Jméno DacMagic působí ve světě dostupného hi-fi vskutku magicky – jedná se totiž o řadu mimořádně populárních D/A převodníků od britských Cambridge Audio. Za oblíbenost pak může kombinace malé velikosti, malé ceny a (podle modelu více či ještě více) všestranné výbavy. Začátkem roku 2021 se tato oblíbená série dočkala vrcholného přírůstků DacMagic 200M, který po bezmála dekádě navazuje na DacMagic Plus.
O něco více než kilový přístroj drží vizuálně snadno rozpoznatelný styl kompaktních britských přístrojů této značky. Pozornost z pohledu designu se upírá na čelní panel (zejména zaoblenými rohy a barvou „lunární šedi“ sedí ke zbytku současného portfolia), zbytek nevelkého šasi je standardně jednoduchá. Přístroj má stolní rozměry – s šířkou 21,5 cm, hloubkou 19,1 cm a výškou 5,2 cm snadno zapadne prakticky kamkoliv.
Přednímu pohledu dominuje ovládací prvek pro regulaci hlasitosti, po levé straně má dvě drobná tlačítka pro zapnutí a přepínání vstupů, vpravo je identické tlačítko pro volbu digitálních filtrů – jsou tu tři různé možnosti pro doladění projevu dle chuti.
Dvě řádky maličkých diod indikují rozlišení a formát vstupního signálu, úplně napravo je potom poctivý 6,3 mm sluchátkový výstup s podporou sluchátek s impedancí kdekoliv mezi 10 a 600 ohmy. Do 32 ohm dodá 300 mW, do 150 ohm 65 mW, oboje jsou v dané třídě slušné hodnoty. To vše při THD+N pod 0,001% (1 kHz @ 0 dBFS @ 100 mW do 32 ohm).
Na zadní ploše zaujme analogový výstup v podobě nesymetrických cinchů i symetrických XLR (mohou fungovat i jako variabilní), je tu pak po dvou optických a dvou koaxiálních digitálních vstupech, byť dnes asi nejzajímavějším bude samozřejmě asynchronní USB pro spojení s počítačem. Pro případ tu ale najdete i malou anténku pro Bluetooth spojení s kodeky aptX nebo SBC. Napájení obstarává externí 12 V zdroj.
Vnitřní architektura staví na aktuálním čipu ESS Sabre ES9028Q2M – na každém kanálu pracuje jeden čip. Díky tomu lze zpracovat u PCM rozlišení až 24 bit / 768 kHz, u DSD až DSD512 v nativní formě nebo DSD256 v DoP podobě. Uživatelsky atraktivní je podpora plného dekódování formátu MQA. Zmíněné pak samozřejmě platí v maximu pro USB vstup, koaxiální a optické vstupy mají rozlišení a formátová omezení poplatná svému typu.
Funkcionalita převodníku je jasná jako facka, doplňme ji tedy o pár technických parametrů. DacMagic 200M pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 – 50 000 Hz (+/- 1 dB), na plné úrovni digitálního signálu o frekvenci 1 kHz má zkreslení + šum hodnotu pouhých 0,0005% (váženo křivkou A) a přeslechy mezi kanály lepší než -110 dB. Zajímavá je o něco málo vyšší výstupní úroveň (a tedy vyšší hlasitost, aby přístroj vynikl mezi konkurencí) na zadních výstupech – 2,1 V u nesymetrických a 4,1 V u symetrických výstupů.
DacMagic 200M jsme poslouchali zejména v kombinaci s Cambridge CXC a Cambridge CXA81 přes Fischer&Fischer SN-70, přičemž propojeno bylo kabely Dynamique Audio Horizon 2. Kritický poslech probíhal po USB přes systém Roon a USB kabel Horizon 2. Porovnávalo se s Teac NT-503. Porovnávali jsme ale také s RME ADI-2 DAC FS na Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2 v systému s KEF LS50 / GoldenEar SuperSub X na kabelech ZenSati Authentica. Sluchátkový výstup se poslouchal na Focal Clear a Emotiva Airmotiv GR1. O detailech systémů se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Basy v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) byly kultivované, hezky kulaté a podané v klidném, příjemném duchu. Čitelnost je fajnová v rámci dané hi-fi třídy, zvuk nepostrádá plnost a lehký, příjemný nádech vřelosti. Charakterem je to „klasický Cambridge“, kultivovaný Angličan s nenásilnou interpretací. Pokud přepnete na sluchátka, kupodivu přibude údernost a razance, bas je živější, ale také tvrdší, pro sluchátkový poslech nicméně ten kurážný tón vůbec není od věci.
Zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) zněl hladce a s pěknou dávkou kultivovanosti, DacMagic 200M má spíše jemnější podání, ale klid a solidní plnost jej rozhodně pasují do hi-fi sféry. Oproti ledasjaké konkurenci hraje převodník méně expresivně, ale o to déle se dá poslouchat, navíc bez stopy jakékoliv nepříjemnosti. To sluchátkový výstup je opět o něco řízenější, jasnější a průbojnější, ani tady se ale nemusíte bát nějaké limitující nepříjemnosti.
Činel v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) byl ševelivý, trochu tenčí, ale zato dobře zřetelný a neutopený proporčně proti zbytku nahrávky, ač ani neakcentovaný. Je tu dobrá čitelnost a solidní tonalita, na danou cenovku vlastně velmi dobrá. Na sluchátkách je pak obejmu a hlavně těla o něco víc, takže zapadne do nahrávky úplně optimálně, aniž by to přes někdy lehce živější tón znamenalo nějaké vypíchnutí nebo techničnost.
„Something Holy“ Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) zněla pěkně živě, dynamika je dobrá zejména díky šťavnatému a decentně houpavému basovému základu, celkově není DacMagic 200M nějak dravý a přesto nemáte pocit jakékoliv upjatosti, strohosti nebo nedostatečné živosti. Je to takový ten britský samozřejmý způsob prezentace. Sluchátka pak co do dynamičnosti mají zhruba stejnou míru energie a průbojnosti jako hlavní výstupy, zvuk se nesnaží na sebe upozorňovat, ale nechybí mu ve správném momentě správná schopnost „dýchnout“.
Přehlednost, oddělení jednotlivých nástrojů, ale i podání detailů v „Seven Steps to Heaven“ Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) bylo opravdu pěkné, za své peníze dostáváte poctivé hi-fi, které nekřičí, nepřidává, netlačí se, ale nechává hudbu volně plynout, přičemž v kategorii dostupných D/A převodníků jen těžko můžete chtít lepší kombinaci pohodovosti a obsažnosti z pohledu informací. Sluchátkový poslech díky mírně výraznějšímu zvukovému charakteru výstupu působí o něco zřetelnější a jasnější. Není to zvuk s holografickou transparentností a technicistním zařezáváním kontur, stále se drží té ostrovní tradice hebkého, kultivovaného, uvolněně nenásilného přednesu s artikulací, která vám dá dobře nahlédnout do nahrávky.
Prostor nahrávky „Rising Runner Missed by Endless Sender“ Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) měl pěknou pravolevou organizaci, není to velký zvuk, ale nenásilně se rozlévá a přitom nástroje, zvuky a všechny cestující efekty drží svůj tvar a jsou dobře lokalizovatelné, nevzniká pocit nějakého zahuštění prostoru nebo kopy nástrojů kdesi uprostřed. Je to seriózní dostupné hi-fi jak se sluší a patří. Dokonce snad i lepší prostorovost měla stejná skladba při sluchátkovém poslechu, tam se zdálo, že už se objevuje i předozadní rozměr a hudba ještě získala na plasticitě.
V anglickém duchu se pak nesla také „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) – hudba je nenucená a přesto se dobře poslouchá, umí pěkně plynou, byť je spíše klidnější a prostě má takovou celkovou hezkost a přitažlivost, která snadno zláká k poslouchání. Není tu nic protivného, nic únavného, zvuk působí harmonicky a line se libě a barevně. Totéž pak vlastně platí ve sluchátkách, bez zbytečných okázalostí či okolků hudba „prostě hraje“ – neúnavně, jemněji, ale dostatečně zřetelně a hlavně příjemně.
Anglický Cambridge má tradici v návrhu a výrobě dobrých dostupných zařízení – oživení segmentu dostupných a přitom dobře vybavených D/A převodníků DacMagic toto kouzlo neporuší. Nejnovější DacMagic 200M hraje libozvučně, je příjemný a kultivovaný, prostě takový, aby nechal vyniknout to hezké z hudby a podle britské tradice cudně nekřičel do světa o tom méně příjemném (aniž to ovšem znamená nějaké „fígle“ a efekty – je to kombinací lehce příjemnějšího tonálního ladění, dobrého rozlišení a nastavení zvuku spíše na muzikálnost než technicistní analýzu za každou cenu). Přidejte k tomu solidní portfolio konektorů, dobrý sluchátkový výstup, možnost třeba ve stolním nasazení řídit třeba aktivní reprosoustavy u počítače (mít dálkové ovládání, mohlo použití být ještě širší), podporu všech reálně používaných formátů a rozlišení a máte šikovný, zaplatitelný, příjemný přístroj, který ve své třídě v praxi nemá konkurenci.
Kč 13 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/3057-cambridge-audio-dacmagic-200m#sigProId7828b6358e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ funguje jako předzesilovač
+ v rámci kategorie dobrý sluchátkový výstup
+ podpora formátů a rozlišení
+ příjemně kulatý a hladký zvuk
+ celkově rozumná cena za fajnové zvukové výsledky
ZÁPORY
- není vidět nastavená hlasitost
- chybí dálkové ovládání
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz