Stále ještě (a fakticky čím dál rychleji) rostoucí popularita vinylových desek s sebou přináší také čím dál širší nabídku nezbytného vybavení, ať už jde o samotné gramofony, nebo třeba o phono předzesilovače. Třeba kanadský Moon má ve svém portfoliu hned několik různých modelů, z nichž ten nejdostupnější je kompaktní a vhodný i k dostupnějším gramofonům.
Přestože nestojí 110LP v2 nijak nestravitelné množství peněz, je vyrobený ve velmi dobrém standardu – černé šasi je jednoduché, nízké (4,2 cm) a relativně úzké (112,7 cm), byť trochu protaženější do hloubky, než bývá obvyklé (16,5 cm), je ale opravdu pěkně zpracované (však také váží 1,5 kg).
Skrze čelní panel s hezkým tvarováním probleskuje modrá stavová dioda, vzadu se našlo místo tak právě na jeden pár vstupních cinchů, pár výstupních cinchů a zemnící kolík. Otvor hned vedle napovídá, že energii dodává externí spínaný zdroj. Co nikde nenajdete, to je spínací tlačítko – 110LP v2 prý má ideálně zůstat stále pod proudem.
To podstatné se pak ukrývá na spodní straně, kde se skrze dva otvory dostanete k celé plejádě přepínačů, jejichž kombinací dle přítomných nápověď nastavujete pracovní parametry přístroje.
110LP v2 nemá striktní nastavení MM / MC zesílení, můžete si navolit pět různých úrovní zisku a ideálně si tak přizpůsobit parametry svému řetězci. Navíc máte také možnost zvolit klasickou RIAA ekvalizaci, nebo křivku IEC. Ta se nicméně od RIAA liší víceméně jen v oblasti kolem 20 Hz, kde má za cíl potlačit případný subsonický hluk.
Další sadou přepínačů volíte mezi čtyřmi úrovněmi zatěžovací impedance a kapacity. Přizpůsobení různorodým přenoskám by tak neměl být žádný problém.
Vnitřní obvody jsou na deskách plošných spojů s relativně velkými měděnými signálovými cestami, je tu aplikovaná třeba indukční filtrace stejnosměrné složky.
Výrobce udává odstup signálu a šumu 104 dB při zisku 40 dB a 87 dB při zisku 60 dB. Frekvenční odezva 20 – 20 000 Hz platí v toleranci +/- 0,5 dB a hodnoty celkového harmonické a intermodulačního kreslení jsou identických 0,002%.
Moon 110LP v2 jsme poslouchali jak s Regou Planar 1 a Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2 v kombinaci s KEF LS50 Meta / GoldenEar SuperSub X, kdy se srovnávalo s Pro-Ject Tube Box S2, hlavně ale namísto Grandinote Celio v hlavní sestavě s VPI Scout, Jelco SA-250 a Hana ML. Poslouchalo se přes Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR, Xavian Quarta Evoluzione a GMG Power Harmonic Hammer 3000P s kompletní kabeláží Nordost Heimdall 2.
Kontrabas Charlieho Hadena v „My Old Flame“ („Last Dance“ | 2014 | ECM | ECM 2399) neměl nějak horentní objem, na druhou stranu byl dobře konturovaný a sytější, než bývá standard v dané cenové kategorii. Není to samozřejmě nějak extrémně rozmanitý bas, ale už se pohybujeme o krok nad základní třídou, v dobrém hi-fi standardu, takže oddělení hlubokých brnknutí je dobré, stejně jako je tu férový pocit váhy nástroje.
Férový standard nabízí také střední pásmo, zpěv LP v „Muddy Waters“ („Lost on You“ | 2017 | Vagrant | 538284881) byl pěkně čistý a oproti phono modulům v běžných zesilovačích vám 110LP v2 ukáže lepší detail, ale i lepší pocit celkové zřetelnosti. Je to hlavně už docela pěkně přirozená srozumitelnost, co tento malý předzesilovač vytahuje mezi ty zajímavé. Moon nicméně hraje spíše na soustředěnost a konkrétnost, než na bohatost objemu (tak trochu na rozdíl od velkých zesilovačů značky).
Tak nějak bez efektů, s citem pro konkrétnost a „normálnost“ zní také výšky v „Joni“ Mathiase Eicka („Skala“ | 2011 | ECM | ECM 2187) – není jich výraznější množství, ale jsou přehledné, čisté a z do jisté míry „pískového“ charakteru levnějších phono předzesilovačů už se stává plnoprávný činel s bronzovým zvukem a správnou znělostí.
Velký buben v „Lion in Winter“ od Bee Gees („Trafalgar“ | 1971 | MFSL | MFSL 1-263) zase ukázal, že Moon má pevný styl, pěkně spořádaný, bez excesů, přitom to ale není nějak přidušený zvuk, rána je už docela dobře cítit a dynamika je pěkná, byť kontrola a čistota jsou nadřazeny efektům.
Autentičnost reprodukce sluší těm opravdu pěkným nahrávkám, jako je „Modul 60“ z „Awase“ od Nik Bärtsch’s Ronin (2018 | ECM | ECM 2603) – je to zvuk bez akcentů, vyrovnaný, hladký, klidný, bez snahy vykreslit mechanicky dokonale každý jemný detail, spíše jde o přirozenou čistotu. Nástrojové linky jsou ale bezproblémově zřetelné a ohraničené.
Hudební scéna „There is a Kingdom“ Nicka Cavea („Boatman’s Call“ | 2011 | Mute | LPSEEDS10) byla vsazená mezi reprosoustavy, ale zase dobře přehledná, opět v onom duchu bezproblémové organizovanosti a zřetelnosti bez přehánění. Snad i dobrý celkový pocit pevnosti napomáhá orientaci v nahrávce.
„Child in Time“ od Deep Purple („In Rock“ | 2016 | Harvest | 0825646035083) byla naprosto bezkonfliktní, možná ne úplně ideálně dravá, ale zase dobře pevná, dobře zřetelná a bez nějaké konkrétní záležitosti, jíž byste se brzy přeposlouchali. Hudba plyne, přehledná, kultivovaná a prezentovaná bez jakéhokoliv zřetelného problému, i když při vyšším zesílení pro MC přenosky se zdá, že zvuk lehce změkne.
Kanadský Moon drží vysokou úroveň svých výrobků, kamkoliv se podíváte. Platí to i pro patrně nejlevnější položku jejich současného katalogu, phono předzesilovač 110LP v2 – ten má šasi, které patří bez diskuse na kvalitativní špičku podobných přístrojů v dané třídě, má možnost snadného a rozsáhlého přizpůsobení parametrů (nejen v rámci třídy) a má hudební styl spíše realistický, nenačančaný a přitom nezdůrazňující limity analogového řetězce nebo nahrávek. Všeobecně je to přístroj s „dospěle“ laděným zvukem, který na sebe v sestavě nepoutá žádnou zásadní pozornost a odvádí práci nenápadně a na úrovni.
Kč 14 290,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/phono-predzesilovace/3439-moon-110lp-v2#sigProId9da78fd6fb
--- --- --- --- ---
KLADY
+ bytelné tělo
+ možnosti nastavení
+ férová cenovka
+ dobrý zvuk
ZÁPORY
- někdy pocitově trošku měkčí zvuk (u MC zesílení)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz