Značka Moon, kterou pro své audio produkty používá již dlouhé dekády kanadská firma Simaudio, představuje výkvět minimálně severoamerického hi-fi. Tím více, že Moon si prakticky všechno nejen navrhuje, ale i vyrábí a dnes patří mezi větší společnosti (tedy v high-end kontextu, jinak s oněmi pár desítkami zaměstnanců zase nijak velkou firmou není). Trochu překvapivě letos Moon zásadně přepracoval vyšší polovinu své nabídky a uvedl „třípatrovou“ North Collection. Zdrojem signálu (podle firemní tradice) i předzesilovačem je u prostřední sedmistovkové úrovně model 791.
Na pohled stále zůstává 791 Moonem – čelní panel je sestaven ze tří bloků, klenutá „ramena“ na bocích jsou snad ostřejší než dřív, ale pořád naprosto klasická. Skrze pravý blok prochází mohutný regulátor hlasitosti. Přesto předku dominuje veliký obdélník barevného displeje s úhlopříčkou 4,3“, rámovaný osmičkou ovládacích tlačítek, jež jsou výrazně méně nápadná, než dříve.
Stylově se nezměnil horní panel s velkou plaketou firemního loga (je uložené „plovoucím“ stylem, aby prostorem pod ním mohl také odcházet teplý vzduch ze šasi), úplně nové jsou boční chladící profily s výrazně klenutými žebry. To důležité je vzadu – spousta, spousta konektorů. Horní blok zastupuje digitální svět, spodní linie analog.
VIDEO
Jsou tu dvě anténky pro bezdrátová připojení Bluetooth a Wi-Fi, je tu dvojice ethernetových zásuvek (abyste mohli řetězit komponenty) a pak klasický sortiment – dvakrát koax, dvakrát optika, pro náročnější AES/EBU, pro moderní svět ale i HDMI ARC. USB typu B vám umožní připojit počítač, USB typu A zase pevný disk s hudbou.
Dostatečná je však i nabídka analogových vstupů – nechybí cinche pro připojení gramofonu (vstup lze však nakonfigurovat jako klasický), je tu ale i jeden XLR a jeden RCA linkový vstup. Výstupů je též dost – jak jeden pár XLR, tak jeden pár RCA. Můžete tak připojit více koncových zesilovačů nebo koncák a subwoofer, svoboda v sestavování řetězce je prostě veliká.
Slovo navíc si zaslouží napájení – je tu klasická zásuvka s vypínací kolébkou, ale vedle najdete firemní multipinová rozhraní pro připojení externího napájecího zdroje, který má potenciál zvuk posunout ještě dále.
Vnitřní konstrukce působí přesvědčivě. Jak přívod ke zdroji, tak samotný napájecí zdroj (jde o Moon Hybrid Power, kombinující lineární a spínaný koncept) jsou poctivě zakrytované pod kovovými přepážkami, navíc zdroj zabírá prakticky třetinu vnitřního prostoru. Jeho box nadto tvoří přepážku mezi signálovými obvody vzadu a řízením vpředu.
Streamování má na starosti osvědčené firemní řešení MiND 2 s vlastní stabilní a velmi rychlou aplikací s veškerými myslitelnými formami streamování, ale též podporou Roon Ready, TIDAL Connect, Spotify Connect a AirPlay 2. Podporuje též prakticky všechny formáty a rozlišení, k nimž se dnes můžete dostat.
Phono modul vychází z konstrukčních poznatků od firemního modelu 310LP, podporuje MM i MC standard a přizpůsobí se široké škále přenosek a to včetně volby IEC nebo RIAA křivky. Je tu třeba i třípolohová úprava kapacity, pět voleb impedance a to vše upravíte z pohodlí poslechového místa za běhu, takže rovnou slyšíte co a jak.
Celé obvodové řešení je plně symetrické, jsou tu proprietární technologie pro převod digitálu na analog i na řízení hlasitosti. DAC staví na platformě MDE-2 (Moon Digital Engine) – firma nicméně vůbec nejde do hlubších detailů třeba o podrobnějších nuancích zapojení. Vydolovat se nám z Moon podařilo jen to, že dochází k přečasování signálu pomocí FPGA a to má snížit jitter až na úroveň triliontin sekundy. Nebo to, že jde fakticky o čtveřici plně symetricky zapojených paralelních DACů v čipu ES9038PRO na každém kanálu s podporou rozlišení 32 bit / 384 kHz, schopností plně dekódovat MQA a také zpracovat DSD až do taktu 11,2 MHz (DSD256).
Stejně tak se zase tak moc nedozvíte o 140 krokové (v úrovni 0-20 v krocích po 1 dB, výše pak po 0,5 dB) regulaci hlasitosti M-VOL3. Pokud zůstává koncept stejný jako u předchozích generací, jde o pole pečlivě vybraných odporů s velmi vysokou přesností a elektronickou regulací.
Samotný obvod aktivního předzesilovače je čistě analogový a plně symetrický. Všechny vstupy jsou poctivě galvanicky izolované od digitální části.
791 je vybaven také luxusním novým Bluetooth dálkovým ovládáním BRM-1 – to má nejen atypickou podobu a velké rozměry, ale třeba i displej, takže nemusíte mnoho odečítat z velkého displeje na přístroji.
Moon říká, že 791 má frekvenční rozsah 2 – 200 000 Hz (-3 dB), přeslechy na úrovni -125 dB, odstup signálu a šumu 120 dB (analogová část), dynamický rozsah 125 dB (digitální část) nebo třeba celkové harmonické zkreslení včetně šumu menší než 0,0004%.
DAC & předzesilovač sedí v poměrně rozměrném těle s šířkou 48,1 cm, výškou 10,2 cm a hloubkou 44,9 cm. Váží (nejen) díky fortelnému zpracování a tlustým kovovým stěnám poctivých 19 kg a rozkládá se na nožky s poronovou výplní (jde o porézní polyuretanovou pěnu).
791 jsme poslouchali ve společnosti 761, ale také Norma Revo PA 160 MR a to přes IsoTek V5 Sigmas na KEF Blade One Meta – podrobnosti o kabelech najdete v pravém sloupci. Porovnávali jsme s Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN a Grimm Audio MU2.
Osmdesátkový punc ani jazz-fusion styl neopustil kapelu Spyro Gyra ani po bezmála 50 letech na scéně, v jejich „Midnight Thunder“ („Wrapped in a Dream“ | 2006 | HeadsUp | HUSA 9107) je to cítit zejména na basové lince. 791 má neuvěřitelně krásný zvukový styl, umí hloubky prodýchat a nádherně se zhoupnout s každým tónem. Je to šťavnaté a úžasně syté, přitom bytelně ohraničené a sebejisté. Excelentní je poddajnost a bohatost už od nizoučkých poslechových úrovní, Moon hraje s hedvábnou něhou a zároveň úplnou samozřejmostí velmi drahého high-endu.
Kytara Pepe Romera v Rodrigově brilantní klasice 20. století s až pohádkovým laděním „Concierto de Aranjuez“ (1994 | Philips | 438 016-2) zněla hlaďoučce, ale přesto s přirozenou kovovostí a znělostí, s famózní texturou a zároveň velmi vřele. Středy se zdají být snad maličko exponované, všechno je jak na dlani. A když se připojí za kytarou orchestr, neztratí se nic z toho – reprodukce je omamně krásná a zároveň luxusně prokreslená. Uvolněný, muzikálně nasycený řád zůstává v jakékoliv hlasitosti a hudba teče jako ten nejlepší olivový olej.
Cinkavé a jasné výšky v „Lazy Afternoon“ pianisty Jeffa Goldbluma a jeho skupiny The Mildred Snitzer Orchestra („Plays Well With Others“ | 2023 | Decca | 060244839649) předzesilovač / DAC / streamer zjemnil, zklidnil, nepustil ven jejich špičky a přesto každé rozeznění kovové plochy přináší myriádu odstínů, přináší pevně zaostřenou energii cinknutí a naprostou prokreslenost, dlouhatanánské dozvuky a nádherně samozřejmý náhled na instrument. Těch informací, které se na vás řinou je neskutečné množství, tohle je skutečně úžasné, špičkové rozlišení a přitom všechno zůstává jemné, kultivované a vřelé a prostě krásné.
Excelentní je pak dynamika – téměř nikdy a téměř nikde se nám nestalo, že by dynamická razance a bohatost byla tak snadno a tak přesvědčivě cítit a to už od úrovní půlnočního poslechu. Williamsova „Revolution“ („Escapology“ | 2002 | Chrysalis | 724358057928) byla tak plnokrevná a šťavnatá, jak jen si můžete přát. Bas famózně pulsuje, je to nesmírně energické a zejména v kombinaci s koncem 761 je to naprosté pošušňání. Tolik síly v tak měkce plynoucím, dokonale podmanivém balení se jen tak neslyší. Možná si hraje 791 lehounce po svém, ale umí i z vcelku průměrné nahrávky doslova vymačkat opulentní porce energie, síly a důrazu. Wow…
Velmi zajímavý je přístup k čistotě a ryzosti přednesu. Pendereckého (a jím i dirigovaná nahrávka tělesa LSO) „Metamorphosis“, psaná pro a hraná Anne-Sophie Mutter („Violin Concerto No. 2“ | 1998 | Deutsche Grammophon | 453 507-2), zněla naprosto uvěřitelně. Je tu všechno, každý záchvěv tónu, každé doznění, přístroj jde snad až na úroveň jednotlivých nástrojů, jak snadno a samozřejmě je to všechno srozumitelné. A přitom má Moon vlastní barvu, je to vřelejší a hladší zvuk, až noblesní. Rozhodně je však famózně muzikální. Tak graciézně samozřejmý obraz s tak snadnou čitelností a v tak hezkém ladění jsme neslyšeli zase tolikrát – tím méně z jednoho jediného komponentu.
„Sott`er Celo de Roma“ Deana Martina („The Very Best of“ | 2000 | 1959 | EMI | 724352777129) byla snad až explozivně velká. Scéna se roztáhne jako na stadionovém koncertě, aniž by však díky své barevné vřelosti ztratila tu správnou míru domácí intimity. Jakkoliv pak všechno působí měkce a „útulně“, je tu nádherná přehlednost, všechno má své místo, hloubku a plasticitu. Je to zvuk jak veliký, tak prostorný, vzdušný a otevřený do maxima. Vše je navíc excelentně provázané a homogenní.
Nejpůsobivější však je bezesporu to, jak úžasně snadno, jak pohodově a intenzivně se dá prožít jakákoliv nahrávka, včetně vcelku standardní „J`Y Suis Jamais Alle“ od Yana Tiersena („Amelie“ | 2001 | Virgin | 0724381079027). Přednes přímo sálá atmosférou, je to mimořádně syté a láskyplné. Téměř dokonale umí Moon (tedy zejména se svým stájovým parťákem, pro nějž byl zjevně navržen) vymazat jakoukoliv strojovost, cokoliv, co by mohlo rušit. Hudba je přímo u vás, bezprostřední a pronikající do vás nejen ušními kanálky, ale celým tělem.
Přestože Moon si udržuje vysoké standardy (a rozhodně třeba mezi výrobci D/A převodníků patří mezi ty nejlepší), o nové North Collection tvrdí, že se ještě pochlapili – nu soudě podle Moon 791 to dost možná bude pravda. Krásně zpracovaný přístroj nese všechny charakteristické rysy značky, ale jaksi je omlazuje, předzesilovač / DAC / streamer vypadá věru k světu. Nádherně zřetelný displej a mohutný ovladač hlasitosti pomáhají užít si zážitek z poslechu (originální dálkové ovládání je vlastně fajn, ale ne vždycky udrží pohybující se kroužek tu přesně chtěnou úroveň, decibel sem, decibel tam třeba při jeho zvednutí není nic výjimečného), šíře a variabilita konektivity musí prostě stačit komukoliv. Ale na ničem z toho vlastně nezáleží, když začne z reprosoustav téct hudba – je to příliv, bohatý, barevný a šťavnatý, luxusní v pravém smyslu toho slova. Moon 791 je ztělesněním muzikálnosti a etalonem dané třídy v tom, jak úžasně podmanivě může hudba hrát. Tím víc, je-li to v kombinaci s Moon 761.
Kč 447 700,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/4853-moon-791#sigProIdfb0fb9d276
--- --- --- --- ---
KLADY
+ souprava funkcí, které pokryjí všechny domácí potřeby
+ luxusní provedení
+ možnosti nastavení
+ jemnost regulace hlasitosti
+ rychlost síťové platformy
+ čistokrevná muzikálnost
+ opravdu hezký displej
+ bohaté a krásně šťavnaté středy
ZÁPORY
- dálkové ovládání má krásnou kinetiku, ovšem občas se mu nechce zastavit ve správné pozici
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz