odezva silnější.
Impedanční křivka je kultivovaná, bez hrubých peaků, pod hranicí 5 Ohm se nachází jen v jediném bodě a nestoupá do nezvládnutelných výšek. Monitor Audio Silver 2 jsou v tomto ohledu naprosto standardní, ani skvělé, ani problematické.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 22 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vypadají na danou cenu opravdu nádherně
+ hezky čistý zvuk
+ výšky jsou v rámci cenové třídy excelentní
+ jednoduše, komfortně se poslouchají
ZÁPORY
- zvuk by mohl být občas živější
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.monitor-audio.cz