Americký všeuměl Oppo BDP-83SE je samozřejmě vyroben v Číně, ale je poskládán pro americký trh pro audio video fajnšmekry, kteří nehledají Blu-ray přehrávač do pěti tisíc. Tento přístroj byl vyroben tak, aby v každé své disciplíně sahal na kraj technických možností za rozumné peníze. Předtím, než byl uveden na trh, byl testován mnoha dobrovolníky, kteří odhalovali chyby, které americko-čínští soudruzi vytvořili. Proto jsem odložil klapky ze svých high endových očí a začal pošilhávat i po takovémto výrobku.
Text začnu obehraně, ale fakt je to pravda. Ihned po vybalení jsem věděl, že se jedná o něco speciálního. Způsob balení, váha přístroje se vymykalo běžnému standardu. To vše není vůbec obvyklé, ani v této cenové relaci. Přístroj působí velmi robustně, poctivě. Zaplať pánbůh za to! Takže první jednička.
Další jedničku bych dal za jednoduchý design a počet možností připojení. Tento přístroj můžete zasíťovat, můžete k němu připojit USB flash (bohužel jen do 4GB), můžete ho použít jako čisté stereo, nebo ho analogově plnohodnotně (včetně Dolby HD, DTS HD) připojit 7.1 výstupem ke staršímu AV receiveru, který novými formáty nedisponuje. Nechybí HDMI či komponentní výstup a digitální zvukový optický/koaxiální. Potěšilo mne přítomnosti RS 232 C konektoru. Toto slouží k optimální implementaci do inteligentního sdruženého řízení (Crestron, AMX, RTI, atd.), kde například technici mysleli na to, že vypnutí a zapnutí přístroje má své separátní tlačítko, tudíž sdružený ovladač „ví", v jakém stavu se zrovna přehrávač nachází a nevypíná se na střídačku s televizí či receiverem. Ovladač je velmi přehledný a je vidět, že si dal opět někdo práci a trochu přemýšlel. Což je v dnešní uspěchané přemarketizované době skoro zázrak.
Tak šup na užitné vlastnosti testovaného výrobku. Co tedy tento zázrak umí? Čte BD-Video, DVD-Video, AVCHD, DVD-Audio, SACD, CD, HDCD, Kodak Picture CD, CD-R/RW, DVD±R/RW, DVD±R DL, BD-R/RE. Pak umí po sítí načítat MP3, FLAC (toto ovšem po instalování nejnovějšího firmwaru). Potěší video stahovače neb umí číst i mkv soubory (divx jsou samozřejmostí). Navíc přes výborné audio a video převodníky. Výhodou je možnost aktualizace firmwaru, která vyřeší některé problémy s kompatibilitou i do budoucnosti. Takže jedinou malou vadou na kráse je absence digitálního PCM spdif výstupu pro SACD (přes HDMI je k diposici SACD signál nekonvertovaný na PCM 24bit/192kHz). Což je škoda pro majitele výborných 24bit/192kHz externích převodníků.
Tato verze je vylepšenou verzí již výborného Oppo BDP-83 (mimochodem kompletně převzala jeho obvody za podstatně vyšší peníze firma Lexicon BD-30 http://www.lexicon.com/products/overview.asp?ID=27 ). Vylepšení se týká především napájecího zdroje, kde je odděleno napájeni pro mechaniku a pro analogové audio obvody, a rovněž samotných audio obvodů. Levné kondenzátory jsou nahrazeny kvalitnějšími fóliovými a je zde použit vynikající 32 bitový převodník ESS.
Asi nejrychleji přelétnu obraz, neb mi o něj tolik nejde, ale musím se o něm zmínit. Použitý Anchor Bay video převodník se stará o vynikající kvalitu obrazu, Blu-ray je fantastický, mkv soubory šumí velmi málo. Velké překvapení je vylepšení obrazu z DVD. Na plazmě Pioneer KRP 500A byl obraz z DVD výborný, velmi se blížil HD formátům, co se sytosti barev týče. Ostrost HD formátů je samozřejmě vyšší . V této kategorii si vede suverénně a myslím, že potrápí i o dost dražší BD přehrávače.
Zvuk je dalším neméně důležitým benefitem. Kvalitou je na úrovni dvakrát dražších přístrojů. Není zvykem, že kombinovaný přístroj hraje na úrovni specializovaných přístrojů a tak se tento přístroj rozhodně vymyká. Zvuk je trošku temnější, tj. výšky nejsou tak výrazné. Zvuk je ovšem velmi bohatý plný detailů. Akustické nástroje jsou velmi čisté a dynamické. V některých aspektech sahá až na úroveň CD/SACD přehrávač Marantz SA-15 S2. V CD režimu je pomalu těžké se rozhodnout, který je lepší. Marantz přeci jen trochu vyhrává. Je malinko detailnější a dynamičtější. Při delším poslechu je jasnější. V SACD režimu Marantz trochu svůj náskok zvyšuje. Ale to se jedná o takřka dvakrát dražší přístroj. Ve své kategorii Oppo dle mého nemá konkurenci. Na výbornou dopadl i jako „pouhá" mechanika připojená k externímu DA převodníku v mém případě DA/zesilovači Sroll Lyric, jehož náš časopis ověnčil cenou výrobek roku 2009. Způsob načítání disků je dle mého velmi přesný a zvuk dosahuje kvalit nejlepších mechanik.
Verdikt:
Oppo BDP-83SE je high-endový přístroj. V audio i video reprodukci splňuje nejvyšší nároky a stanovuje tak nový standard, co se zvukové, obrazové, ergonomické stránky týče. Hledáte-li ještě vyšší kvalitu, zaplatíte pravděpodobně minimálně dvakrát tolik.