2015 07 07 TST Creative Labs X7 1

Velcí výrobci světa počítačového ozvučení pomalu začínají objevovat kouzlo high fidelity, respektive začínají vyrábět i produkty z vyšších cenových kategorií, které se dají jako hi-fi označit, jakkoliv nezapřou svůj původ od jedniček a nul. Pionýrem se stal před nějakou dobou ASUS, který se svým top modelem sahá dokonce po high endových vodách, nyní se stejným směrem vydali i v Creative Labs, jakkoliv na naší svaté půdě zatím našlapují ještě výrazně opatrněji. Nicméně model X7, přestože nese tradiční počítačové označení Sound Blaster, aspiruje i na oslovení náročnějších posluchačů.

O průnik do světa věrného zvuku se Creative Labs pokouší s modelem X7, atypicky tvarovaným stolním přístrojem, který by snad šlo nazvat all-in-one. Kromě primární funkce D/A převodníku je v malém těle o rozměrech 14,7 x 15 x 13 cm ukryt i zesilovač pro klasické reprosoustavy stejně jako sluchátkový zesilovač. Ač by rozměry naznačovaly téměř krychlové tvary, ostře řezané linie se zužují směrem k vrcholu a vlastně tak X7 nepůsobí neatraktivním dojmem, byť ze svých rysů tradici počítačových komponent nevymaže. To platí i pro celkové zpracování, tělo je plastové a jednotlivé prvky působí na poměry hi-fi a dané cenové kategorie jednoduše a lacině. Fér je říct, že nemáte na druhou stranu ani pocit, že by se vám mělo zařízení rozpadnout pod rukama.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 2

Čelní stěně dominuje velký, ale pohříchu opět plastový knob pro regulaci hlasitosti. Pod ním je za řadou otvorů dvojitý mikrofon, X7 tak lze používat skutečně univerzálně. Ještě o kousek níž leží trojice tlačítek - to vlevo přístroj zapíná, ve své druhé funkci aktivuje párování Bluetooth, to prostřední se vztahuje k dekódování multikanálového Dolby Digital, to vpravo s označením SBX aktivuje příliv energie do basového pásma, tedy dunění vhodné tak možná pro filmy a hry - opět funkce, která má zjevné kořeny ve světě jedniček a nul.

Pod touto řadou tlačítek najdeme ještě trojici jacků - dva jsou malé, 3,5 mm, jeden velký, 6,3 mm. Ten malý vlevo je určen vstupu pro mikrofon, ty dva vpravo jsou pak paralelními výstupy pro sluchátka. Z levé strany pod zalomením boční stěny najdete USB konektor pro připojení datových pamětí. Zvláštně nepraktické místo.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 3

Na zadní stěně je pak vcelku plno. Tady vládnou čtyři maličké šroubovací reproterminály, které ovšem vcelku s klidem pojmou jak banánky, tak lopatky i holý vodič. Vlevo od nich je dvoupolohový přepínač, kterým optimalizujete výstup ze zesilovačů pro 4 nebo 8 Ohmovou zátěž. Vpravo od nich je vstup pro externí spínaný zdroj 24 V / 6 A. U paty přístroje najdeme trojici analogových linkových výstupů - jeden v podobě klasického páru RCA konektorů, dva jako 3,5 mm jack. Ten první slouží jako výstup pro efektové reprosoustavy při zpracovávání Dolby Digital signálu, ten druhý je buď centrální reproduktor, nebo subwoofer - to podle konfigurace v dodávaném software. Tyto výstupy doplňuje ještě klasický linkový analogový vstup (opět jako RCA) a pak dvojice optických konektorů - jeden vstupní, druhý výstupní. Posledním prvkem je asynchronní USB, díky kterému se X7 stane plnohodnotným externím zvukovým zařízením pro váš počítač - zejména díky nízkolatenčním ASIO ovladačům. Vstupem, který není vidět, je pak Bluetooth ve standardu 4.1 s podporou aptX kodeku.

Možnosti spojení jsou tedy poměrně štědré, až nečekaný potenciál má ale i vnitřní výbava. V prvé řadě je to sluchátkový zesilovač, který "udrží" i sluchátka s impedancí 600 Ohm díky čipu Texas Instruments TPA6120A2. Možná ještě zajímavější je však cesta, kterou signál urazí od digitálního vstupu (uvnitř je vše digitální, takže i analogový vstup je převeden do digitálu) až po reprosvorky. V prvé řadě totiž narazí na poměrně sofistikovaný digitální signálový procesor SB-Axx1, který díky více jádrům zvládá bezproblémově i dekódování multikanálového Dolby Digital. Tento čip je pak zodpovědný i za případnou aplikaci množství efektů, které si můžete softwarově nastavit - včetně třeba poměrně dobře provedené ekvalizace; to už jsme ovšem daleko za hranicemi puristického poslechu - dovedeme si však představit, že to může být relativně užitečný nástroj při kompenzaci akustiky blízkého poslechu v neideálních "stolních" podmínkách, kam tak nějak X7 cílí.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 4

Srdcem Creative Labs X7 je D/A převodník Burr Brown PCM1794; který i ve světě hi-fi patří ke slušnému standardu. Zpracuje pouze PCM signál, trendy DSD se tak nekoná. Na druhou stranu maximální rozlišení 24 / 192 je dostatečné. Velmi dobrá je dynamika tohoto čipu s teoretickým maximem 127 dB. Tak jako již zmiňovaný ASUS, i X7 umožňuje uživatelskou výměnu operačních zesilovačů, takže si můžete zvukové podání případně vyladit pro své ucho.

Posledním částí obvodového řešení jsou koncové stupně, malé moduly TPA3116D2, pracující ve třídě D. V té dávají výkon až 50 Wattů do zátěže 4 Ohm.

Creative Labs X7 jsme měli možnost poslouchat ve všech jeho rolích, zejména pak jako D/A převodník. Poslouchalo se zejména proti ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, zdrojem signálu byl ale i Pioneer BDP-LX88 nebo Yamaha BD-A1040. Zesilovali ještě Naim Nait XS, Yamaha RX-A3040 či Pioneer SC-LX78. Sluchátkový poslech zajistily Sennheiser HD 26 Pro a Koss Porta Pro CZ. X7 krmil reprosoustavy Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Xavian Perla i velké Yamaha NS-F901. Nutno říci, že stačil jen na Bonbonus, ty ostatní byly mimo jeho možnosti plnohodnotné kontroly. Ale to nevadí - plánovaným partnerem jsou hlavně reprosoustavy ze stáje Creative Labs, které mohli návštěvníci vidět třeba i na pražské Audio Video Show.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 5

"Sonáta pro sólové cello č . 8" Zoltána Kodályho v podání Alisy Weilerstein ("Solo" | Qobuz | FLAC | 24 - 96) ukázala, že malý přístroj ani přes reprosoustavy, ani přes sluchátka nedokáže vygenerovat dostatek sil ve spodním části frekvenčního rozsahu cella. Nástroj tak působí menší, méně důrazný. Vyšší bas má ale poměrně pevné podání i s rozumným množstvím energie, bráno s ohledem na desetitisícovou kategorii.

Krásně procítěný vokál Kurta Ellinga v Hobgoodově "First Song" ("When the heart dances" | Naim | FLAC | 24 - 192) byl pod slušnou kontrolou, sice bez hloubky a bez nuancí, přesto čistý a nepostrádající určité kouzlo; opět v rámci cenové třídy jen málo můžete chtít víc. Zvukové podání by možná sneslo trochu měkkosti a uvolněnosti, třeba klavír je totiž až příliš řízný a chvílemi tvrdý, ale zvuk je pocitově rychlý.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 6

Vibrafon a činely v "Question and answer" sestavy Burton / Corea / Mehteny / Haynes / Holland ("Like Minds" | HD Tracks | FLAC | 24 - 88,2) hrály lehce, tenčeji a hodně pronikavě, výrazně. Díky tomu ale také s nečekaným množstvím informací, kdy nebudete mít pocit, že vám detaily nějak schází. Dozvuk je spíše kratší, cinknutí je ovšem v kontextu cenové třídy konkrétní.

Dynamika se překvapivě docela výrazně liší v poslechu na sluchátka a v poslechu přes reprosoustavy i v roli D/A převodníku. Nejlépe byla vystižena dynamika nástrojů v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) na velkém sluchátkovém výstupu. Tak je i švih do bubnu poměrně razantní a kontrolovaný. Ostatním výstupům by slušel větší zátah od podlahy a větší hloubka, všechny výstupy mají ale společnou rozumnou kontrolu signálu; hudba by prostě mohla jen trochu víc "dýchat".

2015 07 07 TST Creative Labs X7 7

Díky živějšímu, svižnějšímu podání s prezentnějším charakterem (ale ne s ostrostí) se rozlišení na první poslech jeví až překvapivě veliké. X7 detaily poměrně zdůrazňuje, takže i zvuky v pozadí v "The Parting Glass" Cary Dillon ("Live at the Grand Opera House" | Bowers&Wilkins | FLAC | 24 - 48) jsou vytažené vpřed. Vše je ale spíše v jedné hladině, ne rozložené do vrstev a X7 tak funguje trochu jako zvuková lupa.

Utaženější podání s menší dávkou volnosti a uvolněnosti se promítá i do prostorovosti zvukové scény v "Gadamaylin" od I-Ching ("Of the March and the Moon" | HD Tracks | FLAC | 24 - 96). Zpěv ptáků i švitoření lidí tak nejsou výškově oddělené, jsou nicméně již separované a scéna je přehledná a drží pohromadě.

2015 07 07 TST Creative Labs X7 8

Creative Labs X7 nemá ve svých genech vtištěnou muzikálnost a pohodu, spíše technickou preciznost. Proto i laskavá, něžná "El Condo Pasa" od dua Simon a Garfunkel ("Bridge over troubled water" | HD Tracks | FLAC | 24 - 192) spíše přesná, s analytickým laděním, ale ne agresivní či přibroušená. S měkčími reprosoustavami nebo sluchátky je to pak slušně vyrovnaná kombinace.

Že "počítačový svět" objevil high fidelity, to je vlastně i dobrá zpráva. Přináší totiž do světa hi-fi jiné pojetí, pro jinou generaci posluchačů a také ještě (tak úplně) nepronikl k systému, kterým mnohé značky stanovují ceny svých produktů - rozuměj, milý čtenáři, nejde o věci dražší, než by za svůj výkon měly být. Proto i Creative Labs X7, nabízející vlastně tři produkty v jednom těle, není špatný. Má, pravda, spíše analytické, technické podání, na denní běžný poslech na pracovním stole ale poslouží dobře, ať už to bude zrovna na sluchátka, nebo do nějakých malých, snadno rozehratelných reprosoustav. A také ať už to bude v podstatě jakýkoliv žánr, i když nejlépe X7 sluší rock, pop a elektrifikovaná hudba obecně. Trochu na pováženou je plastové provedení přístroje, i když není problematické. A škoda, že výrobce nezakomponoval podporu DSD signálu, s tou by měl cestu k audiofilům přeci jen snazší...

Kč 10 899,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ spousta funkcí v kompaktním balení

+ příjemné volný, lehký přednes

+ v kontextu cenové třídy rychlost a slušná čistota

ZÁPORY

- kvalita zpracování je poněkud "plastová"

- nepodporuje DSD signál

- trochu pitomé spínání sluchátkového vstupu zapojením jacku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Creative Labs | http://cs.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-x7/ 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista