Jen málokdo si vybudoval za poslední dvě dekády v segmentu D/A převodníků takové renomé jako britský Chord. Přitom značka zachovává (relativní) cenovou střídmost a své výrobky kompletně navrhuje i vyrábí v neošizené kvalitě ve své podmanivě britské továrně v jižní Anglii. Ačkoliv mobilní model Mojo je ještě dostupnější, nejsnáze finančně dosažitelným plnohodnotným stolním převodníkem je model Qutest.
Ten jen na poměry firmy poměrně usedlý, jde v praxi o kvádřík s rozměry 16 x 8,8 x 4,5 cm (š x h x v) a váhou zhruba tři čtvrtě kilogramu. Minimalistická pravoúhlá čerň krabičky je narušena na přední horní hraně jen dvěma proláklinami s umístěnými typickými firemními barvami zářícími kuličkami (Chord standardní nutná tlačítka prakticky neuznává) pro změnu vstupu a výstupního filtru, uprostřed horní plochy je také neméně charakteristické "okénko" s mírně zvětšujícím efektem, takže se můžete kochat vnitřkem přístroje - nehledě na to, že tudy dává barevnými odstíny přístroj najevo, jaký typ signálu právě zpracovává.
Robustní hliníkové šasi je pak prosté jakýchkoliv dalších prvků s výjimkou strany zadní - tam je napájecí konektor v podobě velmi univerzálního 5 V USB (takže napájet Qutest nemusíte jen přes zásuvku), jsou tu celkem čtyři digitální vstupy (optika, dvojice BNC s možností redukce na běžný koaxiál a jedno galvanicky pečlivě oddělné USB pro spojení s počítačem). Převedený signál můžete poslat ven přes jeden pár linkových cinchů.
Quest je koncipovaný jako čistý D/A převodník - žádná regulace hlasitosti, žádný sluchátkový výstup, žádné baterie a navazuje tím na koncept předchozího modelu 2Qute. Tu zásadní část přebírá Qutest technologicky jen s nevelkými změnami z velkého modelu Hugo 2. Jde o programovatelné hradlové pole s vysokým výpočetním výkonem (FPGA) a vlastním sofistikovaným softwarovým vybavením z pera Roba Wattse. V Qutest tepe řešení Xilinx Artix 7.
Protože šasi je vyfrézováno z jednoho kusu hliníku, umožnilo vyrobit v základně prohlubeň, v níž se ukrývají obvody a tím jsou chráněny jak před elektromagnetickým zářením, tak před vibracemi. Tyto obvody, jak už bylo zmíněno, vychází z technologií navržených pro Hugo 2.
To znamená, že k dispozici jsou čtyři různé filtry - neutrální, neutrální s jemnějšími výškami, vřelý a vřelý s jemnějšími výškami. Rozdíly jsou celkem zřetelně slyšet a je to zajímavá možnost doladit jemně výsledný charakter svého řetězce. Dodávaná brožurka vám vysvětlí, kterou barvou nastavíte který filtr.
Navolit můžete také jednu ze tří různých výstupních úrovní - na analogových výstupech může být 1 V, 2 V nebo 3 V, takže i to pomůže ideálně doladit projev v širokém spektru sestav.
Chord Qutest podporuje PCM signály s rozlišením až 32 bit / 768 kHz (dokonce i přes BNC ve speciálním firemním duálním zapojení přes oba konektory), nativně přehrává ale i DSD512.
Převodník Chord Qutest jsme zkoušeli v prostorách pražského studia AV Center, kde hrála sestava v čele s přehrávačem (a v naší roli tedy i transportem) Chord One, řídícím zesilovačem Chord CPM 2650 a koncovým stupněm Chord SPM 1050 MKII. Poslouchalo se přes Sonus faber Olympica II nebo Audiovector R3 Avantgarde. Propojeno bylo kabely Chord Epic a Nordost Heimdall II.
Basové tóny v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) byly moc pěkně artikulované, bas jako takový je pěkně "prodýchaný" a přestože (bezmála čtyřikrát dražší) samotný přehrávač One působí o kousek odvážněji, klidně, samozřejmě prezentované tóny mají velmi solidní dávku konkrétnosti, mají váhu a dobrou konturu. Oproti One se liší hlavně tím, že Qutest hraje trošičku klidněji, ale až překvapivě přesně a jasně.
Vysloveně skvěle čisté bylo střední pásmo, zpěv Doris Day v "Penny from Heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl překvapivě samozřejmě definovaný a jasný, prezentovaný pěkně transparentně a přitom bez analyticky zdůrazněných sykavek, artefaktů této přeci jen staré nahrávky. Chord nabízí vlastně pěkně netechnicky hladký a jemný zážitek, v němž nicméně zcela jistě nechybí detaily. Ani při vyšší hlasitosti se není třeba bát expresivnosti problematičtějších nahrávek a přitom dokáže Qutest vykreslit i opravdu jemné detaily, dosti podobně jako větší Hugo 2.
Dobře je to znát také na výškách, kde jadrný cinkot ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) nepřerost v přílišnou ostrost a Quetest udržel mezi tóny jasný pořádek, nabídl velmi pěkně vystižený charakter kovové plochy činelu, jasné textury a přestože přehrávač One má o kousek lepší jasnost a celkovou realističnost, Qutest rozhodně není v čistotě, organizovanosti a detailnosti nesrovnatelný.
Qutest se nesnaží ve svém zvuku nijak exhibovat a proto může dynamicky působit méně nápadně, než čekáte, nicméně třeba v "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) bylo cítit, že v poklidnější zvukové charakteristice je kontrola a že když přijde na dynamický moment, hudba se dokáže vzedmout s důstojnou pevností. Převodník nicméně dobře vystihuje i mikrodynamické nuance a už v jeho zvuku najdete takový ten pocit vnitřního tepajícího života hudby, byť by možná mohl mít o něco větší odpich.
Dvořákova "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) byla podaná s pěknou vzdušností, Qutest umí nabídnou celkově rozhodně solidní čitelnost a přehlednost, je cítit, že signál je kontrolovaný, byť třeba tak přesvědčivé strukturování ploch smyčců nebo jemné dozvuky tu ovšem nejsou tak jasné jako u přehrávače One. Pořád je to velmi slušná úroveň, kdy Qutest rozhodně obstojí ve své cenové úrovni jako plnohodnotný zdroj signálu a pořád má tu přirozeně působící firemní zřetelnost a přesnost.
Převodník se také vcelku jasně vyznačuje tím, že hraje právě to, co mu podsunete, aniž by se snažil to jakkoliv vylepšovat - na druhou stranu ona věrnost a jistá věcnost třeba v mohutné "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) ústí spíše v celkově urovnanou, čistou a přesnou, trochu hladší reprodukci, než ve vášnivě tučný zvuk. Je nicméně znát, že hudba hraje bez napětí, vyrovnaná a utažená, nikam netlačená.
Chord Qutest je pěkný (skutečně "qute") kompaktní převodník, který snadno - díky variabilitě vstupů, možnosti přizpůsobení úrovně výstupů i podpoře mnoha rozlišení - zapadne do každé sestavy, svým pojetím ale míří zejména k "rozsvícení" vlastně běžných sestav z kategorie vyššího hi-fi. Právě tam rozhodně udělá velkou parádu, však v některých aspektech jej lze částečně srovnat i čtyřnásobně drahým firemním CD přehrávačem One nebo "velkým" převodníkem Hugo 2 a to rozhodně není špatný výsledek. Pokud tak hledáte D/A převodník na úrovni, který má trochu prémiovou cenu, ale výtečné schopnosti, Chord svou reputaci výrobce výborných digitálně-analogových převodníků potvrdil právě i u modelu Qutest.
Kč 34 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/2473-chord-qutest#sigProIdb12a3ab95c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ možnost přizpůsobení poslechové úrovně
+ čistota a detailnost
+ šíře podporovaných rozlišení
+ možnost nekompromisního duálního zapojení
+ zvuk z modelu One se při použití Qutest rozhodně nezhoršil
ZÁPORY
- trochu svébytné ovládání přes barvičky
- přednes by mohl být o kousek živější
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AV Center | www.avcenter.cz , AVITsmart | www.avitsmart.cz , Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz , HIFI SOUND BRNO | www.hifisound.cz , Luxusní Elektronika | www.l-e.cz , Oltech | www.elektrosafir.cz
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz