Dánský výrobce Davone umí vyrábět velmi elegantní reprosoustavy, jejichž styl se mimořádně vymyká zažitým standardům toho, jak mají vypadat reprobedny. Činí tak zejména tím, že vynechává ono „-bedny“ a místo toho nabízí až skulpturní pojetí s ozvučnicemi z elegantně ohýbaného dřeva. Možná nejvýraznějším objektem v celé nabídce je reproduktor Meander.
Tak trochu jako meandrující řeka se totiž i jeho ozvučnice z krásně opracované překližky „roztéká“ do stran, rozkvétá od poměrně malého podstavce ve formě objímající kornoutu do relativně velké horní plochy. Černá krycí látka z této mírně vpřed nakloněné kulaté plochy „stéká“ přes přední stranu zpět k podstavci a celkově působí Meander velmi pěkným dojmem, s čímž souzní celkově výtečné materiálové zpracování.
Teoreticky už není moc co víc na Meander popisovat, snad jen je dobré upozornit na pevně integrovaný napájecí kabel, který je ale také jediným drátem, který u reproduktoru najdete. Žádný jiný konektor, žádný jiný otvor, žádný jiný ovládací prvek, perfektní minimalismus.
Meander je bezdrátový reproduktor, který připojíte buď po Bluetooth nebo přes Wi-Fi a protokoly Chromecast, Spotify Connect či AirPlay 2. Není k tomu nicméně žádná dedikovaná aplikace, i když třeba TIDAL a další včetně Spotify už si se zmíněnými cestami snadno poradí a pro streaming třeba z domácí sítě můžete použít oblíbený mConnect.
Díky Chromecast a AirPlay 2 lze také sloučit Meander s dalšími zařízeními, podporujícími tento standard a vytvořit si tak multiroom ozvučení. Tím lze také nastavit dvojici Meanderů jako stereofonní pár.
Osazení modelu Meander vychází z technologií reprosoustav Studio a Twist, jsou tu dva vysokotónové a dva středobasové měniče, oboje zasazeno do horní plochy. Středobas s průměrem kónické membrány 7“ je koncipován pro poměrně výrazné výkony – má cívku o průměru 3,9 cm a odvětrávaný former cívky ze skelného vlákna, stejně jako měděný nástavec pro linearizaci chodu magnetického systému, membrána samotná je lehká a pevná díky konstrukci ze sklených vláken a papíru. Vysokotónová hliníková kopulka má průměr 1“ a vlastní uzavřenou pracovní komoru.
To vše pohání na míru navržený zesilovač třídy D, konkrétně čtyři moduly s celkovým výkonem 200 Wattů. Řízení má na starosti výkonný čtyřjádrový digitální signálový procesor ve spojení s D/A převodníkem Burr Brown. Celkově umí Meander hrát od 35 do 22 000 Hz a mají být vhodné do místností až o 70 m2.
My jsme reproduktor poslouchali ve studiu HIFI CZ, kde s místnost celkově této výměře relativně blížila a i když jsme měli svůj koutek, nezdálo se, že by se Meander v prostoru nějak ztrácel, i když už jsme lovili u maxima jeho hlasitosti.
V Ellingtonově „The Mooche“ (John Harle Band | „The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) byl cítit lehce efektněji uchopený, tepající a pulsující pěkný basový základ, nešlo ale už jen plnost a váhu, Meander nabízí solidní a vkusnou artikulaci a ohraničení tónů, takže nejde jen o příval energie, ale i o pěkně čitelný zvuk. Samozřejmě, že bohatost a sytost tu hrají prim, jako u každého lifestyle řešení, není to ale záměrně dramatický přednes, udržuje si kultivovanost prémiového hi-fi.
Na vokálech King’s Singers v Morleyho „Now is the month of maying“ („The HMV Classics Collection“ | 1999 | HMV | 5 73483 2) bylo cítit vřelejší pojetí a lehký akcent na plnokrevnost, tj. zejména hlubší polohy vokálů, ale i tady je nutno říci, že Meander koketuje s čistotou a detailností lepšího hi-fi s tím, že ze svého přidává trochu elegantní měkkosti a tolerantnosti, která má patrně zjemnit případné limity poslouchaných horších nahrávek – a to funguje.
Výšek v „Blowin‘ Free“ od Wishbone Ash („Argus“ | 1991 | MCA | MCAD 10234) rozhodně nebylo málo, je znát, že Meander je naladěný tak, aby o této na první dobrou atraktivní části pásma dal posluchači vědět, neznamená to ovšem, že by výšky poutaly až nepřiměřeně moc pozornosti nebo překrývaly nižší oktávy. Jsou prostě jen živé a jasné, naštěstí bez pocitu dramatičtějšího tlačení se kupředu. Čistota je pak dobrá, opět se bez problémů srovná s běžnými hi-fi systémy, které v konečném součtu mohou stát stejné peníze.
Mocný rytmický základ Händelovy „Suite for keyboard Vol. 2, No. 4 in D minor, HWV 437: Variation No. 2“ (Jacques Loussier Trio | „Baroque Favorites“ | 2001 | Telarc | 0089408351624) byl podaný s řádnou dávkou plnosti a váhy, Meander se nebojí se prosadit, ale zůstává v každém okamžiku – snad vlivem dobře nastaveného zpracování signálu – korektní a organizovaný. Nikdy nemáte pocit, že by někde nestačil výkon, byť ve velké místnosti jsme pro optimální pocit síly a dynamičnosti už lovili u horních limitů hlasitosti přístroje. Meander nicméně nemá ambice ozvučovat diskotéky a zahradní večírky, je to vlastně důstojně a elegantně hrající systém.
Ani komplexnější materiál typu Rossiniho „Finaletto: Di si felice innesto“ z „Il barbiere di Siviglia“ (1995 | Philips | 446 448 2) Meander nevykolejí, i když tady už je cítit jistá míra „přefiltrování“, aby se reproduktor přeci jen nezahltil. I díky tomu ale pocit čistoty a přehlednosti není špatný, optimální pocit harmonie napříč pásmy nastává z tak třímetrové poslechové vzdálenosti.
S tím souvisí i skutečnost, že Meander jako jeden reproduktor samozřejmě nevytváří žádný pocit velké hudební scény a je jasným bodovým zdrojem zvuku v místnosti. Mussorgského „Noc na Lysé hoře“ („Classical Sampler“ | 1987 | MFSL | UDCD 502) působila důstojně přehledným a organizovaným dojmem, i velký a komplikovaný orchestr měl do jisté míry pravolevé rozložení, což je snad dílem zdvojení osazených reproduktorů pro alespoň mírnou „virtualizaci“ stereofonie.
Na dobré nahrávce, jako je Gibbova „Christmas Day“ z „Titanic Requiem“ (2012 | Rhino | 2564661065) se Meander kvalitou zážitku (ať už čistotou, detailem nebo třeba povšechným pocitem „dobrého zvuku“) bez problémů vyrovná běžným hi-fi sestavám střední třídy za v souhrnu vyšší desítky tisíc, není to tedy jen efektní a jednoduchý reproduktor, ale má v sobě i slušnou dávku muzikálnosti, byť jasně inklinuje ke klidnějšímu a nekonfliktnímu zvukovému ladění – to se prostě dobře poslouchá.
Davone umí vyrobit poctivě technicky koncipované reprosoustavy v okouzlujících formách, Meander není výjimkou. Je to hotová okrasa prostoru a přesto se v něm skrývá zvuková kvalita vyšší třídy, která není u lifestyle zařízení tohoto typu úplnou samozřejmostí, byť nezanedbatelná cenovka dozajista nějaká oprávněná očekávání probouzí. Jak hladký a elegantní je Meander ve své fyzické kráse, tak příjemný a elegantní je i ve svém zvukovém podání. Je škoda trochu kostrbatého a ne vždy intuitivního ovládání přes zvolené způsoby (vlastní aplikace by možná prospěla, přesto je rozhodně lepší nutnost využití aplikace univerzální, než vlastní případně nedotažená aplikace), je možná škoda i absence fyzických vstupů, protože někdy by se mohly hodit. Ale i v této podobě nonšalantního solitéra Meander působí skvěle a je to rozhodně pozoruhodný způsob, jak si domů donést dobrý zvuk ve špičkové formě.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 90 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/3571-davone-meander#sigProId269f067a67
--- --- --- --- ---
KLADY
+ krásné zpracování
+ bohatý a bodrý zvukový projev
+ jasnost přednesu při různých úrovních hlasitostí
+ schopnost zaplnit vlastně i velkou místnost
+ možnost nastavení stereo páru
ZÁPORY
- nemá žádný fyzický vstup
- vlastní aplikace by byla dobrá, takto je třeba často několika
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz