Německá značka Eagle Cable patří v českých luzích a hájích k přírůstkům posledních dvou let, ačkoliv v blízkosti hranic Německa, Švýcarska a Francie byla založena již před nějakými 22 lety. Až donedávna jsem je také měl za značku, které se řadí k šedé mase středního proudu v oblasti hi-fi kabeláže a těžko mě tak donutí, abych si o ní vlastně cokoliv bližšího zjišťoval. Určitě by se to nezměnilo, kdybych jednoho dne od Luďka Procházky ze společnosti Perfect Sound nedostal do ruky dnes testovaný dvoumetrový model tak trochu navíc k zapůjčenému Arcamu Solo Mini a Tannoy Revolution Signature DC6. Nízká cena, netradiční tyrkysová barva a vyměňovací koncovky spolu s poněkud jazykolomným názvem mě přiměly udělat tu chybu a přistupovat k Eagle Cable s náležitým despektem.
Po otevření obyčejně vypadající dřevěné krabice se samolepkou na vás krom kabelu samotného vykouknou také různé vyměňovací koncovky, takže v ceně dostáváte mimo klasických „shotgun“ ukončovačů také lopatky. S trochou šikovnosti a praxe pak lze kabel během minuty přizpůsobit aktuálním potřebám, protože všechna ukončení se prostě a jednoduše našroubují. Téměř kamkoliv také kabel zapadne díky nadprůměrně dobré ohebnosti a menšímu průměru, takže ani vedení v lištách není problém a ani se nejedná o model, který by strhl komponent nebo reprosoustavu z jejich umístění, jako to dokážou mnohé high-end „hadice“.
Samotný kabel, patřící do high-endové řady německého výrobce, je tvořen čtyřmi solid-core vodiči z mědi (tedy vodiče s plnými jádry, nikoliv lanky). Dva z nich mají průměr 0,6 mm a dva 1,1 mm, přičemž kvůli eliminaci indukce jsou kroucené. Izolantem (tedy dielektrikem) je zde dle údajů výrobce polyethylen. Veškeré uvedené materiály a technologie se určitě neřadí k nejpokrokovějším a nejsofistikovanějším, ale spíše k těm tradičnějším a konzervativněším – díky tomu ovšem může být cena kabelu takto nízká.
Celkově se jedná o na pohled zajímavý kabel, já jsem se osobně nedokázal úplně srovnat s jeho tyrkysovou barvou a celkovou výrazností, uvítal bych být zákazníkem možnost výběru jiných barevných úprav, ovšem toto hledisko je velmi subjektivní a většinou jistě nepřehlédnutelný vzhled vadit nebude. Hi-fi nakonec nemusí být vždy o „suché“ kombinaci šedých, stříbrných a černých tónů. Příjemné je také zakončení kabelu dvěma relativně dlouhými samostatnými větvemi, které umožňují pohodlné zapojení i u reprosoustav s velkou rozteční terminálů (namátkou již zmiňované Tannoy).
Protože se nejednalo o kabel vytažený z krabice, ale kus již aktivně používaný s nahranými mnoha dny, nebylo třeba jej před zapojením do sestavy nijak zahořovat, ovšem není ani možné posoudit, jak dlouho vlastně kabel dosáhne svých optimálních provozních vlastností. Věříte-li pochopitelně na zahořování kabelů či komponentů obecně, že?
Kabel spojoval několik různých sestav několika cenových relací, vybírám z nich tři důležité a z nich pak jednu hlavní, referenční. V prvé řadě sloužil v sestavě Arcam Solo Mini + Tannoy Revolution Signature DC6, v níž ho ostatně také distributor používá a k níž ho doporučuje. Co se cen propojovaných produktů týká, oba nesou třiceti tisícovou cenovku a k nim se zdá být tento reprokabel zcela adekvátní. Stejně tak k druhé sestavě CD přehrávače a děleného zesilovače Rotel (RCD-1520 + RC-1580 + RB-1582) s obdobnou celkovou pořizovací cenou se množstvím nutných vydaných prostředků hodí. Trochu méně pak již k dělenému elektronkovému high-end zesilovači KR Audio Antares VA320 + KR Audio P-150 s CD přehrávačem Roksan Kandy K2, se součtem cen vysoko nad čtvrt milionu. Pro porovnání jsem používal Audioquest Type 4, jediný obdobně cenově posazený kus (4 590,- / 2,5m), který jsem sehnal a poté okrajově KrautWire Awakening, sloužící dlouhodobě v naší redakční sestavě, ačkoliv patří do diametrálně odlišné cenové hladiny. Když jsme u ceny, tentýž tyrkysový kabel, namotaný na cívce a prodávaný bez ukončení stojí směšných 250,- / metr. S trochou šikovnosti si můžete udělat vlastní verzi testovaného za poloviční cenu a tím ještě podstatně zvýšit jeho atraktivitu.
Po pár desítkách naposlouchaných hodin jsem získal celkem přesný obraz charakteru tohoto kabelu a byl jsem příjemně překvapený. Po dalších pár hodinách, kdy už jsem se mohl soustředit na chytání mušek, jsem byl stále příjemně překvapený s několika málo výhradami. A při odevzdávání kabelu zpátky do Perfect Sound jsem už sice nebyl překvapený, ale spokojený, ač s oněmi drobnými (nevelkými) výhradami.
Osobně se mi Condor Blue LS 5.1 (ach, nač tak složitá a nic neříkající jména, vyšperkovaná ještě navíc matoucím číselným označením 5.1?) celkem překvapivě nejméně líbil ve „firemní“ sestavě Arcam / Tannoy, ale rozhodně to neznamená, že by se jednalo o průšvih. Pouze jeho tendence zdůrazňovat vyšší kmitočty se tu setkala s obdobným charakterem koncentrického měniče v Tannoy a výsledek byl po delší době mírně unavující, i když si dovedu představit, že líbivost spojená v prvních chvílích právě s ostrostí a dramatičností zvuku dokáže být ideálem pro sváteční posluchače. Hlas Ruso-Američanky Reginy Spektor na jejím albu „Begin to Hope“ je výjimečně dobře nahraný nejen na poměry popových vod. Condor jej dokáže reprodukovat s velmi slušnou mírou lokalizace a živostí neočekávanou v této cenové kategorii. Že sem tam trochu řízne do ucha klavír a to i na jinak charakterem jemné sestavě KR Audio, to se dá celkem dobře odpustit, zvláště soustředíte-li se na celou šíři přenášeného pásma, vykazující konstantní kvalitu a objem od hlubokých basů až po špičky výšek.
V přímém porovnání s Audioquest je Eagle Cable mnohem spořádanější, pevnější a důraznější, což by se asi dalo použít i jako jeho obecná charakteristika – spolu s tím ovšem chvílemi postrádá určitou pohodu a je třeba opatrně volit připojené reprosoustavy, jejichž ostrost se může rázem projevit v nevídané a nepříjemné míře.
Za čtyři tisíce korun dostanete kabel nadprůměrně výrazný ve fyzickém i akustickém slova smyslu – neschází mu schopnost přenést detail, neschází mu umění přenést celé frekvenční pásmo v adekvátní kvalitě a neschází mu ani razance, dynamika a přesná vláda nad tóny. Tam leží ale i největší slabina – s nevhodnými reprosoustavami nebo zesilovačem dokáže být až příliš prezentní, což je při delším poslechu poněkud na obtíž. Pokud ale máte rozpočet do 5ti tisíc, stoprocentně neuděláte s Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 chybu – je totiž minimálně plnohodnotným soupeřem jakéhokoliv stejně oceněného reprokabelu od v České republice „provařenějších“ značek.
Kč 3 990,- (2m)
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jednoduchá výměna koncovek a tím vysoká přizpůsobivost
+ pružnost a pevnost
+ cena
+ vyrovnaný přenos celého kmitočtového pásma
ZÁPORY
- tyrkysová barva (velmi subjektivní dojem)
- celkově trochu příliš prezentní projev ve většině systémů
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Perfect Sound
www.perfectsound.cz – www.eagle-cable.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 272 658 390