Řada Definition skutečně definuje cosi, co by se dalo nazvat jako "moderní Tannoy" (stejně jako řada Prestige definuje cosi jako "ortodoxní Tannoy"), model DC10 Ti pak tvoří prostředek této řady. Tím by měl být vlastně rozumným modelem, v němž se už potkává to největší know-how firemních techniků, ale zároveň ještě není cenově posazený mezi ta úplně maximalisticky pojatá řešení, jako je u Tannoy třeba jejich model Kingdom Royal s více než šestinásobnou cenovkou.
Sloupy DC10 Ti navazují na velmi obdobně pojatý model DC10 T, to znamená, že na rovnou čelní stěnu navazují zaoblené a dozadu se zužující stěny, spojené úzkou, opět rovnou zadní stěnou. Celá ozvučnice stojí na bytelném kovovém podstavci, z nějž do stran vystupují krátké packy s hroty, zajišťujícími stabilitu poměrně vysoké skříně. Krásná dřevěná dýha je překryta hlubokým lakem a působí luxusně.
Vpředu se na posluchače otevírají dva obří měniče (respektive tři - vespod je basový reproduktor, nahoře pak firemní Dual Concentric pro středy a výšky) s mohutnými hliníkovými rámečky, vzadu jsou u paty dva páry střídavě rozložených reproterminálů, doplněné o zemnící terminál. Kousek nad nimi se otevírá dvojice mohutných bassreflexových nátrubků, opět obroubených hliníkovým proužkem. Jako celek jsou Definition DC10 Ti nádherným kusem nábytku.
Kabinet je vyroben kvůli tuhosti z březové překližky, vnitřní objem 76 litrů zaručuje opravdu dost pracovního prostoru i pro velké měniče. Vnitřní část kabinetu je na několika místech vyztužena ještě bytelnými žebry z MDF. Tannoy využívá také technologii DMT (Differential Material Technology), kdy rozdílné materiály ve vzájemném styku utlumují nežádoucí vibrace.
Pokud se rozhodnete postavit Definition DC10 Ti do své poslechové místnosti, ujistěte se, že na to máte dostatek prostoru, protože tyhle Tannoy ho opravdu potřebují. Už kvůli své velikosti 112,5 x 33,9 x 32 cm (v x š x h) při hmotnosti 40,5 kg, ale hlavně kvůli velkým zadním bassreflexovým výdechům, které jednoduše u stěny být nemohou (pokud tedy nejste fanoušci reprodukce nahrávek větrných smrští).
Vrchní reproduktor je klasický Tannoy Dual Concentric v nejaktuálnější verzi. Tweeter má kopulku vyrobenou z titanu a schovanou v hlubokém zvukovodu tulipánového tvaru, průměr kopulky je 2,5 cm. Střední pásmo má na starosti 25 cm široká membrána ze speciální směsi papírové drtě na dvojitém závěsu. Basy pak vyzařuje opět 25 cm membrána ze stejného materiálu, opět na dvojitém impregnovaném závěsu.
Výhybka je druhého řádu pro basy a prvního řádu pro středy / výšky, součástky prochází hlubokým zmrazením pro lepší vodivost. Signál vedou cesty z postříbřené mědi, místy i z čistého stříbra. Pásma dělí na úrovních 200 a 1 400 Hz, přechody tak jsou položeny dost nízko.
Tannoy u Definition DC10 Ti udává solidní frekvenční rozsah 30 - 35 000 Hz v toleranci -6 dB. Jmenovitá impedance 8 Ohm není ničím překvapivá, charakteristická citlivost 92 dB / 2,83 V / m patří k těm už dost nadprůměrným. Výrobce udává také krátkodobou zatížitelnost až 500 Wattů a upřímně řečeno, u těchto sloupků to nepůsobí jako prázdné teoretické číslo.
DC10 Ti jsme poslouchali v havířovském Navrátil Audio, kde na ně sice byla místnost "tak tak", ovšem díky pověstné preciznosti pana Navrátila při pozicování a slušnému zatlumení byl poslech ještě možný, byť jen s drobnými omezeními v oblasti hlasitosti. Poslouchal ose na sestavě od Norma Audio - integrovaném zesilovači REVO IPA-140 a nejvyšším modelu CD přehrávače REVO DS-1.
Už vzhledem k nijak ostýchavým rozměrům Tannoy DC10 Ti se dalo očekávat, že se nebudou basových tónů bát, linka kontrabasu v Hadenově "Moonlight" z "Noctruen" (2001 | Gitanes | 013 611-2) byla skutečně plná, vespod neomezovaná a hlavně velice sytá. Definice a konkrétnost je slušná, Tannoy nicméně sází spíše na velký objem a citelný fyzický tlak, čímž ve výsledku prezentují kontrabas o něco měkčeji, méně soustředěněji, ale zase šťavnatě a skutečně bohatě. Když se ovšem rozechvějí tlusté struny, provází je citelné zadrnčení a impuls jako když do vás vrazí náklaďák.
Tannoy by dokázaly zcela určitě zaplnit i podstatně větší prostory, jejich přednes je opravdu velký a proporčně mohutný. Dual Concentric zvládl při všem tom objemu ale udržet solidní zaostření i na subtilní, uvolněný hlas Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N). Nebyl sice zaostřený do jednoho perfektně konkrétního bodu, nicméně už byl pěkně plastický a hlavně čistý, lehký a obklopený mocnou porcí vzduchu. Vokál byl vlastně až nečekaně bezprostřední a přirozený, tam kde zpěvák trochu přidal na energii bylo cítit žádanou expresivnost a živost, naléhavost, která dodává reprodukci vnitřní sílu a energii. Měniče také už velmi snadno reagují na podněty od zesilovače, přes svou velikost jsou dostatečně přesné, aby srozumitelnost byla nenáročně přirozená.
I nejvyšší pásmo znělo s příjemně energickou otevřeností, pravda, při vysoké hlasitosti už trochu tvrdlo. Nicméně třeba hloubka detailů, k nimž se DC10 Ti ponořily při reprodukci činelu v Burtonově "Question and Answer" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6), byla obdivuhodná. Tweeter vám představí průběh celého tónu, pevně a jasně, zněle a výrazně, ale už je tak dobrý, že i s tvrdším zesilovačem nevykřesává z úderů paličky o kov ostré, nepříjemné hrany. Moc se nám líbil třeba ševelivý, velmi plynule odeznívající dozvuk činelu, stejně jako už dobré oddělení linek vibrafonu a elektrické kytary, kdy oba nástroje na sestavách i s průměrným rozlišením jednoduše splývají. Celkově inklinují Tannoy k mírně expresivnějšímu podání, ale bez vulgárnosti. V každém úderu do činelů i vibrafonu cítíte sílu, energii a důraz.
Kromě energie a síly je ale v každém okamžiku cítit ještě něco - na poměry kategorie rozhodně nadstandardní dynamická rezerva. Ve Dvořákově "Klavírním triu op.90" v podání Orbis Trio (2016 | Xavian | AS 743-2) bylo cítit přítomnost těl nástrojů, dokonce i piano už se pocitově v podstatě celé "vešlo". I když zabraly smyčce, Tannoy hrály stále stejně lehce a pevně, můžete jim "naložit" zdánlivě cokoliv chcete, dokonce i potichu dávají pocítit dynamiku nahrávky a umí předat impuls a důraz, aniž by se vzdaly solidního rozlišení a prezentace detailů. Jejich schopnost spořádaně ustát i dynamické špičky je v kontextu kategorie působivá.
Pokud otočíte volume přeci jen více doprava poblíž koncertních hlasitostí, umí být DC10 Ti až brutálně fyzické - ve smyslu důraznosti, konkrétnosti a proudící energie. Je ale jedno jak nahlas hrajete, stále dokážou udržet slušný pořádek v nahrávce, dáte-li jim k tomu odpovídající dostatečně pevný a rychlý zesilovač. V "Toujours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim | naimcd215) tvoří základ mohutná basová linka a té bylo v menším prostoru přeci jen už moc. Tannoy nejsou z chladně transparentních, technicky precizních reprosoustav, přestože vás neuhranou dokonalou průhledností reprodukce, jsou stále výborně čitelné a když chcete, najdete v hrnoucím se zvuku i velmi jemné nuance a třeba i zkreslené linky kytar nejsou chaotickým mixem, ale lehce se dá soustředit na tu či tamtu, byť uvolníte-li se, celek působí nejpříjemněji - asi jako na živém koncertě.
Ačkoliv v daném prostoru působily DC10 Ti relativně dosti směrovým dojmem, Dual Concentric většinou umí vykouzlit prostor scény velmi pěkně. I tady, v tom správném sweet spotu, se Ellingtonova "Money Jungle" rozprostřela hodně do široka, hlavně byla ale plná vzduchu a vládl tu pocit až nadživotní velikosti nástrojů i prostoru jako takového. Scéna dokonce vystupovala o něco před reprosoustavy a šla o něco směrem dozadu. Když se tak správně usadíte, jednotlivé prvky se poskládají do už dosti přesvědčivého trojdimenzionálního obrazu s vynikající možností lokalizace.
Svou masivnost, robustnost, energii a důraz pak Tannoy DC10 Ti dokázaly skvěle prodat i v poněkud hrubé nahrávce "Ashes to Ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012). Mohutný, šťavnatý, energický a konkrétní zvuk nepostrádal čitelnost a přestože se neštítil bez příkras předat i poněkud plechové činely nebo celkovou dynamickou plochost nahrávky, jaksi dokázal nedostatky přebít pozitivy - drajv, příval energie, bezprostřednost i velmi nebojácná dopřednost dodaly rockové skladbě ten správný, snadno poslouchatelný, až koncertní charakter.
Tannoy DC10 Ti nejsou pro každého. Jednak mají stále svůj vlastní charakter (byť ne tak výrazně "duálně koncentrický" jako dříve), jednak nejsou úplně univerzální na úplně každou hudbu. Pro ty, kteří na ně však mají dost prostoru, kteří preferují velký zvuk, drama, energii, důraz a prostor, pro ty, kteří chtějí muzikálnost a švih, pro ty, kteří to vše chtějí v opravdu velmi pohledném kusu nábytku a pro ty, kteří ocení opravdu velkou, živou dynamiku, pro ty jsou DC10 Ti ideálními partnery. Mají snad krom prostorových nároků požadavky jen na slušný a hlavně pevný zesilovač, pak vám v poklidu dají spoustu hudby, bohatý zvuk s víc než dostatečným basovým základem a až koncertní živostí.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce tweeteru , v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 20 metrů čtverečních. Prostor je mírně nadstandardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Poměrně velké Tannoy se do malého prostoru vešly "tak tak". I proto je celkem patrné zdůraznění v pásmu pod 50 Hz, místnosti lze pravděpodobně připsat kvůli jejímu tvaru a rozměrům i propad na úrovni 125 Hz. Od 200 do cca 7 000 Hz je ale pásmo velmi pěkně vyrovnané, opět až nejvyšší frekvence působí zdůrazněně.
Průběh impedanční křivky by mohl být přeci jen o něco klidnější, jednak je tu znát propad poměrně výrazné části pásma až k hranici 3 Ohm (a možná i o kousek níž), což jistě nebude lehké sousto pro zesilovač, stejně tak peak nad hranici 30 Ohm na úrovni 2 kHz by nemusel být tak výrazný.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]
Kč 249 980,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vzhled a zpracování
+ velký, až koncertní zvuk
+ dynamika
+ bas (pokud na něj máte prostor)
+ pěkné podání prostoru
ZÁPORY
- mají výrazné nároky na velikost prostoru
- při vysokých hlasitostech trochu tvrdnou
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz