HIFIStyl

Co se vám vybaví, když se řekne německá preciznost? Tepající závodní srdce motorů BMW? Vyrovnaný rozpočet, dotující celou Evropu? Nezničitelné technologické výrobky, specifické, ale neměnným způsobem udržované tradice? Tak trochu „bum-cink" zvuk, případně ultra high-end výrobky na mechanické, zvukové i cenové špici hifi oboru? A co třeba výborný poměr cena / výkon, příjemný zvuk a „rozumné" pojetí koncepce ve všech ohledech? Nic? Ale ano, pak se vám jen nevybavil jeden z tradičních výrobců reprosoustav u našich západních sousedů – pulheimští Heco.

Jejich řada Victa Prime (což mimochodem v překladu z latiny značí něco jako „Překonat prvního", nebo spíše v daném kontextu „Být nejlepší") patří mezi čistě středoproudého high fidelity, za řádově tisíce korun (nejvyšší model stojí 12 990,-) nabídnou slušnou kvalitu, slušný vzhled a pocit slušně investovaných peněz – je snad v oboru zvuku lepší definice německé preciznosti?

Měli jsme možnost osahat si nejnižší sloupové provedení reprosoustav této řady, model 502, který z vaší peněženky neukradne ani deset tisíc korun, patří tak rozhodně do vstupní třídy high fidelity.

Přestože pro mnohé může být sloupek z MDF desek s vinylovým povrchem za 10 tisícovek, navíc vysoký necelý metr, široký 20 a hluboký 30 cm, důvodem k podezřívavému pozvednutí obočí, my máme dojem, že poslední léta přináší čím dál tím vyšší kvalitu i v nejnižších kategoriích a proto i takovýto sloupek zaslouží plnou pozornost.

Vezmete-li k ruce zvětšovací sklo a budete zkoumat spoje vinylových plátů na hranách ozvučnice, patrně dojdete k tomu, že by mohlo být líp, na druhou stranu nikde není mezera, nikde není problém a provedení si nezadá s lecjakým povrchem v dvoj- a trojnásobné kategorii – cenovka pak určitě vyváží jakékoliv připomínky ke kvalitě zpracování.

Na masivní oddělené základně pak při bližším ohledání najdete klasicky působící sloupek s vypouklými bočními stěnami, sbíhajícími se dozadu k hraně zadní stěny, výrazně užší, než je ta přední – díky tomuto tvaru se účinně eliminují nežádoucí stojatá vlnění uvnitř kabinetu. Čelní stěně dominují tři reproduktory, uložené dle filozofie doktora D´Appolito; mimo to zaplňují také téměř celou plochu horní poloviny čelní stěny.

Zadní stěně jednoduchéhé sloupku pak kromě rozumně dimenzovaného a provedeného bassreflexovébo otvoru dominují příjemně kvalitní reproduktorové terminály v bi-wire konfiguraci. Vypíchnout z fyzického provedení stojí určitě za to ještě kovové obroučky reproduktorů, které úspěšně překonávají „čínský" dojem, který mohutné kontury měničů budí u leckteré jiné značky. Tady jde prostě o decentní ozdobu...

Za své peníze dostanete v německé kvalitě dvojici identických středobasových měničů s papírovou membránou o průměru 170 mm, tu doplňuje jedna klasická látková kalota o průměru 25 mm. Frekvenčí rozsah výrobce udává bez tolerance v rozsahu 28 – 40 000 Hz (podle měření to je +/- 10 dB), impedanci pak v typicky německém rozsahu 4 – 8 Ohm, což má patrně znamenat „pro každý zesilovač". Třípásmová koncepce se dělí na úrovních 380 a 3 250 Hz, přičemž jistotu, že tyhle bedny rozhýbete i s minimálně výkonným A/V receiverem zaručuje citlivost 91 dB.

Heco Victa Prime 502 jsme měli možnost poslouchat s firemními kolegy Heco Victa Prime 302 a Music Style 500, stejně jako s redakčními Xavian Bonbonus a Harbeth Monitor 30. Mezi jinými signál dodával ASUS Xonar Essence One MUSES Edition, KingRex UD384 a Pioneer BDP-LX71, stejně jako Harman/Kardon BDT30 a Denon DCD-2020AE: Zesiloval pak Denon PMA-2020AE a Rotel RCX-1500, pak samozřejmě ještě NAD C370 a také krátce TEAC A-H01. Kabeláž nesla značky ProAc, Monster Cable, Eagle Cable a QUAD. Kvalitu proudu zajišťoval Xindak XF-2000B.

Gabrielova předělávka starého hitu „Heroes" z alba „Scratch My Back" (2010 | Virgin | PGCD12) ukázala mírný fokus na frekvence kolem vokálního rozsahu. Akcent je ale velmi mírný, navíc díky němu lépe vynikne čisté, velmi umírněné a uvěřitelné celkové podání. Subjektivně lze říct, že přednes nikam nespěchá, dá vám čas proniknout do hloubky zvuku, kde objevíte na danou cenu potěšující množství detailů, prezentovaných s typicky německou přesností, snad až s drobným odstupem. Jak se ale zdá, je to vcelku přijatelná daň za preciznost, klid a přirozenost.

Pokud si řeknete, že klid a přehled v relativně jednoduché skladbě ještě nic nedokazuje, stačí přeskákat pár skladeb kupředu a na výše zmíněném albu najít píseň „Aprés Moi". V úvodu hřímá orchestr, smyčce jsou solidně zvládnuté – slušné rozlišení provází obzvláště pevná kontrola, vynikající obzvláště na klidné, neuspěchaném základě. V dané třídě a rozměrech odvádí Victa Prime 502 dobrou práci, snad jen díky fyzickým rozměrům (a tedy fyzikálním pravidlům) se nedočkáte tak úplně drtivého důrazu – Heco jdou spíše cestou bezpečného poklidu a kontroly, než aby pokoušely své nejzazší hranice. Ale určitě to neznamená, že si neumí „dupnout". Jen netlačí na pilu...

Co se stane, když při vyšších hlasitostech pustíte výrazně basující nahrávku? Zvuk Victa Prime 502 to maličko rozhodí, ale stále v mezích přijatelných možností. Když do strun hrábne Allan Taylor ve své „Dedicated to..." („Closer to Music vol. 3" | 2009 | Stockfish Records | SFR 357.4009.2), uvědomíte si, že onen mírný akcent na středy (díky kterému vyniká kromě vokálu i zvuk strun kytary) spolu s výbornou kontrolou připomíná až „regálový" poslech, onu typickou kompaktnost malých monitorů. Heco navíc díky klidu servíruje hudbu hezky plynule a příjemně, mají slušný cit pro rytmus.

Trochu paradoxně k onomu poklidnému, kontrolovanému ladění opravdu hodně sluší Heco Victa Prime 502 rocková, či prostě elektrizovaná kytarová muzika. Užijete si lehčí formu, jako třeba „Waiting" od The Paperboys („Closer to Music vol. 3" | 2009 | Stockfish Records | SFR 357.4009.2), kdy do popředí jaksi samovolně vystupuje jednak vedoucí vokál, jednak čisté, energické a kovem zářící kytary. Při vyšších hlasitostech schází do koncertního pocitu přeci jen špetka dravosti (v parafrázi na úspěšnou sérii reklam na německé banky bychom mohli říct „Rock – German style").

Skvěle ve svém rytmu odtikává i trochu tvrdší živák King Crimson „USA", zvláště skladba „Lark´s Tongues in Aspic Pt II" (2002 | Virgin | 7243 8 12520 2 4). Velký činel má energie na rozdávání, byť opět klade důraz spíše na propracované, informativní podání s potěšujícím množstvím detailů. Velmi pěkně umí Heco udržet pořádek a organizaci zvuku, velmi dobře jsou definované a oddělené jednotlivé instrumenty. Kontrola od vyšších basů výše zůstává solidní i při relativně hlasitějším představení – je fakt, že Victa Prime 502 zjevně nejsou konstruované na reprodukci v koncertní hlasitosti, ale přesto unesou vcelku dost i pro milovníky jiných, než klidných jazzových žánrů.

Všechny přednosti Heco Victa Prime 502 se dají snadno vyposlouchat v nádherné „Big Love" od Fleetwood Mac („Tango in the Night" | 1987 | Warner | 7599-25471-2). Atmosféra, měkkost, živá, nepřehnaná plnost a dokonalý cit pro tempo skladby, kombinované s pocitem poklidu a přehlednosti vás nechají se bez připomínek ponořit do hudby, což je u reprosoustav za deset tisíc vlastnost velmi, velmi cenná. Přestože opět vynikají maličko více střední frekvence a třeba tóny zvonivých perkusí subjektivně oproti nim tolik nejiskří, v dané třídě málokdo umí být tak v pohodě.

Heco Victa Prime 502 jsou malé, velmi, velmi dostupné sloupky, které i přes některé drobné fyzické kompromisy nabízí zvukový zážitek hodný (minimálně) každé investované koruny. Na pohled relativně nenápadné reprosoustavy vás osloví svým klidným, čistým a organizovaným projevem s rozumným, nadprůměrným, až výborným výkonem ve všech zhodnotitelných složkách – v detailech, dynamice, prostorovosti, muzikálnosti... Snad jen taková ta koncertní, rocková energie a dravost jim je trošku cizí, na to jsou příliš plné německé spořádanosti. Victa Prime 502 jsou ale dalším důkazem, že zvuk a technika, která dříve patřila do střední třídy, je dnes dostupná za ty úplně nejpříjemnější peníze. Pokud se smíříte s maličko kompromisním vinylovým povrchem, nenajdete pravděpodobně žádný důvod si stěžovat. Z pohledu každodenního poslechu a užívání si hudby to ale znamená jen to, že budete z výkonů Heco Victa Prime 502 nadšení, protože podobné byste v dané cenové kategorii spočítali na prstech jedné ruky.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Křivka naměřené frekvenční odezvy je od nějakých 200 Hz výše na danou třídu parádní. Vlastně nejen na danou třídu, ale tak nějak celkově. 100 – 20 000 Hz se vejde do „referenční" tolerance +/- 3dB, což je určitě hodno pochvaly. V pásmu +/- 10dB si Victa Prime 502 sáhnou dokonce na hranici 30 Hz, což je rozhodně solidní výsledek, byť je jasně vidět, že se snaží dát pásmu nejnižších tónů maximální možný prostor a energii, aby zvuk zněl pocitově plněji a dospěleji.

Impedanční charakteristika Victa Prime 502 je stejně rozumná jako jejich frekvenční odezva. S německou precizností neklesá pod hranici 4 Ohmů, takže nikdy nebude skutečně problematickou zátěží pro libovolný zesilovač, peak na hranici 2 000 Hz sice již sahá k hranici rozumných a akceptovatelných 30 Ohm, ale přesto s hodnotou 25 Ohm není ani nejvyšší bod celkově problematickou záležitostí.

Kč 9 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ úctyhodně dobrý poměr cena / výkon

+ velmi pěkně umí udržet pořádek v nahrávce

+ obzvláště střední pásmo je velmi věrohodné

+ jsou velmi dobré v podání nejdůležitějšího středního pásma

ZÁPORY

- spíše průměrná kvalita vinylového povrchu

- pokud máte rádi dravé, akční, podbízivé podání, hledejte jinde

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horizon Trading Prague | www.heco-audio.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista