Jakkoliv kanadská firma Bluesound proniká do hi-fi světa (který není jejím hlavním cílem, tím je běžná domácnost, která chce snadno dostupný a ovladatelný fajn zvuk) svými streamery NODE, má samozřejmě v nabídku podstatně širší – základ tvoří různorodé bezdrátové / multiroom reproduktory, jako je kupříkladu Pulse M z nejnovější generace.
Jde vlastně o takový středně velký reproduktor, který tvarem i rozměry připomíná větší vázičku, má v zásadě oválný tvar a nenápadný styl, definovaný horní půlkou za průzvučnou mřížkou a spodní plastovou základnou.
VIDEO
Pulse M stojí na gumovém antivibračním kroužku a veškeré jeho ovládání je (mimo aplikaci, navazující na firemní platformu BluOS, samozřejmě) soustředěno do skleněné horní plochy, kde se nachází dotyková tlačítka se senzorem přiblížení.
Ačkoliv fakticky stačí připojit Pulse M do zásuvky, má v zadní části i několik fyzických konektorů. Jedná se zejména o 3,5 mm jack, kombinující analogový a optický vstup nebo o totéž rozhraní, sloužící jen o kousek vedle jako sluchátkový výstup. Pevnou konektivitu jako alternativu k Wi-Fi a Bluetooth zajišťuje ethernetové rozhraní, datové paměti s hudebním obsahem lze připojit do USB A.
Tento reproduktor je osazený třemi měniči. Středobasový kónus o průměru 13,3 cm je namontovaný tak, aby hrál „vzhůru“ skrze oblast pod vrchním displejem a jeho zvuk se šíří víceméně omnipolárně. V úhlu 45 stupňů, tedy zhruba na každém boku a trochu vpřed jsou namontovány dva výškové reproduktory o průměru 1,9 cm.
Všechny tři se dělí o zesilovač třídy D s výkonem 80 Wattů (50 W do středů a basů, 15 W na každý výškový měnič), v němž je zároveň integrovaný digitální signálový procesor, který všechny reproduktory sladí do funkčního celku a obstarává třeba i tónové korekce a další úpravy signálu včetně úpravy hlasitosti, dostupné přes aplikaci.
Ta krom běžných nastavení a ovládacích prostředků sdružuje také možnosti streamování – třeba AirPlay 2, TIDAL Connect a Spotify Connect, stejně tak tu lze spravovat obousměrný Bluetooth (třeba pro tichý poslech přes nějaká bezdrátová sluchátka). Vše je snadno přehledné díky tomu, že je plně v češtině (a slovenštině).
Bluesound Pulse M zvládá hrát od 60 do 20 000 Hz (+/- 1,5 dB), dosáhne v toleranci -10 dB až na 40 Hz. Nativně umí přehrát široké spektrum souborů a streamů v kvalitě až 24 bit / 192 kHz, podporované služby zahrnují lokální streamování, internetová rádia nebo ledasjakou službu od TIDAL po Spotify.
Ke srovnání s Pulse M jsme měli zejména náš vlastní Sonos One SL. Docela se nám líbily možnosti ovlivnění zvukové charakteristiky Pulse M – jakkoliv můžete nechat reproduktor hrát jak je nastavený „z krabice“, chvilku si pohrát s možnostmi za to stojí. Třeba režim „Přední řada“ zřetelně zvedne objem středů a všechno se zdá skutečně blíž. Inu, kouzlo promyšleného DSP a zpracování signálu.
Aktivní lifestyle reproduktory mívají často zdůrazněné spodní frekvence a Pulse M rozhodně není jiný. Plně sladěný a optimalizovaný softwarovo-hardwarový systém umožňuje středně velkému reproduktoru vykouzlit pocitově až nečekanou sílu v „I Am No One“ (Gemini Killer | „The Worst of Gemini Killer Vol. 8“ | 2021 | Army of Darkness). Není to pochopitelně tuhý, fyzický důraz, ale šťavnaté „duc“, které se neztratí ani ve větší místnosti rozhodně ano. Bluesound nechce být vysloveně efektní, to vůbec ne. Ale je to ladění, které není rozhodně nepodobné tomu od mateřské značky NAD – přidat trošku dole a udělat zvuk hezkým.
Střední pásmo také navazuje na plnokrevnější styl a jak kytara, tak hlas v „Pigeon“ od Cloth („Secret Measures“ | 2023 | Rock Action Records) působí šťavnatější. Pokud posloucháte právě něco takového, docela se hodí režim „První řady“, který jako kdyby středy zpevnil a projasnil, trochu tím zmizí onen akcent na vyšší bas. Rozlišení je proporční dané formě, akcentuje se tu spíše bohatost nad analytičností, ale pro běžný „všeobecný“ poslech se to zdá být zcela patřičné.
Cinkání činelů v „The Look of Love“ Ronalda Isleyho a Burta Bacharacha („Here I Am“ | 2003 | SKG Music | 00600445050075) bylo hladší a kulatější, Pulse M si dává záležet, aby výšky nebyly zapadlé, ale hlavně aby nikdy neřízly, neotrávily nebo neunavily. Opět to je svým způsobem styl vycházející z tradic NAD a zajišťuje poslechovou pohodu za každých okolností.
„Lamp Lady“ písničkářky Sevdalizy („Shabrang“ | 2010) je energií a důrazem prosáklá skladba, je cítit, že i nahlas Pulse M udržuje sebejistotu. DSP přizpůsobuje zvuk vcelku nenápadně a hlavně účinně možnostem reproduktorů, můžete hrát klidně hlasitěji a nic se neděje – zejména basu je v takové chvíli skutečně požehnaně, má sílu a plnost, zvuk je vlastně docela velký. Je až zázrak moderní techniky, co všechno lze stran dynamiky dostat z tak relativně maličkého objektu. Pumpování energie je samozřejmě měkké a laděné hlavně na zaplnění prostoru, ale každopádně to funguje.
Mírně jemnější ladění Pulse M vám možná neukáže audiofily oblíbené mikrodetaily, nuance a dozvuky v „Hello“ Hanii Rani („Ghosts“ | 2023), nicméně sotva poskládáte klasický dělený hi-fi systém za obdobnou cenu, který by tolik informací měl. Prim hraje organičnost, byť třeba v onom již opakovaně zmíněném režimu „První řady“ středy povyskočí kupředu a soustředěnost a konkrétnost s nimi. Pulse M samozřejmě nemá nároky nabídnout dokonale plochou křivku frekvenční odezvy nebo precizní barvy tónů, ale reprodukce je přehledná a férově čistá – na „lifestyle repráček“ určitě výtečné.
Jak už to tak u podobného řešení musí být, prostor nahrávek tu samozřejmě reálně není, dokud nespojíte dva do běžného stereofonního páru. Pulse M je bodový zdroj zvuku, jakkoliv „Solkverv: I. Skrida“ Henninga Sommerra („BORDERS“ | 2023 | nahráno 2021 | 2L | 2L-173-SABD) s jistým odstupem od reproduktoru měla jistou naznačenou šířku a už relativně rozdělené jednotlivé nástroje – proporcemi to trochu připomíná sluchátkový poslech, ale energií to zase běžnou místnost zaplní.
Rocková „Number 149“ Rosalie Cunningham („Two Piece Puzzle“ | 2022 | Esoteric Antenna) měla slušný šmrnc, váhu i rytmus díky solidnímu množství basu a houpavému drajvu. Za dané peníze? V daném formátu? Pěkné a příjemné, když bude něco takového hrát v obýváku celý den, můžete to neúnavně poslouchat a vlastně se i tu a tam na poslech plně soustředit a užít si ho.
Lifestyle řada reproduktorů Bluesound má už od svého počátku solidní kvality, které plynou hlavně ze snadné obslužnosti díky platformě BluOS. I jeden samotný dokáže slušně zaplnit i větší místnost a vytvořit kulisu, s níž lze strávit bez potíží celý den. Je tu hodně basu, plné středy a klidné výšky, řekněme tedy plně bezkonfliktní charakter. Není to audiofilská perlička, leč za danou cenu? Jako řešení pro každého člena rodiny? Výtečné… S novým designem a lehkým posunem v technice je kontrola reproduktorů o špetku suverénnější než dřív, dostanete tedy dost energie a to v šik balení. A možnosti nastavení a rozšíření skrze BluOS základnu jsou věru lákavé pro každé místo, kde se nehodí mít klasické hi-fi.
Kč 10 790,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/5349-bluesound-pulse-m#sigProIdd023f002b1
--- --- --- --- ---
KLADY
+ snadné ovládání
+ funguje i jako bezdrátové efektové reprosoustavy
+ platforma BluOS
+ bytelný zvuk se solidním basem
ZÁPORY
- prakticky nic, je to prémiový bezdrátový reproduktor, který pokrývá všechny nároky této kategorie
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: AV Integra | www.avintegra.cz