Kdo z nás celé dny nesedí u svého počítače, ať už v pracovních záležitostech přes den, nebo pak osobních po večerech? Když už se také v posledních letech čím dál tím více prosazuje odvětví „počítačového" audia, tedy hlavně datové hudební soubory ve vysokých rozlišeních, bezztrátové kompresní formáty, skvělé USB převodníky jako zdroje signálu a tak dále, je s podivem, jak málo velkých výrobců má ve svém katalogu také kvalitní reprosoustavy, určené ke spárování s počítačem a nabídnutí skutečně kvalitního poslechu.
Popravdě řečeno, na mysl nám přichází z oblasti podobně koncipovaných reprosoustav vlastně jen pionýrský počin Bowers&Wilkins v podobě jejich MM-1. Ty však promlouvají k mírně jinému publiku už podle vnějšího obalu. X300A jsou tak dost možná prvními seriózními regálovými monitory, určenými (téměř výhradně) pro spojení s počítačem a KEF tak nastavuje chvályhodný trend.
Na první pohled se X300A hlásí k hodnotám výročního mini-monitoru LS50. Jde tedy o malou regálovou reprosoustavu s rozměry 28 x 18 x 24,3 cm (v x š x h), což je právě tak akorát, aby zabralo na vašem pracovním stole dost místa, ale zároveň tak málo, aby to ještě tak úplně nevadilo. Kromě čelní a zadní stěny pokrývá stěny s mírně zaoblenými hranami vrstvička esteticky upraveného materiálu v barvě gunmetal, evokujícího hliníkovou ozvučnici. Ta je ale samozřejmě složena z běžných MDF desek. Čelní stěna je velmi masivní, vyrobená z materiálu velmi podobného tomu na LS50, majícího za úkol potlačit nežádoucí odrazy. Na rozdíl od LS50 čelo není vypouklé, ale klasicky ploché. Z předního pohledu je také černý panel spolu s bočními stěnami v absolutní designové čistotě narušen jen UniQ měničem v přesném prostředku reprosoustavy.
Zadní strana je však o to divočejší, alespoň u levého kanálu (X300A jsou striktně rozděleny podle kanálů). Kromě opravdu masivního chladiče, který prozrazuje, že uvnitř aktivních reprosoustav se nebude skrývat chladný zesilovač třídy D, tu najdeme ještě napájecí zásuvku, spínací konektor, pracující pro oba kanály, USB konektor, analogový vstup pro 3,5 mm jack (výrobce tu dle našeho názoru promarnil velkou šanci nabídnout alespoň kombinaci s optikou), usb konektor pro spojení s druhým kanálem a také miniaturní, lehce nepraktický potenciometr pro nastavení zisku AUX vstupu (tím lze trochu hrubě regulovat hlasitost reprodukce). Posledním prvkem je dvoupolohový přepínač ekvalizéru, optimalizující průběh zvuku pro umístění na stole nebo ve volném prostoru na stojanu. Pravá reprosoustava pak kromě vstupního USB konektoru a napájecí zásuvky nabízí jen ovládání vyvážení kanálů – co vedlo výrobce k tomuto zvláštnímu oddělení jednoho ovládacího prvku těžko soudit. Pokud byste se snad nechtěli obtěžovat s USB propojením ke zdroji, je k dispozici také wi-fi „klíč", který zasunete do konektoru a je po drátech – X300A se pak dají použít pomocí protokolu AirPlay. Bohužel v době testu ještě nebylo možné ho vyzkoušet.
KEF propaguje své originální vstoupení do neprobádaných oblastí třemi jednoduchými hesly – High Fidelity Design, High Definition Sound a High Simplicity. S každým z nich nelze než souhlasit. K „High Fidelity Design" nás odkazuje podoba klasické reprosoustavy, k „High Simplicity" zase USB konektor, který zasunete a můžete hrát, k „High Definition Sound" pak technologické vybavení X300A.
Malá dvoupásmová reprosoustava se zadním bassreflexem a objemem lehce pod 5 litrů by se dala označit za „klasický monitor", X300A svá dvě pásma integruje do ideální bodového zdroje zvuku – firemního měniče UniQ. V centru středobasového reproduktoru s průměrem membrány 13 cm je uložena kopulka výškáče, zabírající v průměru 2,5 cm. Společným materiálem membrán je hliník, v případě většího reproduktoru obohacený ještě o hořčík. Nad kopulkou se klene „mandarinkový" zvukovod, pomáhající optimálnímu rozptylu výškového pásma a úměrně tomu zmenšující nutnost sedět pro ideální poslech na jediném místě – X300A prostě postavíte na stůl nebo na stojany blízko něj (velká škoda, že výrobce neumožnil nějakou jednoduchou fintou přišroubování na zeď a budete muset hledat vhodný držák) a pokud dodržíte jen mírný náklon os reproduktorů směrem k vám, reprodukce bude optimální.
K high fidelity koncepci také odkazují vnitřní zesilovače – na každý kanál připadají dva, výkonnější 50ti Wattový obstarává středobasy a 20ti Wattový pak výšky. Pro blízký poslech je to až nadbytek výkonu. Oba zesilovače jsou poměrně velké, pracují totiž v klasické smíšené třídě A/B. To také vysvětluje skutečně masivní žebra chladičů na zadní straně. Dvojitý zesilovač zvládne KEF X300A rozhýbat až k vytvoření diskotékového akustického tlaku 104 dB, takže se nemusíte bát o zážitek ani při oblíbených filmech nebo počítačových hrách. O ten se postará i slušný frekvenční rozsah 58 – 28 000 Hz v toleranci + / - 3 dB, pokud popustíme toleranci ještě o další tři decibely, mají si KEF X300A sáhnout na 49, respektive 45 000 Hz.
Aby potěšujících technických informací nebylo málo, každý kanál X300A je vybaven vlastním převodníkem. Ten, jak hrdě hlásá i nápis na měničích, umí pracovat se signál v kvalitě až 24 bit / 96 kHz. USB připojení do D/A převodníků je samozřejmě asynchronní. O výrobci převodníkového čipu KEF mlčí, pro danou cenovou kategorii a způsob použití to snad ale ani příliš nevadí.
KEF X300A jsme zkoušeli na počítači s Windows 7 (výrobcem doporučený systém) a foobar2000. Hudba byla uložena výhradně ve FLAC souborech s klasickým i vysokým rozlišením (zejména testovací tracky nahrávacích společností atd.). Dle doporučení jsme nastavili WASAPI protokol.
„Night of the hunter" od 30 Seconds to Mars („This is War" | Virgin | 2009 | 509999 65111 2 1) má slušně našlápnuté spodní oktávy, malé X300A jsou poměrně dost potentní. Bas je kulatý a spíše příjemný, přesně ve stylu pasivních sourozenců staví na pohodovém, lehce „svém" zvuku plném barev. Kopáku však neschází razance, kterou byste u pasivní verze museli dohánět opravdu dobrým zesilovačem, stejně jako neschází celému pásmu autorita a kontrola.
Když trochu přitvrdíme, „Enter Sandman" od Metallicy („Black Album" | 1991 | Elektra | B000002H97) rozbuší srdce svým dokonale dávkovaným rytmem, energickými, až „kulervoucími" údery do bicí soustavy a hlavně celkovou harmonií zvuku. KEF X300A umí – patrně i díky „přímému pohonu" měničů dodat hudbě říz a energii v množství větším, než většina stejně naceněné konkurence. Co je nejlepší je ovšem fakt, že vám na stole stále stojí ony staré dobré KEF se svým příjemným, nenuceným charakterem, oslavujícím hudbu a radost z poslechu – tedy žádné analytické pily nebo až únavně aktivní reprosoustavy.
Že si na danou třídu opravdu dobře poradí i se středním pásmem, to bychom mohli podložit množstvím příkladů. Z mužských vokálů jmenujme Allana Taylora s jeho „Dedicated to..." („Closer to music vol. 3" | 2009 | Stockfish Records | SFR 357.4009.2), kde hlas plyne krásně vřelým způsobem, s výbornou kontrolou a prokreslením od tichých až po vysoké hlasitosti. Zatímco při opravdu tichém poslechu oceníte fakt, že zesilovače udrží celé pásmo přehledné a čitelné, u vysokých zase přijde vhod příjemný, neútočný „KEF charakter", takže nemáte pocit, že se vám rozsype stůl.
Stejně dobré rozlišení najdeme u hlasu Sary K. v její „Stars" („Closer to music vol. 2" | 2006 | Stockfish Records | SFR 357.4006.2) nebo Gwyneth Herbert v „My Mini and Me" („Clangers and Mash" | 2010 | Naim Edge | naimcd137). Oba vokály spojuje čistota a přirozená uvolněnost, lehoulince překrytá sametovou vrstvičkou, filtrující případné náznaky nepříjemné ostrosti sykavek a podobných jevů. Výsledkem je hlas skvěle vykreslený a zvládnutý, s až překvapivou hloubkou a nadprůměrným množstvím servírovaných informací a od tonální dokonalosti jej dělí jen maličký krůček směrem k pohodě a něžnosti.
Na danou třídu se dynamické schopnosti KEF X300A nedají nazvat jinak než jako báječné. Lehké bubínky v „Andreas, André" nebo naopak palba bicích nástrojů v „Radio Belgrano" (Jienat | „Mira" | 2009 | Jienat | JNCD002) vás zavalují zvukem bez sebemenší známky ztráty kontroly. Nástroje mají pevné, plné tělo a jejich tóny dlouhý dozvuk, KEF nečiní problém udržet svůj styl napříč celou rozumně použitelnou hlasitostí. Navíc díky litrovému objemu ozvučnice tu nejde o zvuk „vyhoněný" DSP, ale o přirozený, „opravdový" objem a kontrolu, což je prostě znát.
Měniče Uni-Q vždy skvěle zvládaly zobrazení prostorového uspořádání nahrávky, verze uzpůsobená pro tuto cenovou třídu a aktivní pohon na tom není jinak. V podstatě v libovolně nesourodé pozici na stole jsou X300A schopny vykreslit velmi rozumnou zvukovou scénu, jak ukazuje „Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33" (Antonín Dvořák | Martin Kasík a Česká filharmonie | „Rok české hudby" | 2004 | Panter | TU 0002-2). Zvuk se neomezuje na pravý a levý kanál, umí příjemně vystoupit z reprosoustav a rozprostřít se kolem vás. U blízkého poslechu je samozřejmě scéna poměrně úzká i mělká, prostě limitovaná prostorem vašeho stolu, ale X300A umí udržet pořádek a přehled i v takových podmínkách, navíc je zvukové pole naprosto koherentní i při nestejné vzdálenosti a natočení kanálů.
Maličké aktivní monitory KEF X300A jsou velkým překvapením. Jednak proto, že přišly naprosto mimo plán jako blesk z čistého nebe, jednak proto, že přišly právě od britského KEF a jednak proto, že v současné době nemají v oblasti high fidelity žádnou konkurenci – jediný, kdo se jejich koncepci blíží (a snad by se dal označit za pionýra této oblasti) je Bowers&Wilkins se svými MM-1, které jsou ale vizuálně i technicky zcela jiné, navíc se s X300A nepotkávají ani cenově. Jediným opravdovým záporem je při skvělém zvukovém výkonu a atraktivní cenovce omezení vstupů a tedy nutnost zůstat u „počítačového" audia. Pokud je to ale váš případ, pak neváhejte, protože za pomoci notebooku, kvalitních hudebních souborů a právě KEF X300A si můžete dopřát kompaktní a přitom už vcelku dospělý high fidelity systém za víc než rozumné peníze.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na 1:1 stažených stopách ve foobar2000 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Je to snad až překvapující, ale v našem prostoru, položené bez ucpávky bassreflexu poblíž zdi na stole, měřily KEF X300A v podstatě ještě lépe, než sám výrobce udává. KEF začnou pracovat v plné síle někde na hranici 46 Hz, aby referenční toleranci + / - 3 dB opustily až někde za čárou 18 000 Hz, což je výsledek, který by jim mohl a měl závidět lecjaký opravdový monitor. Vyrovnanost pásma (měřeno s charakteristikou ekvalizéru „Table") je skutečně fantastická, hlavně s přihlédnutím k cenové kategorii.
Kč 21 590,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jednoduchost spojení i soužití
+ parádní zvuková vyrovnanost
+ přitažlivý design a skvělá výrobní kvalita
ZÁPORY
- vstupy v této ceně mohly již být vyřešeny komplexněji
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Perfect Sound Group
www.perfectsoundgroup.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 272 658 390