Britští iFi mají ve své nabídce požehnané množství výrobků, zejména z oblasti „stolního“ a přenosného hi-fi, jakkoliv v jejich portfoliu najdete i produkty s ryze high-endovými ambicemi. Poměrně významnou výsečí nabídky je pak řada napájecích řešení, od těch jednodušších až po poctivé napájecí filtry. Model iPower je základním upgradem pro ty, jejichž zařízení vyžaduje spínaný zdroj.
iPower má podobu běžného externího zdrojíčku, na první pohled jen těžko rozeznatelného od těch úplně obyčejných. Na rozdíl od nich ale v balení najdete i čtyři redukce, které umožní připojení k různým typům přívodních otvorů. To je rozhodně velmi milá pozornost.
Mírnou nevýhodou je fakt, že už při nákupu musíte zvažovat správné pracovní napětí, které vaše zařízení potřebuje, takže zase TAK bezbřehé přehazování mezi různými komponenty se asi konat nebude. Na výběr je kombinace 5 V / 2,5 A, 9 V / 2 A, 12 V / 1,8 A a 15 V / 1,2 A, pro „hladovější“ elektroniku jsou v nabídce vyšší modely.
Cílem iPower je pak logicky nabídnout co nejčistší napájení – používá k tomu mimo jiné firemní technologie Active Noise Cancellation+, která by měla prý zvládnout odfiltrovat veškeré naindukované elektromagnetické a radiofrekvenční záření, které výstupní napětí zkresluje.
Výrobce udává, že iPower je zhruba 20x „tišší“ než lineární napájecí zdroje a až 1 000x „tišší“ než běžné spínané napájecí zdroje obdobné podoby. Konkrétně iFi zmiňuje hodnotu reziduálního šumu pouze 1 uV.
iPower je pevnou součástí redakční sestavy, kde funguje s RME ADI-2 DAC FS, který je na kvalitu napájení téměř (ale ne úplně) imunní. Většina poslechových testů probíhala právě na tomto zařízení ve společnosti Emotiva XSP-1, Emotiva XPA-DR2 a KEF LS50 Meta / GoldenEar SuperSub X, zdroj byl (spíše náhodou) kompatibilní také s The Little Black Box V2, kde se lehce zlepšila subjektivně vnímaná zvuková kvalita při přenosu přes HDMI.
Nebylo to úplně očekávané, ale i tak „nenáchylný“ komponent jako je RME, o něco málo zpevnil basovou složku v „Ptáci jsou hloupí“ od Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331). Rozdíl je skutečně nevelký, ale je opakovaně zaznamenatelný – o špetku lepší kontura, o kousek lepší pocit tvrdosti a soustředěnosti. Je to jeden z mála případů, kdy RME reagoval na změnu napájení a to už něco znamená.
Také zpěv Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) byl pocitově o maličko konkrétnější, možné spíše jasnější a zřetelnější, jako kdyby byl zvuk celkově o dýchnutí čistší. Je to proměna jako když nastavíte o kousek vyšší hlasitost, středy k vám promlouvají o něco málo lépe a snáze – je to nicméně rozdíl, který je v oblasti nuancí.
Trpělivost a mnohé přehazování vyžadovalo také objevení rozdílů v podání činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090). Ty nejjemnější dozvuky a nejdelikátnější detaily se zdají být o něco zřetelnější, o něco lépe vytažené z pozadí (nebo je snad signálové pozadí více odsunuté „dozadu“?). Tady je rozdíl ale skutečně kosmetický – nicméně i fakt, že se zdá tam být právě na tak netečném zařízení, jako je ADI-2 DAC FS, vypovídá sám za sebe.
Pokud budeme brát v potaz rozlišení, tak ve „Sly“ Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) jako kdyby celek byl sám o sobě o něco maličko hlasitější, nepatrně zřetelnější, jakkoliv i tady jde o drobný rozdíl na hranici rozlišitelnosti při běžném používání.
Což znamená, že pokud chcete jen tak poslouchat, tak vám třeba taková „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) bude se standardním adaptérem a iFi iPower připadat stejná. Pokud se ale rádi brodíte v detailech a pitváte se v nuancích, možná – tak jako v redakční sestavě – objevíte s iPower pocit o něco jemnějšího podání syrové nahrávky a o něco lepší čitelnost v divokých pasážích. Není to ale naprosto jednoznačné, musíte vědět co posloucháte a velmi se soustředit.
Stojí tedy iFi iPower za to, když se vliv projevuje jen v nuancích, pokud vůbec? Inu, nezapomeňte, že testované RME ADI-2 DAC FS má špičkovou konstrukci, prakticky netečnou ke změnám napájení (filtr / bez filtru, dokonce i dražší napájecí řešení třeba na základě baterií nemělo téměř vůbec vliv) a tedy je spíše překvapující, že takhle levný napájecí zdroj má vůbec nějaký vliv. Je tím pádem dosti pravděpodobné, že na běžných zařízeních zejména dostupnější kategorie bude přínos výrazně patrný. A navíc – protože má iPower tak pěknou sadu příslušenství a protože zjevně funguje, jeví se cena až absurdně nízká a vlastně skvělá. Takhle nějak má vypadat vysoká přidaná hodnota upgradu. Pokud tak ve svém systému přemýšlíte co vylepšit, nízkošumový zdroj od iFi se jeví jako bombastická koupě s potenciálem nabídnout hodně muziky za málo peněz. Minimálně z redakční sestavy už se vracet nebude…
Kč 1 274,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3145-ifi-ipower#sigProId12df1f82da
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dobrá cena
+ slyšitelně lepší, než obyčené zdroje
+ bohaté příslušenství včetně variabilních koncovek
ZÁPORY
- v daném kontextu nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: eXaudio | www.exaudio.cz | www.hifina.cz