Síťový přepínač je zařízení, které je jedním z řídících prvků domácích počítačových rozvodů a zjednodušeně by se dalo říct, že jde o „rozcestník“, určující, která bity mají odkud dojít kam. Pro nás, kteří rádi posloucháme dobrou hudbu na dobrých zařízeních, pak existují modifikace, slibující audiofilský přínos. Ty jsou však často terčem emotivních komentářů od těch, kdo v takové vlivy jednoduše nevěří. Ale proč vlastně?
Bity (chcete-li „jedničky a nuly“) přeci nejsou konkrétní čísla, putující nějakou zázračnou cestou, ale jde o elektrické impulsy, přenášené metalickými kabely. Pokud se shodneme, že taková konstrukce je náchylná na sběr rušení, stejně tak jako se shodneme na tom, že impuls může být nesprávně interpretován (protože ne vždy dorazí včas, ne pokaždé v plné úrovni v rámci daného časového okna a tím pádem může být jednička přeložena jako nula a vice versa) a high-endové přístroje překvapivě často nepracují (na rozdíl od tiskáren nebo počítačů, které na to mají čas, protože nepotřebují operovat na výstupu v reálném čase) s intenzivními opravnými mechanismy, dostaneme základní obrázek situace. V takovém kontextu nepůsobí zařízení, které má minimalizovat přenos rušení v metalických propojeních a snížit chybovost odesílaných dat na minimum nijak nesmyslně. Že jsou takové hračky v porovnání s obyčejnými počítačovými instrumenty nepoměrně a často až šíleně drahé, to je věc úplně jiná…
VIDEO
Jedním z takových síťových „udělátek“ je i QNet severoamerické společnosti Nordost, známé nejen kvalitou svých kabelů, ale také zajímavostí jimi vyráběného příslušenství a v neposlední řadě i odvážnou cenovou politikou.
Switch Nordost je schovaný v hodně atypické, svou kulatostí firemní QPoint připomínající schránce z pěkně opracovaného hliníku. Zvolený tvar nutně znamená distribuci přítomných ethernetových rozhraní do kruhu – to může docela dobře pomoci v organizaci kabeláže, stejně snadno to v těsnějších prostorách ale může vedení drátů ztížit. Na těle najdete několik větracích otvorů, jimiž můžete spatřit také svítící vnitřní diody – jediné potvrzení, že switch pracuje.
Napájení je vedené přes Lemo konektor – opět podobně jako u QPoint. Přímo se nabízí, že dodávaný spínaný zdroj vyměníte za skutečně úžasný lineární napájecí zdroj QSource, my jsme měli možnost zkusit obě formy napájení a pokud už QNet něco dělá, dělá to právě hlavně ve společnosti QSource.
Nordost říká, že celý koncept pětiportového QNet navrhl pěkně od podlahy, tj. zcela od začátku a to na rozdíl od většiny konkurentů, stavících na již hotových IT řešeních, která vylepšují.
Firma tvrdí, že uvnitř QNet najdete rovnou šest nezávislých napájecích zdrojů. Také je tu fyzické oddělení jednotlivých portů, tedy stínící přepážky mezi nimi, ale i signálové obvody za nimi jsou zcela fyzicky oddělené až k centrálnímu přepínacímu bodu. Tři z dostupných rozhraní disponují gigabitovou rychlostí (1000BASE-T) a zbývající dva (čísla 4 a 5) 100BASE-T, kdy má prý být dosaženo nejnižší možné úrovně šumu a rušení a právě tyto dva by měly být použity pro spojení s audio komponenty jako je streamer či Roon jádro – ty ostatní slouží pro modem, router, NAS apod.
Fyzicky má QNet průměr 16,5 cm a výšku 3,43 cm, váží 880 gramů.
QNet jsme srovnávali s redakčním SOtM sNH-10G (včetně sCLK-EX modulu), který má ovšem o 31 000,- Kč nižší cenu a více portů. Oba switche jsme napájeli přes Nordost QSource (rozdíl oproti dodávanému spínanému zdroji je zřetelný) a poslouchali přes Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR. Kompletně bylo filtrováno pomocí IsoTek V5 Sirius a použitá kabeláž byla mixem Nordost Heimdall 2, Nordost Valhalla 2 a KrautWire Super Symetric, přičemž LAN kabely byly značky SOtM (jen k Roon jádru vede Heimdall 2). Pro „usazení“ měřítek jsme ale zkoušeli i zcela obyčejný Zyxel switch, zapojený prostě do zásuvky ve stěně, jak už to tak mnozí „nevěřící“ běžně mají.
Nejprve je nutné říci, že je až s podivem, že mezi oběma „hi-fi“ modely byly rozdíly. Ale skutečně je to tak… Nejde o nějakou propast, nicméně Qnet se zdá „hladší“, kdežto SOtM „brisknější“, pokud bychom to měli velmi krátce shrnout. Že oba dva „zvednou oponou“ oproti řešení obyčejnému, to byla také jedna z našich poslechových zkušeností. Největším rozdílem u toho i toho však bylo zapojení přes QSource, ostatně podobně jako u Roon jádra. Ale to jen tak na okraj.
Razantní baskytarové tóny v „Gentlemen“ od The Afghan Whigs („Gentlemen“ | 1993 | Elektra | 0075596150125) se zdály být jaksi hlubší a snad i lehce důraznější, rozhodně pak uvolněnější – jak proti SOtM (relativně o trochu), tak Zyxelu (dosti jednoznačně). Qnet jako kdyby neměnil základní charakteristiku reprodukce, jen jaksi „zvyšoval potenciál“ – ne nepodobně tomu, když zapojíte napájecí filtr, případně uzemnění komponentů. Nebo antivibrační podložky. Nemůžete říct, že by šlo o proměnu „o třídu“, přesto kousek tady a kousek támhle a ejhle, máme Změnu (tedy takovou, která si zaslouží to velké písmenko na začátku).
Po zapojení Qnet působila „Love is love“ (Grace Potter | „Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) o špetku pevnější, utaženější, ale také samozřejmější, jaksi hudebnější a více otevřená směrem k posluchači. Spolu s tím i zpěvaččin hlas působil o kousek plastičtěji a čitelněji, prostě přítomněji, než je zvykem.
Na výškách se nám pak zdálo, že do činelů v „Moon Song“ Cécile McLorin Salvant („Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) vnesl Qnet ne nižší čitelnost, ta zůstala zachována, ale jakýsi prvek sametovosti. Kov není tak příkrý, tak intenzivní, působí ševelivěji. Je to vlastně v souladu s pocitem, že je-li tento switch v systému, vše inklinuje více k muzikálnosti a harmoniím, nežli k analytice. Může to však být i tím, že Qnet pomohl vyniknout streameru DSC, který právě takovouto charakteristiku má.
Energičtější momenty a vzepětí „Die Walküre“ Richarda Wagnera v čele s Leonie Rysanek a Karlem Böhmem před velkým Bayreuth Festival Orchestra (1997 | Classic CD | 81) neměly v podání Qnet nějak větší sílu nebo důraz, ale jakoby lepší čitelnost dynamického gradientu. Cítíte, že „je tam toho víc“. Vyšší rozlišení? Lepší kontrola? Může za oboje méně šumu a rušivých napětí? Kdo ví.
Ve zcela podobném duchu se zdál vliv být i u „Eclipse“ Katii a Marielle Labéqueových („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329), kdy dva klavíry a dvě kytary působí prostě tak nějak delikátněji, víc v klidu, s větším nadhledem reprodukované. Není to víc detailů nebo přesnější kontury, ale přesto jako kdyby se to lépe poslouchalo a snáze to vtékalo do uší.
Collinsova „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) se zase zdála usazenější, organizovanější a tím i přehlednější ve smyslu rozestupu mezi nástroji nebo pocitu vzdušnosti. Prostor není snad přímo větší, že byste si řekli, že se roztáhne v pravolevé nebo předozadní ose, ale je v těchto atributech tak nějak samozřejmější, jakkoliv těžko se to vtěluje do slov.
Méně dramatu, více muziky – to dobře sedlo i na „Help Yourself Out“ od Hyphen Hyphen („C’est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043). Snazší plynutí, harmoničtější pocit, hladší a pohodovější poslech.
Je 81 990,- Kč (plus nejlépe stojan, sada Sort Kones antivibračních podložek a ponejvíce ideální a ze všeho nejpřínosnější lineární napájecí zdroj QSource) skutečně kruciální investice, posloucháte-li svou hudbu „po modernu“, tedy z lokálního nebo i internetového streamovacího zdroje? Samozřejmě, že za takové peníze poskládáte už i dobrou kompaktní sestavu, takže smysluplné to bude pochopitelně jen tam, kde bude Qnet tvořit pár procent z celkové ceny. Pokud ale takovou sestavičku máte a doposud jste se tímto úhlem pohledu na případný upgrade nezabývali, tak je rozhodně Qnet víc, než jen kosmetický doplněk a stojí za to jej alespoň vyzkoušet.
Kč 81 990,-
Kč 7 290,- - dedikovaný stojan
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/5573-nordost-qnet#sigProId36cc248f19
--- --- --- --- ---
KLADY
+ krásné zpracování
+ možnost odsazení stojánkem a Sort Kones od země
+ rozhodně citelné zlepšení reprodukce, zejména v konkrétnosti
ZÁPORY
- cena je zcela v intencích této americké firmy
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz