Řada Palladium americké firmy, kterou pod svým jménem založil Paul W. Klipsch, je takovým malým pokladem. Zvláště výrazně tvarované hornové zvukovody, které jmenovaný konstruktér přinesl do svých produktů již v roce 1946, jsou zcela nezaměnitelným znakem značky Klipsch. Měli jsme možnost osahat si nějakou dobu nejnižší model série, regálovou reprosoustavu Palladium P-17B. Označení regálová reprosoustava ale možná není tak úplně na místě, vezmeme-li v potaz rozměry a počet pásem P-17B.

Na trhu rozhodně není mnoho třípásmových, relativně kompaktních stojanových reprosoustav. A určitě téměř žádné nejsou již na pohled tak sexy jako Klipsch Palladium P-17B. Povrch reprosoustav v nádherných odstínech hnědé tak trochu připomíná práci šikovných nábytkářů, což není u amerických firem standardem ani v dnešní velice náročné době. Vlastně nejen u amerických, byť tamní vkus je podobně jako ten asijský dosti specifický. Klipsch P-17B jsou navrženy tak, aby jejich tvar byl nejen libý oku, ale aby také nesouběžné tvary stěn z MDF desek o síle alespoň 2,5 cm minimalizovaly vznik nežádoucího stojatého vlnění.

Dynamiku ostře řezaných tvarů a muskulaturnost vizuálního návrhu podtrhují jak lehce vypouklé bočnice, tak dozadu se svažující horní stěna. Celá reprosoustava také stojí na překvapivě malém integrovaném stojanu, byť stabilita je plně dostatečná. Přispívá k tomu i hmotnost 13,6 kg; ačkoliv jsou P-17B vysoké celých 50,6 cm a široké jen 23,4 cm, těžiště je posunuto poměrně nízko a reprosoustavy se nepřevažují. Pomáhá tomu i hloubka 34,3 cm.

Přední stěně dominuje dvojice hornových zvukovodů s hluboko zapuštěnými měniči, pod nimi je pak decentní, téměř plochá stříbřitá membrána s poměrně tlustým rámečkem. Na zadní straně najdeme malý bassreflexový otvor s jednoduchým plastikovým nátrubkem a směrem vzhůru mírně vykloněnou vaničku s opravdu luxusními bi-wiringovými konektory. Zajímavé je i to, že dýha je získávána výhradně z vládou podporovaných obnovitelných zdrojů a je uzpůsobena k jednoduché recyklaci (jinými slovy jsou P-17B „zeleně" vyráběné reprosoustavy). Celkové zpracování ozvučnice i jednotlivých detailů je příkladné, snad jen z plastu vyrobené zvukovody tak trochu celku pocitově neodpovídají.

I když ono nic není tak jednoduché, jak se zdá – onen vcelku ordinérně působící plastik je vlastně poměrně sofistikovaný kompozitní materiál s přídavkem uhlíku, sloužící svou pevností a lehkou tvarovatelností k co nejsnazšímu dosažení požadovaného tvaru hornových zvukovodů Tractrix.

Basové pásmo má na starosti woofer s membránou o průměru 17,8 cm bez viditelného závěsu (zvládá pracovat až do 600 Hz). Membrána je vyrobena z netypické, vcelku technologicky moderní kombinace hliníku, Rohacellu a Kevlaru. Hliník a Kevlar asi netřeba představovat, Rohacell je ten samý materiál, který používá třeba i Bowers&Wilkins. Zjevným cílem je maximální pevnost konstrukce a také minimální váha membrány. Velmi hluboko v ozvučnici utopený je středotónový reproduktor, vyzařující až do výše 3 400 Hz). Jeho čistě hliníková membrána má malý průměr 4,5 cm, stejně jako druhý kompresní měnič – tweeter s titanovou membránou má průměr pouze 1,9 cm. Dostatečný zvukový tlak zajišťují patentované hornové zvukovody Tractrix.

Díky opravdu extra vysoké citlivosti 94 dB (2,83 V / m) se Palladium P-17B velice snadno rozehrávají naprosto jakýmkoliv zesilovačem. V tolerančním pásmu +/- 3 dB umí tyto Klipsch vyzářit frekvence od 51 do 24 000 Hz. Bez tolerance si pak sedmnáctky sáhnou dolů až k 40 Hz a vyšplhají až na 30 000 Hz. Nutno říci, že Klipsch je v udávání pracovního rozsahu férový a můžete se spolehnout, že udávané frekvence opravdu uslyšíte. Že lehce rozhýbané měniče umí udělat pořádný hluk, to dokazuje maximální akustický tlak 115 dB a maximální zatížitelnost 150 Wattů (kontinuální), respektive obřích 600 Wattů (impulsní). Jednoduché soužití podporuje i nominální impedance 4 Ohmy. Kombinace vysoké citlivosti a expresivních hornů bude pro některé zesilovače dost nebezpečná – stabilita a minimum šumu budou nezbytností.

Stojanové reprosoustavy Klipsch Palladium P-17B jsme poslouchali na několika velmi rozdílných sestavách. Tou hlavní byla patrně dvojice soulution 530 / 540, poté Naim Nait XS / CD5si, Burmester 101 / 102 a nakonec ještě na děleném zesilovači Musical Fidelity M8 PRE / M8 700m. Jako alternativní byla k dispozici ještě sestava NAD C370 / Pioneer BDP-LX71 a převodníky ASUS Xonar Essence One MUSES, Block DAC-100 a Rotel RDD-1580. Propojovací kabeláž nesla značky Studio Connections, případně Nordost Tyr 2. Ze stejné řady Nordost pak byly k dispozici reproduktorové kabely, alternované ProAc Response Signature Black. Porovnávali jsme s Harbeth Monitor 30, Bowers&Wilkins CM10, Vivid Audio GIYA G3, Quadral Ascent 90 LE a Pioneer S-CN301-LR.

Je celkem dobře známo, že hornové řešení americké firmy Klipsch má svůj zvukový charakter. Svůj velmi expresivní, živý charakter. Ten se ukázal i u „Freddie Freeloader", jedné ze skladeb revolučního alba „Kind of Blue" Milese Davise (1997 | Columbia | CK 64935). Na poměry regálových reprosoustav veliké P-17B zachovávají soustředěný, až monitorový charakter reprodukce. Horny umí vykouzlit jednoduše fantastický prostor, široký i hluboký, velice plastický; daň za hornovou konstrukci je však směrovost, v případě Palladium P-17B poměrně citelná v horizontálním i vertikálním směru. Budete si jednoduše muset trochu vyhrát s umístěním reprosoustav ve všech osách. Ale nebojte se, že je třeba spolknout pravítko, abyste se udrželi v nějakém extrémně malém sweet spotu. Kdepak, rozvalit se můžete relativně pohodlně, poslechový prostor je tak akorát na jedno křeslo. Díky výrazným zvukovodům nabízí Klipsch Palladium P-17B exkluzivní podání trubky i saxofonu, oba nástroje jsou velmi přítomné, konkrétní a plné vnitřní dynamiky, podobně jako činely. Jednoduše řečeno, v podání kovových nádechů Klipsch vyniká. Naopak třeba u piana a kontrabasu je znát, že se snaží, ale fyzikální limity neobejde a objem na ty nejspodnější oktávy v plné síle jednoduše nestačí.

Když trio Hobgood / Haden / Elling rozehraje v emotivní „First Song" z alba „When the heart dances" svůj klavír / kontrabas / vokál, projeví se Klipsch Palladium P-17B jako skutečná zvuková lupa. Zvláště Ellingův hlas je prokreslen do nejmenších detailů a je radost jej poslouchat. Bezprostřednost a naléhavost středovýškové sekce těchto stojanových reprosoustav je jednoduše podmanivá, i když v nahrávce mnohdy objevíte i jinde neslyšený šum pozadí. Tak nějak to ale nevadí, i s přiznanými nedokonalostmi se reprodukce dobře poslouchá. Opačně, tedy měkce a klidně, působí basové pásmo. Kontrabas je sice o něco plošší, protože jediný reproduktor prostě v daném objemu ozvučnice sílu velkého nástroje nevytvoří, ale i tak je snaha velmi dobrá a opět je tu to důležité – příjemně se to poslouchá navzdory drobným nedokonalostem.

Přednes Klipsch Palladium P-17B se přirozeně zaostřuje na střední a nejvyšší pásmo, jak nám ukázala třeba skladba „Luka" od Suzanne Vega („Tried and True" | 1998 | A&M | 540 945-2). Zvláště její hlas je dokonale srozumitelný a čistý, krystalicky čistý a plný energie, která ho žene kupředu. Vlastně energičnost a tah na branku je jedním ze základních charakteristických rysů přednesu P-17B. Instrumentálně jednoduché skladby tohoto typu umí Klipsch podat výjimečně dobře, vše má svůj řád a hlavně lehkost. Při vyšších hlasitostech, pravda, můžete narazit až na přílišnou expresivnost, kdy tvrdší tóny mohou zahrát ostřeji, obzvláště s říznějšími zesilovači – P-17B bez přetvařování sluší nějaký měkčí, hebčí zesilovač – třeba takových 30 Wattů ve třídě A zaručí jednoduše luxusní výsledek; ale berte to jen jako takové osobní doporučení.

Řízný, rychlý metal „Don´t look at me that way" od L.A. Guns („Waking the dead" | 2002 | Spitfire | SPT-15292) je v podání Klipsch Palladium P-17B divoký a energický, přesně takový, jaký ho chcete mít. Tvrdé, cinkající činely s velkým objemem sice občas mohou být až trochu příliš výrazné, ve finále je to ale spíše na podporu hudebního dramatu a dobrého zážitku. Zrovna tady, u trochu přebasované nahrávky je jasné, že i když objemu není nijak přehnaně moc, pokud budete mít P-17B s jejich zadním bassreflexem u stěny blíže než půl metru, můžete se dočkat nežádoucího efektu a lehkého rozmělnění konkrétnosti spodních úrovní. Snad bychom tedy i vzdálenost od zadní stěny měli zahrnout do již zmiňované nutnosti pečlivě si vyhrát s umístěním těchto reprosoustav v prostoru.

O prvotřídním rozlišení a schopnosti precizní lokalizace nás přesvědčila Natalie Cole ve své „Ask a woman who knows" z disku „KEF Ultimate Resolution Demonstration Disc No. 2" (2010 | Universal | 480 314 8). Ona i její hlas jako kdyby se začaly zhmotňovat v poslechovém prostoru, navíc je tu cítit fantastická stabilita plastického prostorového zobrazení – všechny prvky skladby jsou na svém místě, velmi konkrétně umístěné, sebejisté.

Na nezkrotnou dynamiku středně velkých regálových reprosoustav poukázala Berliozova skladba „La Mort de Cléopâtre: C'En Est Donc Fait!" z výše zmíněného sampleru KEF. Férově řečeno, velký orchestr jako kdyby se maličko srazil, nástroje i celá zvuková scéna se zmenší, ale Klipsch se za svůj výkon rozhodně nemusí stydět. Skladba je důrazná a plná naléhavosti, nástroje mají přirozenou barevnost. Celý zvuk je velmi rychlý, poměrně exponovaný a plný života. Vokál Olgy Borodiny je jasný, čistý a snadno srozumitelný, byť trocha jemnosti a klidu by tu byla patrně ku prospěchu věci.

Velmi detailní, pevný a energický zvuk sluší hlavně skladbám typu „Telegraph Road" z desky „Love over gold" od Dire Straits (1996 | Vertigo | 800 088-2). Elektrická basa je plná, rychlá a její tóny mají impuls a sílu, i zbytek nástrojů je velmi dobře zvládnutý. Celková dravost přednesu evokuje koncertní zážitek, precizní timing zase podtrhuje rytmus a plynulost hudby. Když otočíte hlasitostí trochu doprava, živoucí přednes vás přenese doslova do středu hudebního dění.

Základní model nejprestižnější řady Palladium z produkce amerických Klipsch plní svou roli nad očekávání dobře. Po estetické stránce jsou elegantním kusem nábytku, jejich povrchové provedení je rozhodně hodné pořizovací ceny. Specifické řešení pro reprodukci středních a vysokých tónů pak přináší svébytný, ale rozhodně zajímavý zvuk, postrádající naštěstí u hornů občas patrný „nádražní" efekt. Největšími přednostmi jsou určitě nádherné podání prostoru, rychlost a dynamika zvláště v horních 2/3 reprodukovaného pásma a živost, strhující, dramatická živost přednesu. Dáte-li jim dost prostoru k dýchání, rozehrají se lehce a snadno naprosto s čímkoliv a umí vygenerovat zvukový tlak ne nepodobný tomu na koncertě. A vůbec expresivnost a dopředný projev pomáhají živoucnosti zvuku. Hornové řešení také s gustem vyzdvihuje i drobné detaily v každé nahrávce, byť jejich zvukový mikroskop často vytáhne i běžně neslýchané věci – třeba šum na pozadí. Jde o cenu za extrémní citlivost. Ale tuhle cenu rádi zaplatíte; Klipsch Palladium P-17B se totiž snadno a lehce poslouchají, zaplní váš prostor hudbou a věřte, že to bude zábavná jízda.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 85 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherný prostor

+ rychlost a dynamika

+ expresivnost středních a vysokých tónů

+ fungují trochu jako zvuková lupa

+ vyplní i větší prostor

ZÁPORY

- vysoká citlivost může vést ke zvýraznění šumu přístrojů a nahrávek

- zapomeňte ve vlastním zájmu na jakýkoliv ostřejší zesilovač

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista