Malé bluetooth reproduktory s bateriemi jsou v kurzu - jde pravděpodobně o kombinaci finanční dostupnosti, snadné přenositelnosti (hudba jde stále s vámi) a dnes už i překvapivě slušného zvuku, který zajišťují moderní digitální signálové procesory a měniče, o kterých si před 10 lety konstruktéři mohli nechat jen snít.
Svého hrdinu do tohoto segmentu vyslal i Pioneer a pojmenoval ho XW-BTSP70. 740 gramový přístroj má tvar kvádru a jde v podstatě o kovový monolit s měniči za mřížkou na přední straně a vývody zvukovodů na stranách bočních, zatímco ovládací prvky (zapnutí, párování bluetooth, ztlumení a regulace hlasitosti) jsou na straně horní, aby byly dosažitelné snadno v nejběžnější poloze, kdy je přístroj na stole před vámi.
Zmíněnou váhu 3/4 kg při rozměrech 18 x 5,3 x 5,9 cm (š x v x h) má na svědomí zejména bytelné hliníkové šasi, které odolává velkým rezonancím, nutně vznikajícím v takhle malé ozvučnici při použití tak velkých měničů a při hlasitostech, které Pioneer zvládá.
Pioneer XW-BTSP70 hostí dvojici širokopásmových reproduktorů s membránou o průměru 4 cm, díky nimž a díky tomu, že každý z nich má vlastní 12,5 Wattový digitální zesilovač hraje i droboučký přístroj v rozsahu 20 - 20 000 Hz, byť bez udané tolerance. Basovou odezvu výrazně vylepšuje i pasivní zářiče o rozměrech 8 x 4 cm a dvojice kompresních zvukovodů, ústících na bocích.
Primárním zdrojem signálu je bluetooth s kodekem aptX, ale je možné použít i 3,5 mm analogový jack na jedné ze stran. USB konektor na protilehlém boku není určen pro signál, ale pouze pro dobíjení integrované baterie. Ta se dobije za 4 hodiny, aby následně umožnila zhruba 8 hodin nepřetržitého hraní. Energii šetří automatický systém zapínání pouze v případě detekovaného příchozího signálu.
Zajímavostí je možnost použít dvojici těchto přístrojů a vytvořit tak z nich klasické stereo, i když si nedovedeme tak úplně představit, proč vlastně něco takového dělat.
Linka kontrabasu v "The Beat Goes On" Patricie Barber je věru impresivní; až se těžko chápe, kde se tolik razance a síly bere. Signálový procesor kontroluje měniče na jedničku, dává basu houpavý charakter a velký puls, ovšem za cenu toho, že se kovové tělo mocně třese a mít ho třeba na pracovním stole je při vyšší hlasitosti vysloveně nepříjemné. Definice je i s ohledem na třídu spíše průměrná, Pioneer sází na objem a na efektní impuls jako z praku, byť je přehnaný.
Enya v "May It Be" má vokál notně zdůrazněný, vytažený kupředu, je nicméně slušně srozumitelný a kontrolovaný. Transparentnost celku je ale při nejlepším standardní. Je cítit, že tu panuje mohutný processing signálu, zvuk je hutný, ale trochu temnější a hodně utažený, ne přirozeně uvolněný. Jak už ale bylo řečeno, samotná srozumitelnost je na dobré úrovni a hlas zní stejně přirozeně, jako z jiných malých zařízení tohoto typu.
Nejpřirozenější jsou ale v celém spektru výšky, činel v notoricky známé lince v "Take Five" od Dave Brubeck Quartet opravdu pěkně cinká, jeho zvuk je výrazný, pevný a znělý, nabízí také docela dost informací. Je tu také znát, že výškám se DSP věnuje nejméně, vyznívají tak jaksi více v klidu.
Dynamika bubínků v "Andreas, André" od Jienat nebyla špatná, ale hlavní notou, na kterou XW-BTSP70 hraje, je energie a důraz. Jde zejména o to, že každá rána do bubínku začíná mohutným pulsem, který ale téměř okamžitě utichá a doznívá až kdesi vzadu ve zvukovém celku. Maličký Pioneer tak i v relativně klidné skladbě předestírá velké drama a relativně dost efektu, hraje působivě.
Asi byste od bluetooth reproduktoru této třídy nečekali nějaké ambice zvuk pitvat do nejmenších detailů a jak se zdá z "Aerial Boundaries" Michaela Hedgese, měli byste pravdu. Zvuk je prostě jeden velký celek a i když určitě nezní jako nesrozumitelná koule, není v něm dostatečná vzdučnost a nadhled. To je nicméně vlastní celkem všem obdobným konstrukcím a Pioneer patří stále mezi nejčistěji hrající.
Výhodou oproti ostatním podobně koncipovaným reproduktorům je možnost použít dva přístroje pro vytvoření stereo obrazu - jeden XW-BTSP70 ho totiž neposkytne, navíc hraje i poměrně směrově. Nástroje v "Ever Fallen in Love" od Nouvelle Vague byly už sice vnímatelně oddělené, ale veškeré dění se odehrává v prostoru o šířce přístroje - jakmile jdete dál, konkrétnost se (opět jako u všech ostatních malých bluetooth reproduktorů) prostě ztrácí.
Schopnost hrát rytmicky, přesně a kontrolovaně a nabídnout i nějaký ten fyzický tlak umožnila "Los" od Rammstein vcelku působivě vyniknout. Timing vůbec není špatný, hutný přednes se k tomuto druhu hudby hodí a efekt tu nevadí.
Pioneer XW-BTSP70 je zajímavý pro toho, kdo hledá velmi kompaktní zařízení, které je velmi odolné a potenciálně umí vytvořit stereofonní pár. Vynikne zejména velmi hutným basem a velkým důrazem, pomohlo by mu ale méně temné vyvážení (a to i tím, že by při hutných basových tónech tolik nerozechvíval své okolí). Za ne úplně nejnižší cenu ale dostanete fajnový zvuk pro reprodukci zejména elektrifikovaných žánrů, respektive těch, kde je důležitý efektní bas.
Kč 5 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ bytelné zpracování
+ hodně basu a sytý zvuk z malého rozměru
+ spousta energie
+ výdrž na baterie
ZÁPORY
- cena je o něco vyšší, než by musela být
- poněkud při vyšší hlasitosti přenáší vibrace do podložky
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz