Americký AudioQuest svou dlouhou (a nutno říct i velmi úspěšnou) existenci postavil na premise, že kabely mají vliv – o čemž mimochodem snad už dnes nikdo nepochybuje. Stejný přístup, jaký volí firma u audio kabeláže ale dlouhá léta uplatňuje také u modelů určených pro přenos obrazu, v tuto chvíli tedy u HDMI kabelů. Nová řada kabelů s číslicí 48 v názvu nabízí výraznější akcent na kvalitu přenosu audio složky, zejména pak přes čím dál populárnější řešení zpětného audio kanálu (ARC / eARC).
AudioQuest říká, že s touto novou řadou / verzí se snažil vyrobit „doposud nejlépe znějící HDMI kabely“. Číslice 48 v názvu reprezentuje datovou propustnost 48 Gbps (deklarovanou v HDMI 2.1 standardu), díky čemuž má kabel certifikaci k přenosu až 10K signálu (nebo 8K při 60 snímcích a 4K při 120 snímcích, což využívají třeba moderní herní konzole). Jde tak trochu o „trik“, dosažený tím, že se tu používá čtveřice běžných 12 Gbps párů vodičů.
Základem všech 11 kabelů (od vysloveně levného modelu BlueBerry až po high-endový Dragon) jsou typické firemní měděné vodiče s pevným jádrem a dlouhými zrny materiálu, čím výše v katalogu, tím silnější je pak vrstva povrchového postříbření. U zhruba prostředního testovaného modelu Cinnamon 48 činí podíl stříbra na vodičích 1,25%.
Další pro AudioQuest charakteristickou technologií je „rozptyl šumu“ – všech 19 vodičů v tomto kabelu (ale i v jiných modelech) je stíněno, a to po skupinách. Samostatně čtyři základní datové páry, samostatně eARC vodiče. U některých modelů se pak ještě střídá stínící hliníková vrstva s uhlíkovou. Mělo by to zajistit přeměnu většiny vzduchem přenášeného a následně indukovaného vysokofrekvenčního záření na teplo. Součástí je třeba také odlévaná „hlava“ konektoru, která nahrazuje v koncovkách běžnou fólii. AudioQuest má dokonce šest různých kombinací stínících technik (včetně grafenu nebo firemního 72V DBS dielektrika u nejvyšších modelů).
A právě na eARC se u nových „osmačtyřicítkových“ kabelů klade velký důraz. I proto tu nejde o doplňkové řešení, ale využívá pár vodičů ze stejného materiálu (tedy z mědi s 1,25% stříbra na povrchu). Stínění kovovou fólií je doprovázeno firemním konceptem směrovosti kabelů.
Několik modelů v řadě 48 je také označeno jako eARC PRIORITY – ty přebírají technologii a materiály této části z jednoho z vyšších provedení a maximalizuje se fokus právě na audio část přenosu, zatímco video část zůstává „více při zemi“. Ceníte-li si tak hlavně zvukové stránky (možná třeba chcete propojit přes HDMI jen audio výstup ze svého přehrávače), můžete mít model výrazně levnější (třeba Vodka 48 stojí 10 790,- Kč / m, zatímco Vodka 48 eARC s méně postříbřenými video vodiči jen 4 590,- Kč / m apod.).
Důležité je tak souhrnné říct, že audio část nových HDMI kabelů je „maximalizovaná“ a video část je odpovídající třídě toho kterého modelu.
Praktické zkušenosti jsme sbírali s modelem Cinnamon 48 a porovnávali ho s „noname“ HDMI kabelem i Nordost Heimdall 2 a to na OPPO UDP-205 i několika multimediálních centrech včetně COOD-E TV, The Little Black Box v2 nebo Zidoo Z9X a Zidoo UHD 3000. O součástech jednotlivých sestav se dozvíte v pravém sloupci ->.
Když jsem si pustili ukázky z Blu-ray disku „Avengers: Infinity War“, bylo až překvapivě snadno rozlišitelné, zda se používá zcela základní kabel, nebo právě Cinnamon 48. Zejména vokály jako kdyby měly zřetelně lepší kontrast, zvuk byl jasnější a snáze srozumitelný.
Stejně tak i u dobře zprodukovaného seriálu „Černobyl“ bylo znát (a to i na mediálních centrech, nejen na OPPO), že kabel zvuk o něco otevřel, projasnil a zejména srozumitelnost dialogů se zdála být prostě a jednoduše lepší.
Podobně pak i Watersův Blu-ray „The Wall“ zněl lépe – jako kdyby basu bylo víc a výšky měly lepší rozlišení. Celkově byl zážitek z poslechu o něco intenzivnější.
Oproti zcela noname kabelu bylo také zřetelně lepší podání ambientních detailů a jemňoučkých ruchů v Blu-ray remasteru „Alien“ – tiché, napínavé scény jsou výrazněji podtrženy syčením plynů, tu a tam nějakým drobným, nenápadným zvukem a jsou tak intenzivnější, napínavější.
Posun priorit AudioQuest u jejich HDMI kabelů je zajímavou volbou a pro ty, kteří zrovna u těchto kabelů neřeší jen vliv na obrazovou stránku a chtějí případný upgrade obyčejných kabelů řešit čistě z pohledu ovlivnění zvuku, se nová řada s 48 na konci jeví jako ideál – třeba u modelu s prioritou eARC navíc utratíte jen tolik, nakolik věříte, že lepší kabel může zlepšit co vidíte a dostanete zvuk jako u jednoho z vyšších modelů Vodka, což je soudě podle porovnávání rozdíl slyšitelný a ne zanedbatelný. Pokud tak hledáte vylepšení svého video řetězce a máte audio techniku, která patří do hi-fi sféry, nové osmačtyřicítkové HDMI kabely AudioQuest se jeví velmi zajímavě a to tím víc, čím víc se blíží reálný nástup 8K zobrazovačů v domácnostech. Lepší doporučení, než vlastní objednávku modelu Carbon 48 těmto kabelům asi dát nemůžeme.
Kč 3 190,- / 1 m
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-signalove/3036-audioquest-cinnamon-48#sigProId87e7f5f6f7
--- --- --- --- ---
KLADY
+ slyšitelný zvukový rozdíl oproti základním kabelům
+ smysluplná cenovka
+ dostatečně bytelná konstrukce
ZÁPORY
- v dané ceně a segmentu prémiových HDMI nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AQ | www.aq.cz