Německá společnost in-akustik patří od založení v roce 1977 mezi respektované výrobce kabeláže - za čtyřicet dva let se její katalog ale notně rozrostl, třeba i o respektovanou sekci audiofilského vydavatelství. Dnes nabízí kabely k propojení prakticky čehokoliv, co si v audio-video světě můžete přát - poměrně hodně péče poslední dobou pak věnuje i high-endovému segmentu, do kterého patří třeba kabely série AIR s vodiči zavěšenými skutečně ve vzduchu. Do druhé nejvyšší řady Reference pak patří i pro firmu trochu netypický produkt - napájecí filtr komponentové velikosti. Jeho vznik podnítila myšlenka, že veškerá hudba, kterou doma slyšíme, je de facto jen modulovaným elektrickým proudem ze zásuvky a ten tak logicky (spolu)definuje i výslednou kvalitu poslechu.
Plným jménem Reference Power Station AC-3500P - to je vizuálně velmi jednoduchý komponent, který nabízí filtrované napájení až pro šest přístrojů. Čelní hliníkový panel je osazený jediným malým tlačítkem, světélko, indikující svou barvou provozní stav, je vsazeno do spodní hrany panelu, takže informuje jen nenápadným difúzním osvětlením plochy pod sebou a za denního světla si toho zprvu možná ani nevšimnete.
Zbytek šasi je naprosto ordinérní kovový box, nicméně solidně zpracovaný - koneckonců při šířce 45 cm, hloubce 37 cm a výšce 16 cm je to s bezmála 13 kg hmotnosti prostě už kus komponentu.
To zásadní je pak samozřejmě vzadu - přímo uprostřed je kostička zásuvky C20 pro nelimitovaný odběr proudu, na každé straně od ní jsou pak tři schuko zásuvky.
Výrobce říká, že uvnitř se nachází subšasi tlumené pro eliminaci mechanických vibrací způsobených 50 Hz kmitočtem sítě a na něm paralelní filtr s maximálním průtokem 16 A / 3 680 W a ochranou proti přepětí. Filtr by měl odstranit "všechny interference z napájecího rozvodu i z komponentů samotných", jak se dočtete v brožuře.
Zásuvky jsou zapojeny hvězdicovým způsobem a díky paralelnímu zapojení filtru by neměl být zřetelný útlum dynamiky průchozího signálu.
in-akustik u svého filtru neslibuje žádné vesmírné či všeobecně exotické technologie - když filtr otevřete, překvapí patrně hlavně přítomnost masivní kovové desky, která stojí za celkově vyšší hmotností filtru a prostor, který samotný filtr zabírá. Faktem ale je, že je tu znát péče a pečlivost návrhu i výroby.
InAkustik AC-3500P jsme mohli zkoušet v redakčních podmínkách a to na všech běžných sestavách - s vlivem IsoTek EVO3 Syncro Uni / IsoTek EVO3 Genesis One / IsoTek EVO3 Titan One jsme porovnávali na OPPO UDP-205 / Norma Revo IPA-140 / Harbeth Monitor 30, s vlivem IsoTek EVO3 Corvus jsme porovnávali na Teac NT-503 / Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2 / KEF LS50 a s vlivem IsoTek EVO3 Polaris nebo Furman AC-210 AE na Cambridge CXA80 / Cambridge CXC přes Fischer&Fischer SN-70. Hlavní přívodní kabel jsme zkoušeli buď dodávaný "černý drát" InAkustik nebo IsoTek EVO3 Premier. O konkrétních kabelech v daných sestavách jakožto i o dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Ačkoliv třeba filtry IsoTek na hlavní sestavě fungují méně nápadně a přesto lépe, u všech ostatních kombinací AC-3500P rozhodně zvuk zlepšil a nutně říci, že s poměrně dobře definovatelným přístupem - vždy jako kdyby se přednes utáhl, zkonkrétněl a "napřímil". O změně proti zapojení přímo do zásuvky pak nebylo pochyb v žádném případě a stačí pár vteřin, abyste si potvrdili, že filtr skutečně něco dělá (tedy alespoň ve standardně zarušeném rozvodu standardního bytu ve standardním bytovém domě - v řeči čísel se zkreslením kolem 3 - 4%, můžeme-li věřit ukazatelům na všemožných napájecích komponentech, které redakcí prošly - to tak je). Většina popisovaných dojmů tak platí právě zejména ve srovnání se stavem bez filtrace.
Vliv filtru pak byl patrný už od nejnižších oktáv, kdy velké a hutné basové pásmo ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) získalo zřetelné kontury, jako kdyby se bas razantně zlepšil, zkonkrétněl a měl prostě celkově přesnější a přirozenější vyznění. Možná budete mít pocit, že je ho méně, na druhou stranu jeho pružnost a schopnost pevně udeřit je citelně lepší. Čím hlouběji ve frekvenčním spektru se pak zvuk nacházel, tím více různorodosti, tím více chvění a tím více toho správného mroukavého pocitu bylo cítit. Přitom ale lepší kontrola neznamenala tvrdší zvuk.
Zřetelnější a konkrétnější, více vytažený kupředu byl i hlas Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) - bylo ho objemově víc, ale byl jaksi plastičtější a delikátněji prokreslený, nebo spíše se zřetelnějšími nádechy a jinými "lidskými detaily". Nijak se mu nemění barevnost nebo pocit čistoty, ale jaksi jako kdyby tu hrála lepší nahrávka, vzdušnější a zaostřenější, snad jako kdyby byl snímací mikrofon zpěvačce blíž. Je to prostě přesně ten efekt, který odstranění jinak nijak otravujícího šumu (tedy do doby, než si jeho přítomnost takto uvědomíte) přináší.
Na cinkotu vibrafonu v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) ubylo zřetelně jadrnosti a takové té kovové tvrdosti, byl to jemnější a přitom bohatší, propracovanější, lépe definovaný tón. Bylo také znát, že působení filtru přispěje k znělejšímu tónu, byť nijak zásadně, jde spíše o jemný rozdíl. Důležitější je právě onen vjem, že všeho je jakoby více.
V "Love is gone" Davida Guetty ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) bylo poměrně těžké vypozorovat jakýkoliv rozdíl z pohledu podání dynamiky celé nahrávky - veškeré rozdíly se zdají být na hranici psychoakustických klamů, ale to je vlastně dobře. Filtr nijak zjevně "nedusí" průchozí signál a běžným komponentům nechává dost proudu pro ideální práci. Benefity jako třeba celkově pevnější zvuk se snad i větším pocitem energie než u nefiltrovaného podání určitě převažují, i kdyby nějaký úbytek dynamiky měl třeba u velkých monobloků být patrný. Nicméně filtr jsme mohli chvíli zkoušet také u dovozce, kde napájí sesatvu McIntosh MCD600 / McIntosh C52 / McIntosh MC1.25KW a ani zde rozhodně nepanoval pocit, že by dynamika byla nějak ochuzená.
"A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) také neprošla žádnou šokující, obrovskou změnou. Ale stejně máte jakýsi pocit celkové zklidnění, jako kdyby najednou váš systém hrál suverénněji a hlasitěji, takže přestože patrně nedokážete zaslechnout nové vrstvy detailů nebo něco, co jste doposud neslyšeli, ale všechno udělá krůček kupředu, zmizí jedna vrstva "stínu" a reprodukce je rozhodně konkrétnější, intenzivnější. Lépe se tak kupříkladu můžete soustředit na drnkání strun bouzouki, jasněji vynikne jejich textura a kovovost.
Na podání prostoru hudební scény v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) měla přítomnost filtru celkem jasný vliv v tom smyslu, že nástroje jako kdyby byly dál od sebe, že scéna se o něco roztáhla a lépe vynikla kontura toho kterého nástroje, byl to plastičtější vjem. Ne snad, že by snad hudební svět bez přítomnosti AC-3500P byl šedý a plochý, ale jasně lepší a "více 3D" podání prostoru tu bylo.
U technicky ne stoprocentních skladeb jako je "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) pak bylo znát, že filtr poněkud zmenší takové ty "zjemňující" vrstvy a skladba tak - ke své škodě - vyzní autentičtěji, takže třeba sykavky jsou tvrdší a tím i méně příjemné. Na druhou stranu, měli jsme pocit, že flow nahrávky se zlepší, je-li v řetězci přítomen filtr, že je to celé jaksi rytmičtější a naléhavější, což jsou právě ty vlastnosti, které vás vtahujíc do hudebního zážitku s největší silou.
Tak jako u všech napájení upravujících komponentů, dozajista i u InAkustik AC-3500P platí, že je nutné ho nejprve vyzkoušet, než utratíte své peníze (a že německý výrobce si za svůj filtr říká poměrně dost), protože co kombinace, to jiný výsledek. Na běžné lince, kterou redakční prostory disponují, byl ale rozdíl oproti napájení přímo ze zásuvky či přes levnější filtry zřetelně lepší - nebyl snad komponent, který by zněl po zapojení do AC-3500P hůř nebo se u něj neprojevila alespoň míre pozitivní změna, zejména pak v přesnosti, v čitelnosti a přehlednosti nebo v transparentnosti přednesu. Na to, jak jednoduše vypadají vnitřnosti AC-3500P (což by někoho mohlo odradit, navzdory ověřenému faktu, že kvantita nikdy automaticky nepřináší kvalitu), tak nelze jeho vliv na protékající energii podcenit. Je to poctivě fungující filtr, který v klidu "uživí" všech šest připojených komponentů, aniž by je v jakékoliv běžné situaci omezoval a to se rozhodně počítá.
Kč 62 999,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/2327-inakustik-ac-3500pir#sigProId5708b5bbb2
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/2327-inakustik-ac-3500pir#sigProIdd2380b242d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ zřetelný kladný efekt na veškeré zkoušené elektronice
+ filtrace se reálně nevměšuje do dynamiky signálu
+ bytelné zpracování
ZÁPORY
- cena je poměrně vysoko nastavená
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz