Znáte značku AdamVox? Ne? Nebojte se, nejste sami. Nutno podotknout, že je to velká škoda, protože ačkoliv samotná firma vznikla oficiálně na Slovensku až na jaře 2004, v portfoliu má už sedm různých modelů a její kořeny sahají dalších deset let do minulosti. Navíc se její šéfkonstruktér našel ve zvuku měničů Morel, s nimiž se za léta své činnosti naučil - soudě minimálně dle dnes představovaného modelu - náležitě dobře pracovat. O sebevědomí značky hovoří i firemní heslo „Sound as it´s ment to be...".
Model SET / HE-W-ET je nejnovějším přísůstkem do katalogu AdamVox, reprezentuje vyšší střední třídu stojanových reprosoustav ve slovenském podání. Dvoupásmové řešení staví, tak jak už bylo naznačeno, na měničích firmy Morel, konkrétně na výškovém 1,1 palcovém ET 338 - 104 a středobasovém šestipalcovém ECW 683. Spojeny jsou přes výhybku navrženou přímo v AdamVox a využívající buď optimálně komponenty Mundorf třídy High End (tak jako dnes představovaný pár) nebo na přání zákazníka také kombinaci součástek Audyn / Tritec. Vytlumení všech pěti komor ozvučnice s tloušťkou stěn 25mm je realizováno pomocí materiálu s poetickým názvem Twaron Angel Hair.
Vnější stěny poměrně velké, více než dvaceti kilogramové bassreflexové ozvučnice s rozměry 39,5 x 23 x 40 cm jsou vyrobeny z MDF desek, nejzatíženější čelo skříně má minimální šířku 6,5 cm a výrazně prolamovaný tvar. Samotná regálová reprosoustava SET / HE-W-ET může podle rozměrů působit poměrně průměrně, při osobním setkání se jedná ale o pořádný kus bedny. Přední stran vzbuzuje už na pohled dojem dynamiky, zadní strana pak hostí dva páry masivních bi-wiringových / bi-ampingových reproterminálů kvalit hodných WBT. Trochu škoda je, že dozadu „pálící" bassreflex není vyroben z kovu.
Výrobce označuje AdamVox SET / HE-W-ET za osmiohmovou reprosoustavu, v pásmu 170 - 220 Hz klesá impedance pouze k šesti ohmům, takže určení je plně adekvátní. Naměřený kmitočtový rozsah je u tohoto modelu (bez započtení efektu bassreflexu) 50 - 20 000 Hz ve „studiovém" tolerančním pásmu +0 / -3dB. Deklarovaná citlivost monitoru je 87 dB / 1W / 1m, což už je slušná hodnota - výrobce přesto doporučuje výkon zesilovače alespoň 50W, maximálně pak 200 Watt na kanál, ovšem ani zesilovací prvek s dvojnásobným než maximálním doporučeným výkonem na kanál rozhodně nebyl neadekvátním partnerem.
Díky dlouhodobé přítomnosti těchto monitorů v redakčních prostorách Hi-Fi Voice probíhalo testování na mnoha různých kombinacích přístrojů, z těch nejzajímavějších jmenujem zesilovače Lyngdorf TDAI 2200, Vincent SA-T1 / SP331MK2, Myryad MXP2000 / MXA2150, Naim UnitiQute či Arcam Solo Neo. Zdroje signálu byly buď PC a hudební soubory v normálním i vysokém rozlišení ve FLACu, alternovaly Myryad MXC7000, Naim CD5i a Primare CD31. Stejně tak se v okolí vystřídalo množství dalších reprosoustav k porovnání, od KEF xQ20, přes Quadral Rhodium 90 až například po Aurum Cantus V2M nebo Tannoy Revolution DC6. Propojovací, reproduktorová i napájecí kabeláž nesla značky KrautWire, Neyton, Proson, Vincent a Monster Cable.
Poslechový test začal s „Funk Joint" z alba „Free" Marcuse Millera. Jeho baskytara měla vzhledem ke koncepci reprososutav neuvěřitelný objem, navíc i pevné tělo a sytý, přesný zvuk. SET/HE-W-ET mají také velmi dobrou schopnost přenést do místnosti rytmus a timing skladby. AdamVox hrají celkově dost „studiovým" způsobem, dávají náhled do skladby, soustředí se na drobné detaily a preciznost podání na hutném základu.
Basový fundament zvládají AdamVox SET/HE-W-ET kontrolovat perfektně - ukázala to i reprodukce německých Yello a jejich skladby „The Expert". Pulsující basa je čistě ohraničená, jednotlivé tóny jsou jasně oddělené a celý bas je velmi rychlý.
Ani v oblasti středních kmitočtů netrpí monitory AdamVox nedostatkem, přestože toto pásmo působí umírněněji než až nečekaně výborné basy. Studiový zvuk jasně upřednostňuje preciznost a analytičnost, takže může působit snad až suše, což jen podtrhuje mírně (opravdu mírně) temnější vyvážení. Znát je to třeba u „Pie Jesu" z Rutterova „Requiem" - kdykoliv se k velmi dobře vykreslenému smíšenému sboru s množstvím detailů ve vokálech připojí decentní chrámový pedál, získává pocitově okamžitě navrch. Neznamená to ovšem, že bas přehluší zbytek frekvenčního spektra. Pouze svou autoritou přitahuje hlavní pozornost.
SET/HE-W-ET dokáží hrát velmi nenásilným způsobem, jejich lehká a transparentní reprodukce se dá bez únavy poslouchat mnoho hodin v kuse. Dokonce i na poměrně vysoké poslechové hlasitosti není zvuk otravný a vyposlechnout takto celé album není problém, příkladem budiž ne zrovna křehký disk maskovaných metalistů Slipknost „Iowa".
Podání houslí v allegru z Vivaldiho „La Stavaganza op. 4 no. 3." je lehoučké, přesné a detailní, přestože schopnosti výškového reproduktoru jsou snad v absolutním měřítku o trochu menší než u středobasu. Není to ale míněno jako výtka, v dané cenové kategorii jde spíše o velmi, velmi nadprůměrné podání středů a nejnižších frekvencí, než o problém na výškách.
Skvělým způsobem umí AdamVox prodat také klavír - konkrétně třeba Mozartovy sonáty v podání Glenna Goulda. Jednotlivé tóny jsou jasně definované a ohraničené, barva je velmi uvěřitelná a stejně tak dynamika je nekomprimovaná. Velikost nástroje je pocitově menší, tento dojem souvisí s menším litrovým objemem ozvučnice.
AdamVox SET/HE-W-ET je překvapující reprosoustava. Míněno v tom nejlepším smyslu. Kdo by si pomyslel, že u našich východních sousedů se vyrábí tak pohodově, neúnavně a přitom studiově analyticky hrající bedna. Kdo by řekl, že jméno ne zrovna známé, jako AdamVox bezpochyby je, dokáže vyrobit tak řemeslně dotaženou a už od pohledu důvěryhodnou. V dané cenové kategorii nabízí SET/HE-W-ET velmi zajímavý poměr ceny a hodnoty - pokud vás osloví výrazná vizuální stránka a studiově přesný zvuk je tím, co těší vaše uši, AdamVox by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. V poslechové místnosti milovníků věrné reprodukce hudby totiž SET/HE-W-ET ostudu rozhodně neudělají.
od EUR 2200 (dle provedení, cena testované verze)
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výrobní provedení
+ přesný, studiově analytický, dynamický a vyrovnaný zvuk
+ individuální přístup ke konečné podobě každého páru
+ analytičnost, které ani při dlouhodobém poslechu neunavuje
ZÁPORY
- design patrně nenechá nikoho chladným v kladném ani záporném smyslu
- reprosoustavy vyžadují napoprvé poměrně dost manipulace a nastavování pro zajištění ideálního poslechového bodu
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
AdamVox
http://www.adamvox.sk/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 908 184 711