Předzesilovač má v systému věrně reprodukujícím zvuk kritickou úlohu. Musí zvládnout integrovat všechny komponenty, nesmí při regulaci hlasitosti či přepínání vstupů vnést do signálu žádný vlastní projev a navíc se od něj většinou očekává komfort ovládání - přeci jen snížit či zvýšit hlasitost potřebujeme častěji než vložit hudbu do zdroje signálu nebo zapnout koncový zesilovač. Předzesilovač prostě trpí nejnevděčnější možnou rolí. A o ideálním předzesilovači se vlastně nedá nic napsat, protože zvukově „neexistuje".
MXP2000 patří do vyšší řady MX britského výrobce, sdílí tedy i její typický design s masivním čelním panelem s dvěma frézovanými prolisy. Vzhled se nese ve znamení absolutní, moderně působící jednoduchosti. Dominantními prvky jsou velký displej a ovladač hlasitosti, velké, poněkud ztěžka se otáčející kolo. Dvě plochá tlačítka slouží k výběru aktuálně přehrávaného zdroje, třetí pak slouží k zapojení odposlechu páskové smyčky. Čistotu dále „narušuje" jen velké logo výrobce v pravém horním rohu. Zvláště ve stříbrném provedení čelního hliníkového panelu pak vynikne velikost přístroje - šířka 43,6, výška 9,5 a hloubka 34,3 cm sice nejsou nijak extrémní, ale běžný přístrojový rack vyplní beze zbytku.
Zadní strana pak nabídne pohled na řadu RCA konektorů slušné kvality, jejich počet je více než dostačující i pro nadprůměrně rozsáhlou sestavu. MXP2000 nabízí celkem osm vstupů, dva z nich jsou určeny pro rekordér a mají také odposlechový výstup. Škoda jen, že zde nejsou přítomny také XLR konektory, protože tak poněkud ztrácí smysl pořízení XLR modulu do koncového zesilovače MXA2150 (nebo jiné jeho modulární varianty). Nakonec je zde ještě pár výstupů systému MyLink, majícího za úkol usnadnit uživateli soužití s přístroji Myryad - zapne celou sestavu po impulzu od jediného z přístrojů, srovná adekvátně hlasitost a vůbec není třeba udělat celkově tolik kroků k poslechu oblíbené hudby.
Konstrukce předzesilovače stojí na FETech a co nejjednodušší signálové cestě. Regulace hlasitosti je pak čistě elektronická. Výrobce si poměrně úzkostlivě schovává téměř všechny parametry, dozvíme se tak jen o pracovním frekvenčním rozsahu 20 - 20 000 Hz v tolerančním pásmu + / - 0,2 dB, o celkovém harmonickém zkreslení 0,003% (což je hodnota, která ovšem příliš o ničem nevypovídá) a ještě o slušné hodnotě odstupu signálu a šumu 100dB.
Myryad MXP2000 hrál většinu času s firemním souputníkem MXA2150, řídil také elektronkový áčkový konec Vincent SP331MK. Zdrojem signálu byl firemní CD přehrávač Myryad MXC7000. Signálová, napájecí i reproduktorová kabeláž nesla střídavě značky KrautWire, Proson, Vincent a Monster Cable v různých kombinacích. Zvuk se linul z AdamVox SET / HE-W-ET, KR Audio SP-2, Tannoy Revolution DC6, KEF xQ20 a Quadral Rhodium 90. Alternativou byl elektronkový předzesilovač Vincent SA-T1.
Jako první do mechaniky putovalo CD Esperanzy Spalding „Chamber Music Society". MXP2000 je autoritativní, drží pevně kontrolu nad zvukovým projevem a hlavním dojmem je pevnost a hutnost. Jestliže MXA2150 je volným, vzdušným a přitom pevným koncovým zesilovačem, MXP2000 je pravým zvukovým opakem s kulatějším a vřelejším podáním, ne nepodobným právě výše zmíněnému Vincentu. Basa hlavní protagonistky je ale čistá, jasná, velmi konkrétní, byť je detail ve zvuku mírně upozaděn ve prospěch komplexního celkového dojmu.
Housle ve Vivaldiho „Čtveru ročních období", hraných na Stradivárky Anne-Sophie Mutter (Deutsche Grammophon), zní jako plný nástroj, barvy strun jsou podány intenzivně, zvuk je o něco plnější než ten u skutečného nástroje.
Kde ale MXP2000 skutečně exceluje, to jsou frekvence středního pásma. Jako kdyby okraje na basovém i výškovém konci reprodukce byly přeci jen o něco méně soustředěné, středy jsou excelentní. Hlasy v Rutterově „Pie Jesu" jsou skutečně živé, plné vřelosti a detailů, můžeme sledovat nádechy sboru, snadno rozlišit překrytí jednotlivých hlasů. Není tu žádný pocit syntetičnosti ani na sykavkách. Předzesilovač jako kdyby maličko přitlačoval toto pásmo hlasů, zdá se výraznější a prokreslenější než zbytek spektra.
Myryad MXP2000 má sice trochu těžší zvukový projev, na druhou stranu velmi dobře zvládá předat timing skladby. Třeba Dire Straits se svým „Sultans of Swing" plují okolo, nutí poklepávat posluchače nohou do rytmu a užívat si hudbu. Kytara Marka Knopflera sice není tak jiskrná jak by být měla, mohutný a kompaktní zvuk celku pak ovšem strhne a baví, Knoplferův zpěv je nebývale čistý a jasný.
Prostorové zobrazení scény drží MXP2000 pevně v obvodech, vibrafon Garyho Burtona je stažen přesně doprostřed mezi reprosoustavy, ostatní nástroje mají také své přesné místo, byť mezi nimi není příliš vzduchu a celek je spíše kompaktní a velmi homogenní.
Přestože Myryad MXP2000 nesplňuje onu v úvodu zmíněnou zásadu o zvukové „neexistenci", přesto zvláště ve spojení s koncovým zesilovačem lehčího, tvrdšího charakteru produkuje zvuk velice příjemný a dlouhodobě poslouchatelný. Elegantní a moderní design spolu s velkým počtem přípojných míst z něj činí pohledného a komfortního společníka, který navíc svým atraktivně vřelým a kulatějším zvukem s excelujícími středy nabízí takový projev, který sice není stoprocentně neutrální, ale zato je zábavný a snadno poslouchatelný. A ačkoliv je koncový zesilovač MXA2150 objektivně lepší, MXP2000 mu jako ovládací partner ostudu určitě neudělá.
Kč 31 000,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pevný, hutný zvuk
+ atraktivní design a dobré výrobní provedení
+ velký počet vstupů
+ zdvojený výstup pro snadný bi-amping
ZÁPORY
- trochu více lehkosti a transparentnosti by celkovému dojmu prospělo
- chybí symetrické XLR výstupy
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
BaSys CS
http://www.basys.cz/ - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 234 706 700