Postupně a neuspěchaně obnovuje japonský Marantz své produktové portfolio komponenty s „retro-moderním“ stylingem. Došlo i na střední hi-fi řady, kdy modely s označením 8006 nahradily „padesátky“, integrovaný MODEL 50 a k němu příslušející univerzální digitální zdroj signálu CD 50n.
Esteticky jde o klasický nový Marantz, odvolávající se mnoha prvky na podobu naopak starou, mířící tu a tam až k začátkům firmy před 70 lety. Široké vzorované čelo se zaoblenými rohy nese spínací tlačítko a sluchátkový výstup a má „přilepený“ konvenčnější obdélník panelu se zbylými prvky. Ty čítají jednak centrální displej a do jeho rámečku zapuštěnou mechaniku, vlevo pak kolečko s obrubou z dotykových tlačítek pro ovládání přehrávání, vpravo týž prvek, jen ve variaci pro nastavování a pohyb v nabídkách. Malými voliči se dá měnit vstup nebo upravovat hlasitost sluchátek, ještě nesmí chybět maličké tlačítko pro návrat o úroveň výš v menu nebo vysunutí šuplíku.
Boční a horní plocha přístroje vypadají dost podobně jako u vyšších sourozenců, jen tu třeba najdete výrazněji přiznané šrouby a další detaily.
Vzadu se nachází nestísněná konektivita – v levé části jsou analogové výstupy (pouze v cinchové formě), jeden pár má fixní úroveň, druhý pár variabilní (předzesilovač je digitální), což usnadňuje tvorbu různorodých sestav. CD 50n poslouží i jako D/A převodník díky optickému, koaxiálnímu a USB vstupu, případně díky HDMI ARC rozhraní zapojíte i televizi. Streaming je možný díky ethernetové zásuvce nebo dvojici antének (Wi-Fi / Bluetooth), je tu i místo pro zastrčení datové USB paměti s hudbou. Pokud je to třeba, můžete data dostat z CD 50n také v digitální formě, pomocí optiky a koaxu.
Krom napájecí zásuvky je zde ještě několik „chytrých“ konektorů. Pro řízení lze využít RS232, při skryté instalaci využít možnost zapojit externí čidlo dálkového ovládání, využít ale můžete i firemní komunikační systém s typickými oranžovými cinch a komponenty této značky si mezi sebou mohou povídat.
Jak už z výše uvedeného výčtu jistě vyplývá, CD 50n kombinuje CD mechaniku (nikoliv SACD jako u vyšších modelů) s modulem streamovací platformy HEOS (tedy lokální i internetové streamování, rádia, podpora Roon atd.).
Kompaktní disky načítá proprietární mechanismus JTL-101YP, digitální stream odtud i ze streamovací platformy či digitálních vstupů se setkává v čipu ES9038 od ESS Technology. Filtrování mají na starosti obvody HDAM, na výstupu jsou HDAM SA2, které pracují i u sluchátkového zesilovače. CD 50n zvládá díky tomu PCM signály až 24 bit / 192 kHz a DSD 11,2 MHz.
Výrobce udává frekvenční rozsah 2 – 20 000 Hz, dynamický rozsah 100 dB, odstup signálu a šumu 112 dB nebo celkové harmonické zkreslení 0,000016%. To jsou veskrze solidní moderní parametry.
Marantz CD 50n má klasické komponentové rozměry – šířku 44,2 cm, výšku 13 cm a hloubku 42,4 cm, přičemž váží lehounce přes 10 kg.
CD 50 jsme zkoušeli v showroomu dovozce ve spojení s MODEL 30 a MODEL 50, ale také s gramofonem Denon DP-3000NE. Pro porovnání byl k dispozici Marantz SACD 30n. Poslouchalo se přes Bowers & Wilkins 804 D4, protože ač nebyl využit jejich plný potenciál, ukázaly pěkně rozdíly mezi komponenty. Hrálo se na středních modelech kabeláže InAkustik.
Dupot baskytary a tlukot kopáku v „Gentlemen“ od The Afghan Whigs („Gentlemen“ | 1993 | Elektra | 0075596150125) Marantz nevykreslil úplně zahuštěně, není to taková ta intenzivní rocková razance, ovšem potěší celková přiměřenost, vůbec ne špatná čitelnost a také to, že se přes měkčí ladění už dá vyznat v ohraničení jednotlivých tónů. Zajímavé bylo, že prvních 10 minut byl zvuk vlastně poměrně málo konkrétní a po jistém zahřátí došlo k proměně klidně o 50%, to není v dané třídě úplně obvyklé, ale stojí za to tedy počkat. Zejména právě bas se pak „zakousne“.
Vermontská rodačka s dobrým hlasovým rozsahem Grace Potter je v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) zachycená trochu na hraně, její vyšší polohy snadno sklouznou k mírné nepříjemnosti tam, kde systém nemá dostatečnou kontrolu nebo je až příliš analytický. CD 50n hlas nepodává s úplnou brilancí ve smyslu projasněné informativnosti, ale vlastní vřelejší, měkčí, jemnější, trochu plnější styl ovšem neubírá – trochu překvapivě – na férové srozumitelnosti. Navzdory popsané charakteristice působí zvuk poměrně střídmě, respektive nepřehnaně, bez nějakého protlačování. I křiklavější pasáže pak zní neagresivně, už s nadhledem a jemností, která umožňuje prostě příjemný poslech.
„Moon Song“ („Ghost Song“ | 2022 | Nonesuch | 0075597914672) je jedním z nejnovějších děl Cécile McLorin Salvant, reprezentantky špičkové mladé jazzové generace. Adekvátně roku produkce jde o parádní záznam s jasnými, brilantními výškami – a CD 50n prokazuje, že právě tady začíná už opravdové hi-fi, činely jsou ukázány už víc než jen jako souvislý šum, ačkoliv jejich kovovost je charakterem přehrávače mírně zjemněná a zakulacená. Přesto je zvuk výšek solidně čistý a má vkusnou míru detailů, byť pod trošku sametovějším nádechem.
Jedním z hudebně nejoceňovanějších záznamů Wagnerovy „Die Walküre“ je ten s Leonie Rysanek a Bayreuth Festival Orchestra pod taktovkou Karla Böhma (1997 | Classic CD | 81). Dynamika tělesa byla bez bombastických výbuchů, přesto když se hudba vzedme, už to cítíte. Není to přednes obrovský nebo jakkoliv rozmáchlý, za dané peníze nabízí solidní mix disciplíny a elegance, hudba plyne a protéká, od střední hlasitosti má zvuk i slušnou porci váhy.
CD 50n (a potažmo i „bratrský“ zesilovač MODEL 50) netlačí na pilu, informace servíruje posluchačům maličko něžnějším způsobem, v takovém hladším, ale zato barevném obrazu. Ale vlastně ani „čtyřčlenná skladba“ „Eclipse“ v čele s klavíry Katie a Marielle Labéque („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) není vůbec špatně čitelná. Přehrávač nesází na nějaký pocit über transparentnosti, organičnost ale umožňuje snadný a už dobrý vhled k podstatě nahrávky, tak nějak to „hraje samo“, příjemně, klidně, muzikálně.
Prostor Collinsovy „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) nebyl nijak olbřímí, ale zněl úhledně, spíše v pravolevé ose, prostě naprosto odpovídajícím způsobem v rámci dané cenové hladiny, definované masivním zdražováním posledních let. Tak jako ve všech aspektech nemáte pocit, že by hudba měla dokonalé obrysy, perfektní lokalizaci, ale celek je organický, příjemně propojený a už to není „jednoduchý“ nebo „základní“ zvuk, ale začátek opravdového hi-fi.
Popová „Help Yourself Out“ („C`est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) voní přímořským létem v Nice, neb odtamtud jsou autoři Hyphen Hyphen. Marantz možná lehounce ubere na tempu a tlaku, přesto se to poslouchá tak nějak velmi snadno, je to muzikálně vytvarované, měkce plnější a vřelejší, ale vlastně kultivované a to, jak je to zcela prosté jakékoliv agresivity při jakékoliv úrovni poslechu vám umožní si poslechnout naprosto cokoliv, nač máte zrovna chuť, aniž by vám u nedokonalých záznamů až přílišná analytičnost vzala vítr z plachet.
Marantz CD 50n je všestranný moderní komponent „pro normální lidi“ – vypadá vlastně celkem k světu v kombinaci moderny a retra, pojí v sobě všechny funkce od klasického CD přehrávače až po streaming nebo nekomplikované připojení televize a umožňuje snadné ovládání díky platformě HEOS. Možná byste si mohli maličko postěžovat na mechaniku, která s otevíráním a zavíráním úplně nespěchá, nicméně v souladu s měkčím, neuspěchaným, příjemně uvolněným zvukem si prostě budete chtít udělat čas na svou hudbu. A přestože mezigeneračně CD 50n proti ND8006 nevyhnutelně zdražil, pořád dnešní ekonomickou realitou nabízí solidní výkony za férové peníze.
Kč 41 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/cd-prehravace-a-transporty/4877-marantz-cd-50n#sigProIdf0e00f28d8
--- --- --- --- ---
KLADY
+ spousta funkcí v jednom šasi
+ vypadá dobře
+ snadné použití i díky platformě HEOS
+ má muzikální, vřelý, příjemný zvukový projev
ZÁPORY
- trochu pomalé vysouvání / zasouvání mechaniky
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz
PRODÁVÁ: Denon Shop | www.denon-shop.cz