Když se řekne dánský výrobce reprosoustav s historií delší než 40 let, vybaví se rozhodně víc než jen jedna značka. My se teď budeme věnovat té kodaňské, založené v roce 1979 Ole Klifothem a vedené dnes jeho synem Madsem. Audiovector totiž nedávno uvedl „SE“ verze své řady QR, což jsou modely téměř k nerozeznání od těch původních, ale drobnými zásahy v kabinetu i v komponentech doladěné po zvukové stránce zase o kousek dál.
QR5 SE je druhý nejvyšší sloupek, má decentní a konvenční ozvučnice se zaoblením „tu a tam“, což vkusně zlehčuje jinak obyčejně pravoúhlý kabinet. Tak jako předchůdce, i QR5 SE stojí na čtyřmi nožičkami oddělené základně, aby měl kam „odfukovat“ bassreflexový systém, nicméně mezera je jinak velká a tím i odlišně laděná (i samotný nátrubek je mírně přepracovaný).
Na svislé čelní desce je obdélník vysokotónového páskového měniče a pod ním trojice na pohled identických mističek reproduktorů. Hliníkové orámování všech čtyř entit je dotaženo přiznanými šrouby.
Zadní plocha je zcela čistá, nachází se na ní jen hliníkový prvek s jediným párem reproduktorových terminálů. V tom se od původní verze ta speciální nijak neliší. Nejvýraznějším poznávacím bodem je rozhodně malý zlatavý štítek s nápisem „Special Edition“ vpředu dole.
Nejvyšším frekvencím je věnován měnič Gold Leaf AMT, pojmenovaný podle barvy použité folie a její krycí mřížky. Membrána je zasazena do zvukovodu, frézovaného z jediného bloku hliníku.
Středy i basy sdílí měniče nejen vizuálně, ale i technologicky. Jde o hliníkové membrány o průměru šesti palců bez viditelných středovek. Používají technologii Pure Piston – ta odkazuje hlavně na použití zdvojeného magnetu a velkých pryžových závěsů.
Největší změnou prošla frekvenční výhybka a to díky nasazení nového typu vlastních polypropylenových kondenzátorů, zejména před výškáčem. Kombinují v sobě navíc cín a měď, při výrobě prochází dvojitou kryogenickou kůrou. „Chladí“ se též použitá vnitřní propojovací kabeláž. Tlumení vnitřní komory je realizováno materiálem Nanopore, což prý zlepšilo chování na středních kmitočtech.
Audiovector říká, že pracovní rozsah QR5 SE je 24 – 45 000 Hz (bez zadané tolerance), ačkoliv samotný tweeter by měl umět až 102 kHz. Třípásmový systém je dělený filtry na 400 a 3 000 Hz, disponuje citlivostí 91 dB / W / m a jmenovitou impedancí 4 ohmy.
Co do fyzických dispozic, má výšku 105,7 cm, šířku 21 cm a hloubku 27 cm, není však jasné, zda se (zejména do půdorysných rozměrů) do toho počítá mírně „vyčuhující“ základna nebo ne. Také váhu si firma nechává pro sebe.
QR5 SE jsme poslouchali v pražském studio Rodel Audio a to ve společnosti původní iterace QR5. Primárním systémem byl Audiolab 9000A / Audiolab 9000N, ale do hry se zamíchal i EverSolo DMP-A8 a další komponenty. Propojeno bylo kabeláží AudioQuest v čele s reprokabelem Rocket 44.
Pokud bychom měli rychle shrnout zvukové změny, které nastaly, pak je to hlavně o něco jasnější reprodukce středů, celkově uhlazenější styl a ne tak hřmotný, ale přesto propracovanější a lépe kontrolovaný bas. Jde tedy fakticky o jakési celkové zušlechtění charakteru.
„I Am No One“ od newyorských Gemini Killer („The Worst of Gemini Killer Vol. 8“ | 2012 | Army of Darkness) obsahuje hodně hluboko posazené, super temné efektní zvuky, které jsou výzvou pro jakékoliv reprosoustavy. QR5 SE jdou překvapivě hluboko, vezmeme-li v potaz jejich relativně štíhlé proporce, oproti svým předchůdcům tak činí ale v pocitově menším objemu, zato přesněji a víc v klidu. Pořád to ale ve svém základu je spíš robustní, měkce objemný basový základ, dodávající reprodukci uvolněně houpavou rytmiku. Reprosoustavy tak ochotně vyplňují prostor místnosti už od střední poslechové hlasitosti a ani onen jemnější, uvolněnější projev nebrání v dobré čitelnosti a ohraničení jednotlivých tónů.
Nejvýrazněji se – alespoň nám se zdálo – posunulo střední pásmo, což jsme poznali podle akustické kytary a zpěvu v „Pigeon“ od Cloth („Secret Measures“ | 2023 | Rock Action Records). Oba tyto prvky působí najednou jemněji, méně nutkavě a zároveň plastičtěji, jako kdyby středy udělaly krůček kupředu. Celý vokální rozsah je také sebejistěji rozpracovaný, samozřejměji. Navzdory tomu se zdá být integrace všech tří pásem celistvější. Klidnější, plnější základní charakter však zůstává.
Vysokotónový reproduktor je stále pěkně rychlý a informativní, oproti původní verzi hraje lehce exponovaněji. Ačkoliv nesklouzl k nějaké zjevné cinkavosti, tak se zdá být znělejším a informativnějším, výšky jsou vytaženější, aniž by se ale oddělovaly od homogenního celku. Zvuk je rychlý, má však solidní tělo a není to jen éterické ševelení. Co do míry detailu jsou QR5 SE potěšující, i přes svou mezigeneračně zvýšenou cenu.
Dramaticky energická a důrazná „Lamp Lady“ písničkářky Sevdalizy („Shabrang“ | 2010) měla možná méně „hrubého objemu“, ale rozhodně víc kontroly a autority, zvuk je tím pádem dospělejší i dynamičtější – hlavně ve smyslu jistoty. Síla do místnosti proudí stále poměrně pohodově, bytelnost je lepší zejména díky razantnějším a pevnějším basům i jako kdyby se nová generace snáze rozehrávala.
Díky již zmiňovaným jasnějším středům a výškám byla „Hello“ Hanii Rani („Ghosts“ | 2023) otevřenější, přístup k detailům, jakkoliv jich nebylo nějak signifikantně víc, se též zdá být jednodušší. Hudba jako kdyby byla pocitově také o kousek větší, snad i tím je poslech jednodušší a přehlednost o něco nenucenější. O kousek též jako kdyby se zvýšila kultivovanost, hladkost, přednes je vybalancovanější a o krůček dospělejší.
Vlastně neočekávanou změnou bylo jasně zřetelné posazení hudební scény „Solkverv: I: Skrida“ Henninga Sommerra („BORDERS“ | 2023 | nahráno 2021 | 2L | 2L-173-SABD) dozadu za reprosoustavy. Je to docela zřetelný úkrok, nesoucí s sebou také pocit lepšího oproštění od ozvučnic, stejně jako zvýšenou plasticitu – to samozřejmě může být důsledek většího prokreslení v horní polovině oktávového rozsahu, reprodukce prostě působí otevřenější ve všech směrech.
Rocková „Number 149“ Rosalie Cunningham“ („Two Pieces Puzzle“ | 2022 | Esoteric Antenna) měla zase díky výrazně lepší artikulaci basové linky chytlavější rytmiku. Zvukový charakter QR5 SE se nenese v duchu takové té poklidné, utažené audiofilie, ale hraje čistě a příjemně zároveň, je to taková poklidnější plnokrevná síla, docela tolerantní a vlastně příjemná na poslech. Ne nějak dravá a „rocková“, přesto zvládající i takový žánr důstojně.
Upravené – a přeci jen zdražené – sloupky QR5 SE jsou určitě lepší, než jejich předchozí generace. Navenek se změny dotkly jen malých detailů, stále jde o relativně konzervativní reprosoustavy. Hrají ale otevřeněji, jasněji, celkově snáze a kontrolovaněji a to je vlastně důležité. Celkový charakter je příjemný, kultivovaný, oproti předchůdcům určitě chytlavější. I v dané cenové relaci pak působí Audiovector QR5 SE jako dlouhodobě komfortní společník pro všestranné poslechové zážitky.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics v kombinaci s prvky vlastního návrhu prodejce), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva – QR5 (červená) a QR5 SE (zelená)
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Až na mírný přírůstek energie na výškách (protože basový důraz může být produktem místnosti) jsou QR5 SE víceméně vyrovnané, dobře drží také svou charakteristiku pod úhlem, kde dokonce působí vyrovnaněji – zjevně proto, aby mohly být doma instalovány rovnoběžně se zdí. Hrají od cca 35 Hz, což je velmi dobré. Čistě z pohledu frekvenční odpovědi si nelze u QR5 SE reálně na nic stěžovat, případné důraznější výšky zmizí v pozici bez natočení, chcete-li jich naopak víc, stačí bedny vtočit a doladit podle potřeby.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedanční křivka drží svůj průběh nad úrovní 4 ohm a je cele v souladu s technickými specifikacemi. Ladící frekvence systému leží v oblasti kolem cca 38 Hz, v celém průběhu nejsou patrné žádné prudké změny a to ani v elektrické fázi, takže QR5 SE budou jednoduchou zátěží pro připojené zesilovače. Nicméně na 95 Hz je vidět maličká stopa rezonance, kolem 300 Hz pak rezonance relativně větší. Těžko říci co za ní stojí, ve frekvenční odpovědi se neprojevuje, na druhou stranu při zkoumání vibrací kabinetu (viz níže) je právě tady velmi silný a dlouho přetrvávající rezonanční mód.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 94 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/5575-audiovector-qr5-se#sigProId3f6bec033b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ působí subjektivně rozhodně živěji, než původní provedení
+ bas je jistější, energičtější
+ celkově elegantní provedení
+ výškový reproduktor nabízí solidní detail
ZÁPORY
- příplatek za změny není úplně malý
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz
PRODÁVÁ: Rodel Audio | www.rodelaudio.cz