Značka DS Audio možná patří mezi relativní nováčky na trhu s audio technikou, jde ale o dceřiný podnik korporace DSC, jež se už více než čtvrtstoletí zabývá výrobou laserových optických systémů. Není proto divu, že DS Audio jako první produkt uvedlo unikátní optickou přenosku, kterou posléze doplnily další varianty. Novým přírůstkem do nabídky je ION-001, generátor iontů.
Ptáte se, jaký účel má generátor iontů, vyrobený firmou, specializující se na přenosky? Cílem je zajistit kompletní odstranění statického náboje, který na vinylových deskách s oblibou dělá neplechu – může způsobit praskání, může přitahovat prach a čím vyšší rozlišení váš analogový řetězec má, tím výraznější může takový efekt být na výsledném výstupu.
ION-001 je vlastně elegantní věžička s širší základnou, která se pak v jemně klenuté křivce prohýbá až k plochému vršku. Zepředu vlastně vidíte pouze matný povrch, ozvláštněný drobnou cedulkou s typovým označením a logem výrobce.
Jeden z boků je pak úplně čistý, ten druhý má v horní části dva obdélníkové otvory, jimiž proudí směrem k povrchu vinylu ionty. Ti, kdož rádi výraznější věci, mohou nechat z otvorů zářit také zelené světlo – iluminace je poměrně silná, naštěstí má ale plynulou regulaci až do úplného vypnutí, takže své si najde každý.
Regulátor osvětlení je na zadní straně, kde je také vstup externího napájecího zdroje (nepřítomnost evropské zástrčky výrobce kompenzuje fikaně pomocí dodané redukce) a spínací kolébka. Je možné využít i zemnící kolík, což prý ještě zlepší celkovou funkčnost.
Jak praví průvodní slovo na stránkách výrobce: „Vinylové desky mají povrchový statický náboj, způsobený třením. Dvěma nejčastějšími zdroji tření a tedy vzniku statického náboje jsou pohyb přenosky drážkami a prosté vytažení vinylu z jeho obalu.“ S tím se nedá než souhlasit, každý kdo někdy přehrával černou desku tu zkušenost jistě má, zná to praskání, které provází vyjmutí nebo vrácení desky a ví, že vinyl může být „hlasitý“ i tam, kde má být ticho.
Oba zmíněné otvory na ION-001 generují bez zapojení aktivních větráků proud kladných a záporných iontů, což během řádově půl minuty odstraní z povrchu jakýkoliv statický náboj. Je vlastně jedno, jestli půjde zrovna o vinyl, výrobce sám doporučuje použití i na kompaktní disky, kde jsme nicméně rozdíl nezaznamenali.
Všeobecně se dal rozdíl připodobnit k tomu, když svou vinylovou desku řádně vyperete a vyčistíte. Ten efekt samozřejmě ale není trvalý, naproti tomu ION-001 můžete mít u gramofonu stále. Abyste pak zajistili správnou funkčnost, je dobré využít dodávaného „pravítka“, které otvorem zafixujete uprostřed talíře a podle vyznačených zón se budete snažit dostat ION-001 co nejblíže ke gramofonu. Někde je to těžké (zejména u gramofonů s větší základnou to může být téměř nemožné), proto navíc výrobce nabízí i přehlednou tabulku optimální výšky. Čím blíže, tím lépe.
DS Audio ION-001 jsme zkoušeli v redakčním prostředí, kde stál u gramofonu VPI Scout s raménkem Jelco SA-250 a přenoskou Hana EH (s Grandinote Celio, Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30), alternativně i u Rega Planar 1 s přenoskou Elys 2 MM (spolu s Emotiva XSP-1, Emotiva XPA-DR2 a KEF LS50 + GoldenEar Super Sub X). O konkrétním složení řetězců včetně kabelů, příslušenství, filtrů apod. se dozvíte v pravém sloupci.
Je těžké nějak hlouběji rozepsat ten efekt, který se při zapnutí ION-001 dostavuje – zařízení obecně nabízí to, co slibuje, tedy absenci onoho nezaměnitelného praskotu a prskání. Jak moc velký to bude přínos, to záleží na stavu vašich elpíček – my jsme zkoušeli desku „vypranou“ na redakční VPI HW16.5 (Charlie Haden & Keith Jarret: „Last Dance“ (2014 | ECM | ECM 2399)), nepříliš hranou druhou stranu prakticky nové desky (LP: „Lost on you“ (2017 | Vagrant | 538284881)), dlouho neošetřovanou, ale málo hranou desku (Bee Gees: „Trafalgar“ (1971 | MFSL | MFSL 1-263)) nebo desku pravidelně hranou a po každém cca desátém použití vypranou (Nick Cave: „Boatman’s Call“ (2014 | Mute | LPSEEDS10).
Pokud máte na desce nějaký mechanický problém, jeho lupanec zůstane přítomný v samozřejmě nezeslabené intenzitě, dokonce právě díky pocitu „tiššího“ vinylu a tím i o něco jasnější reprodukce může působit zřetelněji. Zvukový přínos by se dal přirovnat k právě vypranému vinylu, k té o něco větší čistotě a větší „kontrastnosti“, kterou taková deska nabízí. Jde o rozdíly nevelké, ale pokud máte analog rádi, určitě je doceníte.
Opomeneme-li špínu, prach a mastnotu, které se případně mohou na vašich vinylech při používání objevit (ale nemusí, budete-li dostatečně opatrní), udržuje ION-001 desky ve stavu, v němž je budete mít po červeném mechanickém vyprání a při uchovávání v novém antistatickém obalu. Míra námahy s takovou údržbou je pak řádově větší, než při jednoduchém zapnutí ionizátoru – výsledné „černé ticho“ elpíčka je příjemné a jasně patrné i na levném gramofonu. Je škoda, že výrobce nasadil na užitečnou „hračku“ poměrně vysokou cenovku, nicméně to je patrně jediná věc, která by se dala o ION-001 prohlásit, aniž by to byla chvála. Jinak je to rozhodně pěkný bonbónek na vrcholek vaší dotažené vinylové sestavy.
Kč 46 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/gramofony-a-analog/2608-ds-audio-ion-001#sigProIdbf882b4044
--- --- --- --- ---
KLADY
+ elegantní řešení
+ jednoznačně „tišší“ desky bez šustotu a praskotu
+ pocit, že vám „neprská“ třeba i obal je prostě příjemný
ZÁPORY
- cenovka je za jednoúčelové příslušenství poněkud nestřídmá
- ke gramofonům s větším šasi se nedá úplně lehce ustavit
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: HiFiStyl | www.hifistyl.cz