Pojmenovali byste svou norskou firmu podle rockové skupiny, v níž jste hráli na škole a která se (ta kapela, ne škola) zase nazývala podle idealistického německého filozofa? Bent Holter to považoval za dobrý nápad a tak vznikl na začátku 90. let Hegel. Firma, jejíž historií se jako červená linka táhne idea nutnosti potlačit nežádoucí zkreslení, aniž byste však negativně ovlivnili ostatní provozní parametry a vlastnosti, jak to činí běžné postupy. A také společnost, která jako jedna z nemnoha nabízí plnokrevný CD přehrávač – model Viking.
Ve světě, jemuž bezpochyby dominuje streamování hudby a následuje dnes dost možná nostalgií poháněná láska k vinylu je CD zdánlivě nenápadný formát, přesto pořád mnoho z nás vlastní extravagantně velké sbírky kompaktních disků. Navíc snadná dostupnost úplně čehokoliv online může vést až k vlastně rušivému přeskakování tam a zase zpátky, kdežto s CD přehrávačem prostě založíte disk a posloucháte – tak trochu jako u gramofonu, jen přeci trochu pohodlněji.
Zvnějšku je Viking typický Hegel. Lehounce klenutá, designově super čistá přední stěna je podle současného firemního rukopisu ozvláštněna prolisem s firemním logem na prostředku horní hrany. Kousek pod tímto prvkem je úzká štěrbina, vedoucí k mechanice a ještě o kousek níž nevelký, nicméně bez obtíží přehledný displej. Vpravo a vlevo najdete kulaté knoflíky, odpovídající estetice zbytku komponentů Hegel, které slouží k zapnutí a ovládání přehrávání.
Šasi Viking je jednoduché a seversky čisté, jak lze očekávat, vzadu najdete téměř uprostřed napájecí zásuvku a u pravé hrany seskupené výstupy. Analogové cinche, analogové XLR a digitální výstup v podobě BNC.
Celé tělo s šířkou 43 cm, hloubkou 30,5 cm a výškou 9,9 cm váží 7,3 kg a stojí na trojici antivibračních nožek.
Technologickou podstatou modelu Viking je soustředěnost jen a pouze na CD, tedy klasickou placku s 16 bity a 44,1 kHz. Žádná SACD, žádná HDCD, žádné MQA, žádné digitální vstupy, žádná regulace hlasitosti, prostě nic navíc. O to se stará transportní mechanika, u níž ovšem firma tají dodavatele.
Po načtení digitálních dat putuje jejich blok kolem systému MasterClock, tedy do přesných hodin, synchronizujících práci mechaniky a D/A převodníku. Technická řešení se soustředí na co nejnižší jitter a maximálně přesné sladění všech stádií digitálního zpracovávání.
Následuje proprietrání firemní řešení SynchroDAC. I tady je primárním cílem minimalizace nevyhnutelně vznikajících chyb, ať už při úvodním upsamplingu (tady synchronním oproti dominantně používanému asynchronnímu postupu, proto SynchroDAC), tak při následném samotném D/A převodu. Ten probíhá v plně symetrickém režimu.
Celý systém pak pracuje na základech firemní technologie SoundEngine, nápadu, s nímž přišel Holter ještě jako student a za těch pár dekád ho rozpracoval. Jde o řešení místní opravy chyb a snižování zkreslení, primárně používané ve firemních zesilovačích, ale zde využité ve výstupní analogové části. Nejde pak o typickou zpětnou vazbu, ale o adaptivní „feedforward“.
U výstupů je pak ještě použita technologie LineDriver, která následuje za klasickým výstupním lineárním filtrem pro odstranění vysokofrekvenčního šumu. LineDriver má za úkol zajistit, že jakékoliv signálové kabely „uvidí“ mizivě nízkou impedanci a tím bude i málo záležet na tom, jaké samy jsou. Obvody LineDriver jsou plně symetrické a nabízí vysoký výstupní proud.
Úplně konkrétnímu popisu součástek a řešení se nicméně Hegel vyhýbá. Zmiňuje pouze výstupní napětí 2,5 V společné pro oba typy analogového výstupu, mluví o impedanci 75 ohm u digitálního výstupu a pracovním frekvenčním rozsahu 0 – 22 000 Hz při zkreslení nižším než 0,0015%.
Viking jsme poslouchali v pražském studiu Avitsmart a to za pomoci primárně Hegel H600, ale také Moon 681 (v roli D/A převodníku) a Moon 641. Hudba hrála z Focal Scala Utopia Evo, propojeno bylo kompletně kabeláží Nordost Valhalla 2 a napájení ošetřovala dvojice filtrů IsoTek – V5 Aquairus a EVO3 Titan One.
Basová složka milé „Gentleman cabrioleur“ otce Jacquese a syna Thomase Dutroncových („Dutronc & Dutronc“ | 2022 | Tomdu | 00602445827756) byla podaná s notnou rázností, do každé kombinace komponentů Viking vnesl pevnost, rychlost a výrazně utaženou kontrolu s velmi pevnou definicí, zároveň však i trochu sušší charakter – pro milovníky konkrétnost a švihu je to však excelentně sebejistý přednes.
Všech šest zpěváků The Gesualdo Six, pějících „Ave verum corpus“ Williama Byrda („Mass for five voices & other works“ | 2023 | Hyperion | CDA68416), mělo přímo „vykřupané“ hlasy, analyticky vytažené, znějící prezentně a energicky. Jednotlivci jsou v nahrávce výtečně oddělení, artikulace je vynikající, ale přeci jen cítíte, že forma, kontury a detaily jsou lehce důležitější, než třeba pocit fyzického objemu těl sboristů. Když jsme u nuancí, tak Viking nabízí přímo trylkující informativnost, brilantně jasný zvuk.
Říz a informativní květnatost nepřechází ani v oblasti nejvyšších frekvencí, jak ukázaly činely v „Mvt. 1, Section 3“ z alba „The Other One“ Henry Threadgill Ensemble z roku 2023. Projev je i tady velice energický a expresivní, plný perliček a textur jako na dlani – ale také jasně cítíte říz rozeznělých měděných ploch. Detailů je tedy rozhodně dost a Viking je předává v rychlém, intenzivním zvukovém balení.
Nesmírně pevná, odhodlaná a intenzivní reprodukce tohoto CD přehrávače nechala také pěkně vyniknout energii, kterou do své hry na bubny vkládá Dave Lombardo v „Separation from the Sacred“ („Rites of Percussion“ | 2023 | Lomby Tunes). Forma každého úderu je obdivuhodně pevná, stejně jako výbušná rychlost, s kterou se k vám dostane. Objem – míněno pocit fyzické váhy – je přeci jen trochu menší, ale mikrodynamický gradient rozhodně bohatý. Viking je jednoduše perfekcionisticky soustředěný hráč.
To se samozřejmě podepisuje i na rozlišení – Chopinovo „Nocturne, Op. 9. No. 2“ v podání Anny Lapwood („Luna“ | 2023 | SONY | 19658831402) nabízí velice hezký vhled do nahrávky, Viking tu zaostřuje pozornost na jednotlivé tóny, přednáší je přímo na stříbrném podnose, posílá je blízko vás a oddělení i organizace jsou výtečné. Hegel se tu pohybuje, pravda, na hraně techničnosti a někdy byste možná mohli zatoužit po větší plnokrevnosti a pocitu bohatosti, ovšem propracovanost je rozhodně výtečná.
Cinkání kastanět v „La Fiesta“ Blue Chamber Quartet („First Impressions“ | 2007 | Stockfisch Records | SFR 357.4046.2) bylo opravdu průrazné, napětí strun kontrabasu by zase snad dokázalo vyrazit hradební brány z pantů. Lokalizace jednotlivých zvuků je skutečně precizní, nástroje prezentované s hodně soustředěnou disciplínou, tuhé, utažené a tím mimo jiné i možná ne tak velikánské jako u ostatních zkoušených zdrojů signálu, ale opravdu dobře zasazené do scény.
Skladba „Boris Kerner“ Caroline Shaw („The Wheel“ | 2022 | Linn Records | ALPHA881) je koncipovaná pro malé těleso a sadu květináčů (to není překlep), právě tikavé zvuky vypálené hlíny při dopadu paličky byly dominantními prvky celé reprodukce. Zvuk je rozhodně analytický, výrazný, civilně věcný a svěže rychlý – nepůsobí vysloveně strohým dojmem, ovšem ladění směrem co nejdál od nějaké ornamentálnosti je prostě patrné. Pro ty, kteří rádi zaslechnout i nejjemnější dozvuk a nuanci je však Viking ideální.
CD přehrávač Hegel Viking je jedním z nemnoha v dané cenové třídě, vlastně byste jejich počet možná zvládli spočítat na prstech. A Viking je z nich dost možná nejpurističtěji pojatý – pouze ta nejklasičtější 16 bitová CD, žádné vstupy, žádné výrazné manipulování signálem, pouze nejčistší, nejkratší cesta k převodu digitálních datových placiček do analogové formy. Nutno říci, že Viking nabízí hodně živý zvuk, naprosto bezprostřední, neotálející, naopak fakticky dost intenzivní, až analytický a skvěle utažený. Ne přímo tvrdý nebo nějak ukřičený, ovšem civilní a přímočarý rozhodně. Tím se možná velmi dobře hodí k firemním zesilovačům nebo prostě kdekoliv, kde chcete reprodukci „probudit“. Nebo prostě tam, kde chcete záznamy na kompaktních discích skutečně rozebrat až na úroveň zvukových prvočinitelů.
Kč 119 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/cd-prehravace-a-transporty/5135-hegel-viking#sigProIdc9fb082016
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi analytický a informativní projev
+ rychlý a energický zvuk
+ tichá mechanika
ZÁPORY
- chce to pečlivě vážit kombinaci, jinak může znít suše
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: 4CE Distribution | www.hifi4ce.eu
PRODÁVÁ: Avitsmart | www.avitsmart.cz